Inflácia vysoká, garantovaný úrok na termínovaných vkladoch nízky a otázka kam umiestniť peniaze stále aktuálna.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Prvé, čo si budúci investor potrebuje uvedomiť, je spojitosť medzi výnosom a rizikom. Riziko môže byť rovnajúce sa výške vkladu až po jeho znehodnotenie iba mierou inflácie.

Infláciou sú pre nulové úročenie v plnej miere ohrozené peniaze na bežnom účte. Bankové vklady ako také, či už na sporiacom alebo termínovanom účte, nemajú z dlhodobé hľadiska v boji s infláciou šancu zvíťaziť. Preto by tam mali byť iba peniaze nevyhnutné na pokrytie výdavkov na pár mesiacov.
 

Pavel Skriniar, investičný analytik Swiss Life Select
Aj rôzne zamerané indexy, majú jedno spoločné: na krátkom časovom horizonte je rozdiel medzi najhorším a najlepším výsledkom podstatne väčší než na dlhom horizonte.

Šancu poraziť infláciu majú investície do nehnuteľností, korporátnych dlhopisov a akcií. Pri týchto nástrojoch však treba počítať s radom investičných rizík. Pri nehnuteľnosti je najväčšie riziko, ak sa neprenajme a z rôznych dôvodov bude problém s jej predajom. Pri korporátnych dlhopisoch a akciách ide o krach podniku.

Investičné riziko sa však dá znížiť. Čím dlhší čas spoločnosť podniká, tým viac riziko krachu síce klesá, ale nikdy nevymizne. Pravdepodobnosť toho, že investor príde o svoju investíciu aj po dlhom čase, sa dá znížiť investovaním do väčšieho počtu spoločností. Ďalším spôsobom zníženia rizika je investovať na niekoľko krát až pravidelne.

Výsledok širokej diverzifikácie, dlhodobého horizontu a pravidelného investovania vidieť v nasledujúcich grafoch. Zobrazujú výsledky pravidelného investovania do akciových indexov Nasdaq 100, Nikkei 225, MSCI World a S&P 500 a zlato.
 

znizovanie rizika pri investicii swiss life select
znizovanie rizika pri investicii swiss life select

Aj keď ide o rôzne zamerania indexov, jedno majú spoločné: na krátkom časovom horizonte je rozdiel medzi najhorším a najlepším výsledkom podstatne väčší než na dlhom horizonte. Pri dostatočne dlhom trvaní pravidelného investovania sa dokonca aj ten najhorší výsledok skončil nad nulou.

Grafy ukazujú jednu vec, ktorá je spoločná pre všetky investície. Pri krátkom trvaní investície je riziko straty podstatne vyššie, než pri dlhodobých investíciách. Znamená to iba toľko, že existujúci investori potrebujú vo svojich investíciách zotrvať a budúci investori sa potrebujú pripraviť na poklesy. Tie sú totiž iba dočasného charakteru. Vytrvalosť sa im odmení v podobe výnosu prevyšujúceho úroky na termínovaných vkladoch.

Ak si nie ste istý, ako začať, poraďte sa so skúseným finančným sprostredkovateľom. Ten zhodnotí vašu aktuálnu situáciu a ponúkne vám riešenia, ktoré vám pomôžu žiť život podľa vlastných predstáv.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Žena platí na internete platobnou kartou.

Tlačové správy

Odhaľte internetové finančné nástrahy

Nie, určite nemáte zabudnuté bitcoiny na burze, o ktorej ste doteraz nepočuli. Nie nemáte bohatého strýka v Amerike, ktorý vám odkázal obrovské dedičstvo. Nie, nemáte zázračné schopnosti na odhalenie najvýnosnejších príležitostí na kapitálovom trhu. Áno, toto sú najčastejšie nástrahy, s ktorými sa Slováci stretávajú na internete.

Čítať ďalej
naučíme vás šetriť, keď nakupujete v zľavách_opt

Tlačové správy

Nakupujete v zľave? Ukážeme vám, ako na tom skutočne šetriť

Klobúk v 50 % zľave, topánky dokonca o 70 % lacnejšie, či dve maslá za cenu jedného. Znie to lákavo, však? Ak je zľava skutočná a veci naozaj potrebujete, oplatí sa vám ich kúpiť. Ale otázkou je, čo sa potom stane s ušetrenými peniazmi?

Čítať ďalej
Čo má spoločné finančná rezerva a rezerva v aute?

Tlačové správy

Čo má spoločné finančná rezerva a rezerva v aute?

Finančný vankúš je ako rezerva v aute. Zaberá priestor a mierne zvyšuje spotrebu. No v momente, keď ju potrebujete, ste radi, že ju môžete použiť. Samozrejme, vždy sa nájdu ľudia, ktorí žiadnu rezervu v aute práve pre zvýšenie kapacity kufra či zníženie spotreby nemajú. Rovnako to platí aj pri financiách.

Čítať ďalej
Petra Strapáčová, Oblastná riaditeľka Swiss Life Select začala jachtárčiť po dovolenke v Chorvátsku.

Životné témy

Petra Strapáčová, ktorá preplachtila Severný Tichý oceán a je držiteľkou titulu Jachtár roka: „Kedysi mi hovorili, že som antitalent na športy“

Finančná sprostredkovateľka Petra Strapáčová dostala v roku 2017 pozvanie na firemnú dovolenku na katamarán. Tam pochopila, že sloboda a mentálny oddych na lodi a mori je to, čo ju napĺňa. Dnes hrdo nosí titul Jachtár roka, absolvovala jedny z najnáročnejších pretekov sveta – Clipper Around the World – a zároveň sa stará o svoj tím a svojich klientov, aby mohli žiť život podľa vlastných predstáv.

Čítať ďalej
Ako môžu banky pomôcť klientom, keď majú problémy so splácaním úveru.

Tlačové správy

Strašenie vysokými splátkami hypoték alebo ako banky môžu pomôcť v ťažkých časoch

Strach zo straty domova pre nesplácané hypotéky sa ukazuje iba ako strašenie. Banky majú totiž mechanizmy, ako sa s touto situáciou vysporiadať. To, že nejde o žiadnu novinku dokazuje fakt, že tak robili v podstatne ťažších časoch - počas covidu, keď problémy spôsobovali straty príjmov. Aké mechanizmy môžu teda banky dlžníkom ponúknuť a ako sa to prejaví na splátke hypotéky?

Čítať ďalej
Muž vkladá časť svojich úspor ako mimoriadnu splátku.

Tlačové správy

Po novom môžete splatiť viac. Mali by ste vôbec uvažovať o mimoriadnej splátke hypotéky?

Od septembra bude možné znížiť si hypotéku až o 30 %. Je to o polovicu viac, než je dostupné dnes. Pravdou je, že mimoriadne splátky vám môžu znížiť celkovú preplatenosť tým, že sa skráti splatnosť úveru, ale i znížiť mesačnú splátku. Oplatí sa však mimoriadna splátka aj vám?

Čítať ďalej