Gabriela Sabatini je jedna z najznámejších tenisových hráčok 20. storočia. V máji v roku 2020 oslávila svoje 50-te narodeniny. Hoci má táto tenisová legenda na konte 27 výhier v turnajoch v dvojhre, bola tretia v rebríčku ATP, vyhrala US Open a Windbledon a je držiteľkou medaily z Olympijských hier v Soule, svoju kariéru ukončila ako 26-ročná. A nikdy toto rozhodnutie neľutovala.

Swiss Life Select SmartMoney+

Zarábajte na svojich voľných peniazoch ako banka a zhodnocujte ich atraktívnejšie bez viazanosti

Swiss Life Select Fixed Maturity Bond Strategy

Získajte predvídateľné zhodnotenie z investície do dlhopisov so zníženým rizikom práve teraz

V máji 2020 ste oslávili 50. narodeniny. Výskumy na tému šťastie uvádzajú, že krivka šťastia má tvar písmena U, že zhruba od 45. roku života sa opäť cítime šťastnejší. Súhlasíte?
Neprikladám svojim narodeninám veľký význam, ale áno, dnes sa cítim šťastná. Samozrejme, že si uvedomujem, koľko mám rokov, ale aj tak sa cítim dobre. Som vďačná za to, že som zdravá. Za to, čo som dokázala a za život, ktorý teraz žijem. 

Ľudia hovoria, že päťdesiatka je nová tridsiatka, súhlasíte s nimi?
Skutočne sa cítim ako mladý človek, za čo ale tiež môže môj životný štýl. Pokiaľ to je možné, každý deň začínam športom - rada sa bicyklujem, behám alebo chodím často plávať - vyčistí mi to hlavu a zároveň ma to drží pri zemi. Som ale aktívna aj v ďalších oblastiach, napríklad rada cestujem. To mi tiež pomáha zostať mladá.

2022_4_25_gabriela_sabatini_4
Sebarealizácia je veľmi naplňujúca a dáva životu novú hĺbku.“

Stane sa človek s vyšším vekom sebaistejším?
Určite. Za tie roky sa naučíte nastavovať limity a správne sa rozhodnúť, čo je pre vás dobré. Viac si vyberám, čo chcem práve robiť a stretávam sa iba s ľuďmi, s ktorými chcem naozaj tráviť čas. Tento druh sebarealizácie je veľmi napĺňajúci a dáva životu novú hĺbku. 

Boli ste jednou z najlepších detských tenistiek a na vrchol ste to dotiahli v rekordnom čase. Keď ste mali 14 rokov boli ste najlepšou juniorskou hráčkou na svete, keď ste mali 15 boli ste v semifinále tenisového turnaja French Open. Cítili ste niekedy, že ste prišli o detstvo alebo, že bolo určované niekým iným než vami?
Verím, že pokiaľ robíte niečo, na čom vám záleží, cítite sa slobodný. Ale boli momenty, kedy som sa viac sústredila na médiá a na to, čo odo mňa čakajú fanúšikovia, než na to, čo som chcela ja sama. A to bolo ešte predtým, ako vznikli nejaké sociálne médiá. Pre mladých hráčov je teraz tento tlak o dosť väčší. 

Neskôr ste priznali, že pre vás bolo ťažké zvládať toľko slávy, tak rýchlo.
Áno, na začiatku mojej profesionálnej kariéry som bola veľmi introvertná a hanblivá, tiež som nehovorila po anglicky, čo viedlo k tomu, že všetky medzinárodné rozhovory boli pre mňa nočná mora.

2022_4_25_gabriela_sabatini_5
Verím, že ak robíte niečo, na čom vám záleží, cítite sa slobodný.

Je pravda, že ste kvôli tomu naschvál prehrali, ako to tvrdili niektoré médiá?
Nie naschvál. Ale tento strach ma formoval. Pamätám si, ako ma pred semifinále napadlo: „Keď sa dostanem do finále, budem musieť zase hovoriť s novinármi.“ A od toho momentu to išlo z kopca, prehrala som. Našťastie potom, čo uplynul nejaký čas, sa túžba vyhrať na turnaji stala silnejšou než ten strach. 

Počas vašej kariéry ste zažili epické duely so svojou hlavnou rivalkou Steffi Graf. Ona vyhrala 29 zápasov zo 40 a to najviac bolestivé, 11 z 12 na Grand Slame. Vytvorili ste si voči nej osobný odpor alebo dokonca nenávisť?
Naopak, Steffi bola pre mňa čírim šťastím. Dokázala zo mňa v tenise dostať úplne najviac a mimo kurtov bola veľmi decentná. Potom, čo sme prestali hrať tenis, sme sa stali kamarátkami.

Mandatory Credit: Photo by Shutterstock (420164p)
Gabriela Sabatini
THE BOODLE AND DUNTHORNE CHAMPIONS CHALLENGE, STOKE PARK CLUB, BUCKINGHAMSHIRE, BRITAIN - JUN 2003
Nie som typ človeka, ktorý by si písal zoznamy. Aj v budúcnosti chcem žiť slobodne, rovnako ako iní.

Pred viac ako 30 rokmi ste zvládli poraziť Steffi Graf vo finále US Open. Čo bolo v ten deň inak?
Začala som hrať, čo som si natrénovala, behala som na sieť kedykoľvek to bolo možné, bola som plná istoty a odhodlania. Táto nečakane útočná taktika mi nakoniec pomohla vyhrať. Bol to najdôležitejší moment mojej tenisovej kariéry. Po všetkých tých rokoch tvrdej práce sa mi splnil sen. Nikdy som si nevedela predstaviť takú radosť a pocit oslobodenia a tenis som si tak začala užívať ešte viac.

Po približne šiestich rokoch, keď ste mali 26, ste oznámili koniec tenisovej kariéry. Ľutujete dnes, že ste odišli tak skoro?
Nie, v tej dobe som už bola na profesionálnej dráhe 12 rokov a cítila som sa veľmi unavená a nemotivovaná. Keď som sa prebudila, pomyslela som si: „Musím opäť trénovať, aj keď sa mi skutočne vôbec nechce.“ Hovorila som so svojim psychológom a uvedomila som si, že dosť je dosť. Veď som načúvala svojmu vnútornému presvedčeniu a preto som vyrovnaná so svojím vnútorným presvedčením. 

Veľa športovcov má problém po ukončení aktívnej športovej kariéry pokračovať v bežnom živote. Tiež ste spadli do tejto priepasti?
Nie. Pomohlo mi, že som vedela, čo chcem presne robiť po športovej kariére: Rozšíriť svoj parfum po celom svete. Môj otec, bývalý manažér General Motors, ma v tom podporoval. Medzitým sa moja značka rozrástla o hodinky a módnu kolekciu.

Vždy som načúvala svojmu vnútornému presvedčeniu a preto som vyrovnaná so svojimi rozhodnutiami.

Žiť tiež znamená snívať. Čo všetko by ste chceli dosiahnuť v nasledujúcich desiatich rokoch?
Nie som typ človeka, ktorý by si písal zoznamy. Aj v budúcnosti chcem žiť slobodne, rovnako ako teraz. A tiež dúfam, že budem môcť čoskoro navštíviť nové miesta, napríklad Indiu alebo Maroko. 

Dožívame sa stále vyššieho veku. Keď sa bavíme o životných snoch, chceli by ste sa dožiť 100 rokov?
Neviem, či to dotiahnem na stovku. Žijem zdravo, pretože sa rada cítim dobre. 

A snažím sa užívať si každý deň. Možno mala koronavírusová pandémia svoju svetlú stránku: Učí nás, že nie sme schopní všetko kontrolovať a že by sme si viac mali užívať prítomnosť a slobodu, našich priateľov.

2022_4_25_gabriela_sabatini_6

Gabriela Sabatini

Gabriela Sabatini oslávila svoje 50. narodeniny 16. mája 2020. Táto tenisová legenda vyhrala 27 turnajov v dvojhre a umiestnila sa na treťom mieste vo svetom rebríčku ATP. V roku 1990 vyhrala US Open, čo bolo jej jediné víťazstvo na Grand Slame v dvojhre v živote. Spoločne so Steffi Graf v roku 1988 získala ešte windbledonský titul vo štvorhre. Je držiteľka medaily z Olympijských hier v Soule z roku 1999. Vo svojich 26 rokoch ukončila športovú kariéru a naplno sa venovala budovaniu vlastnej značky parfémov, ktoré chcela rozšíriť po celom svete. Sabatini sa na verejnosti veľmi neukazuje. Žije prevažne vo Švajčiarsku v meste Pfäffikon pri zürišskom jazere. Vlastní domy aj v Buenos Aires (Argentína) a v Miami (USA).

Ak si chcete pozrieť video, prijmite marketingové súbory cookie. Nastavenia cookies

Máte otázky?

Zanechajte nám na seba kontakt a my vám ich radi zodpovieme. Obráťte sa na odborníkov. Využite stabilitu a know how švajčiarskej skupiny Swiss Life, ktorá má viac ako 165 ročnú históriu. Vyskúšajte aj vy švajčiarske finančné služby pre život podľa vlastných predstáv.

Séria videoportrétov

Život podľa vlastných predstáv

Spoločnosť Swiss Life pravidelne pripravuje portréty ľudí, pre ktorých zohráva dôležitú úlohu sebarealizácia. Sebarealizácia a život podľa vlastných predstáv je totiž podstatou našej práce. Uvedomujeme si, že životy našich klientov nejdú vždy podľa plánu. Pokiaľ však ide o finančné zabezpečenie, krytie rizík a potreby a požiadavky, dbáme na to, aby sme ich zosúladili. Naše riešenia pomáhajú klientom žiť život, pre ktorý sa sami rozhodli. Práve to je základ úspechu Swiss Life v posledných 160 rokoch a je to aj základom našej firemnej budúcnosti.

Aj pri finančných produktoch platí, že rýchle nemusí znamenať kvalitné, ale ak si priplatíte, môže to byť inak.

Tlačové správy

Rýchlosť vs. kvalita vs. cena vo finančných produktoch

Ani finančné produkty nemôžete mať zároveň rýchlo, lacno a kvalitne. Za kvalitu a rýchlosť si zvyčajne priplatíte. A nízka cena je zas na úkor rýchlosti či kvality. Pozrite si, ako sa to dotýka jednotlivých finančných produktov.

Čítať ďalej
Cenu finančnej nevedomosti spoznáte, keď to najmenej potrebujete.

Tlačové správy

Koľko stojí sladká nevedomosť vo svete financií?

Nevhodná starostlivosť o úspory, nesprávne nastavené úvery či poistenie vás môžu vyjsť poriadne draho. Pritom stačí málo - zaujímať sa o svoje peniaze.

Čítať ďalej
František Dragúň

Tlačové správy

Revolučné zmeny kariéry pomôžu všetkým aktívnym obchodníkom a manažérom

Výrazné navýšenie provízií, dynamickejší rast v kariére, možnosť budovania tímu už na obchodníckych pozíciách či ďalší kariérny rast pre najúspešnejších obchodníkov. To je len časť zmien, ktoré prináša Swiss Life Select Slovensko. „Trh sa konsoliduje. Prepad dopytu po hypotékach vyvolal najmä u malých firiem neistotu. Preto im chceme ponúknuť stabilnú alternatívu so švajčiarskym zázemím a mimoriadnymi podmienkami,“ hovorí František Dragúň, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti.

Čítať ďalej
Investícia do štátnych dlhopisov môže byť rozumné riešenie.

Tlačové správy

Štátne dlhopisy pre obyvateľstvo môžu byť rozumným riešením, ak…

Vláda prišla s myšlienkou emitovať dlhopisy pre obyvateľstvo. Nejde o nič prevratné ani nové. S rovnakou ideou sa pohrávala ešte v roku 2007 a chcela tak nadviazať na skúsenosti iných krajín. Koniec koncov, štátne dlhopisy pre obyvateľstvo tu boli aj ako náhrada za druhú vlnu kupónovej privatizácie v roku 1995.

Čítať ďalej
Rodina sa teší, že jej banka znížila úrok na hypotéke.

Tlačové správy

Dve banky znížili úrokové sadzby na hypotékach

Banky začali znižovať úrokové sadzby na hypotékach. Nejde síce o zásadné poklesy, ale každá desatina, o ktorú sa úroková sadzba zníži, poteší. Ako sa to prejaví na možnostiach čerpať vyššie hypotéky? Nijako.

Čítať ďalej
Fyzik a vedec - astronaut Ulrich Walter hovorí o AI.

Životné témy

Fyzik a vedec - astronaut Ulrich Walter: Nevedomosť vytvára strach

Od návratu z vesmírnej misie pracuje nemecký fyzik a vedec - astronaut prof. Ulrich Walter na tom, aby bola robotika a umelá inteligencia ľahšie pochopiteľná pre širokú verejnosť. V tomto rozhovore odhaľuje, aká inteligentná vlastne AI je, či roboty dokážu klamať a ako môže robotika uľahčiť život v starobe.

Čítať ďalej