Dlhopisy, lepšie povedané dlhopisové fondy sú aktuálne v nemilosti malých investorov. Dôvodom sú minulé výnosy a obavy z ďalších poklesov pre pokračujúci rast úrokových sadzieb. Preto sa niektorí konzervatívni investori pozerajú po bankových vkladoch a dlhopisoch.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Bankové vklady sú vhodné na krátkodobé rezervy, resp. rezervy, ktoré majú za úlohu udržať hodnotu vkladu a byť kedykoľvek k dispozícii. Hľadať v nich oporu v boji proti inflácii je vo všeobecnosti zbytočné.

Na druhej strane konzervatívneho spektra je zdanlivá istota ponúkaná dlhopismi. Reklama na sociálnych sieťach láka na výnosy presahujúce 10 % ročne a marketingovo zdôvodňuje istotu vyplácania výnosov.

V čom sú zákutia investovania do dlhopisov? Sú tri základné veci:

1. Fixný výnos nie je garantovaný výnos. Fixný znamená nemenný. Neznamená však, že sa bude určite vyplácať.
2. Nominálna cena nie je trhová cena. Nominálna cena je uvedená na dlhopise. Trhová cena súvisí so záujmom vlastniť tento dlhopis.
3. Vyplatenie vkladu je podmienené existenciou a schopnosťou emitenta. Dlhopis je pôžička, ktorá sa má vrátiť. Vrátiť požičané môže iba existujúci subjekt.
 

Pavel Škriniar - o nástrahách investičných produktov na sociálnych sieťach.
Oslovte kvalitného nezávislého finančného sprostredkovateľa s licenciou na pôsobenie na kapitálovom trhu. Ten vám zodpovie otázky a vysvetlí rozdiel medzi investíciou do jedného dlhopisu a investíciou do diverzifikovaného dlhopisového portfólia.

Predtým, než vložíte svoje úspory do dlhopisov, položte si pár otázok:

Ako dlho poznáte emitenta?
Emitent je spoločnosť, ktorá vydala dlhopisy.

Viete, z čoho bude platiť úroky a splácať dlhopisy?
Prináša projekt stabilné príjmy a jednorazový príjem pred splatnosťou dlhopisu?

Prečo spoločnosť uprednostnila emisiu dlhopisov pred úverom alebo emisiou akcií?
Podniky majú viacero možností financovania.

Má spoločnosť pridelený rating?
Rating je ohodnotenie schopnosti splácať záväzky.

Prečo spoločnosť ponúka dlhopisy malým investorom?
Poisťovne, dôchodkové a podielové fondy majú primárny záujem o kvalitné a výnosné dlhopisy. 

Viem ohodnotiť a posúdiť finančnú stránku emitenta?
Susedovi požičiate, ak poznáte jeho príjmy i históriu. Nie každý vie, kde a ako sa dá zistiť doterajšia finančná situácia emitenta.

Čítajte viac >>> Každý 12-ty Slovák poberá invalidný dôchodok. V 97 % prípadov je príčinou choroba

Ak čo len na jednu otázku nepoznáte odpoveď alebo jej nerozumiete, oslovte radšej kvalitného nezávislého finančného sprostredkovateľa s licenciou na pôsobenie na kapitálovom trhu. Ten vám zodpovie otázky a vysvetlí rozdiel medzi investíciou do jedného dlhopisu a investíciou do diverzifikovaného dlhopisového portfólia. Rovnako vie vysvetliť, prečo dlhopisové fondy vykazujú záporné výnosy a prečo sa ich budúca výnosnosť vôbec nemusí podobať na tú minulú. Tiež vám môže navrhnúť riešenie, ktoré vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Žena platí na internete platobnou kartou.

Tlačové správy

Odhaľte internetové finančné nástrahy

Nie, určite nemáte zabudnuté bitcoiny na burze, o ktorej ste doteraz nepočuli. Nie nemáte bohatého strýka v Amerike, ktorý vám odkázal obrovské dedičstvo. Nie, nemáte zázračné schopnosti na odhalenie najvýnosnejších príležitostí na kapitálovom trhu. Áno, toto sú najčastejšie nástrahy, s ktorými sa Slováci stretávajú na internete.

Čítať ďalej
naučíme vás šetriť, keď nakupujete v zľavách_opt

Tlačové správy

Nakupujete v zľave? Ukážeme vám, ako na tom skutočne šetriť

Klobúk v 50 % zľave, topánky dokonca o 70 % lacnejšie, či dve maslá za cenu jedného. Znie to lákavo, však? Ak je zľava skutočná a veci naozaj potrebujete, oplatí sa vám ich kúpiť. Ale otázkou je, čo sa potom stane s ušetrenými peniazmi?

Čítať ďalej
Čo má spoločné finančná rezerva a rezerva v aute?

Tlačové správy

Čo má spoločné finančná rezerva a rezerva v aute?

Finančný vankúš je ako rezerva v aute. Zaberá priestor a mierne zvyšuje spotrebu. No v momente, keď ju potrebujete, ste radi, že ju môžete použiť. Samozrejme, vždy sa nájdu ľudia, ktorí žiadnu rezervu v aute práve pre zvýšenie kapacity kufra či zníženie spotreby nemajú. Rovnako to platí aj pri financiách.

Čítať ďalej
Petra Strapáčová, Oblastná riaditeľka Swiss Life Select začala jachtárčiť po dovolenke v Chorvátsku.

Životné témy

Petra Strapáčová, ktorá preplachtila Severný Tichý oceán a je držiteľkou titulu Jachtár roka: „Kedysi mi hovorili, že som antitalent na športy“

Finančná sprostredkovateľka Petra Strapáčová dostala v roku 2017 pozvanie na firemnú dovolenku na katamarán. Tam pochopila, že sloboda a mentálny oddych na lodi a mori je to, čo ju napĺňa. Dnes hrdo nosí titul Jachtár roka, absolvovala jedny z najnáročnejších pretekov sveta – Clipper Around the World – a zároveň sa stará o svoj tím a svojich klientov, aby mohli žiť život podľa vlastných predstáv.

Čítať ďalej
Ako môžu banky pomôcť klientom, keď majú problémy so splácaním úveru.

Tlačové správy

Strašenie vysokými splátkami hypoték alebo ako banky môžu pomôcť v ťažkých časoch

Strach zo straty domova pre nesplácané hypotéky sa ukazuje iba ako strašenie. Banky majú totiž mechanizmy, ako sa s touto situáciou vysporiadať. To, že nejde o žiadnu novinku dokazuje fakt, že tak robili v podstatne ťažších časoch - počas covidu, keď problémy spôsobovali straty príjmov. Aké mechanizmy môžu teda banky dlžníkom ponúknuť a ako sa to prejaví na splátke hypotéky?

Čítať ďalej
Muž vkladá časť svojich úspor ako mimoriadnu splátku.

Tlačové správy

Po novom môžete splatiť viac. Mali by ste vôbec uvažovať o mimoriadnej splátke hypotéky?

Od septembra bude možné znížiť si hypotéku až o 30 %. Je to o polovicu viac, než je dostupné dnes. Pravdou je, že mimoriadne splátky vám môžu znížiť celkovú preplatenosť tým, že sa skráti splatnosť úveru, ale i znížiť mesačnú splátku. Oplatí sa však mimoriadna splátka aj vám?

Čítať ďalej