Zlato je hodnota, ktorú vnímame ešte z rozprávok. Od detstva ho tak považujeme za niečo vzácne, za aktívum, ktoré treba vlastniť. Aké sú výhody a nevýhody vlastnenia zlata? Odpoveď sa snažil nájsť Pavel Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Zlato je vraj bezpečný prístav pre peniaze a ponúka istotu. „Investovanie do zlata je však tiež spojené s investičným rizikom, ktoré nie je zanedbateľné. Za posledných viac ako päť dekád nie každá investícia do zlata skončila v zisku. Na zisk niekedy nestačilo ani vlastniť zlato viac ako dve desiatky rokov,“ upozorňuje Pavel Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select. Ako sa vyvíjala výnosnosť investície do zlata vzhľadom na jej trvanie ukazuje nasledujúci graf (90 % všetkých výnosností na danom investičnom horizonte (os x) od roku 1969).

13_3_Graf zlato
13_3_Graf zlato

Pri investícii do zlata ide síce o iné typy rizík, než pri investíciách do nehnuteľností, akcií či dlhopisov, no je spojené s väčším počtom otázok. Rieši sa podoba, spôsob, emitent, veľkosť, výzor... a s tým je spojená likvidnosť, riziko i výnos. Teda tri vrcholy známeho investičného trojuholníka. A netreba zabúdať ani na poplatky, ktoré prevyšujú tie pri cenných papieroch.

História ukazuje, že ak ste sa pre zlato rozhodli v tom najnevhodnejšom čase, tak ste na návrat na nákupnú cenu čakali viac ako 25 rokov. A to v tom ešte nie sú započítané náklady na kúpu, vlastníctvo a predaj populárnej komodity.

„Zlato je však fantastický nástroj na rozloženie investičného rizika,“ pripomína investičný analytik. Argumenty pre investovanie do zlata spočívajú v jeho schopnosti udržať kúpnu silu. Veď to, čo sa za uncu dalo kúpiť v dávnej minulosti v Babylone, dá sa kúpiť za rovnaké množstvo zlata aj dnes. Cez množstvo žltého kovu sa tiež porovnáva kúpa auta strednej či vyššej triedy v minulosti a dnes.

„V každom prípade aj tu sa ukazuje, že všetko treba s mierou. Aby ste nemuseli, tak ako investori zo začiatku osemdesiatych rokov, čakať dlhé roky na zotavenie na aspoň nákupnú cenu,“ vysvetľuje Pavel Škriniar.

A presne o tom hovorí každé odporúčanie pri investovaní do ľubovoľného aktíva. Neinvestuje sa na mesiac, rok ani desať. Zlato je toho pekným dôkazom. Aj jeho cena kolíše a určite to nie je termínovaný vklad. Inak by jeho cena predsa nekolísala, ale smerovala iba nahor.

Ak sa vám investícia do zlata pozdáva, no neviete, akou formou si ho zadovážiť, skúste sa najprv poradiť so skúseným investičným špecialistom. Vypočujte si jeho pohľad, porovnanie výhod a nevýhod pri jednotlivých formách a rozhodujte sa s chladnou hlavou, aby ste žili život podľa vlastných predstáv.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Žena platí na internete platobnou kartou.

Tlačové správy

Odhaľte internetové finančné nástrahy

Nie, určite nemáte zabudnuté bitcoiny na burze, o ktorej ste doteraz nepočuli. Nie nemáte bohatého strýka v Amerike, ktorý vám odkázal obrovské dedičstvo. Nie, nemáte zázračné schopnosti na odhalenie najvýnosnejších príležitostí na kapitálovom trhu. Áno, toto sú najčastejšie nástrahy, s ktorými sa Slováci stretávajú na internete.

Čítať ďalej
naučíme vás šetriť, keď nakupujete v zľavách_opt

Tlačové správy

Nakupujete v zľave? Ukážeme vám, ako na tom skutočne šetriť

Klobúk v 50 % zľave, topánky dokonca o 70 % lacnejšie, či dve maslá za cenu jedného. Znie to lákavo, však? Ak je zľava skutočná a veci naozaj potrebujete, oplatí sa vám ich kúpiť. Ale otázkou je, čo sa potom stane s ušetrenými peniazmi?

Čítať ďalej
Čo má spoločné finančná rezerva a rezerva v aute?

Tlačové správy

Čo má spoločné finančná rezerva a rezerva v aute?

Finančný vankúš je ako rezerva v aute. Zaberá priestor a mierne zvyšuje spotrebu. No v momente, keď ju potrebujete, ste radi, že ju môžete použiť. Samozrejme, vždy sa nájdu ľudia, ktorí žiadnu rezervu v aute práve pre zvýšenie kapacity kufra či zníženie spotreby nemajú. Rovnako to platí aj pri financiách.

Čítať ďalej
Petra Strapáčová, Oblastná riaditeľka Swiss Life Select začala jachtárčiť po dovolenke v Chorvátsku.

Životné témy

Petra Strapáčová, ktorá preplachtila Severný Tichý oceán a je držiteľkou titulu Jachtár roka: „Kedysi mi hovorili, že som antitalent na športy“

Finančná sprostredkovateľka Petra Strapáčová dostala v roku 2017 pozvanie na firemnú dovolenku na katamarán. Tam pochopila, že sloboda a mentálny oddych na lodi a mori je to, čo ju napĺňa. Dnes hrdo nosí titul Jachtár roka, absolvovala jedny z najnáročnejších pretekov sveta – Clipper Around the World – a zároveň sa stará o svoj tím a svojich klientov, aby mohli žiť život podľa vlastných predstáv.

Čítať ďalej
Ako môžu banky pomôcť klientom, keď majú problémy so splácaním úveru.

Tlačové správy

Strašenie vysokými splátkami hypoték alebo ako banky môžu pomôcť v ťažkých časoch

Strach zo straty domova pre nesplácané hypotéky sa ukazuje iba ako strašenie. Banky majú totiž mechanizmy, ako sa s touto situáciou vysporiadať. To, že nejde o žiadnu novinku dokazuje fakt, že tak robili v podstatne ťažších časoch - počas covidu, keď problémy spôsobovali straty príjmov. Aké mechanizmy môžu teda banky dlžníkom ponúknuť a ako sa to prejaví na splátke hypotéky?

Čítať ďalej
Muž vkladá časť svojich úspor ako mimoriadnu splátku.

Tlačové správy

Po novom môžete splatiť viac. Mali by ste vôbec uvažovať o mimoriadnej splátke hypotéky?

Od septembra bude možné znížiť si hypotéku až o 30 %. Je to o polovicu viac, než je dostupné dnes. Pravdou je, že mimoriadne splátky vám môžu znížiť celkovú preplatenosť tým, že sa skráti splatnosť úveru, ale i znížiť mesačnú splátku. Oplatí sa však mimoriadna splátka aj vám?

Čítať ďalej