„Žijeme čoraz dlhšie, ale mladí dlhšie nie sme. Život medzi 20. a 30. rokom bude naďalej formovať náš život – náš spôsob sebarealizácie,“ hovorí americká psychologička a úspešná spisovateľka Meg Jay. Preto apeluje na tínedžerov: „Vezmite život do vlastných rúk.“
Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.
Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.
Priemerná dĺžka života sa od roku 1960 zvýšila o viac ako 20 rokov. Zdá sa teda logické, že máme viac času na rozvoj a dospievanie. Je 30-ka nová 20-ka?
Nie, nie je. Toto je rozšírená mylná predstava nielen medzi mladými ľuďmi, ale aj medzi vedcami, ktorí hovoria „o predĺženom dospievaní“ a dospievanie interpretujú ako proces medzi 18. a 29. rokom života. Prichádza to aj z médií, ktoré vymysleli smiešny výraz „kidult“ (dieťa-dospelí). Podľa môjho názoru sa tým bagatelizuje nesmierne dôležitá etapa života, čo môže mladým spôsobiť ťažkosti.
Ale revolúcia dlhovekosti je fakt. V krajinách ako Švajčiarsko, Nemecko a Francúzsko sa už veľa ľudí dožíva viac ako 80 rokov. Potom je určite v poriadku, ak skutočný život začína až vo veku 30 rokov.
To, že žijeme dlhšie neznamená, že nezáleží na tom, čo robíme v dvadsiatke. Vďaka modernej medicíne a vede si možno dokážeme predĺžiť život, ale biologicky nie sme nové bytosti. Faktom je, že roky medzi 20. a 30. rokom života sú najdôležitejšou dekádou pre životnú sebarealizáciu.
Čítajte viac >>> 7 vecí, ktoré nevieme ovplyvniť, ale rozhodujú o našom životnom úspechu
Ako to myslíte?
Naša osobnosť sa medzi 20. a 30 rokom mení viac ako kedykoľvek inokedy v priebehu nášho života. Až 80 % kľúčových rozhodnutí v našom živote robíme pred 35. narodeninami. Mnoho ľudí – viac ako polovica Američanov – je už zosobášených alebo sú vo vzťahu so svojim partnerom a to ešte predtým ako dosiahnu 30-ku. Napriek pokrokom v medicíne majú ženy v Európe a USA svoje prvé dieťa pred dovŕšením 30-ky. Je tiež dokázané, že prvých desať rokov pracovného života je kľúčových pre vašu kariéru a následnú výšku príjmu. A napokon, aj pre rozvoj nášho mozgu je veľmi dôležitá dvadsiatka.
Nie sú naše mozgy „zrelé“ už po puberte?
Teraz už vieme, že až do dovŕšenia 20-ky sa náš mozog výrazne vyvíja a to systematizáciou našich skúseností. Vzorce správania, ktoré si osvojíme v tejto fáze, nám ostatnú na celý život. Podľa pravidla „použi to alebo to strať“ sa nové spojenia predných mozgových lalokov, ktoré pravidelne používame, udržujú a zrýchľujú. Na druhej strane spojenia, ktoré nepoužívame zaniknú. V neurológii sa to označuje ako „prežitie tých najrušnejších“. Preto je také dôležité tieto roky dobre využiť a vedome získavať skúsenosti, namiesto toho, aby sme čakali do tridsiatky.
Čítajte viac >>> V Európe potrebujeme zmenu, aby sme boli pripravení na budúcnosť
Čo dnes bráni mladým ľuďom prevziať kontrolu nad svojimi životmi?
Na jednej strane je tu určitá miera neopatrnosti v dôsledku rozšírenej ilúzie, že mladí ľudia dnes môžu všetko neskôr. Na druhej strane je tu veľa neistoty a strachu, pretože obdobie medzi 20. a 30. rokom života nie je jednoduché. Je to veľmi neistá etapa života. Nevieme, s kým strávime svoj život, kde budeme žiť a akú kariéru budeme mať. Nevieme, či budeme schopní platiť svoje účty a viesť život podľa vlastných predstáv. V dôsledku toho sa mnohí cítia paralyzovaní, a preto sa zdráhajú prijať výzvy.
Akú radu by ste im dali?
Aby sa nenechali paralyzovať tým, čo sa pokazilo, ale aby si vizualizovali svoje nádeje a sny a pomysleli si: Čo môžem teraz urobiť, aby sa splnili? Nezistíme to tak, že sa necháme unášať a filozofujeme o láske a živote. Musíme sa aktívne rozhodovať a vedome formovať svoj život. Ide o budovanie kapitálu identity a investovanie do aktivít a vecí, ktoré nám pomôžu v budúcnosti.
Je v tejto fáze priestor aj na finančnú sebarealizáciu?
Absolútne. V tejto fáze života si osvojujeme návyky, ktoré nám ostanú na celý život. Takže dvadsiatka je ten správny čas na precvičenie hospodárenia s konkrétnym rozpočtom a odkladania sa finančnej rezervy na budúcnosť. Vo všeobecnosti by sa dalo povedať, že naša krivka učenia v 20-ke ovplyvňuje naše finančné správanie v tridsiatke a neskôr.
Čítajte viac >>> Terapeut Michael Mary: Peniaze sú poslednou zakázanou témou v láske
Terajší mladí sú z generácie Z. Vyrastú rýchlejšie ako generácie pred nimi?
Áno aj nie. Na jednej strane sú realistickejší, aktívnejší a motivovanejší, pravdepodobne v dôsledku ekonomických kríz, ktorými už prešli. Na druhej strane je veľa ľudí, ktorí sú veľmi neistí v dôsledku problémov, ako sú klimatické zmeny, pandémia alebo vojna. Cítia sa bezmocní a veria, že svet už nikdy nebude dobrý, nech urobia čokoľvek. Je pre nich ťažké dobre využiť svoj čas a nastaviť správny smer svojej budúcnosti.
Vy sama patríte ku generácii X a v 90. rokoch ste boli pubertiačka. Urobili by ste veci inak, keby ste vtedy vedeli, čo viete teraz?
Generácia X bola prvou generáciou, ktorá začala toto údajné „predĺžené dospievanie“. Ja som nezaháľala. Mala som množstvo rôznych zamestnaní a získala som určitý kapitál profesionálnej identity. Vtedy som si však myslela, že mám viac času nájsť si partnera a založiť si rodinu a vlastne som začala neskoro. Našťastie mám dve úžasné dcéry.
Čítajte viac >>> Tajomstvo dlhého života sa skrýva v jedle
Cover picture: © Netflix
Ak si chcete pozrieť video, prijmite marketingové súbory cookie. Nastavenia cookies
Potrebujete poradiť s financiami?
Dohodnite si bezplatné stretnutie a zistite, aké benefity získate, ak zveríte svoje peniaze profesionálom, ktorých starostlivosť o financie baví.
Meg Jay
Meg Jay, 53, je profesorkou na University of Virginia a má súkromnú psychoterapeutickú prax v Charlottesville. Jej články sa pravidelne objavujú v publikáciách ako New York Times, Los Angeles Times a USA Today. Jej prvá kniha The Defining Decade (2012) bola v USA bestsellerom a v roku 2021 bola aktualizovaná a znovu vydaná. Jej TED Talk na túto tému je jedným z najúspešnejších v tomto formáte s viac ako 10 miliónmi videní.
Séria portrétov
Život podľa vlastných predstáv
Spoločnosť Swiss Life pravidelne pripravuje portréty ľudí, pre ktorých zohráva dôležitú úlohu sebarealizácia. Sebarealizácia a život podľa vlastných predstáv je totiž podstatou našej práce. Uvedomujeme si, že životy našich klientov nejdú vždy podľa plánu. Pokiaľ však ide o finančné zabezpečenie, krytie rizík a potreby a požiadavky, dbáme na to, aby sme ich zosúladili. Naše riešenia pomáhajú klientom žiť život, pre ktorý sa sami rozhodli. Práve to je základ úspechu Swiss Life v posledných 165 rokoch a je to aj základom našej firemnej budúcnosti.