Dlhodobý rast cien domov a bytov, najmä v Bratislave a okolí, láka mnoho investorov k úvahám o kúpe investičnej nehnuteľnosti. Zámerom je zarobiť nielen na budúcom predaji, ale aj dlhodobom prenájme. Pritom verejnosť všeobecne považuje nehnuteľnosť za bezpečnú investíciu, ktorá nikdy nestratí hodnotu.

Prečo ceny rastú

Investícia do domu alebo bytu však nesie svoje riziká. Pod enormný rast cien bytov v Bratislave, ale aj iných veľkých mestách, sa podpisuje hlavne ich nedostatok. Druhým významným faktorom sú rekordne nízke úrokové sadzby úverov na bývanie, ktoré zvyšujú dostupnosť bývania a zabezpečujú dostatok kupcov. Ani jeden, ani druhý faktor však nemusia trvať večne.

Riziko kvality

Ďalším rizikom je kvalita aktuálnej výstavby. Ako vyzerajú 10-ročné novostavby dnes? Koľko musia ich majitelia investovať do opráv a údržby? A čo spraví s budúcimi cenami aktuálnej rýchlovýstavby prípadná požiadavka kupujúcich na vyššiu kvalitu prevedenia? Cenu nehnuteľnosti však nemusí ovplyvniť len samotný trh. Dramatický posun v hodnote môžu priniesť aj neprispôsobiví susedia, živelná výstavba v okolí či nepriaznivá zmena parkovacej a dopravnej politiky.

Príjem z prenájmu

Kapitolou samou o sebe sú príjmy z prenájmu. Okrem toho, že nájsť solídnych a pravidelne platiacich nájomníkov je často veľmi ťažké, podliehajú takéto príjmy daňovej povinnosti. Konečný zisk ovplyvňujú aj budúce nevyhnutné investície do opráv podľa stupňa opotrebenia, v ktorom nehnuteľnosť zanechajú nájomníci. A samozrejme, byt či dom, ktorý sa nedarí dlhodobo prenajať, sa stáva skôr pasívom, ktoré si peniaze pýta, nie zarába. O to viac, ak ho klient kupoval na hypotekárny úver.

Ťažšie speňaženie

Nevýhodou priamej investície do nehnuteľnosti je aj takzvaná nízka likvidita. Nehnuteľnosť totiž človek spravidla nedokáže zo dňa na deň speňažiť, ak to potrebuje. A predaj pod tlakom spravidla znamená predaj pod cenu.

Vhodná alternatíva

Aj pre tieto dôvody je pri realitných investíciách uvažovať nad realitnými podielovými fondami, ktoré priamo investujú do nehnuteľností. Na rozdiel od jedného domu či bytu však majú v portfóliu nielen viacero nehnuteľností, ale aj viacero realitných sektorov, ktorých ceny sa spravidla nevyvíjajú rovnako. Okrem rezidenčných aj kancelárske, logistické, priemyselné, obchodné či rekreačné nehnuteľnosti, a to nie len na lokálnom trhu. Podiely v špeciálnych realitných podielových fondoch nie je problém speňažiť spravidla do niekoľkých dní, aj keď im zákon umožňuje vo výnimočných situáciách predĺžiť lehotu vyplatenia na maximálne 12 mesiacov. A minimálna vstupná investícia začína na úrovni 20 eur.

Aj keď sa tento typ fondov v poslednom období teší veľkej obľube a má relatívne stabilné výnosy, odporúčaný podiel v dlhodobom portfóliu by mal byť niekde na úrovni 15 až 20 percent investície. 

Ako darček vám prinášame šikovný eBook o princípoch investovania:
Ako sa stať milionárom.





Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Ilustračný obrázok, ktorý zobrazuje platbu v obchode prostredníctvom platobnej karty a terminálu.

Blogy

Nahradiť hotovosť nie je len o technológiách. Je to predovšetkým o dôvere

Dnes môžeme zaplatiť za online verziu časopisu či veľký nákup v supermarkete kartou alebo mobilom v priebehu niekoľkých sekúnd. Nájomné a účty za elektrinu uhradíme okamžite cez internet banking. Znamená to, že hotovosť je zastaraná? Ekonómovia Martin Brown a Arina Wischnewsky ponúkajú svoj pohľad na budúcnosť platieb v rozhovore.

Čítať ďalej
Atmosféra na investičnej konferencii Swiss Life Select.

Tlačové správy

Investičná konferencia Swiss Life Select Slovensko 2025

Ako efektívne investovať v dynamicky sa meniacom svete? Aké trendy budú formovať globálne trhy v najbližších rokoch? Práve týmto témam sa venovali renomovaní spíkri z popredných investičných spoločností BlackRock, Invesco či Amundi na Investičnej konferencii Swiss Life Select Slovensko 2025.

Čítať ďalej
Muž nakupuje čokoládu v supermarkete.

Tlačové správy

Inflácia, ktorú si na cenovke hneď nevšimnete

Aj keď platíte za svoj obľúbený výrobok stále rovnakú cenu, platíte viac. Ako je to možné? Znižuje sa napríklad jeho hmotnosť. Kým niektorí výrobcovia o tom spotrebiteľov vôbec neinformujú, iní v rámci svojej komunikácie (zaujímavo) vysvetľujú svoje kroky.

Čítať ďalej
Mladý obchodník, analytik a investor sledujúci monitor notebooku na pohovke, maklér analyzujúci indexy, finančný graf, obchodovanie online, investičné údaje o kryptomenách a akciovom trhu.

Tlačové správy

Väčšina klientov internetových brokerov končí v strate. Ako teda úspešne investovať?

Najúspešnejšie investície sú tie, ktoré majú začiatok v dávnej minulosti. Dôvodov tohto tvrdenia je viacero. Tieto investície majú za sebou dlhú históriu a teda naplno využili princíp zloženého úročenia. Musia byť úspešné, pretože v prípade neúspechu by dnes neexistovali. V neposlednom rade sa pri nich uplatnila stratégia kúp a drž, ktorá eliminuje základné investorské chyby.

Čítať ďalej
Portrét ženy v bielych rukaviciach, ktorá drží lupu a pozerá cez ňu na kus zlata.

Tlačové správy

Zlato láme rekordy. Oplatí sa doň investovať?

Zvýšená neistota z geopolitického napätia tlačí cenu zlata nahor. Čoskoro prekročí hranicu 3000 dolárov.

Čítať ďalej
Klienti hľadajú vhodnú alternatívu k štátnym dlhopisom.

Tlačové správy

Štátne dlhopisy sa minuli. Ale existujú podobné alternatívy

Namiesto tridsiatich dní bol dvojročný Investor v ponuke ani nie tri dni a štvorročný Patriot iba o deň dlhšie. Atraktívnosť štátnych dlhopisov je nesporná. Netreba však zúfať. Obdobné podmienky sú dostupné aj pri iných investičných produktoch – výnos rádovo v percentách a bez dane, riziko aj na úrovni štátu a navyše podstatne lepšia dostupnosť k úsporám. Nájdete ich pri podielových fondoch.

Čítať ďalej