Dlhodobý rast cien domov a bytov, najmä v Bratislave a okolí, láka mnoho investorov k úvahám o kúpe investičnej nehnuteľnosti. Zámerom je zarobiť nielen na budúcom predaji, ale aj dlhodobom prenájme. Pritom verejnosť všeobecne považuje nehnuteľnosť za bezpečnú investíciu, ktorá nikdy nestratí hodnotu.

Prečo ceny rastú

Investícia do domu alebo bytu však nesie svoje riziká. Pod enormný rast cien bytov v Bratislave, ale aj iných veľkých mestách, sa podpisuje hlavne ich nedostatok. Druhým významným faktorom sú rekordne nízke úrokové sadzby úverov na bývanie, ktoré zvyšujú dostupnosť bývania a zabezpečujú dostatok kupcov. Ani jeden, ani druhý faktor však nemusia trvať večne.

Riziko kvality

Ďalším rizikom je kvalita aktuálnej výstavby. Ako vyzerajú 10-ročné novostavby dnes? Koľko musia ich majitelia investovať do opráv a údržby? A čo spraví s budúcimi cenami aktuálnej rýchlovýstavby prípadná požiadavka kupujúcich na vyššiu kvalitu prevedenia? Cenu nehnuteľnosti však nemusí ovplyvniť len samotný trh. Dramatický posun v hodnote môžu priniesť aj neprispôsobiví susedia, živelná výstavba v okolí či nepriaznivá zmena parkovacej a dopravnej politiky.

Príjem z prenájmu

Kapitolou samou o sebe sú príjmy z prenájmu. Okrem toho, že nájsť solídnych a pravidelne platiacich nájomníkov je často veľmi ťažké, podliehajú takéto príjmy daňovej povinnosti. Konečný zisk ovplyvňujú aj budúce nevyhnutné investície do opráv podľa stupňa opotrebenia, v ktorom nehnuteľnosť zanechajú nájomníci. A samozrejme, byt či dom, ktorý sa nedarí dlhodobo prenajať, sa stáva skôr pasívom, ktoré si peniaze pýta, nie zarába. O to viac, ak ho klient kupoval na hypotekárny úver.

Ťažšie speňaženie

Nevýhodou priamej investície do nehnuteľnosti je aj takzvaná nízka likvidita. Nehnuteľnosť totiž človek spravidla nedokáže zo dňa na deň speňažiť, ak to potrebuje. A predaj pod tlakom spravidla znamená predaj pod cenu.

Vhodná alternatíva

Aj pre tieto dôvody je pri realitných investíciách uvažovať nad realitnými podielovými fondami, ktoré priamo investujú do nehnuteľností. Na rozdiel od jedného domu či bytu však majú v portfóliu nielen viacero nehnuteľností, ale aj viacero realitných sektorov, ktorých ceny sa spravidla nevyvíjajú rovnako. Okrem rezidenčných aj kancelárske, logistické, priemyselné, obchodné či rekreačné nehnuteľnosti, a to nie len na lokálnom trhu. Podiely v špeciálnych realitných podielových fondoch nie je problém speňažiť spravidla do niekoľkých dní, aj keď im zákon umožňuje vo výnimočných situáciách predĺžiť lehotu vyplatenia na maximálne 12 mesiacov. A minimálna vstupná investícia začína na úrovni 20 eur.

Aj keď sa tento typ fondov v poslednom období teší veľkej obľube a má relatívne stabilné výnosy, odporúčaný podiel v dlhodobom portfóliu by mal byť niekde na úrovni 15 až 20 percent investície. 

Ako darček vám prinášame šikovný eBook o princípoch investovania:
Ako sa stať milionárom.





Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Dovolenkári, tieto užitočné rady vám môžu ušetriť peniaze

Tlačové správy

Dovolenkári, tieto užitočné rady vám môžu ušetriť peniaze

Dovolenkové obdobie je v plnom prúde. Prinášame pár postrehov, ktoré môžu pomôcť tým, ktorí za vytúženým oddychom ešte len odcestujú a pár vysvetlení nedostatku peňazí tým, ktorí sa už vrátili.

Čítať ďalej
Začnite si sporiť a k štátnemu dôchodku si môžete prilepšiť 100 či 200 eur.

Tlačové správy

Ako si k štátnemu dôchodku prilepšiť o 100 či 200 eur?

Neriešiť peniaze je snom asi každého. Možnosť míňať bez obmedzovania sa aj na dôchodku je viac ako sen. Smutná správa je, že na dosiahnutie tohto stavu treba myslieť ideálne už od mlada a treba k tomu vlastné pričinenie. Výška dôchodku je len v rukách každého z nás.

Čítať ďalej
Senior naletel podvodníkom. Čo má teraz robiť?

Tlačové správy

Seniori, poradíme vám ako nenaletieť podvodníkom

„Ahoj babi, to som ja, tvoj vnuk. Mám problém a potrebujem peniaze. Nemôžem sa zastaviť osobne, preto posielam za tebou kamaráta. Daj ich jemu. Ďakujem.“ Ide síce o zjednodušený no čoraz častejšie sa objavujúci obsah telefonátov, ktoré dostávajú dôchodcovia. Ide o podvod, ktorého cieľom je pod emočným a časovým tlakom vymámiť od nich peniaze.

Čítať ďalej
Anna von Boeticher sa potápa do hĺbky 125 metrov, bez fľaše stlačeného vzduchu a dokáže zadržať dych na šesť minút a dvanásť sekúnd.

Životné témy

Freediverka Anna von Boetticher: Každý ponor je cesta do vlastného vnútra

„Keď sa ponoríte, čelíte extrémnym podmienkam sveta okolo seba, a to vás úplne oddelí od všetkého. Meriate si sily s hĺbkou, vodou. Testujete seba, svoje telo, svoju myseľ. A vlastné hranice“, vymenúva Anna von Boetticher.

Čítať ďalej
Študenti môžu nechať svoje peniaze z brigády zarábať.

Tlačové správy

Študenti, po brigáde môžete nechať svoje peniaze zarábať

Leto je čas brigád a príležitostných zárobkov študentov. Nezáleží na tom, či príjmy budú plynúť z manuálnej, administratívnej alebo kreatívnej práce, záleží na tom, ako študenti získané peniaze použijú.

Čítať ďalej
Slováci potrebujú bývať, preto majú množstvo otázok ohľadom hypoték.

Tlačové správy

Refixácia alebo refinancovanie? 3-ročný alebo 10-ročný fix? Toto sú odpovede na najčastejšie otázky o hypotékach

Štatistiky ukazujú, že trh s hypotékami začína rásť. Či ide iba o malú zmenu alebo začiatok nového trendu ukážu najbližšie mesiace. Fakt je, že ľudia potrebujú niekde bývať a na Slovensku je zvykom bývať vo vlastnom a podľa vlastných predstáv. Taktiež sa dá povedať, že výška úrokových sadzieb nie je vysoká, a to vzhľadom na to, že sme už splácali drahšie hypotéky.

Čítať ďalej