Dlhodobý rast cien domov a bytov, najmä v Bratislave a okolí, láka mnoho investorov k úvahám o kúpe investičnej nehnuteľnosti. Zámerom je zarobiť nielen na budúcom predaji, ale aj dlhodobom prenájme. Pritom verejnosť všeobecne považuje nehnuteľnosť za bezpečnú investíciu, ktorá nikdy nestratí hodnotu.

Prečo ceny rastú

Investícia do domu alebo bytu však nesie svoje riziká. Pod enormný rast cien bytov v Bratislave, ale aj iných veľkých mestách, sa podpisuje hlavne ich nedostatok. Druhým významným faktorom sú rekordne nízke úrokové sadzby úverov na bývanie, ktoré zvyšujú dostupnosť bývania a zabezpečujú dostatok kupcov. Ani jeden, ani druhý faktor však nemusia trvať večne.

Riziko kvality

Ďalším rizikom je kvalita aktuálnej výstavby. Ako vyzerajú 10-ročné novostavby dnes? Koľko musia ich majitelia investovať do opráv a údržby? A čo spraví s budúcimi cenami aktuálnej rýchlovýstavby prípadná požiadavka kupujúcich na vyššiu kvalitu prevedenia? Cenu nehnuteľnosti však nemusí ovplyvniť len samotný trh. Dramatický posun v hodnote môžu priniesť aj neprispôsobiví susedia, živelná výstavba v okolí či nepriaznivá zmena parkovacej a dopravnej politiky.

Príjem z prenájmu

Kapitolou samou o sebe sú príjmy z prenájmu. Okrem toho, že nájsť solídnych a pravidelne platiacich nájomníkov je často veľmi ťažké, podliehajú takéto príjmy daňovej povinnosti. Konečný zisk ovplyvňujú aj budúce nevyhnutné investície do opráv podľa stupňa opotrebenia, v ktorom nehnuteľnosť zanechajú nájomníci. A samozrejme, byt či dom, ktorý sa nedarí dlhodobo prenajať, sa stáva skôr pasívom, ktoré si peniaze pýta, nie zarába. O to viac, ak ho klient kupoval na hypotekárny úver.

Ťažšie speňaženie

Nevýhodou priamej investície do nehnuteľnosti je aj takzvaná nízka likvidita. Nehnuteľnosť totiž človek spravidla nedokáže zo dňa na deň speňažiť, ak to potrebuje. A predaj pod tlakom spravidla znamená predaj pod cenu.

Vhodná alternatíva

Aj pre tieto dôvody je pri realitných investíciách uvažovať nad realitnými podielovými fondami, ktoré priamo investujú do nehnuteľností. Na rozdiel od jedného domu či bytu však majú v portfóliu nielen viacero nehnuteľností, ale aj viacero realitných sektorov, ktorých ceny sa spravidla nevyvíjajú rovnako. Okrem rezidenčných aj kancelárske, logistické, priemyselné, obchodné či rekreačné nehnuteľnosti, a to nie len na lokálnom trhu. Podiely v špeciálnych realitných podielových fondoch nie je problém speňažiť spravidla do niekoľkých dní, aj keď im zákon umožňuje vo výnimočných situáciách predĺžiť lehotu vyplatenia na maximálne 12 mesiacov. A minimálna vstupná investícia začína na úrovni 20 eur.

Aj keď sa tento typ fondov v poslednom období teší veľkej obľube a má relatívne stabilné výnosy, odporúčaný podiel v dlhodobom portfóliu by mal byť niekde na úrovni 15 až 20 percent investície. 

Začnite investovať teraz


Vyplňte kontaktný formulár a my sa vám ozveme s riešením, ako si môžete splniť sny.

Ako darček vám na e-mail pošleme šikovný eBook o princípoch investovania: Ako sa stať milionárom.

Investujte a získajte hodnotný darček!

 

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Mladým stačí, aby si sporili málo, aby mali zaujímavý dôchodok.

Tlačové správy

Dôležitá informácia pre mladých: Stačí málo peňazí, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok

Predstavte si, že máte možnosť pravidelne investovať desatinu svojho príjmu iba počas desiatich rokov. Kedy by ste s tým mali začať, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok?

Čítať ďalej
Dušan Moskaľ našiel vďaka práci finančného sprostredkovateľa ideálny work-life balance.

Životné témy

Dušan Moskaľ: „Vytvoríš si pasívny príjem, ktorý ti pípne na účet, aj keď celý mesiac nepracuješ“

Dušan Moskaľ, Exkluzívny finančný sprostredkovateľ Swiss Life Select robí finančného sprostredkovateľa od vysokej školy. Dnes namiesto práce 12/7 našiel work-life balance - pol roka pracuje a pol roka cestuje. Vďaku za svoj úspech prejavuje tak, že pomáha prostredníctvom charitatívnej organizácie Lions Club tým, ktorí to najviac potrebujú.

Čítať ďalej
Vnuk a stará mama sa tešia, že existuje spôsob, ako by mohli mať obaja vyšší dôchodok.

Tlačové správy

Vyšší dôchodok pre mladých z II. piliera a udržateľnejší dôchodok pre starších z I. piliera

Nevýhodou druhého piliera je, že efekty zloženého úročenia, ktoré zabezpečia veľa peňazí na dôchodky, sa prejavia až po veľmi dlhom čase. Nevýhodou prvého piliera, že potrebuje vyzbierať veľa peňazí v súčasnosti, čo v rámci odvodov ide na úkor druhého piliera. Čo ak by ale odvody boli prerozdelené inak pri mladých a starších sporiteľoch?

Čítať ďalej
ako by mal štát skutočne pomáhať s bývaním_opt

Tlačové správy

Ako by mal štát skutočne pomáhať Slovákom s bývaním

Avizovaná podpora vlády pre ľudí, ktorým výrazne narástli úroky na hypotéke, je len zanedbávanie podpory bývania na Slovensku. Radšej by sa mala vláda zamerať na prevenciu vo forme štátnej prémie pri stavebnom sporení, podporu nájomného bývania či administratívnu podporu developerov pri bytovej výstavbe.

Čítať ďalej
Manželia hľadajú spôsob, ako si znížiť splátku po zvýšení úrokovej sadzby hypotéky.

Tlačové správy

Ako si znížiť splátku, keď vám banka zvýši úrok na hypotéke?

Banky zvyšujú sadzby hypoték. V priebehu niekoľkých dní upravili sadzby tri banky. V reči čísel to znamená, že na splácanie 100-tisícovej hypotéky je potrebné pripraviť o desať až štyridsať eur mesačne viac.

Čítať ďalej
Záleží, ako budete sporiť svojim deťom na budúcnosť.

Tlačové správy

Záleží na tom, kde a ako sporíte deťom na budúcnosť

Niekto začne s budovaním finančného piliera pre potomka hneď s jeho príchodom na svet. Iný si jeho dôležitosť uvedomí po nejakom čase a ďalší sa zobudí až krátko pred tým, ako dieťa peniaze potrebuje. Pritom dĺžka trvania sporenia pre deti je rozhodujúcim parametrom.

Čítať ďalej