Rast úrokových sadzieb hypoték môže zvýšiť mesačnú splátku hypotéky až o polovicu. Dá sa na to pripraviť budovaním finančnej rezervy, ktorou sa dá napríklad pri výročí fixácie znížiť dlžná suma. Skutočne sa však oplatí realizovať mimoriadnu splátku?

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Fixácia úrokovej sadzby chráni pred nárastom splátky, no dlžníkov s fixáciou nad 5 rokov je menšina. Ostatným neostáva nič iné, iba sa postupne na nárast splátky pripraviť budovaním finančnej rezervy. Tá má výhodu v tom, že nie je účelová a dá sa použiť skutočne na čokoľvek.

Jednou z častých otázok je, či sa v prípade nárastu sadzby oplatí splatiť časť dlhu mimoriadnou splátkou. Väčšina bánk po mimoriadnej splátke automaticky zníži mesačnú platbu a splácanie je potom o čosi jednoduchšie. O koľko sa zníži mesačná splátka? Je to jednoduchá matematika: o toľko percent, o koľko percent sa zníži dlžná suma.

Ak je hypotéka vo výške 100 000 eur, ktorá sa má ešte 25 rokov splácať 377 eurami mesačne, jej zníženie o 10 000 eur (čo je 10 %) zníži mesačnú splátku na rovnako dlhý čas na 340 eur (čo je pokles o 10 %).

Skutočne sa však oplatí minúť 10 000 eur, aby bola mesačná splátka nižšia o 37 eur?
 

Pavel Skriniar (11)
Mať finančnú rezervu je určite lepšie, ako si znížiť preplatenosť hypotéky počas dlhých rokov iba o pár percent.

10 000 eur je pomerne veľký peniaz. Vystačil by takmer na celú zostávajúcu splatnosť ako doplatok k nižšej splátke. Teda netreba minúť úspory na mimoriadnu splátku ale vypomáhať si nimi pri splácaní.

Z 10 000 eur by sa dala odčerpávať nová zvýšená splátka hypotéky od pol roka do vyše dvoch rokov (podľa trvania zostávajúcej splatnosti). Teda z bežného účtu by v takom prípade neodišlo ani euro.

10 000 eur je pomerne veľký peniaz, no nasporiť si takúto sumu nie je nereálne. Dá sa to, ak je dostatočne dlhý čas do konca súčasnej fixácie. Stačí pravidelne odkladať rozdiel medzi súčasnou a budúcou výškou mesačnej splátky počas štyroch až piatich rokov. Pri kratších trvaniach sporenia budú nasporené sumy, samozrejme, nižšie.

Postupne nasporená suma však bude vždy predstavovať finančnú ochranu pre splácanie hypotéky v prípade finančných problémov. A mať takúto rezervu je určite lepšie, ako si znížiť preplatenosť úveru počas dlhých rokov iba o pár percent.

Koľko mesačných splátok sa dá uhradiť z desatiny nesplatenej hypotéky? Čím dlhší čas do konca splatnosti hypotéky, tým viac splátok. Viac ukazuje graf.
 

26_4_sporenie na vyssie splatky
26_4_sporenie na vyssie splatky

Finančná rezerva je pre dlžníka cennejšia, ako o pár eur nižšia splátka hypotéky. Kam umiestniť finančnú rezervu, aby bola vždy k dispozícii a zbytočne ju nelikvidovala inflácia, vám povie dobrý finančný sprostredkovateľ s licenciou zo sektora kapitálového trhu. Ten zhodnotí vašu situáciu a navrhne vám riešenie, ktoré vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Mladým stačí, aby si sporili málo, aby mali zaujímavý dôchodok.

Tlačové správy

Dôležitá informácia pre mladých: Stačí málo peňazí, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok

Predstavte si, že máte možnosť pravidelne investovať desatinu svojho príjmu iba počas desiatich rokov. Kedy by ste s tým mali začať, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok?

Čítať ďalej
Dušan Moskaľ našiel vďaka práci finančného sprostredkovateľa ideálny work-life balance.

Životné témy

Dušan Moskaľ: „Vytvoríš si pasívny príjem, ktorý ti pípne na účet, aj keď celý mesiac nepracuješ“

Dušan Moskaľ, Exkluzívny finančný sprostredkovateľ Swiss Life Select robí finančného sprostredkovateľa od vysokej školy. Dnes namiesto práce 12/7 našiel work-life balance - pol roka pracuje a pol roka cestuje. Vďaku za svoj úspech prejavuje tak, že pomáha prostredníctvom charitatívnej organizácie Lions Club tým, ktorí to najviac potrebujú.

Čítať ďalej
Vnuk a stará mama sa tešia, že existuje spôsob, ako by mohli mať obaja vyšší dôchodok.

Tlačové správy

Vyšší dôchodok pre mladých z II. piliera a udržateľnejší dôchodok pre starších z I. piliera

Nevýhodou druhého piliera je, že efekty zloženého úročenia, ktoré zabezpečia veľa peňazí na dôchodky, sa prejavia až po veľmi dlhom čase. Nevýhodou prvého piliera, že potrebuje vyzbierať veľa peňazí v súčasnosti, čo v rámci odvodov ide na úkor druhého piliera. Čo ak by ale odvody boli prerozdelené inak pri mladých a starších sporiteľoch?

Čítať ďalej
ako by mal štát skutočne pomáhať s bývaním_opt

Tlačové správy

Ako by mal štát skutočne pomáhať Slovákom s bývaním

Avizovaná podpora vlády pre ľudí, ktorým výrazne narástli úroky na hypotéke, je len zanedbávanie podpory bývania na Slovensku. Radšej by sa mala vláda zamerať na prevenciu vo forme štátnej prémie pri stavebnom sporení, podporu nájomného bývania či administratívnu podporu developerov pri bytovej výstavbe.

Čítať ďalej
Manželia hľadajú spôsob, ako si znížiť splátku po zvýšení úrokovej sadzby hypotéky.

Tlačové správy

Ako si znížiť splátku, keď vám banka zvýši úrok na hypotéke?

Banky zvyšujú sadzby hypoték. V priebehu niekoľkých dní upravili sadzby tri banky. V reči čísel to znamená, že na splácanie 100-tisícovej hypotéky je potrebné pripraviť o desať až štyridsať eur mesačne viac.

Čítať ďalej
Záleží, ako budete sporiť svojim deťom na budúcnosť.

Tlačové správy

Záleží na tom, kde a ako sporíte deťom na budúcnosť

Niekto začne s budovaním finančného piliera pre potomka hneď s jeho príchodom na svet. Iný si jeho dôležitosť uvedomí po nejakom čase a ďalší sa zobudí až krátko pred tým, ako dieťa peniaze potrebuje. Pritom dĺžka trvania sporenia pre deti je rozhodujúcim parametrom.

Čítať ďalej