Rast úrokových sadzieb hypoték môže zvýšiť mesačnú splátku hypotéky až o polovicu. Dá sa na to pripraviť budovaním finančnej rezervy, ktorou sa dá napríklad pri výročí fixácie znížiť dlžná suma. Skutočne sa však oplatí realizovať mimoriadnu splátku?

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Fixácia úrokovej sadzby chráni pred nárastom splátky, no dlžníkov s fixáciou nad 5 rokov je menšina. Ostatným neostáva nič iné, iba sa postupne na nárast splátky pripraviť budovaním finančnej rezervy. Tá má výhodu v tom, že nie je účelová a dá sa použiť skutočne na čokoľvek.

Jednou z častých otázok je, či sa v prípade nárastu sadzby oplatí splatiť časť dlhu mimoriadnou splátkou. Väčšina bánk po mimoriadnej splátke automaticky zníži mesačnú platbu a splácanie je potom o čosi jednoduchšie. O koľko sa zníži mesačná splátka? Je to jednoduchá matematika: o toľko percent, o koľko percent sa zníži dlžná suma.

Ak je hypotéka vo výške 100 000 eur, ktorá sa má ešte 25 rokov splácať 377 eurami mesačne, jej zníženie o 10 000 eur (čo je 10 %) zníži mesačnú splátku na rovnako dlhý čas na 340 eur (čo je pokles o 10 %).

Skutočne sa však oplatí minúť 10 000 eur, aby bola mesačná splátka nižšia o 37 eur?
 

Pavel Skriniar (11)
Mať finančnú rezervu je určite lepšie, ako si znížiť preplatenosť hypotéky počas dlhých rokov iba o pár percent.

10 000 eur je pomerne veľký peniaz. Vystačil by takmer na celú zostávajúcu splatnosť ako doplatok k nižšej splátke. Teda netreba minúť úspory na mimoriadnu splátku ale vypomáhať si nimi pri splácaní.

Z 10 000 eur by sa dala odčerpávať nová zvýšená splátka hypotéky od pol roka do vyše dvoch rokov (podľa trvania zostávajúcej splatnosti). Teda z bežného účtu by v takom prípade neodišlo ani euro.

10 000 eur je pomerne veľký peniaz, no nasporiť si takúto sumu nie je nereálne. Dá sa to, ak je dostatočne dlhý čas do konca súčasnej fixácie. Stačí pravidelne odkladať rozdiel medzi súčasnou a budúcou výškou mesačnej splátky počas štyroch až piatich rokov. Pri kratších trvaniach sporenia budú nasporené sumy, samozrejme, nižšie.

Postupne nasporená suma však bude vždy predstavovať finančnú ochranu pre splácanie hypotéky v prípade finančných problémov. A mať takúto rezervu je určite lepšie, ako si znížiť preplatenosť úveru počas dlhých rokov iba o pár percent.

Koľko mesačných splátok sa dá uhradiť z desatiny nesplatenej hypotéky? Čím dlhší čas do konca splatnosti hypotéky, tým viac splátok. Viac ukazuje graf.
 

26_4_sporenie na vyssie splatky
26_4_sporenie na vyssie splatky

Finančná rezerva je pre dlžníka cennejšia, ako o pár eur nižšia splátka hypotéky. Kam umiestniť finančnú rezervu, aby bola vždy k dispozícii a zbytočne ju nelikvidovala inflácia, vám povie dobrý finančný sprostredkovateľ s licenciou zo sektora kapitálového trhu. Ten zhodnotí vašu situáciu a navrhne vám riešenie, ktoré vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Žena zisťuje, či sa má zbaviť akcií z kupónovej privatizácie alebo ich ešte stále môže predať.

Tlačové správy

Zbaviť sa alebo predať akcie z kupónovej privatizácie?

Čo s „bezcennými“ akciami z kupónovej privatizácie? Ešte stále sa nájdu Slováci, ktorí si napriek viacerým možnostiam na zbavenie pozostatkov kupónky ponechali cenné papiere a pri pohľade na poplatky vo výpise z Centrálneho depozitára cenných papierov vraštia čelo.

Čítať ďalej
2023-2-13-kedykolvek-investova-TIT-opt

Tlačové správy

Začnite s investovaním. Kedykoľvek

Akciové indexy len teraz dosiahli svoj historický vrchol a už sa u investorov objavujú obavy z možných poklesov. Poklesy určite prídu. A určite to nie je dôvod na paniku či na to, aby ste zanevreli na investovanie. Práve naopak.

Čítať ďalej
hypoteka bez statnej pomoci_TIT_opt

Tlačové správy

Čo s hypotékou, ak nemáte nárok na pomoc od štátu?

Ak nespĺňate podmienky, aby ste získali štátnu pomoc so zvýšenou splátkou hypotéky, nezúfajte. Stále máte možnosť pri refixácii vyjednávať s bankami a získať lepšie podmienky.

Čítať ďalej
Čo robiť, ak vás vytopí sused.

Tlačové správy

Čo robiť, ak vás vytopí sused, alebo vy vytopíte suseda?

Vytopený byt – to je situácia, ktorú nechce zažiť nikto. Ale keď už táto situácia nastane, viete, čo robiť?

Čítať ďalej
rady mladsiemu ja_TIT_opt

Tlačové správy

Čo robiť, aby ste si mohli povedať: Som finančne zabezpečený?

Mať tak o desať či dvadsať rokov menej a dnešný rozum, to by boli finančné rozhodnutia! Cestovať v čase zatiaľ nevieme, no predsa len môžete využiť rady tých, ktorí už majú aké-také životné skúsenosti, aby ste si pri narábaní s peniazmi mohli povedať: Som finančne zabezpečený.

Čítať ďalej
10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Tlačové správy

10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Chcete sa konečne o svoje ťažko zarobené peniaze starať zodpovedne? Tak si prečítajte 10 rád finančného odborníka Pavla Škriniara a využite všetky možnosti, ktoré vám trh ponúka.

Čítať ďalej