Keď máte finančnú rezervu vo výške troch až šiestich mesačných výdavkov a správne nastavené poistenie, môžete začať investovať. Vy však máte stále nejaké výhovorky? Investičný analytik Pavel Škriniar má argumenty, ktoré vás presvedčia, že vaše výhovorky nie sú opodstatnené.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Ste náš investičný analytik, teda ste v kontakte s našimi sprostredkovateľmi a prostredníctvom nich aj s našimi klientmi. Čo je najčastejšia otázka, s ktorou sa stretávate?
Jednoznačne vyhráva otázka „Do čoho sa oplatí dnes investovať?“.

A vaša odpoveď?
Vyhýbam sa odpovedi na túto otázku. Je položená príliš všeobecne a vnímam za ňou iba jeden cieľ: zisk. Pritom neviem, za aký dlhý čas má tento zisk plynúť, aký je dôvod investície, akú toleranciu k investičnému riziku má klient, aké a či vlastne sú skúsenosti s investíciami a čo všetko daný človek o investovaní vie.

A akú úlohu teda zohráva v investičnom poradenstve čas, dôvod či tolerancia k riziku, keď cieľom má byť zisková investícia?
Je rozdiel, či má investícia trvať 40 rokov, 5 rokov alebo mesiac. Je to ako s cvičením: do požadovanej formy sa dá ľahšie dostať, ak máte k dispozícii dostatok času. Zo dňa na deň sa kondička vybudovať nedá. To isté platí aj o zhodnotení investície. Čím viac času je k dispozícii, tým lepšie sa plánuje aj výber konkrétnych investičných nástrojov. Taktiež je rozdiel, či ide o pravidelnú alebo jednorazovú záležitosť.

V čom je rozdiel, či ide o pravidelnú alebo jednorazovú záležitosť?
Pri jednorazovom investovaní, teda keď sa peniaze pošlú naraz, vzniká riziko nesprávneho načasovania. Môže sa stať, že nasledujúci deň, o týždeň či mesiac cena výrazne klesne. Čiže už o krátky čas po zainvestovaní vidieť pokles stavu účtu. To na optimizme určite nepridá. Pri pravidelnom investovaní sa počas poklesov pokračuje v nakupovaní. Je to akoby výpredaj v obchode. V takom prípade sa očakávaný zisk dostaví skôr. Preto je aj pri jednorazovom investovaní vhodnejšie rozložiť ho v čase na niekoľko platieb.

Je prirodzené, že investor nechce vidieť stratu. Dá sa strata označiť ako hlavný dôvod, prečo ľudia vo väčšej miere neinvestujú?
Je to jeden z dôvodov, ktoré odrádzajú od investovania. Tie dôvody by som zhrnul do piatich bodov:
Nemám z čoho investovať.
Ak neinvestujem, aspoň neprerobím.
Nemám tam garancie.
Nerozumiem tomu.
Je to drahé.
 

2022_11_21_pavel_skriniar_portret
Garancia je príliš drahá na to, aby bola dostupná. Požiadavka na garanciu mi pripadá ako zmluva s diablom. Niečo síce získame, no inde stratíme viac.

To sú oprávnené dôvody. Či?
Hľadať výhovorky, prečo nebudovať finančnú rezervu, znamená, že v budúcnosti si týmito výhovorkami budeme musieť ospravedlniť nedostatok financií. Je to ako príprava na súťaž, pričom sa vyhýbame pravidelnému tréningu. Kto by sa potom na súťaži čudoval výsledku?

Dá sa teda nejako argumentovať, že nejde o oprávnené dôvody?
Prvý dôvod je, že človek nemá z čoho budovať finančnú rezervu. Pomôžem si protiotázkou: ak bude niekedy potrebovať vyššiu sumu peňazí, odkiaľ ju vezme? Ak nebude mať vlastné, tak si môže požičať. No pôžičku získa iba vtedy, ak ju bude schopný splácať. A keď je schopný splácať, je schopný aj sporiť.

Druhý dôvod je iba zdanlivé vyhýbanie sa neúspechu. Pravdou je, že s každou investíciou je spojené investičné riziko a stav investície môže byť aj nižší ako hodnota vkladu. No peniaze v zásuvke tiež nie sú bezpečné. Ak neberieme do úvahy možné odcudzenie alebo zničenie, o ich znehodnotenie sa určite postará inflácia. Ak si dáte do zásuvky 100 eur, budete ich tam mať aj o rok či desať. No v budúcnosti si za ne kúpite menej než dnes.

Garancia je príliš drahá na to, aby bola dostupná. Požiadavka na garanciu mi pripadá ako zmluva s diablom. Niečo síce získame, no inde stratíme viac.

Investovanie nie je určené iba pre finančných expertov. Koniec koncov, ani v iných a dôležitejších oblastiach života nie sme experti a využívame ich produkty. Vezmime si iba potraviny, elektroniku či lieky. Pri ich zaobstaraní sa dobrovoľne zverujeme do rúk odborníkov a financie nemajú dôvod byť odlišné.

Investora by mal zaujímať výsledok, teda zhodnotenie jeho vkladu. To sa dostaví až pri dodržaní odporúčaného času. Výnosnejšie investície sú síce drahšie, ale pri dlhom investičnom horizonte sú tieto náklady relatívne nízke. Investovanie nie je zadarmo rovnako ako kúpa nehnuteľnosti, právne služby, používanie auta či starostlivosť o telo.

Ak vás Pavel Škriniar presvedčil, že aj vy môžete investovať, poraďte sa so skúseným finančným poradcom. Ten zhodnotí vašu situáciu a navrhne vám riešenie, ktoré vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Začnite si sporiť a k štátnemu dôchodku si môžete prilepšiť 100 či 200 eur.

Tlačové správy

Ako si k štátnemu dôchodku prilepšiť o 100 či 200 eur?

Neriešiť peniaze je snom asi každého. Možnosť míňať bez obmedzovania sa aj na dôchodku je viac ako sen. Smutná správa je, že na dosiahnutie tohto stavu treba myslieť ideálne už od mlada a treba k tomu vlastné pričinenie. Výška dôchodku je len v rukách každého z nás.

Čítať ďalej
Senior naletel podvodníkom. Čo má teraz robiť?

Tlačové správy

Seniori, poradíme vám ako nenaletieť podvodníkom

„Ahoj babi, to som ja, tvoj vnuk. Mám problém a potrebujem peniaze. Nemôžem sa zastaviť osobne, preto posielam za tebou kamaráta. Daj ich jemu. Ďakujem.“ Ide síce o zjednodušený no čoraz častejšie sa objavujúci obsah telefonátov, ktoré dostávajú dôchodcovia. Ide o podvod, ktorého cieľom je pod emočným a časovým tlakom vymámiť od nich peniaze.

Čítať ďalej
Anna von Boeticher sa potápa do hĺbky 125 metrov, bez fľaše stlačeného vzduchu a dokáže zadržať dych na šesť minút a dvanásť sekúnd.

Životné témy

Freediverka Anna von Boetticher: Každý ponor je cesta do vlastného vnútra

„Keď sa ponoríte, čelíte extrémnym podmienkam sveta okolo seba, a to vás úplne oddelí od všetkého. Meriate si sily s hĺbkou, vodou. Testujete seba, svoje telo, svoju myseľ. A vlastné hranice“, vymenúva Anna von Boetticher.

Čítať ďalej
Študenti môžu nechať svoje peniaze z brigády zarábať.

Tlačové správy

Študenti, po brigáde môžete nechať svoje peniaze zarábať

Leto je čas brigád a príležitostných zárobkov študentov. Nezáleží na tom, či príjmy budú plynúť z manuálnej, administratívnej alebo kreatívnej práce, záleží na tom, ako študenti získané peniaze použijú.

Čítať ďalej
Slováci potrebujú bývať, preto majú množstvo otázok ohľadom hypoték.

Tlačové správy

Refixácia alebo refinancovanie? 3-ročný alebo 10-ročný fix? Toto sú odpovede na najčastejšie otázky o hypotékach

Štatistiky ukazujú, že trh s hypotékami začína rásť. Či ide iba o malú zmenu alebo začiatok nového trendu ukážu najbližšie mesiace. Fakt je, že ľudia potrebujú niekde bývať a na Slovensku je zvykom bývať vo vlastnom a podľa vlastných predstáv. Taktiež sa dá povedať, že výška úrokových sadzieb nie je vysoká, a to vzhľadom na to, že sme už splácali drahšie hypotéky.

Čítať ďalej
Žena čaká na zníženie úrokových sadzieb po znížení sadzieb zo strany ECB.

Tlačové správy

ECB znížila úrokové sadzby. Slovenské banky zatiaľ vyčkávajú

Zníženie sadzieb ECB zatiaľ pokles sadzieb úverov na bývanie neprinieslo. K poslednej úprave hypotekárnych úrokov došlo v prvý júnový deň. Kým v tomto roku menilo sadzby už šesť bánk a jedna koncom minulého roku, jedna banka nemenila sadzby už viac než rok.

Čítať ďalej