Nehnuteľnosti sa javia ako pomerne bezprácny zdroj zisku. Stačí kúpiť, počkať päť rokov a výnos, z ktorého nie je potrebné zaplatiť daň je na stole. Vďaka hypotékam sa zdá, že šancu majú aj tí, ktorí úsporami v dostatočnej výške nedisponujú. Prečo to potom takto nerobia všetci?

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Kto má krátku pamäť, pamätá si, že ceny nehnuteľností neohrozene rastú a nezbrzdila ich ani pandémia a lockdowny. Taktiež vie, že výška nájomného až do pandémie prevyšovala mesačnú splátku hypotéky. Kto má však pamäť schopnú udržať aj štrnásťročnú spomienku, vie, že ceny nehnuteľností môžu aj klesať.

O tom, či je na slovenskom realitnom trhu bublina alebo nie, sa vedú polemiky už roky. O bubline nemôžeme hovoriť dovtedy, kým sa nájdu kupci ochotní zaplatiť cenu, ktorú žiadajú predávajúci. Bublina sa prejaví vtedy, keď kupci nebudú ochotní požadovanú cenu zaplatiť a predávajúci budú musieť znížiť svoje požiadavky.

Pred pár dňami Európsky výbor pre systémové riziká (ESRB) vydal varovanie, ktoré sa týka rizík v sektore slovenských nehnuteľností. Týkajú sa strednodobého horizontu.

ESRB si všimol:
• vysoké tempo rastu cien nehnuteľností
• náznaky nadhodnotenia cien nehnuteľností
• rastúcu zadlženosť domácností
• rýchlo rastúci objem hypoték

Lacné úvery tu totiž nie sú na večnosť.

Opatrenia, ktoré nastavila Národná banka Slovenska, ktoré limitujú výšku hypotéky vzhľadom na príjem a hodnotu nehnuteľnosti a vyžadujú u dlžníkov finančné vankúše, sú tou správnou ochranou. Avšak je otázne, či budú dostatočné a či nebude potrebné zaviesť dašie sprísňovanie podmienok pre získanie hypotéky.
Riziká, ako napríklad navyšovanie dlhov a predlžovanie splatnosti až do obdobia dôchodkového veku (strieborný dlh), sa objavujú čoraz častejšie.

Samotné predĺženie splatnosti nie je negatívne, ak má svoje odôvodnenie. Pokles splátky odľahčí záťaž na rodinný rozpočet. Ak je však cieľom zvýšenie spotreby, dlžník si koleduje o problém.

Zníženie splátky by malo prichádzať do úvahy v prípade, ak dlžník potrebuje prekonať obdobie finančných ťažkostí. Následne by si mal výšku splátky vrátiť na pôvodnú sumu, aby dlh zbytočne netlačil pred sebou. Lacné úvery tu totiž nie sú na večnosť.

Druhým dobrým dôvodom je tvorba finančnej rezervy. Ak je dlžník dostatočne finančne disciplinovaný, rozdiel splátok investuje. Vytvorí si tak finančnú rezervu, na ktorú môže siahnuť v prípade finančných problémov. Ak na ňu nesiahne, pri odchode do dôchodku má sumu, ktorou môže zostatok dlhu bez problémov vyplatiť.
 

2022_2_17_priebeh_zostatku_dlhu_G
2022_2_17_priebeh_zostatku_dlhu_G

Graf znázorňuje priebeh zostatku dlhu, ak sa dlžník rozhodne po skončení prvej fixácie predĺžiť si splatnosť. Zároveň sa mu s novou fixáciou zvýši úroková sadzba z 1 % na 2,5 %.

Predĺženie splatnosti zníži mesačnú splátku. Rozdiel splátok však nie je úspora, ako si mnohí dlžníci myslia. Ide iba o odkladanie povinnosti splácať na neskôr. Zvyšuje sa tým preplatenosť úveru (v našom prípade o 46 %).

Zároveň sa človek môže dostať do situácie, že nebude môcť odísť z banky, lebo iná banka mu pri refinancovaní nemusí ponúknuť rovnakú splatnosť.

Problém vznikne aj vtedy, ak dlžník bude z finančných dôvodov potrebovať znížiť splátku, ale pre už natiahnutú splatnosť sa nebude dať kam ustupovať.

Riešením pri predĺžení splatnosti je vytvárať si z rozdielu splátok finančnú rezervu. Tá poslúži na predčasné splatenie úveru, ktoré môže nastať aj v čase konca pôvodného úveru. Finančne uvedomelý a disciplinovaný dlžník si teda natiahne splatnosť, začne investovať a do dôchodku vstúpi bez dlhu.
 

Potrebujete poradiť?

Dohodnite si bezplatné stretnutie a zistite aké benefity získate, ak zveríte svoje peniaze profesionálom, ktorých starostlivosť o financie baví.

Inflácia môže Slovákom tento rok zhltnúť 2,2 mld. eur.

Tlačové správy

Inflácia chystá útok na bankové vklady

Vlastníci bežných, sporiacich a termínovaných účtov by mali spozornieť. O dvanásť mesiacov si zo svojich úspor v bankách kúpia menej, než dnes. Nikto im z účtu peniaze nevyberie. To len inflácia spôsobí, že peniaze stratia kúpnu silu.

Čítať ďalej
Čo by ste povedali na výnos 1000 %?

Tlačové správy

Akým investíciám sa darilo v minulom roku?

Zhodnotenie vo výške niekoľkých percent nie je veľmi zaujímavé. Jednak je to bežné v bankách a navyše zisk zhltne inflácia. Ročný výnos v desiatkach percent však už zaváňa podvodom. Čo potom povedať o výnose cez 1000 % za rok?

Čítať ďalej
Nový rok ponúka nové možnosti, ako si nasporiť.

Blogy

Nový rok, nové možnosti: 10 tipov ako efektívne sporiť

Či už ide o sporenie hotovosti, centovú výzvu alebo sledovanie výdavkov staré dobré metódy môžu aj v digitálnej dobe urobiť šetrenie hmatateľnejšie. Nižšie uvádzame najlepšie tipy pre efektívne sporenie.

Čítať ďalej
Zitite, či sa vám viac oplatí termínovaný vklad alebo štátny dlhopis

Tlačové správy

Zisťovali sme za vás: Oplatí sa vám viac terminovaný vklad alebo štátny dlhopis

Hľadáte niečo výhodnejšie, než je termínovaný vklad? Na jar je naplánované vydávanie štátnych dlhopisov pre obyvateľov. Oplatí sa teda čakať a neviazať peniaze v banke?

Čítať ďalej
Seniori zistili, že účet v banke môžu mať zadarmo.

Tlačové správy

Seniori, neplaťte bankám zbytočne. Účet môžete mať aj zadarmo

Bankový účet je pohodlný, bezpečný a pre niekoho zbytočne spoplatnený. Účet zadarmo môže mať totiž väčšina klientov. Buď si stačí zvoliť správnu banku, správny balík služieb, splniť podmienky banky alebo mať príjem nepresahujúci 1,1 násobok minimálnej mzdy.

Čítať ďalej
Rady, ktoré vám pomôžu znížiť investičné riziko.

Tlačové správy

7 funkčných pravidiel, ktoré vám pomôžu znížiť riziko pri investovaní

Investovanie je síce spojené s určitým typom rizika, no pri dodržaní týchto pravidiel ho dokážete výrazne znížiť. Žiadna operácia s peniazmi totiž nie je bez rizika. Či už ide o hotovosť, vklad do banky, kúpu nehnuteľnosti alebo investovanie do akcií či kryptomien.

Čítať ďalej