Nehnuteľnosti sa javia ako pomerne bezprácny zdroj zisku. Stačí kúpiť, počkať päť rokov a výnos, z ktorého nie je potrebné zaplatiť daň je na stole. Vďaka hypotékam sa zdá, že šancu majú aj tí, ktorí úsporami v dostatočnej výške nedisponujú. Prečo to potom takto nerobia všetci?

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Kto má krátku pamäť, pamätá si, že ceny nehnuteľností neohrozene rastú a nezbrzdila ich ani pandémia a lockdowny. Taktiež vie, že výška nájomného až do pandémie prevyšovala mesačnú splátku hypotéky. Kto má však pamäť schopnú udržať aj štrnásťročnú spomienku, vie, že ceny nehnuteľností môžu aj klesať.

O tom, či je na slovenskom realitnom trhu bublina alebo nie, sa vedú polemiky už roky. O bubline nemôžeme hovoriť dovtedy, kým sa nájdu kupci ochotní zaplatiť cenu, ktorú žiadajú predávajúci. Bublina sa prejaví vtedy, keď kupci nebudú ochotní požadovanú cenu zaplatiť a predávajúci budú musieť znížiť svoje požiadavky.

Pred pár dňami Európsky výbor pre systémové riziká (ESRB) vydal varovanie, ktoré sa týka rizík v sektore slovenských nehnuteľností. Týkajú sa strednodobého horizontu.

ESRB si všimol:
• vysoké tempo rastu cien nehnuteľností
• náznaky nadhodnotenia cien nehnuteľností
• rastúcu zadlženosť domácností
• rýchlo rastúci objem hypoték

Lacné úvery tu totiž nie sú na večnosť.

Opatrenia, ktoré nastavila Národná banka Slovenska, ktoré limitujú výšku hypotéky vzhľadom na príjem a hodnotu nehnuteľnosti a vyžadujú u dlžníkov finančné vankúše, sú tou správnou ochranou. Avšak je otázne, či budú dostatočné a či nebude potrebné zaviesť dašie sprísňovanie podmienok pre získanie hypotéky.
Riziká, ako napríklad navyšovanie dlhov a predlžovanie splatnosti až do obdobia dôchodkového veku (strieborný dlh), sa objavujú čoraz častejšie.

Samotné predĺženie splatnosti nie je negatívne, ak má svoje odôvodnenie. Pokles splátky odľahčí záťaž na rodinný rozpočet. Ak je však cieľom zvýšenie spotreby, dlžník si koleduje o problém.

Zníženie splátky by malo prichádzať do úvahy v prípade, ak dlžník potrebuje prekonať obdobie finančných ťažkostí. Následne by si mal výšku splátky vrátiť na pôvodnú sumu, aby dlh zbytočne netlačil pred sebou. Lacné úvery tu totiž nie sú na večnosť.

Druhým dobrým dôvodom je tvorba finančnej rezervy. Ak je dlžník dostatočne finančne disciplinovaný, rozdiel splátok investuje. Vytvorí si tak finančnú rezervu, na ktorú môže siahnuť v prípade finančných problémov. Ak na ňu nesiahne, pri odchode do dôchodku má sumu, ktorou môže zostatok dlhu bez problémov vyplatiť.
 

2022_2_17_priebeh_zostatku_dlhu_G
2022_2_17_priebeh_zostatku_dlhu_G

Graf znázorňuje priebeh zostatku dlhu, ak sa dlžník rozhodne po skončení prvej fixácie predĺžiť si splatnosť. Zároveň sa mu s novou fixáciou zvýši úroková sadzba z 1 % na 2,5 %.

Predĺženie splatnosti zníži mesačnú splátku. Rozdiel splátok však nie je úspora, ako si mnohí dlžníci myslia. Ide iba o odkladanie povinnosti splácať na neskôr. Zvyšuje sa tým preplatenosť úveru (v našom prípade o 46 %).

Zároveň sa človek môže dostať do situácie, že nebude môcť odísť z banky, lebo iná banka mu pri refinancovaní nemusí ponúknuť rovnakú splatnosť.

Problém vznikne aj vtedy, ak dlžník bude z finančných dôvodov potrebovať znížiť splátku, ale pre už natiahnutú splatnosť sa nebude dať kam ustupovať.

Riešením pri predĺžení splatnosti je vytvárať si z rozdielu splátok finančnú rezervu. Tá poslúži na predčasné splatenie úveru, ktoré môže nastať aj v čase konca pôvodného úveru. Finančne uvedomelý a disciplinovaný dlžník si teda natiahne splatnosť, začne investovať a do dôchodku vstúpi bez dlhu.
 

Potrebujete poradiť?

Dohodnite si bezplatné stretnutie a zistite aké benefity získate, ak zveríte svoje peniaze profesionálom, ktorých starostlivosť o financie baví.

Dcéra s mamou so zlomenou rukou si užívajú čas pri mori vďaka správne vybranému cestovnému poisteniu.

Tlačové správy

Ako si správne vybrať cestovné poistenie: 100-tisícové krytie liečebných nákladov je len nevyhnutné minimum

Účet za ošetrenie úrazu či choroby sa v zahraničí môže vyšplhať až na niekoľko tisíc eur. Preto práve pripoistenie liečebných nákladov je jedno z najdôležitejších pripoistení v cestovnom poistení.

Čítať ďalej
Muž čakal na zníženie úrokov na hypotéke, ale aj tak mu to nepomohlo.

Tlačové správy

Čakali ste na pokles úrokov na hypotékach? Ukážeme vám, prečo vám vôbec nepomohol

Ak ste pred rokom či dvomi odkladali financovanie vlastného bývania pre vysoké sadzby hypoték, veľmi ste si nepomohli. Sadzby síce klesli, no nehnuteľnosti zase zdraželi. V konečnom dôsledku dlžník platí v posledných mesiacoch približne rovnakú splátku, no tá je zase najvyššia za viac ako dva roky.

Čítať ďalej
Zaplavená cesta po silných dažďoch a búrkach.

Tlačové správy

Máte poistenú nehnuteľnosť pre prípad záplavy? A ste si istý, že na dostatočnú sumu?

V súvislosti so zmenou klímy sú naše nehnuteľnosti a domácnosti čoraz viac ohrozené nielen rizikom záplav a prívalových dažďov, ale aj rizikom víchrice, silného vetra, popadaných stromov či krúpov. Preto je dobré nechať si skontrolovať poistenie nehnuteľnosti a domácnosti skúseným odborníkom aspoň raz za tri roky.

Čítať ďalej
Mladý pár zvažuje kúpu nového bytu. S realitnou maklérkou si pozerajú novú nehnuteľnosť.

Tlačové správy

Chcete kúpiť nehnuteľnosť? Pomôže vám nedávny pokles cien?

S hypotékou je spätá každá druhá domácnosť s majiteľmi do 44 rokov a je to iba preto, že Slováci uprednostňujú vlastníctvo aj za cenu zadlženia. Zdalo by sa, že nedávny pokles cien nehnuteľností pomohol kupujúcim, no nie je to tak.

Čítať ďalej
Nešťastná mladá žena, ktorá drží bankovky a cíti stres z výšky svojho budúceho dôchodku.

Tlačové správy

Ak si sporíte poctivo na dôchodok, zbystrite pozornosť

Dôchodky z druhého piliera sú podľa vlády nízke. Dôvodom však nie je výkonnosť či existencia druhého piliera. Je ním spôsob využitia dôchodkových úspor sporiteľmi. Až 83 % dôchodcov uprednostňuje výber hotovosti namiesto doživotného dôchodku. Z povinných odvodov si namiesto dôchodku kúpia vybavenie domácnosti, dovolenku či auto. Je logické, že ich dôchodok je potom nízky.

Čítať ďalej
2025-5-12-spravny-cas-na-investovanie-TIT-opt

Tlačové správy

Je správny čas na investovanie?

Investori si dnes kladú otázku: ide o udalosť opakujúcu sa raz za päť, desať či dvadsať rokov? Poklesy na akciových trhoch majú globálny charakter a ich veľkosť nás vrátila o jeden rok späť v čase. Ide iba o začiatok dlhotrvajúceho poklesu alebo s pokračovaním poklesu sa už nedá počítať? Je ten správny čas na investovanie?

Čítať ďalej