Rozvážnym investovaním do akcií a dlhopisov môžete zabezpečiť sebe aj svojej rodine život podľa vlastných predstáv.
Nevyhýbajte sa akciám
Akcie patria historicky k najvýkonnejším aktívam, preto by mali byť súčasťou každej dlhodobej investície. Pre výraznejšie kolísanie hodnoty si ich ľudia často zamieňajú s hazardom. Opak je však pravdou. Vlastníctvo akcií je v skutočnosti podnikaním. Ako investor sa totiž stávate spolumajiteľom firiem, ktoré má podielový fond v portfóliu. Nadobúdate okrem iného know-how, zamestnancov, patenty, budovy, technológie, a to je reálna hodnota. Zatiaľ čo z krátkodobého hľadiska o cene akcie rozhoduje najmä emócia trhu, v dlhom horizonte sú najdôležitejšie hospodárske výsledky.
Sústreďte sa na cieľ
Za posledných 20 rokov dosiahol priemerný investor výnos 1,9 percenta ročne, lebo predával pri poklesoch a nakupoval v čase rastu. Teda presne opačne ako sa to má správne robiť. Pre porovnanie, americký akciový index S&P 500 dosahuje za posledné dve dekády zhodnotenie 5,6 percenta ročne. Vyhráva ten, kto zostane zainvestovaný bez ohľadu na to, čo sa na trhu aktuálne deje a dodrží investičný horizont. Alebo v čase poklesov dokupuje.
Investujte dlhodobo
Pravdepodobnosť pozitívneho výsledku akciových investícií sa na dlhých horizontoch zvyšuje. Priemerné zhodnotenie S&P 500 od roku 1950 do roku 2019 bolo 11,3 percenta ročne. Pohľad na danú históriu tiež ukazuje, že ak ste investovali na rok, dosiahli ste zhodnotenie od mínus 39 do plus 47 percent. Na päťročnom horizonte ste skončili niekde v intervale mínus 3 do plus 28 percent ročne. Desaťročné investovanie vám prinieslo zhodnotenie od mínus 1 do plus 19 percent ročne a dvadsať ročné od plusových 6 do 17 percent ročne.
Nebojte sa kolísavosti
Americký akciový index S&P 500 zažije každý rok prepad v priemere o 13,8 percenta. Za posledných 40 rokov však napriek tomu skončil v mínuse len v desiatich kalendárnych rokoch. Aj preto znamená každý väčší prepad obchodnú príležitosť. O to viac, ak v ekonomike vládne neistota a na trhoch panika.
Nečakajte na dno
Dno akciového trhu sa dá vždy identifikovať až s odstupom času. Nikto vás na neho neupozorní, keď na ňom práve ste, lebo ho nikto s istotou nevie určiť. Okrem toho, šesť z 10 najlepších dní na americkom akciovom trhu sa vždy objaví zhruba do dvoch týždňov od 10 najhorších dní. Preto, v prípade poklesov dokupujte priebežne, ale hlavne, zostaňte zainvestovaný.
Rozkladajte riziko
Správny mix aktív v portfóliu vás dokáže ochrániť pred zbytočnou nervozitou. Finančná kríza 2007 až 2009 zrazila hodnotu S&P 500 na polovicu. Investori, ktorí si ho kúpili na vrchole sa na pôvodnú hodnotu dostali až v marci 2012. Tí, ktorí k akciám v roku 2007 pridali 40 percent kvalitných amerických dlhopisov, sa z prepadov zotavili v októbri 2010. Konzervatívnejší investori s pomerom dlhopisov voči akciám 60 ku 40 percent sa z dna na vrchol vrátili zhruba za osem mesiacov. Pritom portfólio amerických akcií a dlhopisov v pomere 50 : 50 nezaznamenalo za 67 ročnú históriu jediné päťročné obdobie, po ktorom by jeho majiteľ nebol v zisku.
Buďte trpezlivý
V celej histórii sme doteraz zažili 12 medvedích trhov (prepad o viac ako 20 percent), ktoré trvali v priemere 22 mesiacov a priniesli prepad akcií v priemere o 42 percent. Priemerné zhodnotenie S&P 500 po roku od dosiahnutia vrcholu predstavuje mínus 14 percent. Dva roky od vrcholu je to v priemere už iba mínus jedno percento. Každý medvedí trh doteraz vystriedal trh býčí. A tie v priemere trvali 54 mesiacov, pričom ich priemerné zhodnotenie dosiahlo 164 percent.
Vytvárajte si rezervu
Pripravte sa na neočakávané udalosti a vytvárajte si finančnú rezervu, aby ste nemuseli v nesprávnej chvíli siahnuť na dlhodobé investície. Optimálne je odložiť si bokom troj- až šesťmesačný príjem. Ak rezervu nemáte a váš príjem sa znížil, skúste upraviť životný štýl a prehodnotiť výdavky. Najväčším požieračom financií bývajú rôzne filmové či hudobné predplatené služby, často nevyužívané členstvá vo fitness centrách či predplatné novín a časopisov. Pomôcť môže aj refinancovanie hypotéky či zámena menej výhodných drobných úverov za jeden väčší s lepšou úrokovou sadzbou. Alebo prehodnotenie niektorých zlozvykov.
Nenechajte sa oklamať
Práve v čase neistoty a veľkej mediálnej pozornosti pri štandardných investičných nástrojoch sa najčastejšie vynárajú rôzni spasitelia, ktorí sa priživujú na panike a snažia sa klientom predať rôzne zaručené investície. V čase finančnej krízy bolo veľkou témou napríklad zlato. Áno, v každom štandardnom portfóliu má svoje miesto. Ale určite nie vo veľkom podiele a už vôbec nie vo forme sporenia do drobných plieškov. Už len preto, že môžete mať problém s ich speňažením a s ich samotným nákupom sa viažu veľmi vysoké obstarávacie náklady.
Investujte globálne a aktívne
Rozložte svoje riziko aj regionálne, aj sektorovo. Ak si zvolíte globálne investovanie s prevahou na rozvinutých trhoch od svetových správcov, nezväzujete si zbytočne ruky. Profesionálny tím analytikov totiž neskúma iba aktuálny potenciál investícií, ale vyhľadáva zaujímavé príležitosti aj pre budúcnosť. A vy tak podstupujete menšie riziko, že sa pri výbere investície pomýlite.
Krátkodobé investovanie
Jednorazová investícia
Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.
Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.