Šoféruje s úplnou samozrejmosťou, na trati jazdí v ideálnej stope a na konte má už nejedno víťazstvo, vzácne tituly aj účasť na majstrovstvách sveta. Že čo je na tom čudné? To, že má Jakub Gašparovič 11 rokov a na motokárach jazdí od šiestich.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Okruh v rakúskom Bruck an der Leitha je od Bratislavy len hodinu cesty. Tréning pred víkendovými pretekmi počuť z diaľky. A naraz si pripadáme ako vo filme o legendách formuly 1. Vôňa benzínu, tréneri na tribúne, ktorí nervózne krútia hlavami alebo si natešene mädlia ruky, tímové stany, v ktorých vidíme na stojanoch vyložené motokáry, ktoré práve netrénujú.

Akurát to miestami pôsobí trochu ako z Gulliverových ciest. Jazdci si vážnymi nacvičenými pohybmi rozopínajú prilby, skladajú kukly a strapatia vlasy, akurát sú od dospelých o dve hlavy nižší a žiaden z nich ešte nemá vodičák.
 

Život s vôňou benzínu

Jakub Gašparovič v motokáre prvýkrát sedel, keď mal šesť. S dedkom a bratrancom si boli zajazdiť v hale, kde sa ukázalo, že má talent. Čoskoro sa zoznámili s mechaničkou Alenou Kontárovou, ktorej však nikto nepovie inak ako Ajka. Na dráhe v Dlhej viedla motokárový krúžok pre deti a začiatočníkov. Netrvalo dlho a Jakuba čakali jeho prvé preteky a po niekoľkých ďalších tréningoch sa stal pilotom stajne KF Racing Team, rodinného zoskupenia, v ktorom okrem Ajky pôsobia aj jej otec a sestra. Sestry Kontárové kedysi samy pretekali, neskôr však zostali už len v zákulisí motošportu. „Je to drahý koníček,“ vysvetľuje Ajka a dodáva, že hoci už roky nepreteká, je rada, že pri motokárach zostala skoro celá jej rodina. „Žijeme život, aký chceme, hoci nie sme veľa doma, ale pri motokárach sme stále spolu,“ dodáva.

Malým jazdcom vôbec nepríde zvláštne, že sa v otvorenej motokáre preháňajú po okruhu rýchlosťou nezriedka vyššou ako 100 kilometrov za hodinu. Práve naopak, keď sa Jakuba pýtame, ako sa naučil jazdiť, len pokrčí ramenami a vysvetľuje, ako postupne čoraz precíznejšie sledoval stopu a zdokonaľoval sa v predbiehacích manévroch. Má pritom blahosklonný výraz dieťaťa, ktorého sa nechápaví dospelí už zase pýtajú na úplnú samozrejmosť. Ožije však pri otázke o najväčších úspechoch. Je trojnásobným majstrom Slovenska, trikrát pretekal na majstrovstvách sveta a stal sa aj vicemajstrom strednej a východnej Európy pre rok 2022. Vďaka motokáram precestoval už kus sveta. Okrem desiatky európskych krajín pretekal aj v Bahrajne.
 

A7405793
„Parťákom“ malého pilota Jakuba je od začiatku kariéry dedko Vilko, ktorý ho k motokáram priviedol.

Motošportom žije celá rodina

Jakubovi motokáry zmenili život. No nielen jemu. Profesionálny motošport ovplyvnil celú rodinu. „Sme stále na cestách a niekedy mám pocit, že len periem, balím, vybaľujem a znova periem a balím,“ priznáva Jakubova mama Katarína, ktorá si však cestovanie užíva. To ale popravde úplne nevyhovuje Kubkovej mladšej sestre, s ktorou jeden z rodičov zvyčajne zostáva doma.

„Parťákom“ malého pilota je od začiatku kariéry dedko Vilko, ktorý ho k motokáram priviedol.
Avšak nech je pri pretekoch ktorýkoľvek člen rodiny, adrenalín prežívajú všetci. Mama Katarína si spomína na prvé víťazstvo talentovaného syna. „Vyhral hneď svoj druhý pretek. Mal sedem rokov a zvíťazil s obrovským náskokom. Nadšený mi volal, a keď som sa ho spýtala, ako to dokázal, tak mi vysmiaty povedal, že ani sám nevie. Nikdy na to nezabudnem, nikdy,“ dodáva s úsmevom. „Nech je výsledok akýkoľvek, som pyšná, pretože hoci je rýchlym pilotom, vždy je férový a niekedy až príliš ohľaduplný,“ vysvetľuje Katarína Gašparovičová.
 

Ak si chcete pozrieť video, prijmite marketingové súbory cookie. Nastavenia cookies

Preteká vďaka disciplíne

Keď Jakub nesedí v kokpite motokáry, pripravuje sa fyzicky ̶ pláva, cvičí s kondičným trénerom alebo sa venuje wakeboardingu. Možno sa vám v hlave vynorila otázka, ako môže jedenásťročný chlapec tráviť toľko času cestovaním a športom ̶ ako je vôbec možné, že stíha školu. „Mám veľmi tolerantné pani učiteľky,“ zdôveruje malý pretekár s úsmevom, „veľa sa musím pripravovať doma, zatiaľ to však zvládam.“

Preteky, na ktoré netreba ďaleko dochádzať, pre rodinu Gašparovičovcov nie sú problém. Do niekoľkých hodín po nich sú doma a na prípravu do školy si už zvykli. „Náročnejšie sú súťaže, z ktorých Kubko prichádza až v pondelok nadránom, vtedy ide ráno do školy ako mátoha,“ vysvetľuje Katarína. Je však veľmi vďačná, že na osemročnom gymnáziu v bratislavskej Karlovej Vsi, ktoré Jakub navštevuje, sú ústretoví a podávajú mu pomocnú ruku.

Najradšej má telesnú, ale obľúbil si aj angličtinu a matematiku. Oba predmety využije aj v budúcnosti, ťahá ho to totiž za volant športových áut alebo formuly 1. Jakubovým vzorom je viacnásobný majster sveta Lewis Hamilton. Priblížiť sa mu by bol splnený sen.
 

A7406258
Jakub Gašparovič šoféruje s úplnou samozrejmosťou, na trati jazdí v ideálnej stope a na konte má už nejedno víťazstvo, vzácne tituly aj účasť na majstrovstvách sveta.

Budúcnosť je na okruhu, no trochu aj vo hviezdach

Fandia mu, samozrejme, aj jeho najbližší. Mama Katarína ale zdôrazňuje, že sa na svoje možnosti pozerajú realisticky: „Uplatniť sa v motošporte je pomerne náročné a už samotný karting (pozn. red.: pretekanie na motokárach) je finančne náročný. Zháňať podporu je aj pre úspešného pilota takmer nemožné. Snažíme sa Kubka podporovať zo všetkých síl, ale uvidíme, čo prinesie budúcnosť.“

Keď sa pani Gašparovičová obzrie do minulosti, vidí, ako pretekanie jej syna zmenilo: „Z Kubka sa vďaka kartingu stal samostatný a rozumný chlapec. Keď bude žiť život podľa svojich predstáv, tak to bude splneným snom aj pre nás, jeho rodinu.“
 

Séria videoportrétov

Život podľa vlastných predstáv

Spoločnosť Swiss Life pravidelne pripravuje portréty ľudí, pre ktorých zohráva dôležitú úlohu sebarealizácia. Sebarealizácia a život podľa vlastných predstáv je totiž podstatou našej práce. Uvedomujeme si, že životy našich klientov nejdú vždy podľa plánu. Pokiaľ však ide o finančné zabezpečenie, krytie rizík a potreby a požiadavky, dbáme na to, aby sme ich zosúladili. Naše riešenia pomáhajú klientom žiť život, pre ktorý sa sami rozhodli. Práve to je základ úspechu Swiss Life v posledných 165 rokoch a je to aj základom našej firemnej budúcnosti.

Povedzte nám o vašich želaniach, snoch a cieľoch

Našimi klientmi sú šikovní, aktívni ľudia, ktorí sa dokážu nadchnúť pre to čo robia tak v osobnom, ako aj pracovnom živote. Ak patríte medzi nich, radi vás podporíme. Dohodnite si bezplatné stretnutie a zistite aké benefity získate, ak zveríte svoje peniaze profesionálom, ktorých starostlivosť o financie baví.

Žena zisťuje, či sa má zbaviť akcií z kupónovej privatizácie alebo ich ešte stále môže predať.

Tlačové správy

Zbaviť sa alebo predať akcie z kupónovej privatizácie?

Čo s „bezcennými“ akciami z kupónovej privatizácie? Ešte stále sa nájdu Slováci, ktorí si napriek viacerým možnostiam na zbavenie pozostatkov kupónky ponechali cenné papiere a pri pohľade na poplatky vo výpise z Centrálneho depozitára cenných papierov vraštia čelo.

Čítať ďalej
2023-2-13-kedykolvek-investova-TIT-opt

Tlačové správy

Začnite s investovaním. Kedykoľvek

Akciové indexy len teraz dosiahli svoj historický vrchol a už sa u investorov objavujú obavy z možných poklesov. Poklesy určite prídu. A určite to nie je dôvod na paniku či na to, aby ste zanevreli na investovanie. Práve naopak.

Čítať ďalej
hypoteka bez statnej pomoci_TIT_opt

Tlačové správy

Čo s hypotékou, ak nemáte nárok na pomoc od štátu?

Ak nespĺňate podmienky, aby ste získali štátnu pomoc so zvýšenou splátkou hypotéky, nezúfajte. Stále máte možnosť pri refixácii vyjednávať s bankami a získať lepšie podmienky.

Čítať ďalej
Čo robiť, ak vás vytopí sused.

Tlačové správy

Čo robiť, ak vás vytopí sused, alebo vy vytopíte suseda?

Vytopený byt – to je situácia, ktorú nechce zažiť nikto. Ale keď už táto situácia nastane, viete, čo robiť?

Čítať ďalej
rady mladsiemu ja_TIT_opt

Tlačové správy

Čo robiť, aby ste si mohli povedať: Som finančne zabezpečený?

Mať tak o desať či dvadsať rokov menej a dnešný rozum, to by boli finančné rozhodnutia! Cestovať v čase zatiaľ nevieme, no predsa len môžete využiť rady tých, ktorí už majú aké-také životné skúsenosti, aby ste si pri narábaní s peniazmi mohli povedať: Som finančne zabezpečený.

Čítať ďalej
10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Tlačové správy

10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Chcete sa konečne o svoje ťažko zarobené peniaze starať zodpovedne? Tak si prečítajte 10 rád finančného odborníka Pavla Škriniara a využite všetky možnosti, ktoré vám trh ponúka.

Čítať ďalej