Vrcholového športovca prilákal svet financií, v ktorom sa cíti rovnako sebaisto, ako sa kedysi cítil na ľade. Či už v sólovej kariére alebo ako reprezentant v športovej dvojici so sestrou Oľgou. Jozef Beständig verí, že vytrvalá a tvrdá práca prinesie ovocie. Či už je to v športe alebo v akejkoľvek profesii.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Ako sa spätne pozeráte na svoje detstvo a dospievanie, ktoré ste strávili na ľade ako krasokorčuliar?
Napriek tomu, že ako každý priemerný chlapec som chcel skôr hrať hokej alebo futbal, stal som sa krasokorčuliarom. Chtiac-nechtiac. Ale s odstupom času si hovorím, že je menej bolestivé spadnúť z nejakého dvojitého alebo trojitého skoku, ako byť narazený na mantinel dvakrát ťažkým chlapom (smiech).
Začiatky tohto športu sú veľmi zábavné, potom je to trochu náročnejšie, a keď človek začína dospievať, zisťuje, že si môže splniť niektoré ciele, ale aj to, že dosiahnuť ich nie je veľmi jednoduché. Keď sa však človek zaprie, aj do toho dá všetko, aj to robí najlepšie ako vie, retrospektívne môžem skonštatovať, že lepší život a lepšie dospievanie som asi nemohol mať.

Kedy ste v športe zažili svoje vrcholné obdobie?
Začiatok toho obdobia sa môže javiť ako nie celkom šťastný. Skončil som totiž strednú školu, pred sebou prázdniny, za sebou neúspešné prijímačky na Ekonomickú univerzitu. Áno, aj také sa stáva. Dnes v tom však vidím pozitívum, pretože som získal rok, počas ktorého som sa mohol venovať čisto iba športu.

Ak si chcete pozrieť video, prijmite marketingové súbory cookie. Nastavenia cookies

Neskôr ste však Ekonomickú univerzitu vyštudovali. Ako sa vám darilo skĺbiť štúdium a šport?
Bolo to pomerne únavné. Vstával som skoro ráno, šiel som na dva tréningy, jeden „na suchu“, druhý na ľade. Osprchoval som sa, prezliekol a bežal som do školy. Tam sa niekedy stávalo, že mi padla hlava alebo som sa schoval pod lavicu (smiech). Po škole nasledoval opäť tréningový proces. Navyše sme počas niektorých dní dochádzali za trénerom do Brna, ale dalo sa to. Keď človek chce, dá sa všetko.

Ktoré preteky boli najdôležitejšie vo vašej kariére?
Majstrovstvá Slovenska v decembri 2004 v Ružomberku budú pre mňa asi najzapamätateľnejšími pretekmi, pretože sme ako outsideri s prehľadom vyhrali Majstrovstvá Slovenska. Následne to boli Majstrovstvá Európy a Majstrovstvá sveta v roku 2005, ktoré pre nás boli veľmi dôležité.

2021_4_28_jozef_bestandig_1
Majstrovstvá Slovenska v decembri 2004 v Ružomberku budú pre mňa asi najzapamätateľnejšími pretekmi, pretože sme ako outsideri s prehľadom vyhrali Majstrovstvá Slovenska.

Neskôr ste žili a trénovali v Texase.
Áno, v Spojených štátoch sme trénovali dva roky. Vtedy si však človek začne uvedomovať, že má 27 rokov. Za sebou má len drinu, odriekanie a dá sa povedať, že aj dlhy. Pretože financovať šport v dnešnej dobe nie je jednoduché. Sponzori alebo športové asociácie vám peniaze neprinášajú na táckach.
Moja štartovacia pozícia do života nebola príliš optimistická. Takže prišlo racionálne rozhodnutie.

Vrátili ste sa teda na Slovensko a neskôr ste sa stali finančným sprostredkovateľom. Ako k tomu došlo?
Do branže finančného sprostredkovania som sa dostal úplne náhodou. Po ukončení kariéry som tak, ako asi každý druhý, dal svoj životopis na stránku Profesia. Za pol dňa som mal 10 ponúk, z ktorých 8 bolo z branže finančného sprostredkovania a len 2 také, ktoré som v skutočnosti hľadal. To boli účtovníctvo alebo audit. A myslím, že bolo dobre rozhodnuté, na ktoré pohovory som šiel.

 

2021_4_28_jozef_bestandig_5
Za pol dňa som mal 10 ponúk, z ktorých 8 bolo z branže finančného sprostredkovania a len 2 také, ktoré som v skutočnosti hľadal.

Špecializujete sa na niektoré konkrétne finančné služby?
Nie aj keď sú isté oblasti, v ktorých zaznamenávam nadpriemerné zastúpenie v produkcii. Zrejme by to bola oblasť investícii. V každom prípade, chcem, aby som vedel poskytnúť z hľadiska financií širokospektrálne služby.

Vidíte medzi športovou kariérou a finančným sprostredkovaním nejakú paralelu?
Ani v jednom ani v druhom sa človek nemôže spoliehať na talent alebo na nadanie. To totiž tvorí 10 a menej percent z celkového úspechu. Tých 90 % je drina, odriekanie, cieľavedomosť a ťah na bránu. Druhá paralela je, že ak chce človek napredovať a zlepšovať sa, musí podstúpiť istú dávku rizika. Jediné, čo je dnes garantované, je riziko v každej časti nášho života. A ešte mi napadla jedna. Ak človek pracuje najlepšie, ako vie, dosiahne úspech, v čomkoľvek, čo robí.

Čo vám práca vo finančnom sprostredkovaní priniesla do života?
Životnú partnerku, s ktorou máme dcérku. A tiež mi umožnila niečo, čo mi bolo v športe veľmi blízke. Že keď človek naozaj tvrdo pracuje, bude odmenený. Dnes viem, že 16 rokov dozadu som sa rozhodol správne a nemenil by som. Swiss Life a finančné sprostredkovanie mi zároveň do života priniesli veľké množstvo úžasných ľudí – aj kolegov aj klientov.
 

Človek sa nemôže spoliehať na talent alebo na nadanie. To totiž tvorí 10 a menej percent z celkového úspechu. Tých 90 % je drina, odriekanie, cieľavedomosť a ťah na bránu.

Finančné sprostredkovanie sa na Slovensku niekedy stretáva s predsudkami. Zažívate to aj vy?
Kritiku na túto oblasť počúvam dennodenne. Ale beriem to ako obrovskú výhodu. Pretože viem, že keď sa raz človek stretne so mnou, zistí, že na trhu sú aj takí sprostredkovatelia, ktorí svoju prácu robia veľmi dobre až vynikajúco a to je jeden z dôvodov, prečo sa mi klienti ozývajú sami a o chvíľku nastane čas, keď už naozaj nebudem stíhať.

Darí sa vám plniť si sny a ciele?
Myslím, že áno. V Swiss Life Select dosiahnem na najvyššiu sprostredkovateľskú pozíciu. A z takých osobných snov? Chcel by som aspoň polovicu veľkých cien Formule 1 vidieť naživo.

Môžete o sebe povedať, že žijete život podľa vlastných predstáv?
Žiť život podľa vlastných predstáv, to nie je, že som vyvalený celý rok niekde na pláži, mám všetko a nemusím nič robiť. Ja by som sa unudil k smrti. To človeka ubíja. Ľudia by, skrátka, mali pracovať. A nemyslím tým, že by mali byť zamestnaní, ale majú vyvíjať aktivitu, a potom si majú užiť jej plody. To je mojím zmyslom života. To je moja cesta k žitiu života podľa vlastných predstáv.

Ak by sa vás niekto spýtal na návod, ako na život podľa vlastných predstáv, čo by ste povedali?
Ak chcú ľudia žiť život podľa vlastných predstáv, mali by byť na seba prísni, mali by byť zásadoví a mali by si veci zvyknúť robiť pravidelne, vytvoriť si návyk. Samozrejme, pozitívny návyk a neustále ho opakovať. A zároveň by mali robiť veci najlepšie, ako vedia. Všetky, vždy a za každých okolností.
 

Séria videoportrétov

Život podľa vlastných predstáv

Spoločnosť Swiss Life pravidelne pripravuje portréty ľudí, pre ktorých zohráva dôležitú úlohu sebarealizácia. Sebarealizácia a život podľa vlastných predstáv je totiž podstatou našej práce. Uvedomujeme si, že životy našich klientov nejdú vždy podľa plánu. Pokiaľ však ide o finančné zabezpečenie, krytie rizík a potreby a požiadavky, dbáme na to, aby sme ich zosúladili. Naše riešenia pomáhajú klientom žiť život, pre ktorý sa sami rozhodli. Práve to je základ úspechu Swiss Life v posledných 160 rokoch a je to aj základom našej firemnej budúcnosti.

Povedzte nám, ako by mala vyzerať vaša práca snov

Naši spolupracovníci sú progresívni ľudia, ktorí sa pozerajú do budúcnosti, majú radi výzvy a sú orientovaní na výsledky. Baví ich práca s ľuďmi a pre ľudí, ktorým každý deň pomáhajú žiť život podľa vlastných predstáv. Pridajte sa k Swiss Life Select aj vy a vybudujte si kariéru s budúcnosťou.

Dovolenkári, tieto užitočné rady vám môžu ušetriť peniaze

Tlačové správy

Dovolenkári, tieto užitočné rady vám môžu ušetriť peniaze

Dovolenkové obdobie je v plnom prúde. Prinášame pár postrehov, ktoré môžu pomôcť tým, ktorí za vytúženým oddychom ešte len odcestujú a pár vysvetlení nedostatku peňazí tým, ktorí sa už vrátili.

Čítať ďalej
Začnite si sporiť a k štátnemu dôchodku si môžete prilepšiť 100 či 200 eur.

Tlačové správy

Ako si k štátnemu dôchodku prilepšiť o 100 či 200 eur?

Neriešiť peniaze je snom asi každého. Možnosť míňať bez obmedzovania sa aj na dôchodku je viac ako sen. Smutná správa je, že na dosiahnutie tohto stavu treba myslieť ideálne už od mlada a treba k tomu vlastné pričinenie. Výška dôchodku je len v rukách každého z nás.

Čítať ďalej
Senior naletel podvodníkom. Čo má teraz robiť?

Tlačové správy

Seniori, poradíme vám ako nenaletieť podvodníkom

„Ahoj babi, to som ja, tvoj vnuk. Mám problém a potrebujem peniaze. Nemôžem sa zastaviť osobne, preto posielam za tebou kamaráta. Daj ich jemu. Ďakujem.“ Ide síce o zjednodušený no čoraz častejšie sa objavujúci obsah telefonátov, ktoré dostávajú dôchodcovia. Ide o podvod, ktorého cieľom je pod emočným a časovým tlakom vymámiť od nich peniaze.

Čítať ďalej
Anna von Boeticher sa potápa do hĺbky 125 metrov, bez fľaše stlačeného vzduchu a dokáže zadržať dych na šesť minút a dvanásť sekúnd.

Životné témy

Freediverka Anna von Boetticher: Každý ponor je cesta do vlastného vnútra

„Keď sa ponoríte, čelíte extrémnym podmienkam sveta okolo seba, a to vás úplne oddelí od všetkého. Meriate si sily s hĺbkou, vodou. Testujete seba, svoje telo, svoju myseľ. A vlastné hranice“, vymenúva Anna von Boetticher.

Čítať ďalej
Študenti môžu nechať svoje peniaze z brigády zarábať.

Tlačové správy

Študenti, po brigáde môžete nechať svoje peniaze zarábať

Leto je čas brigád a príležitostných zárobkov študentov. Nezáleží na tom, či príjmy budú plynúť z manuálnej, administratívnej alebo kreatívnej práce, záleží na tom, ako študenti získané peniaze použijú.

Čítať ďalej
Slováci potrebujú bývať, preto majú množstvo otázok ohľadom hypoték.

Tlačové správy

Refixácia alebo refinancovanie? 3-ročný alebo 10-ročný fix? Toto sú odpovede na najčastejšie otázky o hypotékach

Štatistiky ukazujú, že trh s hypotékami začína rásť. Či ide iba o malú zmenu alebo začiatok nového trendu ukážu najbližšie mesiace. Fakt je, že ľudia potrebujú niekde bývať a na Slovensku je zvykom bývať vo vlastnom a podľa vlastných predstáv. Taktiež sa dá povedať, že výška úrokových sadzieb nie je vysoká, a to vzhľadom na to, že sme už splácali drahšie hypotéky.

Čítať ďalej