Skĺbiť prácu z domu so starostlivosťou o deti je v súčasnosti hlavnou výzvou pre mnohých rodičov. S našimi tipmi si môžete stále udržať rovnováhu medzi rodinou a zamestnaním. Dozviete sa aj to, ako vďaka úrazovému poisteniu môžete mať aspoň o jednu starosť menej.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Čoraz menej mladých žien má možnosť úplne sa vzdať práce v prospech svojich detí. Najmä podnikateľky nemajú príliš na výber a plnohodnotnú materskú dovolenku si ani nemôžu dovoliť, ak má ich firma či živnosť ďalej prosperovať. 

Tento problém ešte viac zvýraznila práve koronavírusová kríza, ktorá zatvorila školy aj škôlky. A tak aj rodičia, ktorí už nie sú zvyknutí mať deti doma celý deň, sa musia vysporiadať s novou situáciou. 

Bremeno v časoch pandémie

Okrem detí si vyžaduje vašu plnú pozornosť práca a sledovanie potomka je ešte ťažšie. Stačí krátke rozptýlenie a vaše dieťa sa vydá na objaviteľskú cestu, ktorá za určitých okolností môže viesť k viac či menej vážnej nehode.

Práve domáce prostredie je najčastejším miestom detských úrazov – viac ako tretina z nich sa stáva práve doma. Aj keď poistenie takýmto situáciám nedokáže zabrániť, môže aspoň zmierniť finančné následky takýchto udalostí. Tie sú totiž zvyčajne spojené so zvýšenými výdavkami na liečbu a výpadkom príjmu rodiča.

Neváhajte nás kontaktovať

Poraďte sa s odborníkmi Swiss Life Select Slovensko o riešeniach, ktoré budú najviac vyhovovať vám a vašej rodine. Radi vás podporíme v živote podľa vlastných predstáv.

Vybalansovanie rodiny a práce je skutočnou výzvou a každodenný život s prácou a malým dieťaťom je vyčerpávajúci, a to aj za normálnych okolností. Pomôžu hlavne jasné dohody, spoľahlivá sieť priateľov a dobrý manažment času. Veríme, že našich pár tipov vám pomôže aj po skončení pandémie. 

Efektívne riadenie času: Najskôr si upracte povinnosti

Efektívny manažment času zaberá takmer vždy. Z tohto dôvodu je vhodné spísať si zoznam úloh ráno alebo dokonca pred spaním. Takže viete, čo vás môže nasledujúci deň čakať, môžete si určiť priority, zlúčiť rovnaké úlohy a pokojnejšie spať. Spísaním zoznamu sa vaše vnútorné napätie automaticky zníži.

Konkrétne plánovanie pomáha udržiavať prehľad a identifikovať úlohy, ktoré môžete delegovať - na kolegov, manžela alebo manželku. Platí to tak o pracovných povinnostiach ako aj o činnostiach, ktoré vás čakajú doma. Nasledujúci večer potom porovnajte svoje úlohy, preneste nedokončené úlohy do nového plánu a znova určte priority. 

Viac perspektívy: Svedomité riadenie kalendára

Pamätáte si všetky svoje plánované schôdzky či video hovory - z práce či súkromia? To málokto. Udržiavaný kalendár je preto popri zozname úloh vaším najlepším priateľom. Použite rôzne farby pre rôzne schôdzky, aby ste vytvorili čo najväčšiu štruktúru svojho kalendára. Pripomienky v smartfóne vám môžu pomôcť, aby ste nič dôležité nezmeškali. Koniec koncov, dnes už mobilný telefón máme prakticky neustále pri sebe.

Dostatok času pre každého vďaka time managementu

Bez ohľadu na to, ako si vy a váš partner rozdelíte platenú prácu a prácu v rodine, dvojité úsilie je často vyčerpávajúce. Pracujúci rodinní manažéri by preto nemali plánovať deň do poslednej minúty, ale mali by vždy počítať s dostatočnou časovou rezervou medzi jednotlivými úlohami. Potom sa tak rýchlo nedostanete pod tlak, ak zmeškáte autobus, nenájdete parkovacie miesto alebo budete musieť dlho čakať. Ak kalendár pretečie, mali by ste schôdzky skrátiť. Plánovanie môže pomôcť aj starostlivosti o vaše deti. Najmä tie mladšie totiž tiež potrebujú odpočinok a spoľahlivé rituály.

SL_PC_Patients_PEO_16_SP1A8436_3c_300dpi.tif
Najväčšia výzva je necítiť sa vinný. Každý deň zo seba dávate maximum, ale nie vždy sa všetko podarí. Ste predsa človek. Dôležité je popasovať sa s tým, inak sa stres stane neúnosným.

Spoľahlivá sieť priateľov pomáha

Dobrá správa: Bez ohľadu na to, či ste pracujúca mama alebo otec - pre mladých rodičov je relatívne ľahké nadviazať nové kontakty: škôlka, skupina batoliat, detské ihrisko, susedstvo alebo sociálne médiá. Stačí byť otvorení iným ľuďom. Spoľahliví priatelia, ktorí sa delia o rovnaké starosti a radosti, často dokážu jeden druhému pomôcť. Alebo - v čase lockdownu aspoň morálne podporiť.

Výchova k samostatnosti

Ak obaja rodičia idú do práce, deti majú dobrú šancu na rýchlejšiu samostatnosť. Využite to! Dospelí často nedôverujú svojim deťom, ale prekvapiť nás môžu aj naši potomkovia. Preto začleňte svoje deti skoro do všetkého, čo je ľahké. Zahrňte ich do každodenného života a pochváľte každú pomoc.

Samozrejme, aktivity závisia aj od veku detí. Ale už aj tí najmenší zvládnu prestrieť stôl alebo si vziať niečo na pitie. Vysvetlite svojim deťom, aké dôležité je pomôcť všetkým: čím viac členov rodiny je zapojených, tým rýchlejšie sú všetky úlohy dokončené a tým viac času zostáva na zábavné časti rodinného života. Vaše deti navyše získajú väčšie sebavedomie, keď budú robiť úlohy ako dospelí.

Necítiť sa vinný: Najťažšia úloha zo všetkých

Najťažšou úlohou pre pracujúcich rodičov je necítiť sa neustále vinný, pretože to automaticky prináša množstvo stresu. Každý deň zo seba dávate maximum, ale nie vždy sa všetko podarí. Ste predsa človek. Dôležité je, ako sa s tým popasujete.

Nedokážete dodržať príslušný termín v práci? Porozprávajte sa s nadriadeným v pravý čas a zvážte spolu s ním a svojimi kolegami, ako môžete stále dokončiť prácu včas. Tímová práca funguje. Zmeškali ste dôležitý turnaj svojho dieťa, pretože ste boli v práci urgentne potrebný? Potom mu navrhnite, že mu to vynahradíte spoločne stráveným časom. 

Neváhajte nás kontaktovať

Poraďte sa s odborníkmi Swiss Life Select Slovensko o riešeniach, ktoré budú najviac vyhovovať vám a vašej rodine. Radi vás podporíme v živote podľa vlastných predstáv.

Žena zisťuje, či sa má zbaviť akcií z kupónovej privatizácie alebo ich ešte stále môže predať.

Tlačové správy

Zbaviť sa alebo predať akcie z kupónovej privatizácie?

Čo s „bezcennými“ akciami z kupónovej privatizácie? Ešte stále sa nájdu Slováci, ktorí si napriek viacerým možnostiam na zbavenie pozostatkov kupónky ponechali cenné papiere a pri pohľade na poplatky vo výpise z Centrálneho depozitára cenných papierov vraštia čelo.

Čítať ďalej
2023-2-13-kedykolvek-investova-TIT-opt

Tlačové správy

Začnite s investovaním. Kedykoľvek

Akciové indexy len teraz dosiahli svoj historický vrchol a už sa u investorov objavujú obavy z možných poklesov. Poklesy určite prídu. A určite to nie je dôvod na paniku či na to, aby ste zanevreli na investovanie. Práve naopak.

Čítať ďalej
hypoteka bez statnej pomoci_TIT_opt

Tlačové správy

Čo s hypotékou, ak nemáte nárok na pomoc od štátu?

Ak nespĺňate podmienky, aby ste získali štátnu pomoc so zvýšenou splátkou hypotéky, nezúfajte. Stále máte možnosť pri refixácii vyjednávať s bankami a získať lepšie podmienky.

Čítať ďalej
Čo robiť, ak vás vytopí sused.

Tlačové správy

Čo robiť, ak vás vytopí sused, alebo vy vytopíte suseda?

Vytopený byt – to je situácia, ktorú nechce zažiť nikto. Ale keď už táto situácia nastane, viete, čo robiť?

Čítať ďalej
rady mladsiemu ja_TIT_opt

Tlačové správy

Čo robiť, aby ste si mohli povedať: Som finančne zabezpečený?

Mať tak o desať či dvadsať rokov menej a dnešný rozum, to by boli finančné rozhodnutia! Cestovať v čase zatiaľ nevieme, no predsa len môžete využiť rady tých, ktorí už majú aké-také životné skúsenosti, aby ste si pri narábaní s peniazmi mohli povedať: Som finančne zabezpečený.

Čítať ďalej
10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Tlačové správy

10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Chcete sa konečne o svoje ťažko zarobené peniaze starať zodpovedne? Tak si prečítajte 10 rád finančného odborníka Pavla Škriniara a využite všetky možnosti, ktoré vám trh ponúka.

Čítať ďalej