Oblastný riaditeľ spoločnosti Swiss Life Select Slovensko s tímom 20 aktívnych spolupracovníkov absolvoval počas náročného roka 2020 cestu karavanom po Slovensku a popri tom naďalej naplno pracoval. Viedol tím. Staral sa o klientov. V rozhovore vám Erik Eliáš prezradí, ako sa dá pracovať a žiť podľa vlastných predstáv.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Erik, dopočuli sme sa, že ste prežili leto v karavane. Ako vznikol tento nápad?

Minulý rok na Silvestra som si položil jednoduchú otázku: Erik, čo by si urobil, keby si sa nebál? Prvé slovo, ktoré mi blyslo hlavou bolo dobrodružstvo. Nebolo to novoročné predsavzatie, len chuť a túžba. Keďže som strelený strelec túžiaci po slobode, napadlo mi kúpiť si karavan. Už dávno som mal chuť urobiť si výlet po Slovensku. Úprimne priznávam, že aj keď som hrdý Slovák, vôbec som jeho krásy nepoznal. Vedel som však, že ak si to dobre naplánujem (osobné aj pracovné záležitosti), moje malé dobrodružstvo bude reálne. 

Mali ste presný plán cesty?

(smiech) Vôbec nie. Keď som 19. júna odchádzal z domu, videl som to tak na týždeň. Po týždni som zistil, že som toho veľa nevidel, tak som si to predĺžil o ďalší týždeň. Až z toho bolo 97 dní. Šiel som podľa pocitov a počasia. V skutočnosti som žiadny plán nemal. Práve toto bolo pre mňa veľkým zážitkom, lebo som veľmi neriešil, kde sa druhý deň zobudím. Vždy som sa pozrel do mapy, vyhľadal som zaujímavosti o kraji, v ktorom sa nachádzam. Pýtal som sa ľudí a bol som v pohybe. Cieľom bola cesta.

200725_Sninský kameň 2
Pripadalo mi zábavné pozerať na okoloidúcich, ako sa čudujú, že na vrcholku hory alebo v hlbokej štôlni niekto pije originálne presso.

Ako sa vám podarilo skĺbiť prácu s dovolenkou?

V prvom rade som si zadefinoval, že moja cesta nesmie byť na úkor práce. Nebola to teda dovolenka v pravom slova zmysle, ale skôr práca v mobilnej kancelárii. Táto definícia bola nesmierne dôležitá a zároveň z pohľadu sebadisciplíny nevyhnutná. Ako Oblastný riaditeľ, a najmä ako človek, cítim veľkú zodpovednosť voči kolegom aj klientom. Vytvoril som si teda pravidelný týždeň, ktorý sa mi podarilo vštepiť aj kolegom. Dôležitú úlohu zohrali videohovory, telefón, inovácie a podpora z dielne Swiss Life Select a špičková odborná asistentka. Bez pochopenia mojich kolegov a ich prajnosti by to tiež nešlo. Svoju neprítomnosť som im vynahrádzal častými pracovnými videoaktivitami. (smiech) 

Ako teda vyzeral váš pravidelný týždeň?

Tak napríklad v pondelok so mával porady a školenia, v utorok, vo štvrtok a v piatok som sa venoval klientom. Samozrejme, nevynechával som ani špeciálne manažérske školenia či tímové aktivity. Bez veľkého dátového paušálu by to ale nikdy nebolo realizovateľné. Priemerne som mesačne spotreboval (na videohovory a prácu na internete) okolo 170 GB dát. Vďaka výberu správneho operátora ma to stálo len 14 eur mesačne, čo mi nesmierne pomohlo v realizácii mojej cesty.

Zasiahla vaše plány epidemiologická situácia na Slovensku?

Mám paradoxne pocit, že situácia ohľadom pandémie mojej ceste veľmi pomohla. Vnímam obrovské posuny v elektronickej komunikácii všetkého druhu a najmä v jej akceptácii zo strany kolegov i klientov. 

Koľko času ste trávili prácou, koľko šoférovaním a koľko výletmi?

Priemerne som menil destinácie každé tri dni. Autom som prešiel okolo 2 500 km a navštívil som 49 miest, kde som si dal presso time. Vytvoril som si zvyk - vždy, keď som prišiel do cieľa mojej túry alebo cesty, tak som si tam pripravil originálne presso z turistického presso stroja. Pripadalo mi zábavné pozerať sa na okoloidúcich, ako sa čudujú, že na vrcholku hory alebo v hlbokej štôlni niekto pije originálne presso. Myslím však, že je dôležité vedieť sa odmeniť. 

Myslíte si, že ak by ste pracovali z kancelárie mali by ste lepšie výsledky? Inými slovami, ovplyvnila práca z karavanu váš pracovný výkon?

Nemyslím si, že by ho negatívne ovplyvnila. Je to dôsledok systematickej pravidelnej práce, osobnej aj tímovej, počas mojej cesty. 

200704_Lomnický štít
Mám paradoxne pocit, že situácia ohľadom pandémie mojej ceste veľmi pomohla.

Čo bolo najťažšie riešiť na diaľku?

Niekedy bolo zložité zorganizovať podpisy zmlúv a dodanie potrebných podkladov k čerpaniu do nemenovanej banky na Slovensku. V tejto veci nemôže pomôcť ani odborná asistentka a musel som žiadať o súčinnosť klientov. Nič iné nebol nikdy problém, len toto. 

Ktoré online nástroje vám umožnili pracovať z karavanu?

Myslíte z mojej „kancelárie na kolieskach“? Milujem FinAnalytics, FinPlan, FiLiPa, FinData. Kolegovia z digitálneho oddelenia robia úžasnú prácu. Naozaj som to ocenil najmä vtedy, keď som bol odrezaný uprostred pustatiny s minimálnym signálom a úspešne som zrealizoval investíciu pre klientov. Alebo keď som si behom chvíle uzavrel poistenie na hory, lebo som si uprostred pralesa uvedomil, že ho nemám. Google kalendár, Google meet... bez nich by to jednoznačne nešlo. 

Museli ste riešiť situáciu, ktorá by pri bežnej práci v kancelárii nenastala?

Áno. Na túre som stretol medveďa. To sa mi v kancelárii nestáva. (smiech) Po pracovnej stránke... niekedy bolo ťažšie nájsť stabilný signál.

Pridajte sa k profesionálom a začnite žiť život podľa vlastných predstáv

Kliknite a skúste nezáväzný online pracovný pohovor

Mali ste počas tohto obdobia zaujímavý prípad klienta, ktorý ste museli riešiť?

Žiaľ, mal som počas mojej 16-ročnej kariéry prvé úmrtie klienta. Bol to blízky človek a z úcty k nemu som svoje putovanie po Slovensku ukončil. Veci s tým súvisiace som riešil už osobne. 

Čo vám toto dobrodružstvo prinieslo? 

Úžasný pocit, že všetko je možné. Dá sa pracovať a zároveň zažiť dobrodružstvo. Dá sa žiť život podľa vlastných predstáv. Skutočne áno. 

Ktoré zaujímavé miesta ste navštívili?

Slovensko je prekrásne. Skutočné skvosty sa dajú nájsť vo všetkých jeho kútoch. Je jedno, či ste vo výšavách, nížinách, na východe alebo juhu. Stretal som skvelých ľudí, úžasné miesta sú aj tam, kde isté indivíduá hovoria, že nič nie je. Skvelý dojem som mal zo skanzenov, pralesov, skál i vodopádov. Príroda má obrovskú energiu. Ako potomkovi partizána vo mne hlbokú stopu zanechala Dukla. Ešte dnes ma z nej mrazí. 

Vybrali by ste sa znovu na takúto cestu? 

Jednoznačne áno. Je veľa miest, ktoré som stále nevidel.

Séria videoportrétov

Život podľa vlastných predstáv

Spoločnosť Swiss Life pravidelne pripravuje portréty ľudí, pre ktorých zohráva dôležitú úlohu sebarealizácia. Sebarealizácia a život podľa vlastných predstáv je totiž podstatou našej práce. Uvedomujeme si, že životy našich klientov nejdú vždy podľa plánu. Pokiaľ však ide o finančné zabezpečenie, krytie rizík a potreby a požiadavky, dbáme na to, aby sme ich zosúladili. Naše riešenia pomáhajú klientom žiť život, pre ktorý sa sami rozhodli. Práve to je základ úspechu Swiss Life v posledných 160 rokoch a je to aj základom našej firemnej budúcnosti.

Žena zisťuje, či sa má zbaviť akcií z kupónovej privatizácie alebo ich ešte stále môže predať.

Tlačové správy

Zbaviť sa alebo predať akcie z kupónovej privatizácie?

Čo s „bezcennými“ akciami z kupónovej privatizácie? Ešte stále sa nájdu Slováci, ktorí si napriek viacerým možnostiam na zbavenie pozostatkov kupónky ponechali cenné papiere a pri pohľade na poplatky vo výpise z Centrálneho depozitára cenných papierov vraštia čelo.

Čítať ďalej
2023-2-13-kedykolvek-investova-TIT-opt

Tlačové správy

Začnite s investovaním. Kedykoľvek

Akciové indexy len teraz dosiahli svoj historický vrchol a už sa u investorov objavujú obavy z možných poklesov. Poklesy určite prídu. A určite to nie je dôvod na paniku či na to, aby ste zanevreli na investovanie. Práve naopak.

Čítať ďalej
hypoteka bez statnej pomoci_TIT_opt

Tlačové správy

Čo s hypotékou, ak nemáte nárok na pomoc od štátu?

Ak nespĺňate podmienky, aby ste získali štátnu pomoc so zvýšenou splátkou hypotéky, nezúfajte. Stále máte možnosť pri refixácii vyjednávať s bankami a získať lepšie podmienky.

Čítať ďalej
Čo robiť, ak vás vytopí sused.

Tlačové správy

Čo robiť, ak vás vytopí sused, alebo vy vytopíte suseda?

Vytopený byt – to je situácia, ktorú nechce zažiť nikto. Ale keď už táto situácia nastane, viete, čo robiť?

Čítať ďalej
rady mladsiemu ja_TIT_opt

Tlačové správy

Čo robiť, aby ste si mohli povedať: Som finančne zabezpečený?

Mať tak o desať či dvadsať rokov menej a dnešný rozum, to by boli finančné rozhodnutia! Cestovať v čase zatiaľ nevieme, no predsa len môžete využiť rady tých, ktorí už majú aké-také životné skúsenosti, aby ste si pri narábaní s peniazmi mohli povedať: Som finančne zabezpečený.

Čítať ďalej
10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Tlačové správy

10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Chcete sa konečne o svoje ťažko zarobené peniaze starať zodpovedne? Tak si prečítajte 10 rád finančného odborníka Pavla Škriniara a využite všetky možnosti, ktoré vám trh ponúka.

Čítať ďalej