Aspoň jedno z novoročných predsavzatí by sa malo týkať rodinných financií. Peňazí síce nikdy nie je dosť ale občas by si človek mal naozaj povedať „a dosť“ a skoncovať s dôvodmi, ktoré ho o peniaze pripravujú.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Postupne si zvykáme na zvyšovanie cien v obchodoch. Nezvykáme si síce na zdražovanie, ak sa súbežne s ním nezvyšuje príjem, no zvykáme si na to, že o týždeň bude cenovka opäť zmenená. Preto sa oplatí skontrolovať, či peniaze, ktoré by sa zišli pri pokladni, neutiekli úplne zbytočne niekam, kam nemali.
Ponúkame pár tipov, na čo sa zamerať, aby ste identifikovali peňazožrútov.

Skontrolujte si výšku poplatku za bankový účet.
 • Ak v banke nie ste viazaný, napríklad hypotékou, spýtajte sa, čo treba spraviť, aby ste účet mali aspoň lacnejšie, ak už nie zadarmo. Niekedy stačí skutočne málo, napríklad začať platiť kartou namiesto vyberania hotovosti z bankomatu.
 • Ak ho chcete zadarmo, no nie je vo vašich možnostiach splniť podmienky, skúste využiť služby inej banky. Banky sa v podmienkach poskytnutia účtu zadarmo líšia. Prípadne sa opýtajte na legislatívny balík služieb. Ten je určený pre ľudí s nízkym príjmom, no pri jeho voľbe treba mať na pamäti, že ide skutočne o účet iba so základnými funkciami.
 • Manželia môžu podmienky na bezplatný účet splniť aj tak, že si zriadia spoločný účet. Podmienky na objem kreditov či počet platieb zrazu nebude problém splniť.
   
Pavel Škriniar
Prieskumy ukazujú, že Slováci majú veľmi nízku výšku finančných rezerv. Začnite preto s jej budovaním.
Pozrite sa na výpis z účtu
 • Skontrolujte si trvalé príkazy a inkasá. Využívate kupované služby v plnom rozsahu? Môže to byť permanentka do fitka, paušál alebo rovno celý balík od operátora. Balíčkovanie služieb je výhodné skôr pre poskytovateľa ako pre klienta. Cena za celok je síce nižšia, ako nákup jednotlivých jeho častí, no iba vtedy, ak jednotlivé časti človek aj reálne využíva.
 • Pozrite sa aj na frekvenciu nákupov a výšku platieb. Kupovanie podľa zoznamu zabráni náladovým výdavkom. Časté nákupy rovnako neprospievajú peňaženke.
 • Frekvencia platenia za služby môže mať vplyv na výšku ceny. Ročná platba býva cenovo výhodnejšia ako mesačné platenie.
Myslite aj na budúcnosť
 • Neviditeľní peňazožrúti sú schovaní vo finančných produktoch. Napríklad držanie úspor na bežnom účte síce z peňazí neuberie, no postupom času klesne ich kúpna sila. Za rovnaký peniaz si v budúcnosti pre infláciu kúpite menej ako dnes.
 • Inflácia je žrút peňazí nielen na bežnom ale aj na dôchodkovom účte. Skontrolujte si nastavenie investičnej stratégie v dôchodkových úsporách, aby sa o desiatky rokov nestalo, že vám bude chýbať ich zhodnotenie.
 • Peniaze budú v budúcnosti chýbať aj pre nevýhodné podlžnosti. Overte si, či sa dlhy, ktoré splácate, nedajú splácať lacnejšie.

Čo s peniazmi, ktoré nájdením peňazožrútov ušetríte? Prieskumy ukazujú, že Slováci majú veľmi nízku výšku finančných rezerv. Začnite preto s jej budovaním. Dôvod je jednoduchý: finančná pomoc v problémoch je taká drahá, ako veľmi sú peniaze potrebné. Finančná rezerva nahrádza alebo aspoň zlacňuje pôžičky.

Ak potrebujete poradiť, ako si upratať rodinný rozpočet, kontaktujte skúseného finančného sprostredkovateľa. Ten zhodnotí vašu situáciu a navrhne vám riešenie, ktorý vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Mladým stačí, aby si sporili málo, aby mali zaujímavý dôchodok.

Tlačové správy

Dôležitá informácia pre mladých: Stačí málo peňazí, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok

Predstavte si, že máte možnosť pravidelne investovať desatinu svojho príjmu iba počas desiatich rokov. Kedy by ste s tým mali začať, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok?

Čítať ďalej
Dušan Moskaľ našiel vďaka práci finančného sprostredkovateľa ideálny work-life balance.

Životné témy

Dušan Moskaľ: „Vytvoríš si pasívny príjem, ktorý ti pípne na účet, aj keď celý mesiac nepracuješ“

Dušan Moskaľ, Exkluzívny finančný sprostredkovateľ Swiss Life Select robí finančného sprostredkovateľa od vysokej školy. Dnes namiesto práce 12/7 našiel work-life balance - pol roka pracuje a pol roka cestuje. Vďaku za svoj úspech prejavuje tak, že pomáha prostredníctvom charitatívnej organizácie Lions Club tým, ktorí to najviac potrebujú.

Čítať ďalej
Vnuk a stará mama sa tešia, že existuje spôsob, ako by mohli mať obaja vyšší dôchodok.

Tlačové správy

Vyšší dôchodok pre mladých z II. piliera a udržateľnejší dôchodok pre starších z I. piliera

Nevýhodou druhého piliera je, že efekty zloženého úročenia, ktoré zabezpečia veľa peňazí na dôchodky, sa prejavia až po veľmi dlhom čase. Nevýhodou prvého piliera, že potrebuje vyzbierať veľa peňazí v súčasnosti, čo v rámci odvodov ide na úkor druhého piliera. Čo ak by ale odvody boli prerozdelené inak pri mladých a starších sporiteľoch?

Čítať ďalej
ako by mal štát skutočne pomáhať s bývaním_opt

Tlačové správy

Ako by mal štát skutočne pomáhať Slovákom s bývaním

Avizovaná podpora vlády pre ľudí, ktorým výrazne narástli úroky na hypotéke, je len zanedbávanie podpory bývania na Slovensku. Radšej by sa mala vláda zamerať na prevenciu vo forme štátnej prémie pri stavebnom sporení, podporu nájomného bývania či administratívnu podporu developerov pri bytovej výstavbe.

Čítať ďalej
Manželia hľadajú spôsob, ako si znížiť splátku po zvýšení úrokovej sadzby hypotéky.

Tlačové správy

Ako si znížiť splátku, keď vám banka zvýši úrok na hypotéke?

Banky zvyšujú sadzby hypoték. V priebehu niekoľkých dní upravili sadzby tri banky. V reči čísel to znamená, že na splácanie 100-tisícovej hypotéky je potrebné pripraviť o desať až štyridsať eur mesačne viac.

Čítať ďalej
Záleží, ako budete sporiť svojim deťom na budúcnosť.

Tlačové správy

Záleží na tom, kde a ako sporíte deťom na budúcnosť

Niekto začne s budovaním finančného piliera pre potomka hneď s jeho príchodom na svet. Iný si jeho dôležitosť uvedomí po nejakom čase a ďalší sa zobudí až krátko pred tým, ako dieťa peniaze potrebuje. Pritom dĺžka trvania sporenia pre deti je rozhodujúcim parametrom.

Čítať ďalej