Aspoň jedno z novoročných predsavzatí by sa malo týkať rodinných financií. Peňazí síce nikdy nie je dosť ale občas by si človek mal naozaj povedať „a dosť“ a skoncovať s dôvodmi, ktoré ho o peniaze pripravujú.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Postupne si zvykáme na zvyšovanie cien v obchodoch. Nezvykáme si síce na zdražovanie, ak sa súbežne s ním nezvyšuje príjem, no zvykáme si na to, že o týždeň bude cenovka opäť zmenená. Preto sa oplatí skontrolovať, či peniaze, ktoré by sa zišli pri pokladni, neutiekli úplne zbytočne niekam, kam nemali.
Ponúkame pár tipov, na čo sa zamerať, aby ste identifikovali peňazožrútov.

Skontrolujte si výšku poplatku za bankový účet.
  • Ak v banke nie ste viazaný, napríklad hypotékou, spýtajte sa, čo treba spraviť, aby ste účet mali aspoň lacnejšie, ak už nie zadarmo. Niekedy stačí skutočne málo, napríklad začať platiť kartou namiesto vyberania hotovosti z bankomatu.
  • Ak ho chcete zadarmo, no nie je vo vašich možnostiach splniť podmienky, skúste využiť služby inej banky. Banky sa v podmienkach poskytnutia účtu zadarmo líšia. Prípadne sa opýtajte na legislatívny balík služieb. Ten je určený pre ľudí s nízkym príjmom, no pri jeho voľbe treba mať na pamäti, že ide skutočne o účet iba so základnými funkciami.
  • Manželia môžu podmienky na bezplatný účet splniť aj tak, že si zriadia spoločný účet. Podmienky na objem kreditov či počet platieb zrazu nebude problém splniť.
     
2022_11_21_pavel_skriniar_portret
Prieskumy ukazujú, že Slováci majú veľmi nízku výšku finančných rezerv. Začnite preto s jej budovaním.
Pozrite sa na výpis z účtu
  • Skontrolujte si trvalé príkazy a inkasá. Využívate kupované služby v plnom rozsahu? Môže to byť permanentka do fitka, paušál alebo rovno celý balík od operátora. Balíčkovanie služieb je výhodné skôr pre poskytovateľa ako pre klienta. Cena za celok je síce nižšia, ako nákup jednotlivých jeho častí, no iba vtedy, ak jednotlivé časti človek aj reálne využíva.
  • Pozrite sa aj na frekvenciu nákupov a výšku platieb. Kupovanie podľa zoznamu zabráni náladovým výdavkom. Časté nákupy rovnako neprospievajú peňaženke.
  • Frekvencia platenia za služby môže mať vplyv na výšku ceny. Ročná platba býva cenovo výhodnejšia ako mesačné platenie.
Myslite aj na budúcnosť
  • Neviditeľní peňazožrúti sú schovaní vo finančných produktoch. Napríklad držanie úspor na bežnom účte síce z peňazí neuberie, no postupom času klesne ich kúpna sila. Za rovnaký peniaz si v budúcnosti pre infláciu kúpite menej ako dnes.
  • Inflácia je žrút peňazí nielen na bežnom ale aj na dôchodkovom účte. Skontrolujte si nastavenie investičnej stratégie v dôchodkových úsporách, aby sa o desiatky rokov nestalo, že vám bude chýbať ich zhodnotenie.
  • Peniaze budú v budúcnosti chýbať aj pre nevýhodné podlžnosti. Overte si, či sa dlhy, ktoré splácate, nedajú splácať lacnejšie.

Čo s peniazmi, ktoré nájdením peňazožrútov ušetríte? Prieskumy ukazujú, že Slováci majú veľmi nízku výšku finančných rezerv. Začnite preto s jej budovaním. Dôvod je jednoduchý: finančná pomoc v problémoch je taká drahá, ako veľmi sú peniaze potrebné. Finančná rezerva nahrádza alebo aspoň zlacňuje pôžičky.

Ak potrebujete poradiť, ako si upratať rodinný rozpočet, kontaktujte skúseného finančného sprostredkovateľa. Ten zhodnotí vašu situáciu a navrhne vám riešenie, ktorý vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Dovolenkári, tieto užitočné rady vám môžu ušetriť peniaze

Tlačové správy

Dovolenkári, tieto užitočné rady vám môžu ušetriť peniaze

Dovolenkové obdobie je v plnom prúde. Prinášame pár postrehov, ktoré môžu pomôcť tým, ktorí za vytúženým oddychom ešte len odcestujú a pár vysvetlení nedostatku peňazí tým, ktorí sa už vrátili.

Čítať ďalej
Začnite si sporiť a k štátnemu dôchodku si môžete prilepšiť 100 či 200 eur.

Tlačové správy

Ako si k štátnemu dôchodku prilepšiť o 100 či 200 eur?

Neriešiť peniaze je snom asi každého. Možnosť míňať bez obmedzovania sa aj na dôchodku je viac ako sen. Smutná správa je, že na dosiahnutie tohto stavu treba myslieť ideálne už od mlada a treba k tomu vlastné pričinenie. Výška dôchodku je len v rukách každého z nás.

Čítať ďalej
Senior naletel podvodníkom. Čo má teraz robiť?

Tlačové správy

Seniori, poradíme vám ako nenaletieť podvodníkom

„Ahoj babi, to som ja, tvoj vnuk. Mám problém a potrebujem peniaze. Nemôžem sa zastaviť osobne, preto posielam za tebou kamaráta. Daj ich jemu. Ďakujem.“ Ide síce o zjednodušený no čoraz častejšie sa objavujúci obsah telefonátov, ktoré dostávajú dôchodcovia. Ide o podvod, ktorého cieľom je pod emočným a časovým tlakom vymámiť od nich peniaze.

Čítať ďalej
Anna von Boeticher sa potápa do hĺbky 125 metrov, bez fľaše stlačeného vzduchu a dokáže zadržať dych na šesť minút a dvanásť sekúnd.

Životné témy

Freediverka Anna von Boetticher: Každý ponor je cesta do vlastného vnútra

„Keď sa ponoríte, čelíte extrémnym podmienkam sveta okolo seba, a to vás úplne oddelí od všetkého. Meriate si sily s hĺbkou, vodou. Testujete seba, svoje telo, svoju myseľ. A vlastné hranice“, vymenúva Anna von Boetticher.

Čítať ďalej
Študenti môžu nechať svoje peniaze z brigády zarábať.

Tlačové správy

Študenti, po brigáde môžete nechať svoje peniaze zarábať

Leto je čas brigád a príležitostných zárobkov študentov. Nezáleží na tom, či príjmy budú plynúť z manuálnej, administratívnej alebo kreatívnej práce, záleží na tom, ako študenti získané peniaze použijú.

Čítať ďalej
Slováci potrebujú bývať, preto majú množstvo otázok ohľadom hypoték.

Tlačové správy

Refixácia alebo refinancovanie? 3-ročný alebo 10-ročný fix? Toto sú odpovede na najčastejšie otázky o hypotékach

Štatistiky ukazujú, že trh s hypotékami začína rásť. Či ide iba o malú zmenu alebo začiatok nového trendu ukážu najbližšie mesiace. Fakt je, že ľudia potrebujú niekde bývať a na Slovensku je zvykom bývať vo vlastnom a podľa vlastných predstáv. Taktiež sa dá povedať, že výška úrokových sadzieb nie je vysoká, a to vzhľadom na to, že sme už splácali drahšie hypotéky.

Čítať ďalej