Aspoň jedno z novoročných predsavzatí by sa malo týkať rodinných financií. Peňazí síce nikdy nie je dosť ale občas by si človek mal naozaj povedať „a dosť“ a skoncovať s dôvodmi, ktoré ho o peniaze pripravujú.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Postupne si zvykáme na zvyšovanie cien v obchodoch. Nezvykáme si síce na zdražovanie, ak sa súbežne s ním nezvyšuje príjem, no zvykáme si na to, že o týždeň bude cenovka opäť zmenená. Preto sa oplatí skontrolovať, či peniaze, ktoré by sa zišli pri pokladni, neutiekli úplne zbytočne niekam, kam nemali.
Ponúkame pár tipov, na čo sa zamerať, aby ste identifikovali peňazožrútov.

Skontrolujte si výšku poplatku za bankový účet.
  • Ak v banke nie ste viazaný, napríklad hypotékou, spýtajte sa, čo treba spraviť, aby ste účet mali aspoň lacnejšie, ak už nie zadarmo. Niekedy stačí skutočne málo, napríklad začať platiť kartou namiesto vyberania hotovosti z bankomatu.
  • Ak ho chcete zadarmo, no nie je vo vašich možnostiach splniť podmienky, skúste využiť služby inej banky. Banky sa v podmienkach poskytnutia účtu zadarmo líšia. Prípadne sa opýtajte na legislatívny balík služieb. Ten je určený pre ľudí s nízkym príjmom, no pri jeho voľbe treba mať na pamäti, že ide skutočne o účet iba so základnými funkciami.
  • Manželia môžu podmienky na bezplatný účet splniť aj tak, že si zriadia spoločný účet. Podmienky na objem kreditov či počet platieb zrazu nebude problém splniť.
     
2022_11_21_pavel_skriniar_portret
Prieskumy ukazujú, že Slováci majú veľmi nízku výšku finančných rezerv. Začnite preto s jej budovaním.
Pozrite sa na výpis z účtu
  • Skontrolujte si trvalé príkazy a inkasá. Využívate kupované služby v plnom rozsahu? Môže to byť permanentka do fitka, paušál alebo rovno celý balík od operátora. Balíčkovanie služieb je výhodné skôr pre poskytovateľa ako pre klienta. Cena za celok je síce nižšia, ako nákup jednotlivých jeho častí, no iba vtedy, ak jednotlivé časti človek aj reálne využíva.
  • Pozrite sa aj na frekvenciu nákupov a výšku platieb. Kupovanie podľa zoznamu zabráni náladovým výdavkom. Časté nákupy rovnako neprospievajú peňaženke.
  • Frekvencia platenia za služby môže mať vplyv na výšku ceny. Ročná platba býva cenovo výhodnejšia ako mesačné platenie.
Myslite aj na budúcnosť
  • Neviditeľní peňazožrúti sú schovaní vo finančných produktoch. Napríklad držanie úspor na bežnom účte síce z peňazí neuberie, no postupom času klesne ich kúpna sila. Za rovnaký peniaz si v budúcnosti pre infláciu kúpite menej ako dnes.
  • Inflácia je žrút peňazí nielen na bežnom ale aj na dôchodkovom účte. Skontrolujte si nastavenie investičnej stratégie v dôchodkových úsporách, aby sa o desiatky rokov nestalo, že vám bude chýbať ich zhodnotenie.
  • Peniaze budú v budúcnosti chýbať aj pre nevýhodné podlžnosti. Overte si, či sa dlhy, ktoré splácate, nedajú splácať lacnejšie.

Čo s peniazmi, ktoré nájdením peňazožrútov ušetríte? Prieskumy ukazujú, že Slováci majú veľmi nízku výšku finančných rezerv. Začnite preto s jej budovaním. Dôvod je jednoduchý: finančná pomoc v problémoch je taká drahá, ako veľmi sú peniaze potrebné. Finančná rezerva nahrádza alebo aspoň zlacňuje pôžičky.

Ak potrebujete poradiť, ako si upratať rodinný rozpočet, kontaktujte skúseného finančného sprostredkovateľa. Ten zhodnotí vašu situáciu a navrhne vám riešenie, ktorý vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Muž čakal na zníženie úrokov na hypotéke, ale aj tak mu to nepomohlo.

Tlačové správy

Čakali ste na pokles úrokov na hypotékach? Ukážeme vám, prečo vám vôbec nepomohol

Ak ste pred rokom či dvomi odkladali financovanie vlastného bývania pre vysoké sadzby hypoték, veľmi ste si nepomohli. Sadzby síce klesli, no nehnuteľnosti zase zdraželi. V konečnom dôsledku dlžník platí v posledných mesiacoch približne rovnakú splátku, no tá je zase najvyššia za viac ako dva roky.

Čítať ďalej
Zaplavená cesta po silných dažďoch a búrkach.

Tlačové správy

Máte poistenú nehnuteľnosť pre prípad záplavy? A ste si istý, že na dostatočnú sumu?

V súvislosti so zmenou klímy sú naše nehnuteľnosti a domácnosti čoraz viac ohrozené nielen rizikom záplav a prívalových dažďov, ale aj rizikom víchrice, silného vetra, popadaných stromov či krúpov. Preto je dobré nechať si skontrolovať poistenie nehnuteľnosti a domácnosti skúseným odborníkom aspoň raz za tri roky.

Čítať ďalej
Mladý pár zvažuje kúpu nového bytu. S realitnou maklérkou si pozerajú novú nehnuteľnosť.

Tlačové správy

Chcete kúpiť nehnuteľnosť? Pomôže vám nedávny pokles cien?

S hypotékou je spätá každá druhá domácnosť s majiteľmi do 44 rokov a je to iba preto, že Slováci uprednostňujú vlastníctvo aj za cenu zadlženia. Zdalo by sa, že nedávny pokles cien nehnuteľností pomohol kupujúcim, no nie je to tak.

Čítať ďalej
Nešťastná mladá žena, ktorá drží bankovky a cíti stres z výšky svojho budúceho dôchodku.

Tlačové správy

Ak si sporíte poctivo na dôchodok, zbystrite pozornosť

Dôchodky z druhého piliera sú podľa vlády nízke. Dôvodom však nie je výkonnosť či existencia druhého piliera. Je ním spôsob využitia dôchodkových úspor sporiteľmi. Až 83 % dôchodcov uprednostňuje výber hotovosti namiesto doživotného dôchodku. Z povinných odvodov si namiesto dôchodku kúpia vybavenie domácnosti, dovolenku či auto. Je logické, že ich dôchodok je potom nízky.

Čítať ďalej
2025-5-12-spravny-cas-na-investovanie-TIT-opt

Tlačové správy

Je správny čas na investovanie?

Investori si dnes kladú otázku: ide o udalosť opakujúcu sa raz za päť, desať či dvadsať rokov? Poklesy na akciových trhoch majú globálny charakter a ich veľkosť nás vrátila o jeden rok späť v čase. Ide iba o začiatok dlhotrvajúceho poklesu alebo s pokračovaním poklesu sa už nedá počítať? Je ten správny čas na investovanie?

Čítať ďalej
Pavol Hajduk bývalý hokejista a súčasný spolupracovník Swiss Life Select pripravuje v kancelárii finančné riešenia pre klientov.

Životné témy

Bývalý hokejista Pavol Hajduk: „Práca s klientom je ako hokejový zápas. Snažíme sa dosiahnuť spoločné víťazstvo“

Na korčuliach s hokejkou v ruke stojí od 6 rokov. V zápasoch sa postavil aj proti takej hviezde ako je fenomenálny Alexander Ovečkin. Dnes si už hokej zahrá iba rekreačne, ale prácu s klientmi prirovnáva k zápasu, v ktorom majú s klientami rovnaký cieľ – spoločné víťazstvo. Práve preto si Pavol Hajduk, Exkluzívny finančný sprostredkovateľ senior myslí, že kariéra v Swiss Life Select je ideálna pre športovcov, ktorí končia aktívnu kariéru.

Čítať ďalej