Bežní klienti majú na investíciu tri základné požiadavky, ktoré sa týkajú dostupnosti, výnosov a garantovanej výšky vkladu. Ak ich spĺňa, mala by to byť ideálna investícia. Ale skutočne musia byť tieto tri podmienky splnené, aby ste boli úspešní v investovaní?

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

K základným požiadavkám, ktoré kladú bežní klienti na investičný produkt, patria tieto:

  1. peniaze kedykoľvek k dispozícii
  2. výnos prevyšujúci infláciu
  3. garancia výšky vkladu

Tu by sa dalo stroho skonštatovať, že takáto investícia neexistuje. Lenže, je skutočne potrebné klásť takéto požiadavky na investíciu?
 

Businessman's  hands exchanging euro on blue background, closeup shot

1. Prečo potrebuje mať klient peniaze kedykoľvek k dispozícii?

Likvidita je oprávnená požiadavka, no v praxi človek málokedy potrebuje peniaze okamžite. V živote sa síce vyskytnú aj nepríjemné udalosti, ktorých vyriešenie vyžaduje rýchle peniaze. Oprava auta, domácich spotrebičov či bývania. Na tieto udalosti neraz stačí jeden či dva mesačné príjmy. Tento objem peňazí by mal byť rýchlo k dispozícii – v banke. Oporou pri takýchto situáciách by malo byť aj vhodne nastavené poistenie (životné poistenie či poistenie domu, domácnosti a auta).

Rýchla dostupnosť peňazí totiž nejde ruka v ruke s výnosom. Kto chce výnos, potrebuje peniaze nechať pracovať a nedotýkať sa ich dlhý čas. S tým súvisí druhá požiadavka.
 

Male trader investor broker crypto analyst holding smartphone in hand analyzing stock market trading charts indexes data checking price using mobile stockmarket exchange app, over shoulder view.

2. Má investícia poraziť minulú, súčasnú alebo budúci infláciu?

Súčasné úspory sú už znehodnotené infláciou. Úspory sa dajú ochrániť iba pred budúcou infláciou. No tak, ako na diaľnici nejdeme vždy konštantnou rýchlosťou, ani výnosy nemajú neustále rovnakú výšku. Dokonca ani termínované vklady nie.

Z dlhodobého horizontu kolíše inflácia i výnosy z investícií. Niekedy víťazí jedno, inokedy druhé. Z dlhodobého hľadiska však infláciu vklady v bankách poraziť nedokážu, kým určité typy investícií áno.

Investície sú však rizikové. Ich hodnota môže v čase kolísať. A tu sa dostávame k tretej požiadavke.
 

Woman calculating money coin for household saving. Save money in coin jar and do accounting during inflation crisis. Planning budget for home bill payment.

3. Prečo hodnota investície nemôže klesnúť pod výšku vkladu?
Požiadavka dáva zmysel iba v prípade, ak ide o moment výberu. Tak, ako nás nezaujíma, aké sú ceny v obchode, keď práve nenakupujeme, nemusí nás zaujímať hodnota investície, keď z nej peniaze nevyberáme. Ceny v obchode sú pre nás dôležité v čase nákupu, rovnako je dôležitá hodnota investície v čase jej výberu.

Investovanie je záležitosť na tri a viac rokov. Pri minimálnom horizonte ide o konzervatívne investičné nástroje a s pribúdajúcim časom sa zvyšuje podiel dynamických riešení. Je to rovnaké, ako pri sadení. Hrach zarodí v priebehu mesiacov, ovocné stromy prinesú úrodu až po niekoľkých rokoch. O hrach sa treba starať každoročne, o stromy iba v prvých rokoch. Rozdiel v úrode po niekoľkých rokoch je však zrejmý. Úroda zo stromu bude násobne prevyšovať úrodu z niekoľkých luskov hrachu.
 

Ideálna investícia neexistuje, ale ideálne riešenie áno

Ideálne riešenie existuje. Klienti by mali mať časť financií okamžite dostupných. Uložené majú byť v rýchlo dostupných bankových produktoch. Ďalšie peniaze už môže investovať do konzervatívnych nástrojov. Zvyšné peniaze môžu byť uložené v zmiešaných stratégiách a ďalšie v dynamických riešeniach.

Výsledkom takejto kombinácie sú rýchlo dostupné peniaze, z dlhodobého horizontu vysoká šanca na porazenie inflácie a taktiež, že na konci trvania investície bude jej výška nad úrovňou vkladu. Ak sa vám to zdá zložité, nechajte si poradiť od skúseného finančného sprostredkovateľa, ktorý pre vás nájdete riešenie, ktoré vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Mladým stačí, aby si sporili málo, aby mali zaujímavý dôchodok.

Tlačové správy

Dôležitá informácia pre mladých: Stačí málo peňazí, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok

Predstavte si, že máte možnosť pravidelne investovať desatinu svojho príjmu iba počas desiatich rokov. Kedy by ste s tým mali začať, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok?

Čítať ďalej
Dušan Moskaľ našiel vďaka práci finančného sprostredkovateľa ideálny work-life balance.

Životné témy

Dušan Moskaľ: „Vytvoríš si pasívny príjem, ktorý ti pípne na účet, aj keď celý mesiac nepracuješ“

Dušan Moskaľ, Exkluzívny finančný sprostredkovateľ Swiss Life Select robí finančného sprostredkovateľa od vysokej školy. Dnes namiesto práce 12/7 našiel work-life balance - pol roka pracuje a pol roka cestuje. Vďaku za svoj úspech prejavuje tak, že pomáha prostredníctvom charitatívnej organizácie Lions Club tým, ktorí to najviac potrebujú.

Čítať ďalej
Vnuk a stará mama sa tešia, že existuje spôsob, ako by mohli mať obaja vyšší dôchodok.

Tlačové správy

Vyšší dôchodok pre mladých z II. piliera a udržateľnejší dôchodok pre starších z I. piliera

Nevýhodou druhého piliera je, že efekty zloženého úročenia, ktoré zabezpečia veľa peňazí na dôchodky, sa prejavia až po veľmi dlhom čase. Nevýhodou prvého piliera, že potrebuje vyzbierať veľa peňazí v súčasnosti, čo v rámci odvodov ide na úkor druhého piliera. Čo ak by ale odvody boli prerozdelené inak pri mladých a starších sporiteľoch?

Čítať ďalej
ako by mal štát skutočne pomáhať s bývaním_opt

Tlačové správy

Ako by mal štát skutočne pomáhať Slovákom s bývaním

Avizovaná podpora vlády pre ľudí, ktorým výrazne narástli úroky na hypotéke, je len zanedbávanie podpory bývania na Slovensku. Radšej by sa mala vláda zamerať na prevenciu vo forme štátnej prémie pri stavebnom sporení, podporu nájomného bývania či administratívnu podporu developerov pri bytovej výstavbe.

Čítať ďalej
Manželia hľadajú spôsob, ako si znížiť splátku po zvýšení úrokovej sadzby hypotéky.

Tlačové správy

Ako si znížiť splátku, keď vám banka zvýši úrok na hypotéke?

Banky zvyšujú sadzby hypoték. V priebehu niekoľkých dní upravili sadzby tri banky. V reči čísel to znamená, že na splácanie 100-tisícovej hypotéky je potrebné pripraviť o desať až štyridsať eur mesačne viac.

Čítať ďalej
Záleží, ako budete sporiť svojim deťom na budúcnosť.

Tlačové správy

Záleží na tom, kde a ako sporíte deťom na budúcnosť

Niekto začne s budovaním finančného piliera pre potomka hneď s jeho príchodom na svet. Iný si jeho dôležitosť uvedomí po nejakom čase a ďalší sa zobudí až krátko pred tým, ako dieťa peniaze potrebuje. Pritom dĺžka trvania sporenia pre deti je rozhodujúcim parametrom.

Čítať ďalej