Dlhopisy, lepšie povedané dlhopisové fondy sú aktuálne v nemilosti malých investorov. Dôvodom sú minulé výnosy a obavy z ďalších poklesov pre pokračujúci rast úrokových sadzieb. Preto sa niektorí konzervatívni investori pozerajú po bankových vkladoch a dlhopisoch.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Bankové vklady sú vhodné na krátkodobé rezervy, resp. rezervy, ktoré majú za úlohu udržať hodnotu vkladu a byť kedykoľvek k dispozícii. Hľadať v nich oporu v boji proti inflácii je vo všeobecnosti zbytočné.

Na druhej strane konzervatívneho spektra je zdanlivá istota ponúkaná dlhopismi. Reklama na sociálnych sieťach láka na výnosy presahujúce 10 % ročne a marketingovo zdôvodňuje istotu vyplácania výnosov.

V čom sú zákutia investovania do dlhopisov? Sú tri základné veci:

1. Fixný výnos nie je garantovaný výnos. Fixný znamená nemenný. Neznamená však, že sa bude určite vyplácať.
2. Nominálna cena nie je trhová cena. Nominálna cena je uvedená na dlhopise. Trhová cena súvisí so záujmom vlastniť tento dlhopis.
3. Vyplatenie vkladu je podmienené existenciou a schopnosťou emitenta. Dlhopis je pôžička, ktorá sa má vrátiť. Vrátiť požičané môže iba existujúci subjekt.
 

Pavel Škriniar - o nástrahách investičných produktov na sociálnych sieťach.
Oslovte kvalitného nezávislého finančného sprostredkovateľa s licenciou na pôsobenie na kapitálovom trhu. Ten vám zodpovie otázky a vysvetlí rozdiel medzi investíciou do jedného dlhopisu a investíciou do diverzifikovaného dlhopisového portfólia.

Predtým, než vložíte svoje úspory do dlhopisov, položte si pár otázok:

Ako dlho poznáte emitenta?
Emitent je spoločnosť, ktorá vydala dlhopisy.

Viete, z čoho bude platiť úroky a splácať dlhopisy?
Prináša projekt stabilné príjmy a jednorazový príjem pred splatnosťou dlhopisu?

Prečo spoločnosť uprednostnila emisiu dlhopisov pred úverom alebo emisiou akcií?
Podniky majú viacero možností financovania.

Má spoločnosť pridelený rating?
Rating je ohodnotenie schopnosti splácať záväzky.

Prečo spoločnosť ponúka dlhopisy malým investorom?
Poisťovne, dôchodkové a podielové fondy majú primárny záujem o kvalitné a výnosné dlhopisy. 

Viem ohodnotiť a posúdiť finančnú stránku emitenta?
Susedovi požičiate, ak poznáte jeho príjmy i históriu. Nie každý vie, kde a ako sa dá zistiť doterajšia finančná situácia emitenta.

Čítajte viac >>> Každý 12-ty Slovák poberá invalidný dôchodok. V 97 % prípadov je príčinou choroba

Ak čo len na jednu otázku nepoznáte odpoveď alebo jej nerozumiete, oslovte radšej kvalitného nezávislého finančného sprostredkovateľa s licenciou na pôsobenie na kapitálovom trhu. Ten vám zodpovie otázky a vysvetlí rozdiel medzi investíciou do jedného dlhopisu a investíciou do diverzifikovaného dlhopisového portfólia. Rovnako vie vysvetliť, prečo dlhopisové fondy vykazujú záporné výnosy a prečo sa ich budúca výnosnosť vôbec nemusí podobať na tú minulú. Tiež vám môže navrhnúť riešenie, ktoré vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Žena zisťuje, či sa má zbaviť akcií z kupónovej privatizácie alebo ich ešte stále môže predať.

Tlačové správy

Zbaviť sa alebo predať akcie z kupónovej privatizácie?

Čo s „bezcennými“ akciami z kupónovej privatizácie? Ešte stále sa nájdu Slováci, ktorí si napriek viacerým možnostiam na zbavenie pozostatkov kupónky ponechali cenné papiere a pri pohľade na poplatky vo výpise z Centrálneho depozitára cenných papierov vraštia čelo.

Čítať ďalej
2023-2-13-kedykolvek-investova-TIT-opt

Tlačové správy

Začnite s investovaním. Kedykoľvek

Akciové indexy len teraz dosiahli svoj historický vrchol a už sa u investorov objavujú obavy z možných poklesov. Poklesy určite prídu. A určite to nie je dôvod na paniku či na to, aby ste zanevreli na investovanie. Práve naopak.

Čítať ďalej
hypoteka bez statnej pomoci_TIT_opt

Tlačové správy

Čo s hypotékou, ak nemáte nárok na pomoc od štátu?

Ak nespĺňate podmienky, aby ste získali štátnu pomoc so zvýšenou splátkou hypotéky, nezúfajte. Stále máte možnosť pri refixácii vyjednávať s bankami a získať lepšie podmienky.

Čítať ďalej
Čo robiť, ak vás vytopí sused.

Tlačové správy

Čo robiť, ak vás vytopí sused, alebo vy vytopíte suseda?

Vytopený byt – to je situácia, ktorú nechce zažiť nikto. Ale keď už táto situácia nastane, viete, čo robiť?

Čítať ďalej
rady mladsiemu ja_TIT_opt

Tlačové správy

Čo robiť, aby ste si mohli povedať: Som finančne zabezpečený?

Mať tak o desať či dvadsať rokov menej a dnešný rozum, to by boli finančné rozhodnutia! Cestovať v čase zatiaľ nevieme, no predsa len môžete využiť rady tých, ktorí už majú aké-také životné skúsenosti, aby ste si pri narábaní s peniazmi mohli povedať: Som finančne zabezpečený.

Čítať ďalej
10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Tlačové správy

10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Chcete sa konečne o svoje ťažko zarobené peniaze starať zodpovedne? Tak si prečítajte 10 rád finančného odborníka Pavla Škriniara a využite všetky možnosti, ktoré vám trh ponúka.

Čítať ďalej