Nový rok je za nami a v týchto dňoch množstvo novoročných predsavzatí už stratilo platnosť. Hľadanie oblastí, kde sa dá ušetriť, však nemusí byť spojené iba so zmenou kalendára. Začať s ním môžete aj dnes.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

S príchodom nového roka očakávame príchod niečoho nového, nepoznaného no žiadaného. Preto sa v tomto časovom zlome predsavzatiami snažíme motivovať k zmene toho, s čím spokojní nie sme. Dobrý začiatok je už len to, že si uvedomujeme potrebu niečo meniť. K množstvu oblastí, ktoré zmenu potrebujú, patria aj financie.

Ponúkame pár tipov na novoročné predsavzatie, ktoré si môžete dať dnes i zajtra. Len s tým nečakajte príliš dlho.

Vytvárajte si finančnú rezervu

Podľa prieskumov majú Slováci vo všeobecnosti veľmi nízke úspory. Väčšine vydržia menej než tri mesiace. Začnite v banke a keď bude v dostatočnej výške, začnite uvažovať aj o investovaní.

Začnite sporiť

Zriaďte si trvalý príkaz na deň po výplate vo výške 2-5 % svojho príjmu. Ak sa obávate, že vám tieto peniaze budú počas mesiaca chýbať, opýtajte sa vo svojej banke, či ponúkajú službu zaokrúhľovania platieb. Každou platbou tak budete sporiť a na konci mesiaca môžete byť milo prekvapený. Je to dobrá služba predovšetkým pre tých, ktorí minú celú výplatu a nevedia ani kedy a ako.
 

Pavel Škriniar
Kto je schopný splácať, je schopný aj sporiť.

Spravte si audit svojich výdavkov

Zamyslite sa, kam všade smerujú vaše peniaze a stanovte si rebríček dôležitosti výdavkov. Skúste tie najmenej dôležité výdavky budúci mesiac vynechať. Takto získate peniaze na sporenie či investovanie.

Odolajte životu na dlh

Kto je schopný splácať, je schopný aj sporiť. No kým dlh je povinnosť, sporenie je možnosť. Pri najbližšej pôžičke sa zamyslite, či je kúpa na dlh skutočne nevyhnutná a nepočká tých pár mesiacov, kým si našetríte.

Uvedomujte si nákupy v zľavách

Nákup cenovo zvýhodneného tovaru poteší dušu. Aby kúpa bola skutočne výhodná, odložte si ak už nie celú, tak aspoň časť z úspory bokom. Takto budete vidieť efekt nákupu v zľavách, ktorý môžete použiť ako základ pre finančnú rezervu.
 

Sme tu pre vás

Potrebujete poradiť vo vašich financiách? Radi vám pomôžeme. Zhodnotíme vašu aktuálnu situáciu a navrhneme optimálne riešenia. Spoľahnite sa na odborníkov. Využite stabilitu a know how švajčiarskej skupiny Swiss Life, ktorá má viac ako 165 ročnú históriu. Vyskúšajte aj vy švajčiarske finančné služby pre život podľa vlastných predstáv.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Mladým stačí, aby si sporili málo, aby mali zaujímavý dôchodok.

Tlačové správy

Dôležitá informácia pre mladých: Stačí málo peňazí, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok

Predstavte si, že máte možnosť pravidelne investovať desatinu svojho príjmu iba počas desiatich rokov. Kedy by ste s tým mali začať, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok?

Čítať ďalej
Dušan Moskaľ našiel vďaka práci finančného sprostredkovateľa ideálny work-life balance.

Životné témy

Dušan Moskaľ: „Vytvoríš si pasívny príjem, ktorý ti pípne na účet, aj keď celý mesiac nepracuješ“

Dušan Moskaľ, Exkluzívny finančný sprostredkovateľ Swiss Life Select robí finančného sprostredkovateľa od vysokej školy. Dnes namiesto práce 12/7 našiel work-life balance - pol roka pracuje a pol roka cestuje. Vďaku za svoj úspech prejavuje tak, že pomáha prostredníctvom charitatívnej organizácie Lions Club tým, ktorí to najviac potrebujú.

Čítať ďalej
Vnuk a stará mama sa tešia, že existuje spôsob, ako by mohli mať obaja vyšší dôchodok.

Tlačové správy

Vyšší dôchodok pre mladých z II. piliera a udržateľnejší dôchodok pre starších z I. piliera

Nevýhodou druhého piliera je, že efekty zloženého úročenia, ktoré zabezpečia veľa peňazí na dôchodky, sa prejavia až po veľmi dlhom čase. Nevýhodou prvého piliera, že potrebuje vyzbierať veľa peňazí v súčasnosti, čo v rámci odvodov ide na úkor druhého piliera. Čo ak by ale odvody boli prerozdelené inak pri mladých a starších sporiteľoch?

Čítať ďalej
ako by mal štát skutočne pomáhať s bývaním_opt

Tlačové správy

Ako by mal štát skutočne pomáhať Slovákom s bývaním

Avizovaná podpora vlády pre ľudí, ktorým výrazne narástli úroky na hypotéke, je len zanedbávanie podpory bývania na Slovensku. Radšej by sa mala vláda zamerať na prevenciu vo forme štátnej prémie pri stavebnom sporení, podporu nájomného bývania či administratívnu podporu developerov pri bytovej výstavbe.

Čítať ďalej
Manželia hľadajú spôsob, ako si znížiť splátku po zvýšení úrokovej sadzby hypotéky.

Tlačové správy

Ako si znížiť splátku, keď vám banka zvýši úrok na hypotéke?

Banky zvyšujú sadzby hypoték. V priebehu niekoľkých dní upravili sadzby tri banky. V reči čísel to znamená, že na splácanie 100-tisícovej hypotéky je potrebné pripraviť o desať až štyridsať eur mesačne viac.

Čítať ďalej
Záleží, ako budete sporiť svojim deťom na budúcnosť.

Tlačové správy

Záleží na tom, kde a ako sporíte deťom na budúcnosť

Niekto začne s budovaním finančného piliera pre potomka hneď s jeho príchodom na svet. Iný si jeho dôležitosť uvedomí po nejakom čase a ďalší sa zobudí až krátko pred tým, ako dieťa peniaze potrebuje. Pritom dĺžka trvania sporenia pre deti je rozhodujúcim parametrom.

Čítať ďalej