Zlato je hodnota, ktorú vnímame ešte z rozprávok. Od detstva ho tak považujeme za niečo vzácne, za aktívum, ktoré treba vlastniť. Aké sú výhody a nevýhody vlastnenia zlata? Odpoveď sa snažil nájsť Pavel Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Zlato je vraj bezpečný prístav pre peniaze a ponúka istotu. „Investovanie do zlata je však tiež spojené s investičným rizikom, ktoré nie je zanedbateľné. Za posledných viac ako päť dekád nie každá investícia do zlata skončila v zisku. Na zisk niekedy nestačilo ani vlastniť zlato viac ako dve desiatky rokov,“ upozorňuje Pavel Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select. Ako sa vyvíjala výnosnosť investície do zlata vzhľadom na jej trvanie ukazuje nasledujúci graf (90 % všetkých výnosností na danom investičnom horizonte (os x) od roku 1969).

13_3_Graf zlato
13_3_Graf zlato

Pri investícii do zlata ide síce o iné typy rizík, než pri investíciách do nehnuteľností, akcií či dlhopisov, no je spojené s väčším počtom otázok. Rieši sa podoba, spôsob, emitent, veľkosť, výzor... a s tým je spojená likvidnosť, riziko i výnos. Teda tri vrcholy známeho investičného trojuholníka. A netreba zabúdať ani na poplatky, ktoré prevyšujú tie pri cenných papieroch.

História ukazuje, že ak ste sa pre zlato rozhodli v tom najnevhodnejšom čase, tak ste na návrat na nákupnú cenu čakali viac ako 25 rokov. A to v tom ešte nie sú započítané náklady na kúpu, vlastníctvo a predaj populárnej komodity.

„Zlato je však fantastický nástroj na rozloženie investičného rizika,“ pripomína investičný analytik. Argumenty pre investovanie do zlata spočívajú v jeho schopnosti udržať kúpnu silu. Veď to, čo sa za uncu dalo kúpiť v dávnej minulosti v Babylone, dá sa kúpiť za rovnaké množstvo zlata aj dnes. Cez množstvo žltého kovu sa tiež porovnáva kúpa auta strednej či vyššej triedy v minulosti a dnes.

„V každom prípade aj tu sa ukazuje, že všetko treba s mierou. Aby ste nemuseli, tak ako investori zo začiatku osemdesiatych rokov, čakať dlhé roky na zotavenie na aspoň nákupnú cenu,“ vysvetľuje Pavel Škriniar.

A presne o tom hovorí každé odporúčanie pri investovaní do ľubovoľného aktíva. Neinvestuje sa na mesiac, rok ani desať. Zlato je toho pekným dôkazom. Aj jeho cena kolíše a určite to nie je termínovaný vklad. Inak by jeho cena predsa nekolísala, ale smerovala iba nahor.

Ak sa vám investícia do zlata pozdáva, no neviete, akou formou si ho zadovážiť, skúste sa najprv poradiť so skúseným investičným špecialistom. Vypočujte si jeho pohľad, porovnanie výhod a nevýhod pri jednotlivých formách a rozhodujte sa s chladnou hlavou, aby ste žili život podľa vlastných predstáv.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Žena zisťuje, či sa má zbaviť akcií z kupónovej privatizácie alebo ich ešte stále môže predať.

Tlačové správy

Zbaviť sa alebo predať akcie z kupónovej privatizácie?

Čo s „bezcennými“ akciami z kupónovej privatizácie? Ešte stále sa nájdu Slováci, ktorí si napriek viacerým možnostiam na zbavenie pozostatkov kupónky ponechali cenné papiere a pri pohľade na poplatky vo výpise z Centrálneho depozitára cenných papierov vraštia čelo.

Čítať ďalej
2023-2-13-kedykolvek-investova-TIT-opt

Tlačové správy

Začnite s investovaním. Kedykoľvek

Akciové indexy len teraz dosiahli svoj historický vrchol a už sa u investorov objavujú obavy z možných poklesov. Poklesy určite prídu. A určite to nie je dôvod na paniku či na to, aby ste zanevreli na investovanie. Práve naopak.

Čítať ďalej
hypoteka bez statnej pomoci_TIT_opt

Tlačové správy

Čo s hypotékou, ak nemáte nárok na pomoc od štátu?

Ak nespĺňate podmienky, aby ste získali štátnu pomoc so zvýšenou splátkou hypotéky, nezúfajte. Stále máte možnosť pri refixácii vyjednávať s bankami a získať lepšie podmienky.

Čítať ďalej
Čo robiť, ak vás vytopí sused.

Tlačové správy

Čo robiť, ak vás vytopí sused, alebo vy vytopíte suseda?

Vytopený byt – to je situácia, ktorú nechce zažiť nikto. Ale keď už táto situácia nastane, viete, čo robiť?

Čítať ďalej
rady mladsiemu ja_TIT_opt

Tlačové správy

Čo robiť, aby ste si mohli povedať: Som finančne zabezpečený?

Mať tak o desať či dvadsať rokov menej a dnešný rozum, to by boli finančné rozhodnutia! Cestovať v čase zatiaľ nevieme, no predsa len môžete využiť rady tých, ktorí už majú aké-také životné skúsenosti, aby ste si pri narábaní s peniazmi mohli povedať: Som finančne zabezpečený.

Čítať ďalej
10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Tlačové správy

10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Chcete sa konečne o svoje ťažko zarobené peniaze starať zodpovedne? Tak si prečítajte 10 rád finančného odborníka Pavla Škriniara a využite všetky možnosti, ktoré vám trh ponúka.

Čítať ďalej