Zlato je hodnota, ktorú vnímame ešte z rozprávok. Od detstva ho tak považujeme za niečo vzácne, za aktívum, ktoré treba vlastniť. Aké sú výhody a nevýhody vlastnenia zlata? Odpoveď sa snažil nájsť Pavel Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Zlato je vraj bezpečný prístav pre peniaze a ponúka istotu. „Investovanie do zlata je však tiež spojené s investičným rizikom, ktoré nie je zanedbateľné. Za posledných viac ako päť dekád nie každá investícia do zlata skončila v zisku. Na zisk niekedy nestačilo ani vlastniť zlato viac ako dve desiatky rokov,“ upozorňuje Pavel Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select. Ako sa vyvíjala výnosnosť investície do zlata vzhľadom na jej trvanie ukazuje nasledujúci graf (90 % všetkých výnosností na danom investičnom horizonte (os x) od roku 1969).

2023_3_14_zlato_v_portfoliu_G
2023_3_14_zlato_v_portfoliu_G

Pri investícii do zlata ide síce o iné typy rizík, než pri investíciách do nehnuteľností, akcií či dlhopisov, no je spojené s väčším počtom otázok. Rieši sa podoba, spôsob, emitent, veľkosť, výzor... a s tým je spojená likvidnosť, riziko i výnos. Teda tri vrcholy známeho investičného trojuholníka. A netreba zabúdať ani na poplatky, ktoré prevyšujú tie pri cenných papieroch.

História ukazuje, že ak ste sa pre zlato rozhodli v tom najnevhodnejšom čase, tak ste na návrat na nákupnú cenu čakali viac ako 25 rokov. A to v tom ešte nie sú započítané náklady na kúpu, vlastníctvo a predaj populárnej komodity.

„Zlato je však fantastický nástroj na rozloženie investičného rizika,“ pripomína investičný analytik. Argumenty pre investovanie do zlata spočívajú v jeho schopnosti udržať kúpnu silu. Veď to, čo sa za uncu dalo kúpiť v dávnej minulosti v Babylone, dá sa kúpiť za rovnaké množstvo zlata aj dnes. Cez množstvo žltého kovu sa tiež porovnáva kúpa auta strednej či vyššej triedy v minulosti a dnes.

„V každom prípade aj tu sa ukazuje, že všetko treba s mierou. Aby ste nemuseli, tak ako investori zo začiatku osemdesiatych rokov, čakať dlhé roky na zotavenie na aspoň nákupnú cenu,“ vysvetľuje Pavel Škriniar.

A presne o tom hovorí každé odporúčanie pri investovaní do ľubovoľného aktíva. Neinvestuje sa na mesiac, rok ani desať. Zlato je toho pekným dôkazom. Aj jeho cena kolíše a určite to nie je termínovaný vklad. Inak by jeho cena predsa nekolísala, ale smerovala iba nahor.

Ak sa vám investícia do zlata pozdáva, no neviete, akou formou si ho zadovážiť, skúste sa najprv poradiť so skúseným investičným špecialistom. Vypočujte si jeho pohľad, porovnanie výhod a nevýhod pri jednotlivých formách a rozhodujte sa s chladnou hlavou, aby ste žili život podľa vlastných predstáv.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Slováci potrebujú bývať, preto majú množstvo otázok ohľadom hypoték.

Tlačové správy

Refixácia alebo refinancovanie? 3-ročný alebo 10-ročný fix? Toto sú odpovede na najčastejšie otázky o hypotékach

Štatistiky ukazujú, že trh s hypotékami začína rásť. Či ide iba o malú zmenu alebo začiatok nového trendu ukážu najbližšie mesiace. Fakt je, že ľudia potrebujú niekde bývať a na Slovensku je zvykom bývať vo vlastnom a podľa vlastných predstáv. Taktiež sa dá povedať, že výška úrokových sadzieb nie je vysoká, a to vzhľadom na to, že sme už splácali drahšie hypotéky.

Čítať ďalej
Žena čaká na zníženie úrokových sadzieb po znížení sadzieb zo strany ECB.

Tlačové správy

ECB znížila úrokové sadzby. Slovenské banky zatiaľ vyčkávajú

Zníženie sadzieb ECB zatiaľ pokles sadzieb úverov na bývanie neprinieslo. K poslednej úprave hypotekárnych úrokov došlo v prvý júnový deň. Kým v tomto roku menilo sadzby už šesť bánk a jedna koncom minulého roku, jedna banka nemenila sadzby už viac než rok.

Čítať ďalej
Žena po búrke zisťuje, prečo je dôležité pravidelne aktualizovať neživotné poistenie.

Tlačové správy

Krátke letné búrky môžu mať veľké následky. Je na to vaše poistenie pripravené?

Prívalové dažde a následné zatekanie do nehnuteľnosti je skúškou nervov i nastavenia a podmienok poistnej zmluvy. Človek vtedy raz-dva zistí, či si platil tú správnu poistnú ochranu. Nielen, čo sa týka pokrytia rizík, ale aj poistnej sumy.

Čítať ďalej
Lorenzo Wienecke a Juri Galkin vysvetľujú mladým ako funguje svet financií.

Blogy

Vedomosti o financiách vám pomáhajú žiť život podľa vlastných predstáv

Lorenzo Wienecke a Juri Galkin vysvetľujú mladým ako funguje svet financií. Ako to, že zakotvili práve pri výučbe tohto predmetu? Ako 16-ročných mladých ľudí naučiť samostatne rozhodovať o financiách? A ako motivovať školákov, aby si sporili na dôchodok?

Čítať ďalej
Aj pri finančných produktoch platí, že rýchle nemusí znamenať kvalitné, ale ak si priplatíte, môže to byť inak.

Tlačové správy

Rýchlosť vs. kvalita vs. cena vo finančných produktoch

Ani finančné produkty nemôžete mať zároveň rýchlo, lacno a kvalitne. Za kvalitu a rýchlosť si zvyčajne priplatíte. A nízka cena je zas na úkor rýchlosti či kvality. Pozrite si, ako sa to dotýka jednotlivých finančných produktov.

Čítať ďalej
Cenu finančnej nevedomosti spoznáte, keď to najmenej potrebujete.

Tlačové správy

Koľko stojí sladká nevedomosť vo svete financií?

Nevhodná starostlivosť o úspory, nesprávne nastavené úvery či poistenie vás môžu vyjsť poriadne draho. Pritom stačí málo - zaujímať sa o svoje peniaze.

Čítať ďalej