Zlato je hodnota, ktorú vnímame ešte z rozprávok. Od detstva ho tak považujeme za niečo vzácne, za aktívum, ktoré treba vlastniť. Aké sú výhody a nevýhody vlastnenia zlata? Odpoveď sa snažil nájsť Pavel Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Zlato je vraj bezpečný prístav pre peniaze a ponúka istotu. „Investovanie do zlata je však tiež spojené s investičným rizikom, ktoré nie je zanedbateľné. Za posledných viac ako päť dekád nie každá investícia do zlata skončila v zisku. Na zisk niekedy nestačilo ani vlastniť zlato viac ako dve desiatky rokov,“ upozorňuje Pavel Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select. Ako sa vyvíjala výnosnosť investície do zlata vzhľadom na jej trvanie ukazuje nasledujúci graf (90 % všetkých výnosností na danom investičnom horizonte (os x) od roku 1969).

2023_3_14_zlato_v_portfoliu_G
2023_3_14_zlato_v_portfoliu_G

Pri investícii do zlata ide síce o iné typy rizík, než pri investíciách do nehnuteľností, akcií či dlhopisov, no je spojené s väčším počtom otázok. Rieši sa podoba, spôsob, emitent, veľkosť, výzor... a s tým je spojená likvidnosť, riziko i výnos. Teda tri vrcholy známeho investičného trojuholníka. A netreba zabúdať ani na poplatky, ktoré prevyšujú tie pri cenných papieroch.

História ukazuje, že ak ste sa pre zlato rozhodli v tom najnevhodnejšom čase, tak ste na návrat na nákupnú cenu čakali viac ako 25 rokov. A to v tom ešte nie sú započítané náklady na kúpu, vlastníctvo a predaj populárnej komodity.

„Zlato je však fantastický nástroj na rozloženie investičného rizika,“ pripomína investičný analytik. Argumenty pre investovanie do zlata spočívajú v jeho schopnosti udržať kúpnu silu. Veď to, čo sa za uncu dalo kúpiť v dávnej minulosti v Babylone, dá sa kúpiť za rovnaké množstvo zlata aj dnes. Cez množstvo žltého kovu sa tiež porovnáva kúpa auta strednej či vyššej triedy v minulosti a dnes.

„V každom prípade aj tu sa ukazuje, že všetko treba s mierou. Aby ste nemuseli, tak ako investori zo začiatku osemdesiatych rokov, čakať dlhé roky na zotavenie na aspoň nákupnú cenu,“ vysvetľuje Pavel Škriniar.

A presne o tom hovorí každé odporúčanie pri investovaní do ľubovoľného aktíva. Neinvestuje sa na mesiac, rok ani desať. Zlato je toho pekným dôkazom. Aj jeho cena kolíše a určite to nie je termínovaný vklad. Inak by jeho cena predsa nekolísala, ale smerovala iba nahor.

Ak sa vám investícia do zlata pozdáva, no neviete, akou formou si ho zadovážiť, skúste sa najprv poradiť so skúseným investičným špecialistom. Vypočujte si jeho pohľad, porovnanie výhod a nevýhod pri jednotlivých formách a rozhodujte sa s chladnou hlavou, aby ste žili život podľa vlastných predstáv.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Portrét ženy v bielych rukaviciach, ktorá drží lupu a pozerá cez ňu na kus zlata.

Tlačové správy

Zlato láme rekordy. Oplatí sa doň investovať?

Zvýšená neistota z geopolitického napätia tlačí cenu zlata nahor. Čoskoro prekročí hranicu 3000 dolárov.

Čítať ďalej
Klienti hľadajú vhodnú alternatívu k štátnym dlhopisom.

Tlačové správy

Štátne dlhopisy sa minuli. Ale existujú podobné alternatívy

Namiesto tridsiatich dní bol dvojročný Investor v ponuke ani nie tri dni a štvorročný Patriot iba o deň dlhšie. Atraktívnosť štátnych dlhopisov je nesporná. Netreba však zúfať. Obdobné podmienky sú dostupné aj pri iných investičných produktoch – výnos rádovo v percentách a bez dane, riziko aj na úrovni štátu a navyše podstatne lepšia dostupnosť k úsporám. Nájdete ich pri podielových fondoch.

Čítať ďalej
Marc Arnold hovorí o nástrahách online obchodovania.

Blogy

Profesor korporátnych financií Marc Arnold: „Online obchodovanie je ako návšteva kasína“

Online platformy a aplikácie na online obchodovanie zrevolucionizovali prístup na finančné trhy. Prístup je jednoduchší, lacnejší a pre všetkých. To vyvolalo skutočný akciový boom, najmä medzi mladými retailovými investormi. Avšak, kritika týchto trendov narastá. Profesor Marc Arnold z Univerzity St. Gallen objasňuje príležitosti a riziká online obchodovania s cennými papiermi.

Čítať ďalej
Ako dlho bude trvať speňaženie štátnych dlhopisov, závisí od aktuálnej situácie na trhu.

Tlačové správy

Lákajú vás štátne dlhopisy? Ale čo ak budete potrebovať peniaze skôr?

Médiá sa plnia správami o možnosti vložiť úspory do štátnych dlhopisov. Úroky na nich sú viac než lákavé. Ročný výnos 3 % a 3,3 % sú jednak vyššie čísla, než aké majú termínované vklady, no zároveň ide o výnos, ktorý sa nebude zdaňovať. Aj tu je však jeden háčik.

Čítať ďalej
Oplatí sa vám investovať do štátnych dlhopisov.

Tlačové správy

Porovnali sme štátne dlhopisy s termínovaným vkladom a ďalšími investičnými riešeniami

Štátne dlhopisy pre obyvateľov sú výhodná investícia, no nie pre každého. Nezáleží na veku či príjme, ale na cieli investovania. Pozrime sa na malé porovnanie s dostupnými alternatívami. S dvoj- a štvorročnou splatnosťou sa štátne dlhopisy dajú porovnávať s termínovanými vkladmi, peňažnými a dlhopisovými fondmi.

Čítať ďalej
Je potrebné si uvedomiť, že pri investíciách nemožno očakávať garancie.

Tlačové správy

Garancie sa sľubujú, len sa ťažko dosahujú

Určite ste sa už niekedy stretli s ponukou garancie: „Určite ti to vrátim.“ „Stopercentne to vyjde.“ „Máš moje slovo.“ „Nemáš sa čoho obávať.“ Pri investíciách sa garancia investormi vyžaduje, žiadateľmi o peniaze sľubuje, no legislatíva toto slovíčko používať zakazuje. Prečo to tak je a naozaj sa nedá nič garantovať?

Čítať ďalej