Rast úrokových sadzieb na úveroch na bývanie znamená, že budú o čosi nedostupnejšie. Nedostupnosť sa týka predovšetkým ľudí z nižších príjmových skupín. Bonitným ich možnosti zadlženia sa v podstate nezmenia, okrem toho, že budú platiť vyššiu splátku.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Na cenu nehnuteľností má vplyv množstvo faktorov, výška úrokových sadzieb hypoték je iba jeden z nich. Napríklad snaha získať vlastné bývanie podľa vlastných predstáv býva veľmi silná a dokáže prekonať aj výšku úroku hypotéky. Dokazuje to rekordný objem úverov na bývanie, ktorý sa dosahuje v týchto dňoch.

Dôvodom súčasného hypotekárneho ošiaľu nie je samotná výška úrokových sadzieb, ako to bolo doteraz. Tentoraz ide o vidinu ich postupného zvyšovania. Súčasní i budúci dlžníci sa snažia získať aspoň súčasné aj keď o čosi nevýhodnejšie podmienky než majú a udržať si ich na dlhší čas, než bolo zvykom doteraz. Refinancovanie tak už nie je o získaní úspory na splátke v súčasnosti, ale o udržaní súčasnej výšky splátky do budúcnosti.

Ceny nehnuteľností budú ovplyvnené aj vývojom sadzieb. No iba tie nehnuteľnosti, ktoré sa kupujú na úver. Vždy je tu istý počet nehnuteľností, za ktoré kupujúci platí prevodným príkazom a nepotrebuje na ne pôžičku.

Nedostupnosť novostavieb pre tú skupinu kupujúcich, ktorí na riešenie otázky bývania potrebujú hypotéku, upriami ich pozornosť na staršie a cenovo dostupnejšie nehnuteľnosti. To opäť bude znamenať, že sa stanú pre nízkopríjmové skupiny obyvateľstva stanú nedostupnejšie.
 

Vplyv zmeny sadzieb na dostupnosť úveru na bývanie

Príjem žiadateľov Úroková sadzba úveru Dostupná hypotéka Výška splátky *
1200 eur/mes 1,5 % 97 575 eur 336,75 eur
  3 % 81 620 eur 344,11 eur
2400 eur/mes 1,5 % 230 400 eur 795,16 eur
  3 % 215 743 eur 909,58 eur
3600 eur/mes 1,5 % 345 600 eur 1192,74 eur
  3 % 345 600 eur 1457,06 eur

*splatnosť 30 rokov, žiadatelia ako manželia s jedným dieťaťom

**výška dostupnej hypotéky sa medzi bankami líši vzhľadom na rôzne výšky uplatňovaného životného minima

Potrebujete poradiť?

Dohodnite si bezplatné stretnutie a zistite, aké benefity získate, ak zveríte svoje peniaze profesionálom, ktorých starostlivosť o financie baví.

Žena zisťuje, či sa má zbaviť akcií z kupónovej privatizácie alebo ich ešte stále môže predať.

Tlačové správy

Zbaviť sa alebo predať akcie z kupónovej privatizácie?

Čo s „bezcennými“ akciami z kupónovej privatizácie? Ešte stále sa nájdu Slováci, ktorí si napriek viacerým možnostiam na zbavenie pozostatkov kupónky ponechali cenné papiere a pri pohľade na poplatky vo výpise z Centrálneho depozitára cenných papierov vraštia čelo.

Čítať ďalej
2023-2-13-kedykolvek-investova-TIT-opt

Tlačové správy

Začnite s investovaním. Kedykoľvek

Akciové indexy len teraz dosiahli svoj historický vrchol a už sa u investorov objavujú obavy z možných poklesov. Poklesy určite prídu. A určite to nie je dôvod na paniku či na to, aby ste zanevreli na investovanie. Práve naopak.

Čítať ďalej
hypoteka bez statnej pomoci_TIT_opt

Tlačové správy

Čo s hypotékou, ak nemáte nárok na pomoc od štátu?

Ak nespĺňate podmienky, aby ste získali štátnu pomoc so zvýšenou splátkou hypotéky, nezúfajte. Stále máte možnosť pri refixácii vyjednávať s bankami a získať lepšie podmienky.

Čítať ďalej
Čo robiť, ak vás vytopí sused.

Tlačové správy

Čo robiť, ak vás vytopí sused, alebo vy vytopíte suseda?

Vytopený byt – to je situácia, ktorú nechce zažiť nikto. Ale keď už táto situácia nastane, viete, čo robiť?

Čítať ďalej
rady mladsiemu ja_TIT_opt

Tlačové správy

Čo robiť, aby ste si mohli povedať: Som finančne zabezpečený?

Mať tak o desať či dvadsať rokov menej a dnešný rozum, to by boli finančné rozhodnutia! Cestovať v čase zatiaľ nevieme, no predsa len môžete využiť rady tých, ktorí už majú aké-také životné skúsenosti, aby ste si pri narábaní s peniazmi mohli povedať: Som finančne zabezpečený.

Čítať ďalej
10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Tlačové správy

10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Chcete sa konečne o svoje ťažko zarobené peniaze starať zodpovedne? Tak si prečítajte 10 rád finančného odborníka Pavla Škriniara a využite všetky možnosti, ktoré vám trh ponúka.

Čítať ďalej