Rast úrokových sadzieb na úveroch na bývanie znamená, že budú o čosi nedostupnejšie. Nedostupnosť sa týka predovšetkým ľudí z nižších príjmových skupín. Bonitným ich možnosti zadlženia sa v podstate nezmenia, okrem toho, že budú platiť vyššiu splátku.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Na cenu nehnuteľností má vplyv množstvo faktorov, výška úrokových sadzieb hypoték je iba jeden z nich. Napríklad snaha získať vlastné bývanie podľa vlastných predstáv býva veľmi silná a dokáže prekonať aj výšku úroku hypotéky. Dokazuje to rekordný objem úverov na bývanie, ktorý sa dosahuje v týchto dňoch.

Dôvodom súčasného hypotekárneho ošiaľu nie je samotná výška úrokových sadzieb, ako to bolo doteraz. Tentoraz ide o vidinu ich postupného zvyšovania. Súčasní i budúci dlžníci sa snažia získať aspoň súčasné aj keď o čosi nevýhodnejšie podmienky než majú a udržať si ich na dlhší čas, než bolo zvykom doteraz. Refinancovanie tak už nie je o získaní úspory na splátke v súčasnosti, ale o udržaní súčasnej výšky splátky do budúcnosti.

Ceny nehnuteľností budú ovplyvnené aj vývojom sadzieb. No iba tie nehnuteľnosti, ktoré sa kupujú na úver. Vždy je tu istý počet nehnuteľností, za ktoré kupujúci platí prevodným príkazom a nepotrebuje na ne pôžičku.

Nedostupnosť novostavieb pre tú skupinu kupujúcich, ktorí na riešenie otázky bývania potrebujú hypotéku, upriami ich pozornosť na staršie a cenovo dostupnejšie nehnuteľnosti. To opäť bude znamenať, že sa stanú pre nízkopríjmové skupiny obyvateľstva stanú nedostupnejšie.
 

Vplyv zmeny sadzieb na dostupnosť úveru na bývanie

Príjem žiadateľov Úroková sadzba úveru Dostupná hypotéka Výška splátky *
1200 eur/mes 1,5 % 97 575 eur 336,75 eur
  3 % 81 620 eur 344,11 eur
2400 eur/mes 1,5 % 230 400 eur 795,16 eur
  3 % 215 743 eur 909,58 eur
3600 eur/mes 1,5 % 345 600 eur 1192,74 eur
  3 % 345 600 eur 1457,06 eur

*splatnosť 30 rokov, žiadatelia ako manželia s jedným dieťaťom

**výška dostupnej hypotéky sa medzi bankami líši vzhľadom na rôzne výšky uplatňovaného životného minima

Potrebujete poradiť?

Dohodnite si bezplatné stretnutie a zistite, aké benefity získate, ak zveríte svoje peniaze profesionálom, ktorých starostlivosť o financie baví.

Začnite si sporiť a k štátnemu dôchodku si môžete prilepšiť 100 či 200 eur.

Tlačové správy

Ako si k štátnemu dôchodku prilepšiť o 100 či 200 eur?

Neriešiť peniaze je snom asi každého. Možnosť míňať bez obmedzovania sa aj na dôchodku je viac ako sen. Smutná správa je, že na dosiahnutie tohto stavu treba myslieť ideálne už od mlada a treba k tomu vlastné pričinenie. Výška dôchodku je len v rukách každého z nás.

Čítať ďalej
Senior naletel podvodníkom. Čo má teraz robiť?

Tlačové správy

Seniori, poradíme vám ako nenaletieť podvodníkom

„Ahoj babi, to som ja, tvoj vnuk. Mám problém a potrebujem peniaze. Nemôžem sa zastaviť osobne, preto posielam za tebou kamaráta. Daj ich jemu. Ďakujem.“ Ide síce o zjednodušený no čoraz častejšie sa objavujúci obsah telefonátov, ktoré dostávajú dôchodcovia. Ide o podvod, ktorého cieľom je pod emočným a časovým tlakom vymámiť od nich peniaze.

Čítať ďalej
Anna von Boeticher sa potápa do hĺbky 125 metrov, bez fľaše stlačeného vzduchu a dokáže zadržať dych na šesť minút a dvanásť sekúnd.

Životné témy

Freediverka Anna von Boetticher: Každý ponor je cesta do vlastného vnútra

„Keď sa ponoríte, čelíte extrémnym podmienkam sveta okolo seba, a to vás úplne oddelí od všetkého. Meriate si sily s hĺbkou, vodou. Testujete seba, svoje telo, svoju myseľ. A vlastné hranice“, vymenúva Anna von Boetticher.

Čítať ďalej
Študenti môžu nechať svoje peniaze z brigády zarábať.

Tlačové správy

Študenti, po brigáde môžete nechať svoje peniaze zarábať

Leto je čas brigád a príležitostných zárobkov študentov. Nezáleží na tom, či príjmy budú plynúť z manuálnej, administratívnej alebo kreatívnej práce, záleží na tom, ako študenti získané peniaze použijú.

Čítať ďalej
Slováci potrebujú bývať, preto majú množstvo otázok ohľadom hypoték.

Tlačové správy

Refixácia alebo refinancovanie? 3-ročný alebo 10-ročný fix? Toto sú odpovede na najčastejšie otázky o hypotékach

Štatistiky ukazujú, že trh s hypotékami začína rásť. Či ide iba o malú zmenu alebo začiatok nového trendu ukážu najbližšie mesiace. Fakt je, že ľudia potrebujú niekde bývať a na Slovensku je zvykom bývať vo vlastnom a podľa vlastných predstáv. Taktiež sa dá povedať, že výška úrokových sadzieb nie je vysoká, a to vzhľadom na to, že sme už splácali drahšie hypotéky.

Čítať ďalej
Žena čaká na zníženie úrokových sadzieb po znížení sadzieb zo strany ECB.

Tlačové správy

ECB znížila úrokové sadzby. Slovenské banky zatiaľ vyčkávajú

Zníženie sadzieb ECB zatiaľ pokles sadzieb úverov na bývanie neprinieslo. K poslednej úprave hypotekárnych úrokov došlo v prvý júnový deň. Kým v tomto roku menilo sadzby už šesť bánk a jedna koncom minulého roku, jedna banka nemenila sadzby už viac než rok.

Čítať ďalej