Rast úrokových sadzieb na úveroch na bývanie znamená, že budú o čosi nedostupnejšie. Nedostupnosť sa týka predovšetkým ľudí z nižších príjmových skupín. Bonitným ich možnosti zadlženia sa v podstate nezmenia, okrem toho, že budú platiť vyššiu splátku.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Na cenu nehnuteľností má vplyv množstvo faktorov, výška úrokových sadzieb hypoték je iba jeden z nich. Napríklad snaha získať vlastné bývanie podľa vlastných predstáv býva veľmi silná a dokáže prekonať aj výšku úroku hypotéky. Dokazuje to rekordný objem úverov na bývanie, ktorý sa dosahuje v týchto dňoch.

Dôvodom súčasného hypotekárneho ošiaľu nie je samotná výška úrokových sadzieb, ako to bolo doteraz. Tentoraz ide o vidinu ich postupného zvyšovania. Súčasní i budúci dlžníci sa snažia získať aspoň súčasné aj keď o čosi nevýhodnejšie podmienky než majú a udržať si ich na dlhší čas, než bolo zvykom doteraz. Refinancovanie tak už nie je o získaní úspory na splátke v súčasnosti, ale o udržaní súčasnej výšky splátky do budúcnosti.

Ceny nehnuteľností budú ovplyvnené aj vývojom sadzieb. No iba tie nehnuteľnosti, ktoré sa kupujú na úver. Vždy je tu istý počet nehnuteľností, za ktoré kupujúci platí prevodným príkazom a nepotrebuje na ne pôžičku.

Nedostupnosť novostavieb pre tú skupinu kupujúcich, ktorí na riešenie otázky bývania potrebujú hypotéku, upriami ich pozornosť na staršie a cenovo dostupnejšie nehnuteľnosti. To opäť bude znamenať, že sa stanú pre nízkopríjmové skupiny obyvateľstva stanú nedostupnejšie.
 

Vplyv zmeny sadzieb na dostupnosť úveru na bývanie

Príjem žiadateľov Úroková sadzba úveru Dostupná hypotéka Výška splátky *
1200 eur/mes 1,5 % 97 575 eur 336,75 eur
  3 % 81 620 eur 344,11 eur
2400 eur/mes 1,5 % 230 400 eur 795,16 eur
  3 % 215 743 eur 909,58 eur
3600 eur/mes 1,5 % 345 600 eur 1192,74 eur
  3 % 345 600 eur 1457,06 eur

*splatnosť 30 rokov, žiadatelia ako manželia s jedným dieťaťom

**výška dostupnej hypotéky sa medzi bankami líši vzhľadom na rôzne výšky uplatňovaného životného minima

Potrebujete poradiť?

Dohodnite si bezplatné stretnutie a zistite, aké benefity získate, ak zveríte svoje peniaze profesionálom, ktorých starostlivosť o financie baví.

Mladým stačí, aby si sporili málo, aby mali zaujímavý dôchodok.

Tlačové správy

Dôležitá informácia pre mladých: Stačí málo peňazí, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok

Predstavte si, že máte možnosť pravidelne investovať desatinu svojho príjmu iba počas desiatich rokov. Kedy by ste s tým mali začať, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok?

Čítať ďalej
Dušan Moskaľ našiel vďaka práci finančného sprostredkovateľa ideálny work-life balance.

Životné témy

Dušan Moskaľ: „Vytvoríš si pasívny príjem, ktorý ti pípne na účet, aj keď celý mesiac nepracuješ“

Dušan Moskaľ, Exkluzívny finančný sprostredkovateľ Swiss Life Select robí finančného sprostredkovateľa od vysokej školy. Dnes namiesto práce 12/7 našiel work-life balance - pol roka pracuje a pol roka cestuje. Vďaku za svoj úspech prejavuje tak, že pomáha prostredníctvom charitatívnej organizácie Lions Club tým, ktorí to najviac potrebujú.

Čítať ďalej
Vnuk a stará mama sa tešia, že existuje spôsob, ako by mohli mať obaja vyšší dôchodok.

Tlačové správy

Vyšší dôchodok pre mladých z II. piliera a udržateľnejší dôchodok pre starších z I. piliera

Nevýhodou druhého piliera je, že efekty zloženého úročenia, ktoré zabezpečia veľa peňazí na dôchodky, sa prejavia až po veľmi dlhom čase. Nevýhodou prvého piliera, že potrebuje vyzbierať veľa peňazí v súčasnosti, čo v rámci odvodov ide na úkor druhého piliera. Čo ak by ale odvody boli prerozdelené inak pri mladých a starších sporiteľoch?

Čítať ďalej
ako by mal štát skutočne pomáhať s bývaním_opt

Tlačové správy

Ako by mal štát skutočne pomáhať Slovákom s bývaním

Avizovaná podpora vlády pre ľudí, ktorým výrazne narástli úroky na hypotéke, je len zanedbávanie podpory bývania na Slovensku. Radšej by sa mala vláda zamerať na prevenciu vo forme štátnej prémie pri stavebnom sporení, podporu nájomného bývania či administratívnu podporu developerov pri bytovej výstavbe.

Čítať ďalej
Manželia hľadajú spôsob, ako si znížiť splátku po zvýšení úrokovej sadzby hypotéky.

Tlačové správy

Ako si znížiť splátku, keď vám banka zvýši úrok na hypotéke?

Banky zvyšujú sadzby hypoték. V priebehu niekoľkých dní upravili sadzby tri banky. V reči čísel to znamená, že na splácanie 100-tisícovej hypotéky je potrebné pripraviť o desať až štyridsať eur mesačne viac.

Čítať ďalej
Záleží, ako budete sporiť svojim deťom na budúcnosť.

Tlačové správy

Záleží na tom, kde a ako sporíte deťom na budúcnosť

Niekto začne s budovaním finančného piliera pre potomka hneď s jeho príchodom na svet. Iný si jeho dôležitosť uvedomí po nejakom čase a ďalší sa zobudí až krátko pred tým, ako dieťa peniaze potrebuje. Pritom dĺžka trvania sporenia pre deti je rozhodujúcim parametrom.

Čítať ďalej