Vianočný kapor za 80 centov za kilogram? Žiadna akcia, žiaden podvod. Ide o bežnú cenu v roku 1990. Dnes sú ceny o čosi vyššie. Konkrétne 4,65 násobne.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Nostalgia za mladosťou, zdravím aj cenou kaprov drží nejedného Slováka. Inflácia je za ostatných dvanásť mesiacov rekordná. Ľudia evidujú zmeny na cenovkách v obchode a infláciu vnímajú predovšetkým cez obsah peňaženky.

Je súčasná cena kapra závratne vysoká? Dostupnosť však nie je iba otázkou ceny, ale je ovplyvnená aj výškou príjmu. V roku 1990 bola priemerná mzda vo výške 3278 korún a v roku 2022 približne 1295 eur. Za priemernú mzdu by ste si v roku 1990 mohli kúpiť 55 a v roku 2022 až 139 kaprov s hmotnosťou 2,5 kila.

Kvôli rekordnej inflácii, ktorej sme práve svedkami, si však budeme môcť kúpiť opäť menej kaprov. Preto si treba chrániť svoje úspory, ktoré sú však už znehodnotené. Dohnať túto stratu a nájsť nástroj, ktorý by úspory zhodnocoval vyšším percentom, než z nich ukrojí inflácia, nie je vôbec jednoduché.

Pretože vaše nákupné zvyklosti sa časom menia. Kým tínedžer si všimne zmenu ceny lístka do kina, mladomanželia riešia ceny detských plienok a dôchodcovia ceny liekov. Každý máme svoju individuálnu mieru inflácie, ktorá zohľadňuje vlastné zvyklosti a životný štýl. U niekoho je vyššia a u iného nižšia, než je všeobecne medializovaná.
 

2022_11_21_pavel_skriniar_portret
Ak teda hľadáte záchrancu kúpnej sily úspor, vyberte si taký nástroj, ktorý ich zhodnotí minimálne tak, ako rastie cena toho, na čo si sporíte.

Ak teda hľadáte záchrancu kúpnej sily úspor, vyberte si taký nástroj, ktorý ich zhodnotí minimálne tak, ako rastie cena toho, na čo si sporíte.

Pre dôchodkové úspory je napríklad najdôležitejšie, aby sa zhodnocovali rýchlejšie, než je dôchodcovská inflácia. Tá zohľadňuje vo väčšej miere zmeny v cenách zdravia, bývania, energií a potravín.

Pri hľadaní ideálneho nástroja upriamte svoju pozornosť na historické štatistiky. Tie hovoria, že najvýnosnejšie sú akciové investície. No na druhej strane sa im nedarí v každej dekáde. Preto je vhodná diverzifikácia, teda mať úspory rozložené v každom type aktíva – v akciách, dlhopisoch, nehnuteľnostiach i komoditách.

Ak sa vám to zdá zložité, začnite aspoň konzultáciou s nezávislým finančným sprostredkovateľom, ktorý má oprávnenie na poskytovanie služieb v sektore kapitálového trhu. Ich zoznam je k dispozícii na stránkach Národnej banky Slovenska. Ten zhodnotí vašu individuálnu situáciu a navrhne vám riešenie, ktoré vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Portrét ženy v bielych rukaviciach, ktorá drží lupu a pozerá cez ňu na kus zlata.

Tlačové správy

Zlato láme rekordy. Oplatí sa doň investovať?

Zvýšená neistota z geopolitického napätia tlačí cenu zlata nahor. Čoskoro prekročí hranicu 3000 dolárov.

Čítať ďalej
Klienti hľadajú vhodnú alternatívu k štátnym dlhopisom.

Tlačové správy

Štátne dlhopisy sa minuli. Ale existujú podobné alternatívy

Namiesto tridsiatich dní bol dvojročný Investor v ponuke ani nie tri dni a štvorročný Patriot iba o deň dlhšie. Atraktívnosť štátnych dlhopisov je nesporná. Netreba však zúfať. Obdobné podmienky sú dostupné aj pri iných investičných produktoch – výnos rádovo v percentách a bez dane, riziko aj na úrovni štátu a navyše podstatne lepšia dostupnosť k úsporám. Nájdete ich pri podielových fondoch.

Čítať ďalej
Marc Arnold hovorí o nástrahách online obchodovania.

Blogy

Profesor korporátnych financií Marc Arnold: „Online obchodovanie je ako návšteva kasína“

Online platformy a aplikácie na online obchodovanie zrevolucionizovali prístup na finančné trhy. Prístup je jednoduchší, lacnejší a pre všetkých. To vyvolalo skutočný akciový boom, najmä medzi mladými retailovými investormi. Avšak, kritika týchto trendov narastá. Profesor Marc Arnold z Univerzity St. Gallen objasňuje príležitosti a riziká online obchodovania s cennými papiermi.

Čítať ďalej
Ako dlho bude trvať speňaženie štátnych dlhopisov, závisí od aktuálnej situácie na trhu.

Tlačové správy

Lákajú vás štátne dlhopisy? Ale čo ak budete potrebovať peniaze skôr?

Médiá sa plnia správami o možnosti vložiť úspory do štátnych dlhopisov. Úroky na nich sú viac než lákavé. Ročný výnos 3 % a 3,3 % sú jednak vyššie čísla, než aké majú termínované vklady, no zároveň ide o výnos, ktorý sa nebude zdaňovať. Aj tu je však jeden háčik.

Čítať ďalej
Oplatí sa vám investovať do štátnych dlhopisov.

Tlačové správy

Porovnali sme štátne dlhopisy s termínovaným vkladom a ďalšími investičnými riešeniami

Štátne dlhopisy pre obyvateľov sú výhodná investícia, no nie pre každého. Nezáleží na veku či príjme, ale na cieli investovania. Pozrime sa na malé porovnanie s dostupnými alternatívami. S dvoj- a štvorročnou splatnosťou sa štátne dlhopisy dajú porovnávať s termínovanými vkladmi, peňažnými a dlhopisovými fondmi.

Čítať ďalej
Je potrebné si uvedomiť, že pri investíciách nemožno očakávať garancie.

Tlačové správy

Garancie sa sľubujú, len sa ťažko dosahujú

Určite ste sa už niekedy stretli s ponukou garancie: „Určite ti to vrátim.“ „Stopercentne to vyjde.“ „Máš moje slovo.“ „Nemáš sa čoho obávať.“ Pri investíciách sa garancia investormi vyžaduje, žiadateľmi o peniaze sľubuje, no legislatíva toto slovíčko používať zakazuje. Prečo to tak je a naozaj sa nedá nič garantovať?

Čítať ďalej