Vianočný kapor za 80 centov za kilogram? Žiadna akcia, žiaden podvod. Ide o bežnú cenu v roku 1990. Dnes sú ceny o čosi vyššie. Konkrétne 4,65 násobne.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Nostalgia za mladosťou, zdravím aj cenou kaprov drží nejedného Slováka. Inflácia je za ostatných dvanásť mesiacov rekordná. Ľudia evidujú zmeny na cenovkách v obchode a infláciu vnímajú predovšetkým cez obsah peňaženky.

Je súčasná cena kapra závratne vysoká? Dostupnosť však nie je iba otázkou ceny, ale je ovplyvnená aj výškou príjmu. V roku 1990 bola priemerná mzda vo výške 3278 korún a v roku 2022 približne 1295 eur. Za priemernú mzdu by ste si v roku 1990 mohli kúpiť 55 a v roku 2022 až 139 kaprov s hmotnosťou 2,5 kila.

Kvôli rekordnej inflácii, ktorej sme práve svedkami, si však budeme môcť kúpiť opäť menej kaprov. Preto si treba chrániť svoje úspory, ktoré sú však už znehodnotené. Dohnať túto stratu a nájsť nástroj, ktorý by úspory zhodnocoval vyšším percentom, než z nich ukrojí inflácia, nie je vôbec jednoduché.

Pretože vaše nákupné zvyklosti sa časom menia. Kým tínedžer si všimne zmenu ceny lístka do kina, mladomanželia riešia ceny detských plienok a dôchodcovia ceny liekov. Každý máme svoju individuálnu mieru inflácie, ktorá zohľadňuje vlastné zvyklosti a životný štýl. U niekoho je vyššia a u iného nižšia, než je všeobecne medializovaná.
 

2022_11_21_pavel_skriniar_portret
Ak teda hľadáte záchrancu kúpnej sily úspor, vyberte si taký nástroj, ktorý ich zhodnotí minimálne tak, ako rastie cena toho, na čo si sporíte.

Ak teda hľadáte záchrancu kúpnej sily úspor, vyberte si taký nástroj, ktorý ich zhodnotí minimálne tak, ako rastie cena toho, na čo si sporíte.

Pre dôchodkové úspory je napríklad najdôležitejšie, aby sa zhodnocovali rýchlejšie, než je dôchodcovská inflácia. Tá zohľadňuje vo väčšej miere zmeny v cenách zdravia, bývania, energií a potravín.

Pri hľadaní ideálneho nástroja upriamte svoju pozornosť na historické štatistiky. Tie hovoria, že najvýnosnejšie sú akciové investície. No na druhej strane sa im nedarí v každej dekáde. Preto je vhodná diverzifikácia, teda mať úspory rozložené v každom type aktíva – v akciách, dlhopisoch, nehnuteľnostiach i komoditách.

Ak sa vám to zdá zložité, začnite aspoň konzultáciou s nezávislým finančným sprostredkovateľom, ktorý má oprávnenie na poskytovanie služieb v sektore kapitálového trhu. Ich zoznam je k dispozícii na stránkach Národnej banky Slovenska. Ten zhodnotí vašu individuálnu situáciu a navrhne vám riešenie, ktoré vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Dovolenkári, tieto užitočné rady vám môžu ušetriť peniaze

Tlačové správy

Dovolenkári, tieto užitočné rady vám môžu ušetriť peniaze

Dovolenkové obdobie je v plnom prúde. Prinášame pár postrehov, ktoré môžu pomôcť tým, ktorí za vytúženým oddychom ešte len odcestujú a pár vysvetlení nedostatku peňazí tým, ktorí sa už vrátili.

Čítať ďalej
Začnite si sporiť a k štátnemu dôchodku si môžete prilepšiť 100 či 200 eur.

Tlačové správy

Ako si k štátnemu dôchodku prilepšiť o 100 či 200 eur?

Neriešiť peniaze je snom asi každého. Možnosť míňať bez obmedzovania sa aj na dôchodku je viac ako sen. Smutná správa je, že na dosiahnutie tohto stavu treba myslieť ideálne už od mlada a treba k tomu vlastné pričinenie. Výška dôchodku je len v rukách každého z nás.

Čítať ďalej
Senior naletel podvodníkom. Čo má teraz robiť?

Tlačové správy

Seniori, poradíme vám ako nenaletieť podvodníkom

„Ahoj babi, to som ja, tvoj vnuk. Mám problém a potrebujem peniaze. Nemôžem sa zastaviť osobne, preto posielam za tebou kamaráta. Daj ich jemu. Ďakujem.“ Ide síce o zjednodušený no čoraz častejšie sa objavujúci obsah telefonátov, ktoré dostávajú dôchodcovia. Ide o podvod, ktorého cieľom je pod emočným a časovým tlakom vymámiť od nich peniaze.

Čítať ďalej
Anna von Boeticher sa potápa do hĺbky 125 metrov, bez fľaše stlačeného vzduchu a dokáže zadržať dych na šesť minút a dvanásť sekúnd.

Životné témy

Freediverka Anna von Boetticher: Každý ponor je cesta do vlastného vnútra

„Keď sa ponoríte, čelíte extrémnym podmienkam sveta okolo seba, a to vás úplne oddelí od všetkého. Meriate si sily s hĺbkou, vodou. Testujete seba, svoje telo, svoju myseľ. A vlastné hranice“, vymenúva Anna von Boetticher.

Čítať ďalej
Študenti môžu nechať svoje peniaze z brigády zarábať.

Tlačové správy

Študenti, po brigáde môžete nechať svoje peniaze zarábať

Leto je čas brigád a príležitostných zárobkov študentov. Nezáleží na tom, či príjmy budú plynúť z manuálnej, administratívnej alebo kreatívnej práce, záleží na tom, ako študenti získané peniaze použijú.

Čítať ďalej
Slováci potrebujú bývať, preto majú množstvo otázok ohľadom hypoték.

Tlačové správy

Refixácia alebo refinancovanie? 3-ročný alebo 10-ročný fix? Toto sú odpovede na najčastejšie otázky o hypotékach

Štatistiky ukazujú, že trh s hypotékami začína rásť. Či ide iba o malú zmenu alebo začiatok nového trendu ukážu najbližšie mesiace. Fakt je, že ľudia potrebujú niekde bývať a na Slovensku je zvykom bývať vo vlastnom a podľa vlastných predstáv. Taktiež sa dá povedať, že výška úrokových sadzieb nie je vysoká, a to vzhľadom na to, že sme už splácali drahšie hypotéky.

Čítať ďalej