Vianočný kapor za 80 centov za kilogram? Žiadna akcia, žiaden podvod. Ide o bežnú cenu v roku 1990. Dnes sú ceny o čosi vyššie. Konkrétne 4,65 násobne.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Nostalgia za mladosťou, zdravím aj cenou kaprov drží nejedného Slováka. Inflácia je za ostatných dvanásť mesiacov rekordná. Ľudia evidujú zmeny na cenovkách v obchode a infláciu vnímajú predovšetkým cez obsah peňaženky.

Je súčasná cena kapra závratne vysoká? Dostupnosť však nie je iba otázkou ceny, ale je ovplyvnená aj výškou príjmu. V roku 1990 bola priemerná mzda vo výške 3278 korún a v roku 2022 približne 1295 eur. Za priemernú mzdu by ste si v roku 1990 mohli kúpiť 55 a v roku 2022 až 139 kaprov s hmotnosťou 2,5 kila.

Kvôli rekordnej inflácii, ktorej sme práve svedkami, si však budeme môcť kúpiť opäť menej kaprov. Preto si treba chrániť svoje úspory, ktoré sú však už znehodnotené. Dohnať túto stratu a nájsť nástroj, ktorý by úspory zhodnocoval vyšším percentom, než z nich ukrojí inflácia, nie je vôbec jednoduché.

Pretože vaše nákupné zvyklosti sa časom menia. Kým tínedžer si všimne zmenu ceny lístka do kina, mladomanželia riešia ceny detských plienok a dôchodcovia ceny liekov. Každý máme svoju individuálnu mieru inflácie, ktorá zohľadňuje vlastné zvyklosti a životný štýl. U niekoho je vyššia a u iného nižšia, než je všeobecne medializovaná.
 

Pavel Škriniar
Ak teda hľadáte záchrancu kúpnej sily úspor, vyberte si taký nástroj, ktorý ich zhodnotí minimálne tak, ako rastie cena toho, na čo si sporíte.

Ak teda hľadáte záchrancu kúpnej sily úspor, vyberte si taký nástroj, ktorý ich zhodnotí minimálne tak, ako rastie cena toho, na čo si sporíte.

Pre dôchodkové úspory je napríklad najdôležitejšie, aby sa zhodnocovali rýchlejšie, než je dôchodcovská inflácia. Tá zohľadňuje vo väčšej miere zmeny v cenách zdravia, bývania, energií a potravín.

Pri hľadaní ideálneho nástroja upriamte svoju pozornosť na historické štatistiky. Tie hovoria, že najvýnosnejšie sú akciové investície. No na druhej strane sa im nedarí v každej dekáde. Preto je vhodná diverzifikácia, teda mať úspory rozložené v každom type aktíva – v akciách, dlhopisoch, nehnuteľnostiach i komoditách.

Ak sa vám to zdá zložité, začnite aspoň konzultáciou s nezávislým finančným sprostredkovateľom, ktorý má oprávnenie na poskytovanie služieb v sektore kapitálového trhu. Ich zoznam je k dispozícii na stránkach Národnej banky Slovenska. Ten zhodnotí vašu individuálnu situáciu a navrhne vám riešenie, ktoré vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Žena zisťuje, či sa má zbaviť akcií z kupónovej privatizácie alebo ich ešte stále môže predať.

Tlačové správy

Zbaviť sa alebo predať akcie z kupónovej privatizácie?

Čo s „bezcennými“ akciami z kupónovej privatizácie? Ešte stále sa nájdu Slováci, ktorí si napriek viacerým možnostiam na zbavenie pozostatkov kupónky ponechali cenné papiere a pri pohľade na poplatky vo výpise z Centrálneho depozitára cenných papierov vraštia čelo.

Čítať ďalej
2023-2-13-kedykolvek-investova-TIT-opt

Tlačové správy

Začnite s investovaním. Kedykoľvek

Akciové indexy len teraz dosiahli svoj historický vrchol a už sa u investorov objavujú obavy z možných poklesov. Poklesy určite prídu. A určite to nie je dôvod na paniku či na to, aby ste zanevreli na investovanie. Práve naopak.

Čítať ďalej
hypoteka bez statnej pomoci_TIT_opt

Tlačové správy

Čo s hypotékou, ak nemáte nárok na pomoc od štátu?

Ak nespĺňate podmienky, aby ste získali štátnu pomoc so zvýšenou splátkou hypotéky, nezúfajte. Stále máte možnosť pri refixácii vyjednávať s bankami a získať lepšie podmienky.

Čítať ďalej
Čo robiť, ak vás vytopí sused.

Tlačové správy

Čo robiť, ak vás vytopí sused, alebo vy vytopíte suseda?

Vytopený byt – to je situácia, ktorú nechce zažiť nikto. Ale keď už táto situácia nastane, viete, čo robiť?

Čítať ďalej
rady mladsiemu ja_TIT_opt

Tlačové správy

Čo robiť, aby ste si mohli povedať: Som finančne zabezpečený?

Mať tak o desať či dvadsať rokov menej a dnešný rozum, to by boli finančné rozhodnutia! Cestovať v čase zatiaľ nevieme, no predsa len môžete využiť rady tých, ktorí už majú aké-také životné skúsenosti, aby ste si pri narábaní s peniazmi mohli povedať: Som finančne zabezpečený.

Čítať ďalej
10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Tlačové správy

10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Chcete sa konečne o svoje ťažko zarobené peniaze starať zodpovedne? Tak si prečítajte 10 rád finančného odborníka Pavla Škriniara a využite všetky možnosti, ktoré vám trh ponúka.

Čítať ďalej