Kúpa nehnuteľnosti sa stala za posledné roky jedným z najpopulárnejších spôsobov investovania Slovákov. Hypotéky sú čoraz dostupnejšie a tak sa veľa ľudí rozhodne, že svoje financie investuje práve do kúpy bytu či domu. Potrebné je však zvážiť všetky riziká a na tento „boom“ sa pozrieť triezvym pohľadom.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Ceny nehnuteľností na Slovensku dlhodobo rastú a tento trend nezastavila ani pandémia koronavírusu. Za minulý rok narástli podľa údajov Národnej banky Slovenska v porovnaní s rokom 2019 o takmer 12 percent (11,9 %).

2021_3_25_investicny_byt_G_1
2021_3_25_investicny_byt_G_1

Dlhodobo sú najvyššie ceny domov a bytov v Bratislave a jej okolí, no rastú aj v iných väčších mestách po Slovensku. Za dva najvýznamnejšie dôvody tohto enormného rastu môžeme považovať ich nedostatok a rekordne nízke úverové sadzby hypoték. Tie napriek pandémii klesli koncom minulého roka na ďalšie historické dno. Priemerná úroková sadzba z nových hypotekárnych úverov dosiahla úroveň 0,97 percenta. Odráža sa to, samozrejme, aj na objeme peňazí, ktoré banky na kúpu nehnuteľností požičiavajú. Ten takisto každým rokom rastie – na konci minulého roka presiahol celkový objem poskytnutých úverov na bývanie 33 miliárd eur.

2021_3_25_investicny_byt_G_2
2021_3_25_investicny_byt_G_2

Na čo si dať pozor
Aj vďaka tomu, že ceny bytov a domov neustále rastú, ich ľudia považujú za jednu z najistejších investícií. „Dôležité je však uvedomiť si, že ani jeden z vyššie uvedených dôvodov ich neustáleho zdražovania (teda nedostatok na trhu a nízke úrokové sadzby úverov na bývanie) nemusia trvať donekonečna. Treba preto rátať s tým, že do budúcna môže dopyt po nehnuteľnostiach klesnúť,“ vysvetľuje senior analytik Swiss Life Select Slovensko Peter Világi.

Nevýhodou nehnuteľností ako investície je aj ich nízka likvidita. Znamená to, že ak sa aj dostanete do situácie, v ktorej potrebujete svoje peniaze „uložené“ v nehnuteľnosti použiť na niečo iné, musíte najskôr prejsť pomerne zdĺhavým procesom. Samotné nájdenie kupca môže trvať niekoľko mesiacov až rok – v závislosti od atraktivity nehnuteľnosti a dopytu na trhu. Rovnako treba rátať so všetkými právnymi úkonmi okolo predaja a prepisu nehnuteľnosti, ktorý je opäť o niečo zdĺhavejší v prípade, ak si váš kupec berie na kúpu nehnuteľnosti hypotéku.
 

Zvažujete kúpu investičného bytu?

Kontaktujte nás a spoločne nájdeme ideálne investičné riešenie pre vás.

Ak sa rozhodnete pre kúpu investičného bytu či domu, mali by ste si vypočítať, aký potenciálny zisk a v akom horizonte môžete očakávať. Samozrejme po odrátaní všetkých vstupných nákladov vrátane provízie realitnej kancelárii či nákladov na zariadenie/rekonštrukciu. Investícia do nehnuteľností je dlhodobou investíciou, preto si musíte rozmyslieť, či vám toto číslo stačí po zvážení všetkého času a energie, ktoré budete musieť investovať do starostlivosti o byt a riešenia nájomníkov.

Ak budete byt či dom prenajímať, mali by ste mať ideálne niekoľkomesačnú finančnú rezervu, ktorá vám pokryje náklady spojené s bytom (prípadná splátka úveru, náklady za nájom a energie) v prípade, ak by vám vypadol nájomník.

V súčasnej dobe, okrem iného vplyvom pandémie, pribudlo najmä v Bratislave, no aj v iných väčších mestách, viac bytov na prenájom. Nájomníci majú teda aktuálne na vrch a môžu si vyberať, čím sa pre vlastníkov investičných bytov stáva nájdenie nájomníka o niečo komplikovanejšie. Dôvodom je najmä fakt, že zahraničných návštevníkov ubudlo (respektíve žiadni nie sú) a aj byty určené na AirBnB – teda krátkodobý prenájom – sa museli preorientovať na dlhodobých nájomníkov.
 

Nevýhodou nehnuteľností ako investície je aj ich nízka likvidita. Znamená to, že ak sa aj dostanete do situácie, v ktorej potrebujete svoje peniaze „uložené“ v nehnuteľnosti použiť na niečo iné, musíte najskôr prejsť pomerne zdĺhavým procesom.

„Pri prenájme treba myslieť aj na to, že vám môžu vzniknúť náklady na prípadnú opravu bytu po nájomníkoch. Samozrejme, môžete to mať ošetrené zmluvne a následne si tieto náklady vymáhať od samotných nájomníkov, no to je často takpovediac na dlhé lakte. Niekedy môže trvať až roky, kým sa k peniazom reálne dostanete,“ upozorňuje Világi.

Nehnuteľnosti áno, ale bezpečne
Samozrejme, tým netvrdíme, že investícia do nehnuteľností je zlým krokom. Naopak, nehnuteľnosť je dobrým investičným aktívom, no iba v prípade, ak tvorí menšiu časť portfólia.

Výhodnou a menej rizikovou alternatívou sú podielové fondy, ktoré priamo investujú do nehnuteľností. Na rozdiel od „stavenia“ na jeden byt či dom majú v portfóliu viacero nehnuteľností a tiež viacero realitných sektorov, ktorých ceny sa väčšinou nevyvíjajú rovnako. „Okrem rezidenčných nehnuteľností sú tu aj kancelárske, logistické, priemyselné, obchodné či rekreačné nehnuteľnosti, a to nie len na lokálnom trhu. Podiely v špeciálnych realitných podielových fondoch nie je problém speňažiť spravidla do niekoľkých dní, aj keď im zákon umožňuje vo výnimočných situáciách predĺžiť lehotu vyplatenia na maximálne 12 mesiacov,“ vysvetľuje Világi.

Výhodou je tiež to, že minimálna vstupná investícia sa začína už na úrovni 20 eur, vďaka čomu môžete investovať a dosiahnuť tak život podľa vlastných predstáv, no nemusíte sa viazať hypotékou či rizikom dlhodobej investície do jednej nehnuteľnosti.
 

Povedzte nám o vašich želaniach, snoch a cieľoch

Našimi klientmi sú šikovní, aktívni ľudia, ktorí sa dokážu nadchnúť pre to čo robia tak v osobnom, ako aj pracovnom živote. Ak patríte medzi nich, radi vás podporíme. Dohodnite si bezplatné stretnutie a zistite aké benefity získate, ak zveríte svoje peniaze profesionálom, ktorých starostlivosť o financie baví.

Dcéra s mamou so zlomenou rukou si užívajú čas pri mori vďaka správne vybranému cestovnému poisteniu.

Tlačové správy

Ako si správne vybrať cestovné poistenie: 100-tisícové krytie liečebných nákladov je len nevyhnutné minimum

Účet za ošetrenie úrazu či choroby sa v zahraničí môže vyšplhať až na niekoľko tisíc eur. Preto práve pripoistenie liečebných nákladov je jedno z najdôležitejších pripoistení v cestovnom poistení.

Čítať ďalej
Muž čakal na zníženie úrokov na hypotéke, ale aj tak mu to nepomohlo.

Tlačové správy

Čakali ste na pokles úrokov na hypotékach? Ukážeme vám, prečo vám vôbec nepomohol

Ak ste pred rokom či dvomi odkladali financovanie vlastného bývania pre vysoké sadzby hypoték, veľmi ste si nepomohli. Sadzby síce klesli, no nehnuteľnosti zase zdraželi. V konečnom dôsledku dlžník platí v posledných mesiacoch približne rovnakú splátku, no tá je zase najvyššia za viac ako dva roky.

Čítať ďalej
Zaplavená cesta po silných dažďoch a búrkach.

Tlačové správy

Máte poistenú nehnuteľnosť pre prípad záplavy? A ste si istý, že na dostatočnú sumu?

V súvislosti so zmenou klímy sú naše nehnuteľnosti a domácnosti čoraz viac ohrozené nielen rizikom záplav a prívalových dažďov, ale aj rizikom víchrice, silného vetra, popadaných stromov či krúpov. Preto je dobré nechať si skontrolovať poistenie nehnuteľnosti a domácnosti skúseným odborníkom aspoň raz za tri roky.

Čítať ďalej
Mladý pár zvažuje kúpu nového bytu. S realitnou maklérkou si pozerajú novú nehnuteľnosť.

Tlačové správy

Chcete kúpiť nehnuteľnosť? Pomôže vám nedávny pokles cien?

S hypotékou je spätá každá druhá domácnosť s majiteľmi do 44 rokov a je to iba preto, že Slováci uprednostňujú vlastníctvo aj za cenu zadlženia. Zdalo by sa, že nedávny pokles cien nehnuteľností pomohol kupujúcim, no nie je to tak.

Čítať ďalej
Nešťastná mladá žena, ktorá drží bankovky a cíti stres z výšky svojho budúceho dôchodku.

Tlačové správy

Ak si sporíte poctivo na dôchodok, zbystrite pozornosť

Dôchodky z druhého piliera sú podľa vlády nízke. Dôvodom však nie je výkonnosť či existencia druhého piliera. Je ním spôsob využitia dôchodkových úspor sporiteľmi. Až 83 % dôchodcov uprednostňuje výber hotovosti namiesto doživotného dôchodku. Z povinných odvodov si namiesto dôchodku kúpia vybavenie domácnosti, dovolenku či auto. Je logické, že ich dôchodok je potom nízky.

Čítať ďalej
2025-5-12-spravny-cas-na-investovanie-TIT-opt

Tlačové správy

Je správny čas na investovanie?

Investori si dnes kladú otázku: ide o udalosť opakujúcu sa raz za päť, desať či dvadsať rokov? Poklesy na akciových trhoch majú globálny charakter a ich veľkosť nás vrátila o jeden rok späť v čase. Ide iba o začiatok dlhotrvajúceho poklesu alebo s pokračovaním poklesu sa už nedá počítať? Je ten správny čas na investovanie?

Čítať ďalej

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.