Kúpa nehnuteľnosti sa stala za posledné roky jedným z najpopulárnejších spôsobov investovania Slovákov. Hypotéky sú čoraz dostupnejšie a tak sa veľa ľudí rozhodne, že svoje financie investuje práve do kúpy bytu či domu. Potrebné je však zvážiť všetky riziká a na tento „boom“ sa pozrieť triezvym pohľadom.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Ceny nehnuteľností na Slovensku dlhodobo rastú a tento trend nezastavila ani pandémia koronavírusu. Za minulý rok narástli podľa údajov Národnej banky Slovenska v porovnaní s rokom 2019 o takmer 12 percent (11,9 %).

real_estate-1
real_estate-1

Dlhodobo sú najvyššie ceny domov a bytov v Bratislave a jej okolí, no rastú aj v iných väčších mestách po Slovensku. Za dva najvýznamnejšie dôvody tohto enormného rastu môžeme považovať ich nedostatok a rekordne nízke úverové sadzby hypoték. Tie napriek pandémii klesli koncom minulého roka na ďalšie historické dno. Priemerná úroková sadzba z nových hypotekárnych úverov dosiahla úroveň 0,97 percenta. Odráža sa to, samozrejme, aj na objeme peňazí, ktoré banky na kúpu nehnuteľností požičiavajú. Ten takisto každým rokom rastie – na konci minulého roka presiahol celkový objem poskytnutých úverov na bývanie 33 miliárd eur.

loans_graf1
loans_graf1

Na čo si dať pozor
Aj vďaka tomu, že ceny bytov a domov neustále rastú, ich ľudia považujú za jednu z najistejších investícií. „Dôležité je však uvedomiť si, že ani jeden z vyššie uvedených dôvodov ich neustáleho zdražovania (teda nedostatok na trhu a nízke úrokové sadzby úverov na bývanie) nemusia trvať donekonečna. Treba preto rátať s tým, že do budúcna môže dopyt po nehnuteľnostiach klesnúť,“ vysvetľuje senior analytik Swiss Life Select Slovensko Peter Világi.

Nevýhodou nehnuteľností ako investície je aj ich nízka likvidita. Znamená to, že ak sa aj dostanete do situácie, v ktorej potrebujete svoje peniaze „uložené“ v nehnuteľnosti použiť na niečo iné, musíte najskôr prejsť pomerne zdĺhavým procesom. Samotné nájdenie kupca môže trvať niekoľko mesiacov až rok – v závislosti od atraktivity nehnuteľnosti a dopytu na trhu. Rovnako treba rátať so všetkými právnymi úkonmi okolo predaja a prepisu nehnuteľnosti, ktorý je opäť o niečo zdĺhavejší v prípade, ak si váš kupec berie na kúpu nehnuteľnosti hypotéku.
 

Zvažujete kúpu investičného bytu?

Kontaktujte nás a spoločne nájdeme ideálne investičné riešenie pre vás.

Ak sa rozhodnete pre kúpu investičného bytu či domu, mali by ste si vypočítať, aký potenciálny zisk a v akom horizonte môžete očakávať. Samozrejme po odrátaní všetkých vstupných nákladov vrátane provízie realitnej kancelárii či nákladov na zariadenie/rekonštrukciu. Investícia do nehnuteľností je dlhodobou investíciou, preto si musíte rozmyslieť, či vám toto číslo stačí po zvážení všetkého času a energie, ktoré budete musieť investovať do starostlivosti o byt a riešenia nájomníkov.

Ak budete byt či dom prenajímať, mali by ste mať ideálne niekoľkomesačnú finančnú rezervu, ktorá vám pokryje náklady spojené s bytom (prípadná splátka úveru, náklady za nájom a energie) v prípade, ak by vám vypadol nájomník.

V súčasnej dobe, okrem iného vplyvom pandémie, pribudlo najmä v Bratislave, no aj v iných väčších mestách, viac bytov na prenájom. Nájomníci majú teda aktuálne na vrch a môžu si vyberať, čím sa pre vlastníkov investičných bytov stáva nájdenie nájomníka o niečo komplikovanejšie. Dôvodom je najmä fakt, že zahraničných návštevníkov ubudlo (respektíve žiadni nie sú) a aj byty určené na AirBnB – teda krátkodobý prenájom – sa museli preorientovať na dlhodobých nájomníkov.
 

Nevýhodou nehnuteľností ako investície je aj ich nízka likvidita. Znamená to, že ak sa aj dostanete do situácie, v ktorej potrebujete svoje peniaze „uložené“ v nehnuteľnosti použiť na niečo iné, musíte najskôr prejsť pomerne zdĺhavým procesom.

„Pri prenájme treba myslieť aj na to, že vám môžu vzniknúť náklady na prípadnú opravu bytu po nájomníkoch. Samozrejme, môžete to mať ošetrené zmluvne a následne si tieto náklady vymáhať od samotných nájomníkov, no to je často takpovediac na dlhé lakte. Niekedy môže trvať až roky, kým sa k peniazom reálne dostanete,“ upozorňuje Világi.

Nehnuteľnosti áno, ale bezpečne
Samozrejme, tým netvrdíme, že investícia do nehnuteľností je zlým krokom. Naopak, nehnuteľnosť je dobrým investičným aktívom, no iba v prípade, ak tvorí menšiu časť portfólia.

Výhodnou a menej rizikovou alternatívou sú podielové fondy, ktoré priamo investujú do nehnuteľností. Na rozdiel od „stavenia“ na jeden byt či dom majú v portfóliu viacero nehnuteľností a tiež viacero realitných sektorov, ktorých ceny sa väčšinou nevyvíjajú rovnako. „Okrem rezidenčných nehnuteľností sú tu aj kancelárske, logistické, priemyselné, obchodné či rekreačné nehnuteľnosti, a to nie len na lokálnom trhu. Podiely v špeciálnych realitných podielových fondoch nie je problém speňažiť spravidla do niekoľkých dní, aj keď im zákon umožňuje vo výnimočných situáciách predĺžiť lehotu vyplatenia na maximálne 12 mesiacov,“ vysvetľuje Világi.

Výhodou je tiež to, že minimálna vstupná investícia sa začína už na úrovni 20 eur, vďaka čomu môžete investovať a dosiahnuť tak život podľa vlastných predstáv, no nemusíte sa viazať hypotékou či rizikom dlhodobej investície do jednej nehnuteľnosti.
 

Povedzte nám o vašich želaniach, snoch a cieľoch

Našimi klientmi sú šikovní, aktívni ľudia, ktorí sa dokážu nadchnúť pre to čo robia tak v osobnom, ako aj pracovnom živote. Ak patríte medzi nich, radi vás podporíme. Dohodnite si bezplatné stretnutie a zistite aké benefity získate, ak zveríte svoje peniaze profesionálom, ktorých starostlivosť o financie baví.

Žena zisťuje, či sa má zbaviť akcií z kupónovej privatizácie alebo ich ešte stále môže predať.

Tlačové správy

Zbaviť sa alebo predať akcie z kupónovej privatizácie?

Čo s „bezcennými“ akciami z kupónovej privatizácie? Ešte stále sa nájdu Slováci, ktorí si napriek viacerým možnostiam na zbavenie pozostatkov kupónky ponechali cenné papiere a pri pohľade na poplatky vo výpise z Centrálneho depozitára cenných papierov vraštia čelo.

Čítať ďalej
2023-2-13-kedykolvek-investova-TIT-opt

Tlačové správy

Začnite s investovaním. Kedykoľvek

Akciové indexy len teraz dosiahli svoj historický vrchol a už sa u investorov objavujú obavy z možných poklesov. Poklesy určite prídu. A určite to nie je dôvod na paniku či na to, aby ste zanevreli na investovanie. Práve naopak.

Čítať ďalej
hypoteka bez statnej pomoci_TIT_opt

Tlačové správy

Čo s hypotékou, ak nemáte nárok na pomoc od štátu?

Ak nespĺňate podmienky, aby ste získali štátnu pomoc so zvýšenou splátkou hypotéky, nezúfajte. Stále máte možnosť pri refixácii vyjednávať s bankami a získať lepšie podmienky.

Čítať ďalej
Čo robiť, ak vás vytopí sused.

Tlačové správy

Čo robiť, ak vás vytopí sused, alebo vy vytopíte suseda?

Vytopený byt – to je situácia, ktorú nechce zažiť nikto. Ale keď už táto situácia nastane, viete, čo robiť?

Čítať ďalej
rady mladsiemu ja_TIT_opt

Tlačové správy

Čo robiť, aby ste si mohli povedať: Som finančne zabezpečený?

Mať tak o desať či dvadsať rokov menej a dnešný rozum, to by boli finančné rozhodnutia! Cestovať v čase zatiaľ nevieme, no predsa len môžete využiť rady tých, ktorí už majú aké-také životné skúsenosti, aby ste si pri narábaní s peniazmi mohli povedať: Som finančne zabezpečený.

Čítať ďalej
10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Tlačové správy

10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Chcete sa konečne o svoje ťažko zarobené peniaze starať zodpovedne? Tak si prečítajte 10 rád finančného odborníka Pavla Škriniara a využite všetky možnosti, ktoré vám trh ponúka.

Čítať ďalej

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.