Financie sú jednou z najťažších otázok vo vzťahoch. V rozhovore so vzťahovým terapeutom a autorom Michaelom Marym sa dozviete o rôznych formách peňazí, finančnom vyjednávaní s partnerom a otázke koľko sebaurčenia je potrebného vo vzťahu k peniazom v partnerstve. Lebo racionálna dohoda partnerov v oblasti financií je vždy dobrým základom pre život podľa vlastných predstáv.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Chcem si splniť sen
Chcem si splniť sen
Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Chcem si splniť sen
Chcem si splniť sen

Pán Mary, čo máte proti romantike?
Vôbec nič. Práve naopak, rozhodne by som sa opísal ako romantik.

Napriek tomu povzbudzujete páry, aby hovorili vo vzťahu o peniazoch čo najskôr.
To nie je protirečenie, pretože láska a peniaze patria k sebe od samého začiatku. Od prvého rande sa vynára otázka, kto platí? Necháme prepitné? A téme sa nakoniec nedá vyhnúť najneskôr v čase, keď pár začne spolu bývať. Skúsenosti ukázali, že čím lepšie páry dokážu hovoriť o peniazoch, tým kvalitnejší je aj ich vzťah. Téma peňazí je posledným tabu v láske, no nehovoriť na túto tému, je jedným z najčastejších príčin konfliktu vo vzťahoch.

Prečo je téma peňazí tak konfliktná?
Peniaze a láska údajne nemajú nič spoločné: láska je osobná a emocionálna, zatiaľ čo peniaze sú neosobné a chladné. Každý, kto hovorí o peniazoch, má obavy, že môže narušiť harmóniu a spoločné šťastie.

Aký je podľa vás správny spôsob, ako hovoriť o peniazoch vo vzťahu?
Treba rozlišovať medzi rôznymi formami lásky a peňazí: partnerskými peniazmi, peniazmi priateľov a peniazmi z lásky. Oddelením týchto pojmov môžeme presne definovať, na aký účel majú peniaze slúžiť. A v závislosti od použitia sa líši aj spôsob, akým sa s nimi zaobchádza.

Skúsenosti ukazujú, že čím lepšie dokážu partneri spolu hovoriť o peniazoch, tým lepší je ich vzťah.

Čo znamenajú peniaze partnerov?
Je to všetko o partnerstve, čo charakterizuje spoľahlivosť a dodržiavanie zmluvy. V tejto oblasti musí byť jasné, kto a v akom rozsahu prispieva na životné náklady, spoločné bývanie alebo rodinný život – a ako sú tieto príspevky vyvážené. Rozhovory o partnerských peniazoch si vyžadujú chladnú hlavu, a preto túto oblasť nazývam „chladné peniaze“. Napríklad, môžem zaplatiť viac za náš spoločný domov, ale chcem, aby to bolo vyvážené niekde inde.

Na čo sú peniaze priateľov?
Peniaze priateľov sú o sympatii a podpore. Tu peniaze slúžia k šťastiu a blahu druhej osoby, napríklad spolufinancovaním jej ďalšieho odborného vzdelávania alebo drahého hobby. Robiť dobro v prospech druhého je v tomto prípade kľúčové. Nedá sa o tom vyjednávať. Nie je to o kompenzácii a splácaní, ale o dávaní a prijímaní. Je to o dohodách a účasti. Hlavná otázka je, čo môžem urobiť, aby som ťa spravil šťastnou alebo šťastným. Peniaze v tejto oblasti sú „teplé peniaze“.

A čo dostanete výmenou za peniaze z lásky?
Nič. Peniaze sú vyjadrením lásky. Chcem ukázať svojmu partnerovi, čo pre mňa znamená. Tieto peniaze sú „horúce peniaze“. Peniaze z lásky sa vyparujú. Dávate ich bezpodmienečne.

Aké sú výhody tohto rozlíšenia?
Pomáha objasniť veci a vyhnúť sa nedorozumeniam. Predpokladajme, že jeden partner chce začať podnikať ako profesionálny terapeut a druhý partner, ktorý nedávno zdedil peniaze, hovorí: "Ok, dám ti štartovací kapitál." Potom by malo nasledovať vysvetlenie, čo to znamená. Sú to peniaze partnera? Očakáva, za nich kompenzáciu? Sú to peniaze priateľov, ktoré môže vrátiť pozornosťou iným spôsobom? Alebo je to dar peňazí na lásku? Existujú tu rôzne očakávania, ktoré by sa potom mali stať predmetom komunikácie.

Pokiaľ ide o peniaze, mali by ste v podstate premýšľať o vzťahu od konca. Opýtajte sa sami seba: Čo by sa stalo, keby sme sa rozišli?

Koľko sebaurčenia človek potrebuje, pokiaľ ide o peniaze? Odporúčate párom napríklad mať oddelené účty, aby sa vyhli konfliktom?
To môže pomôcť. No, ak existuje veľký rozdiel v príjmoch partnerov alebo sa ich očakávania výrazne líšia, stále je potrebné si veci vydiskutovať. Ak chce jeden dovolenku na Maledivách, zatiaľ čo druhý si môže dovoliť len prenájom apartmánu v Chorvátsku, čo by ste mali robiť? Aby sa zabránilo tomu, že peniaze budú hrať deštruktívnu úlohu vo vzťahu, partneri by sa mali usilovať o neustálu rovnováhu. Najlepšie je otvorene riešiť rozdiely v príjmoch, aby sme sa s nimi vyrovnali spôsobom, ktorý je prijateľný pre oboch partnerov.

Existujú veľmi odlišné finančné typy, od sporiteľov až po hráčov a rozhadzovačov. Čo robiť, ak je pár v tomto smere diametrálne odlišný?
Často sa to stáva, ale nemusí to byť problém. Nemôžete očakávať, že druhá osoba bude rovnaká ako vy. Ak sa pár nasťahuje do spoločného domu a jeden má rád drahé interiéry, zatiaľ čo druhý uprednostňuje minimalizmus a praktickú stránku vecí, nemali by sa hádať o tom, kto má pravdu. Otázkou by skôr malo byť, akým spôsobom sa vedia najlepšie vysporiadať s týmito rozdielmi.

Mal by typ sporiteľ prevziať zodpovednosť za hospodárenie domácnosti, aby oboch zabezpečil na dôchodok?
Potom rozhadzovač povie, že šetrenie je v poriadku, ale tiež je dôležité užívať si život. Musíte uznať rozdiely a dohodnúť sa na tom, ako s nimi zaobchádzať. Neexistuje univerzálne riešenie, je to iné pre každý pár.

Nie je múdrejšie rozísť sa, ak rozdielny pohľad na peniaze spôsobuje problémy?
Nie. Ale na druhej strane je lepšie nevstupovať do žiadnych finančných záväzkov spoločne. Raz som stretol pár, kde žena zdedila peniaze. Chcela si za ne zaobstarať dom a spýtala sa svojho partnera, či sa chce na zaobstaraní finančne podieľať. Povedal, že nie, ale bol ochotný platiť jej nájom. To je dobrý príklad toho, ako sa vyhnúť konfliktom.

Založenie rodiny je často kľúčovým momentom vo vzťahu – aj z finančného hľadiska.
Áno, a zvyčajne to vytvára nerovnováhu. Jeden z rodičov sa vzdáva svojej kariéry, aby sa postaral o deti. To znamená nielen stratu príjmu a kariéry, ale aj dopad na budúci dôchodok. Z tohto pohľadu - pokiaľ ide o peniaze, mali by ste v podstate premýšľať o vzťahu od konca, a to najneskôr v čase, keď majú prísť deti. Opýtajte sa sami seba, čo by sa stalo, keby sme sa rozišli?

Je dôležité vyjednávať tvrdo a od začiatku určiť, akú kompenzáciu chcete za nefinančné príspevky do domácnosti, ako sú domáce práce alebo starostlivosť o deti.

Mala by mladá rodina práve v okamihu najväčšieho šťastia predpokladať aj to najhoršie?
Áno, práve vtedy je tolerancia k takejto diskusii najväčšia. To je to, čo robíme v iných oblastiach života.  Poistenie si tiež uaztvárame pre prípad tých najhorších scenárov ako ťažká choroba alebo smrť. Ide o dosiahnutie rovnováhy v partnerstve. Musíme akceptovať, že nemajetkové príspevky, ako sú domáce práce alebo starostlivosť o deti, sú rovnako dôležité pre úspech vzťahu ako platená práca. Musíte tvrdo vyjednávať a od začiatku určiť výšku kompenzácie, ktorú za to očakávame. A najlepšie je mať to overené notárom.

Čo ak jeden z partnerov povie: Ale to nie je potrebné, veď sa milujeme.
Môžete odpovedať: "Áno, samozrejme, že ťa milujem. A ak ma miluješ rovnako, potom ti nebude prekážať, keď so mnou uzavrieš zmluvu." Bohužiaľ, najmä ženy s tým majú naozaj problém. Finančné dohody často považujú za neromantické. Táto neochota ich potom často dostáva do situácie, kedy musia akceptovať veľké znevýhodnenie. Byť slepý v peniazoch pre lásku môže byť veľmi drahé.

Ako môžu ženy trénovať otváranie otázky peňazí?
Tu nie je veľmi čo trénovať. Musia chcieť, musia vedieť, že je to dôležité a musia byť presvedčené alebo samy seba presvedčiť, že peniaze a láska patria k sebe, ale ide o dve rozdielne témy.

Je mladšia generácia v diskusiách o peniazoch vo vzťahu pragmatickejšie?
Ťažko povedať. Ale mám dojem, že je čoraz bežnejšie udržiavať materiálny svet oddelený. Každý zarába vlastné peniaze, každý má svoj vlastný účet a regulované majú len spoločné náklady. Zaujímavé to začína byť až po narodení detí. Až potom sa ukáže, či pár dokáže pristupovať k otázke peňazí triezvo a vyjednať si spravodlivejšie pravidlá ako generácia ich rodičov.

Potrebujete poradiť s rodinnými financiami?

Dohodnite si bezplatné stretnutie a zistite aké benefity získate, ak zveríte svoje peniaze profesionálom, ktorých starostlivosť o financie baví.

Kto je Michael Mary?

Michael Mary je vzťahový poradca a autor mnohých non-fiction kníh, ktoré boli preložené do viacerých jazykov. Moderoval svoje vlastné programy ako poradca pre vzťahy v nemeckej verejnoprávnej televízii. Jednou z jeho špeciálnych oblastí odbornosti sú peniaze vo vzťahoch, o ktorých napísal bestseller "Die Liebe und das liebe Geld – Vom letzten Tabu in Paarbeziehungen" (Láska a peniaze – posledné tabu vo vzťahoch párov) (Piper, 2018). Michael Mary žije a pracuje v Hamburgu.

Dcéra s mamou so zlomenou rukou si užívajú čas pri mori vďaka správne vybranému cestovnému poisteniu.

Tlačové správy

Ako si správne vybrať cestovné poistenie: 100-tisícové krytie liečebných nákladov je len nevyhnutné minimum

Účet za ošetrenie úrazu či choroby sa v zahraničí môže vyšplhať až na niekoľko tisíc eur. Preto práve pripoistenie liečebných nákladov je jedno z najdôležitejších pripoistení v cestovnom poistení.

Čítať ďalej
Muž čakal na zníženie úrokov na hypotéke, ale aj tak mu to nepomohlo.

Tlačové správy

Čakali ste na pokles úrokov na hypotékach? Ukážeme vám, prečo vám vôbec nepomohol

Ak ste pred rokom či dvomi odkladali financovanie vlastného bývania pre vysoké sadzby hypoték, veľmi ste si nepomohli. Sadzby síce klesli, no nehnuteľnosti zase zdraželi. V konečnom dôsledku dlžník platí v posledných mesiacoch približne rovnakú splátku, no tá je zase najvyššia za viac ako dva roky.

Čítať ďalej
Zaplavená cesta po silných dažďoch a búrkach.

Tlačové správy

Máte poistenú nehnuteľnosť pre prípad záplavy? A ste si istý, že na dostatočnú sumu?

V súvislosti so zmenou klímy sú naše nehnuteľnosti a domácnosti čoraz viac ohrozené nielen rizikom záplav a prívalových dažďov, ale aj rizikom víchrice, silného vetra, popadaných stromov či krúpov. Preto je dobré nechať si skontrolovať poistenie nehnuteľnosti a domácnosti skúseným odborníkom aspoň raz za tri roky.

Čítať ďalej
Mladý pár zvažuje kúpu nového bytu. S realitnou maklérkou si pozerajú novú nehnuteľnosť.

Tlačové správy

Chcete kúpiť nehnuteľnosť? Pomôže vám nedávny pokles cien?

S hypotékou je spätá každá druhá domácnosť s majiteľmi do 44 rokov a je to iba preto, že Slováci uprednostňujú vlastníctvo aj za cenu zadlženia. Zdalo by sa, že nedávny pokles cien nehnuteľností pomohol kupujúcim, no nie je to tak.

Čítať ďalej
Nešťastná mladá žena, ktorá drží bankovky a cíti stres z výšky svojho budúceho dôchodku.

Tlačové správy

Ak si sporíte poctivo na dôchodok, zbystrite pozornosť

Dôchodky z druhého piliera sú podľa vlády nízke. Dôvodom však nie je výkonnosť či existencia druhého piliera. Je ním spôsob využitia dôchodkových úspor sporiteľmi. Až 83 % dôchodcov uprednostňuje výber hotovosti namiesto doživotného dôchodku. Z povinných odvodov si namiesto dôchodku kúpia vybavenie domácnosti, dovolenku či auto. Je logické, že ich dôchodok je potom nízky.

Čítať ďalej
2025-5-12-spravny-cas-na-investovanie-TIT-opt

Tlačové správy

Je správny čas na investovanie?

Investori si dnes kladú otázku: ide o udalosť opakujúcu sa raz za päť, desať či dvadsať rokov? Poklesy na akciových trhoch majú globálny charakter a ich veľkosť nás vrátila o jeden rok späť v čase. Ide iba o začiatok dlhotrvajúceho poklesu alebo s pokračovaním poklesu sa už nedá počítať? Je ten správny čas na investovanie?

Čítať ďalej