Rozdiely medzi pohlaviami v príjmoch a následne aj v dôchodkoch sú vážnym aj globálnym fenoménom. V Európe majú muži v priemere o štvrtinu vyššiu penziu. Ako vyplýva zo správy OECD *, spomedzi európskych členov sú na tom najhoršie Nemecko, Luxembursko a Holandsko, kde ženy dostávajú v starobe o vyše 40 percent menej peňazí. Naopak, rozdiely medzi dôchodkovými príjmami oboch pohlaví sú pod 10 percent v Dánsku, Estónsku a na Slovensku. Aj keď sme na tom stále relatívne dobre voči ostatným krajinám, tému dôchodku musí riešiť každý z nás. A ešte akútnejšie práve ženy, ktorým môže cestu za životom podľa vlastných predstáv komplikovať hneď niekoľko faktorov.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Ženy žijú dlhšie

Stredná dĺžka života na Slovensku pri narodení je podľa Štatistického úradu SR v prípade žien 80,17 roka, zatiaľ čo u mužov len 73,47 roka.  Pri akomkoľvek sporení na dôchodok tak musia ženy vstupovať do dôchodku s vyšším kapitálom, lebo doživotný dôchodok vyplácaný z nasporenej sumy budú pravdepodobne potrebovať až o sedem rokov dlhšie  ako muži. Ak to pri plánovaní penzie nezohľadnia, môžu sa práve na sklonku života dostať do zbytočných finančných problémov.

Ženy sú častejšie nezamestnané

Vo vekovej skupine od 20 do 64 rokov bolo na Slovensku v roku 2019 zamestnaných 66,9 percenta žien a 79,9 percenta mužov. Podľa správy Eurostatu sa v tomto výrazne nelíšime od priemeru Európskej únie, kde miera zamestnanosti žien v ekonomicky aktívnom veku dosahuje 67,3 percenta voči 79 percentám v prípade mužov. Keďže výška dôchodku priamo súvisí s pracovnou aktivitou a platením odvodov do Sociálnej poisťovne, nižšia miera zamestnanosti je ďalším dôvodom, ktorý sa podpisuje pod nižšie penzie žien.

Ženy zarábajú menej

Ženy v EÚ podľa správy Európskeho parlamentu zarábajú v priemere o takmer 15 percent menej ako muži. Najväčšie rozdiely v príjmoch pohlaví sú v Estónku (23 %) a najmenšie v Rumunsku (3 %). Na Slovensku ženy zarábajú v priemere o 19,4 percenta menej ako muži. Nižšie príjmy znamenajú aj nižšie odvody, ktoré si ženy platia do sociálneho poistenia. A tie majú opäť priamy vplyv aj na ich budúce dôchodky.

Dámy, nie ste v tom samé

Upozorňujeme na možné riziká, aby sme vám pomohli pripraviť sa na vašu budúcnosť. Povedzte nám o vašich snoch, želaniach a cieľoch. Radi vám pomôžeme s ich napĺňaním.

Ženy rozvodom strácajú

Každé tretie manželstvo na Slovensku končí podľa Štatistického úradu SR rozvodom. Ak v rodine funguje zdieľanie príjmov a ich prerozdelenie, tak to končí práve rozpadom manželstva. Pre existujúce rozdiely v príjmoch si ženy po rozvode spravidla pohoršia a muži polepšia. A to následne ovplyvňuje aj príjem žien a kvalitu ich života aj v dôchodkovom veku.

Ženy zaostávajú vo finančnej gramotnosti

Finančná gramotnosť je na Slovensku všeobecne nízka a týka sa oboch pohlaví. Pri pohľade na trhy, kde má investovanie a budovanie majetku dlhšiu tradíciu však skôr zaostávajú ženy. Podľa Centra pre európsky hospodársky výskum (ZEW) sa ženy menej angažujú v investovaní na akciovom trhu a iných aktivitách súvisiacich s budovaním majetku. Dôvodom je, že sa necítia doma v téme financií a tým pádom majú aj menšiu sebadôveru pri investovaní. Podľa štúdie dokonca ženy samy seba hodnotia vo finančnej gramotnosti horšie ako na tom v skutočnosti sú.

Všetky tieto dôvody prispievajú k rozdielom v dôchodkoch oboch pohlaví, a preto by mala téma finančného zabezpečenia zaujímať predovšetkým ženy. Poslaním finančnej skupiny Swiss Life je pomáhať ľuďom žiť život podľa vlastných predstáv. Rovnosť príležitostí každého klienta je pre nás preto veľmi dôležitá. Radi Vám s plánovaním budúcnosti pomôžeme.

* Správu OECD o rozdielov v dôchodkových príjmoch pohlaví v jednotlivých krajinách nájdete tu.

Dcéra s mamou so zlomenou rukou si užívajú čas pri mori vďaka správne vybranému cestovnému poisteniu.

Tlačové správy

Ako si správne vybrať cestovné poistenie: 100-tisícové krytie liečebných nákladov je len nevyhnutné minimum

Účet za ošetrenie úrazu či choroby sa v zahraničí môže vyšplhať až na niekoľko tisíc eur. Preto práve pripoistenie liečebných nákladov je jedno z najdôležitejších pripoistení v cestovnom poistení.

Čítať ďalej
Muž čakal na zníženie úrokov na hypotéke, ale aj tak mu to nepomohlo.

Tlačové správy

Čakali ste na pokles úrokov na hypotékach? Ukážeme vám, prečo vám vôbec nepomohol

Ak ste pred rokom či dvomi odkladali financovanie vlastného bývania pre vysoké sadzby hypoték, veľmi ste si nepomohli. Sadzby síce klesli, no nehnuteľnosti zase zdraželi. V konečnom dôsledku dlžník platí v posledných mesiacoch približne rovnakú splátku, no tá je zase najvyššia za viac ako dva roky.

Čítať ďalej
Zaplavená cesta po silných dažďoch a búrkach.

Tlačové správy

Máte poistenú nehnuteľnosť pre prípad záplavy? A ste si istý, že na dostatočnú sumu?

V súvislosti so zmenou klímy sú naše nehnuteľnosti a domácnosti čoraz viac ohrozené nielen rizikom záplav a prívalových dažďov, ale aj rizikom víchrice, silného vetra, popadaných stromov či krúpov. Preto je dobré nechať si skontrolovať poistenie nehnuteľnosti a domácnosti skúseným odborníkom aspoň raz za tri roky.

Čítať ďalej
Mladý pár zvažuje kúpu nového bytu. S realitnou maklérkou si pozerajú novú nehnuteľnosť.

Tlačové správy

Chcete kúpiť nehnuteľnosť? Pomôže vám nedávny pokles cien?

S hypotékou je spätá každá druhá domácnosť s majiteľmi do 44 rokov a je to iba preto, že Slováci uprednostňujú vlastníctvo aj za cenu zadlženia. Zdalo by sa, že nedávny pokles cien nehnuteľností pomohol kupujúcim, no nie je to tak.

Čítať ďalej
Nešťastná mladá žena, ktorá drží bankovky a cíti stres z výšky svojho budúceho dôchodku.

Tlačové správy

Ak si sporíte poctivo na dôchodok, zbystrite pozornosť

Dôchodky z druhého piliera sú podľa vlády nízke. Dôvodom však nie je výkonnosť či existencia druhého piliera. Je ním spôsob využitia dôchodkových úspor sporiteľmi. Až 83 % dôchodcov uprednostňuje výber hotovosti namiesto doživotného dôchodku. Z povinných odvodov si namiesto dôchodku kúpia vybavenie domácnosti, dovolenku či auto. Je logické, že ich dôchodok je potom nízky.

Čítať ďalej
2025-5-12-spravny-cas-na-investovanie-TIT-opt

Tlačové správy

Je správny čas na investovanie?

Investori si dnes kladú otázku: ide o udalosť opakujúcu sa raz za päť, desať či dvadsať rokov? Poklesy na akciových trhoch majú globálny charakter a ich veľkosť nás vrátila o jeden rok späť v čase. Ide iba o začiatok dlhotrvajúceho poklesu alebo s pokračovaním poklesu sa už nedá počítať? Je ten správny čas na investovanie?

Čítať ďalej