Rok 2020 bol jeden z tých menej predvídateľných z pohľadu investovania. Pandémia koronavírusu rozkolísala finančné trhy a priniesla prudký pokles, no aj výrazné nárasty.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Ak by sme si však mali z minulého roka niečo odniesť, bola by to predovšetkým jedna základná vec – viac ako kedykoľvek predtým treba vychádzať z globálneho diverzifikovaného portfólia a silných svetových správcov. Investičnou nadstavbou s potenciálom vysokých výnosov do budúcnosti môžu byť takzvané Megatrendy, do ktorých patrí napríklad starnutie populácie, klimatické zmeny, urbanizácia, digitalizácia či robotizácia. A ktorým témam napomáha aktuálna situácia najviac?

Domáce zvieratá generujú viac ako Google
Psy, mačky, no aj mini prasiatka či hady. Čoraz viac ľudí po celom svete vlastní domáce zviera a počas pandémie ich počet ešte narástol. Zvýšený záujem hlásia chovatelia aj útulky. Bratislavská Sloboda zvierat mala dokonca v minulom roku rekordne vysoký záujem o adopcie – najviac v ich histórii.

Tým, že rastie počet domácich miláčikov a potreba ľudí dopriať im čo najlepší a najpohodlnejší život, rastie aj investičný potenciál tohto sektora. Len pre porovnanie – celosvetové príjmy spoločnosti Google dosiahli v roku 2019 takmer 182 mld. dolárov, zatiaľ čo objem tržieb „Pet Care“ priemyslu bol v roku 2019 podľa správy Global Market Insights 223 mld. dolárov.

Najviac míňajú Američania v súvislosti so zvieratami na jedlo (vrátane maškŕt) a veterinárnu starostlivosť. Investovať sa však oplatí aj do ostatných firiem, ktoré do sektora spadajú – od farmaceutických spoločností, ktoré vyrábajú liečivá pre domáce zvieratá, cez internetových predajcov oblečenia, až po poskytovateľov zdravotného poistenia, ktoré je v USA, ale aj iných krajinách, pomerne obľúbené.

Tejto investičnej téme napomáha aj trend starnutia populácie a zvyšujúceho sa počtu jednočlenných domácností, ktorý je vo vyspelých krajinách zrejmý. Domáci miláčikovia tak robia osamelým ľuďom spoločnosť a tí na nich neváhajú míňať stále viac peňazí – napríklad aj na vianočné darčeky.
 

2021_2_26_investicne_trendy_infografika

Etické investovanie podporuje aj Európska únia
Obrovským trendom vo svete investícií je aj etické, respektíve udržateľné investovanie, známe pod skratkou ESG (od anglických slov Environmental, Social, Governance). Ak investujete do ESG fondov, vaše peniaze podporujú firmy, ktoré pri vykonávaní svojej podnikateľskej činnosti dbajú aj na:

  • Environmentálne hľadisko (napr. úsporu energie, znižovanie produkcie CO2 a iných skleníkových plynov, využívanie obnoviteľných zdrojov a pod.)
  • Spoločenské hľadisko (napr. prospešné služby v oblasti zdravotnej starostlivosti, dodržiavanie pracovných noriem a pod.)
  • Verejne akceptovateľné hľadisko (napr. etické hodnoty a praktiky, transparentnosť, pomoc rozvíjajúcim sa štátom a pod.)

Fakt, že čoraz viac ľudí dbá na to, aby boli ich peniaze investované eticky či udržateľne vidieť, samozrejme, aj na číslach. Kým v roku 2018 pritieklo v Európe do ESG fondov necelých 49 mld. eur, v minulom roku to už bol viac ako dvojnásobok, necelých 120 mld. eur.

Do roku 2025 sa očakáva, že viac ako polovica európskych aktív bude trvalo udržateľná. Až 77 percent inštitucionálnych investorov v Európe deklaruje, že do uvedeného dátumu prestane nakupovať fondy, ktoré neplnia ESG kritériá. A to znamená jediné – vysoký dopyt po udržateľných riešeniach bude mať vplyv aj na ich pozitívnu výkonnosť.

2021_2_26_investicne_trendy_ESG_G

Udržateľné investovanie podporuje aj samotná Európska únia. Od marca tohto roka vstupuje do platnosti nariadenie Európskeho parlamentu a Rady EÚ, podľa ktorého už budú musieť správcovia aktív a jednotlivé spoločnosti zverejňovať na svojom webe informácie o ich prístupe k udržateľnosti. Rovnako tak klientom, teda napríklad vám, budú musieť sprostredkovatelia jasne vysvetliť, do akej miery je investícia, ktorú sa chystáte urobiť, udržateľná a spoločensky zodpovedná. A to rast ESG fondov ešte väčšmi podporí.

Povedzte nám o vašich želaniach, snoch a cieľoch

Našimi klientmi sú šikovní, aktívni ľudia, ktorí sa dokážu nadchnúť pre to čo robia tak v osobnom, ako aj pracovnom živote. Ak patríte medzi nich, radi vás podporíme. Dohodnite si bezplatné stretnutie a zistite aké benefity získate, ak zveríte svoje peniaze profesionálom, ktorých starostlivosť o financie baví.

Roboty ako súčasť portfólia
Zásadný vplyv automatizácie a robotizácie na priemysel a globálnu ekonomiku je niečo, s čím sa stretávame už niekoľko rokov. A ešte väčšmi sa budeme – obzvlášť preto, akú zásadnú úlohu zohrali počas pandémie.

Kým pred pandémiou boli bežné roboty napr. vo fabrikách na výrobu automobilov či v našich počítačoch, kde za nás vypĺňali tabuľky a generovali dáta, počas minulého roka sme ich začali stretávať napríklad aj v nemocniciach. Namiesto toho, aby nám teplotu meral zamestnanec kliniky, spravil to robot, ktorý mal súčasne zabudovaný dávkovač dezinfekcie či skener na kontrolu rúška. A to je len jeden z mnohých príkladov.

Svetové ekonomické fórum odhaduje, že do roku 2025 dôjde v dôsledku pandémie Covid-19 k urýchleniu automatizácie a zmene v deľbe práce medzi ľuďmi a strojmi až pri 85 miliónoch pracovných miest po celom svete. Investícia do fondov zameraných na spoločnosti venujúce sa robotizácii či automatizácii bude preto do budúcnosti ešte zaujímavejšia, ako doteraz.

Digitalizácia sa pandémiou neskončí
To, že akcie technologických firiem generujú nadštandardné zisky nie je žiadnou novinkou. Veľmi dobre ustáli minuloročnú búrku na akciovom trhu najmä technologickí giganti – Apple, Microsoft, Amazon, Facebook či Alphabet (Google). Obrovský potenciál rastu však majú aj mnohé ďalšie spoločnosti (a teda aj ich akcie), ktoré sa venujú napríklad vývoju smartfónov a 5G sietí, alebo cloudovým službám, digitálnej bezpečnosti, biometrii, streamovaniu a online platbám. A to sa ani po skončení pandémie nezmení. Koronavírus trendy v umelej inteligencii, Big Data, virtuálnej realite a smart vybavení domácnosti len urýchlil.
 

Investícia do fondov zameraných na spoločnosti venujúce sa robotizácii či automatizácii bude do budúcnosti ešte zaujímavejšia, ako doteraz.

Vlna pasívneho investovania pokračuje
Pasívne investovanie, teda investovanie do ETF (Exchange Traded Funds) fondov, je v súčasnosti globálne veľmi populárne. Podstatou pasívneho investovania je, že investície vo fondoch len kopírujú vývoj na jednotlivých akciových indexoch, manažéri portfólia do nich aktívne príliš nezasahujú.

Výhodou takéhoto investovania je, že v mnohých prípadoch vedia z dlhodobého hľadiska zarobiť viac ako aktívne riadené podielové fondy. V jednoduchosti povedané – využívajú výnosy hlavných akciových indexov.

Benefitom pre drobných investorov je aj to, že poplatky za ich správu sú nižšie ako pri aktívnom manažmente fondov a dá sa v nich investovať pravidelne aj v malých sumách. Navyše, na rozdiel od podielových fondov je zisk z predaja cenných papierov obchodovaných na burze (čo ETF fondy sú) a držaných viac ako rok oslobodený od dane z príjmu, čo investorom zvyšuje výnos.

Za ostatné roky zaznamenali ETF fondy vďaka týmto výhodám rapídny nárast. Podľa Bank of America sa za posledných 10 rokov zvýšili celkové aktíva v ETF fondoch zo 770 mld. dolárov na 4,3 bilióna a do roku 2030 podľa jej odhadov narastú až na 50 biliónov dolárov.
 

2021_2_26_etf_G

Ako začať s investovaním
Ak už sa pre investovanie rozhodnete, ideálne je, ak o ňom začnete premýšľať naopak – nie kam investovať, ale kam sa chcete dopracovať. Ako úplne prvú vec by ste si teda mali premyslieť, akú sumu by ste chceli na konci investovania dosiahnuť a na základe toho nastaviť, ako dlho vám to potrvá a akým spôsobom to dosiahnete. Vo všeobecnosti pritom platí, že pri rozumnom investovaní by sa mala doba investovania merať v rokoch, nie mesiacoch či týždňoch.

Investovať môžete buď sami - ak máte skúsenosti - alebo sa môžete obrátiť na investičného poradcu Swiss Life Select. Ten vám pomôže so skladaním vhodného portfólia, aby ste dosiahli očakávané investičné ciele a mohli žiť život podľa vlastných predstáv.
 

Žena si vybavuje podnikateľský účet zadarmo.

Tlačové správy

Povinný účet pre podnikateľov môže byť aj bez poplatku

Od budúceho roku bude potrebné oddeľovať súkromné financie od firemných. Pri právnických osobách je to samozrejmosťou už dnes, no živnostníkom pribudne pre transakčnú daň jedna nová povinnosť – mať transakčný účet.

Read more
Aj z termínovaného účtu môžete peniaze vybrať skôr.

Tlačové správy

Aj z termínovaného účtu môžete vybrať peniaze skôr. V ktorej banke je to najvýhodnejšie

Termínované účty sú po dlhšom čase opäť v obľube. Je to pre zvýšené úroky, ktoré presiahli 3 % ročne. Klienti bánk majú takto úročenú viac ako 1 mld. eur. Pritom na viac ako ročnej viazanosti majú uložených v porovnaní s tým iba zanedbateľných 67 miliónov eur. Dlhá viazanosť pritom neznamená, že sa človek k peniazom nedostane. Je tam, ako inak, jedno „ale“.

Read more
Študenti môžu za otvorenie účtu v banke dostať odmenu.

Tlačové správy

Študenti, čas na finančnú odmenu sa kráti

Ste študent a ešte nemáte vlastný účet v banke? Práve teraz je ten čas, keď môžete využiť bankové kampane. Viaceré banky totiž študentov pri otvorení účtu finančne podporia.

Read more
Ako nahlásiť poistnú udalosť po dažďoch, povodniach a silnom vetre

Tlačové správy

Ako nahlásiť poistnú udalosť po výdatných dažďoch, povodniach a silnom vetre

Výdatné dažde a silný vietor spôsobili mnohým obyvateľom škody na majetku, domácnostiach, či autách. Ak máte tiež poškodený majetok, pozrite si návod, ako nahlásiť poistnú udalosť.

Read more
Nájdite odpovede na svoje otázky o hypotéke.

Tlačové správy

Najčastejšie otázky pri riešení prvého bývania

Chcete si zobrať hypotekárny úver na prvé bývanie? Máte však viac otázok ako odpovedí? Ladislav Smoroň, Oblastný riaditeľ Swiss Life Select Slovensko pripravil odpovede na najčastejšie o úveroch na bývanie.

Read more
Muž vysvetľuje klientke, prečo je lepšie zobrať si finančný produkt od licencovaného poskytovateľa.

Tlačové správy

Banková pôžička výhodnejšia ako od suseda?

Vraví sa, že najlepším spôsobom, ako sa s niekým pohádať, je požičať mu peniaze. Dôvodom budúcich sporov je neraz ústna dohoda, ktorú si každá zo strán vyloží inak. Aj písomná dohoda môže vyvolať spory, ak nespĺňa zákonom predpísaný obsah, resp. nie sú overené podpisy. A to ešte nie je reč o pôžičkách od neznámych či o tých, ktoré sú uzatvárané v tiesni.

Read more