Otázka, ktorú si skôr či neskôr položí každý začínajúci investor. Asi vás neprekvapí, že odpoveď nie je taká jednoduchá – podobne ako pri chudnutí, aj tu fungujú rôzne stratégie podľa toho, aká je vaša východisková situácia a čo chcete dosiahnuť. Dobrou správou však je, že existujú pravidlá, ktoré vám pomôžu sa v tvorbe portfólia aspoň základne zorientovať.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

1. Stanoviť si cieľ
Absolútne prvou otázkou, ktorú si treba pred investovaním položiť nie je do čoho by ste mali vložiť peniaze, ale čo chcete investovaním dosiahnuť. Podľa cieľa viete následne určiť, aké zhodnotenie a k tomu prislúchajúce riziko chcete podstúpiť.

Napríklad, ak je váš cieľ dosiahnuť o 30 rokov pasívny príjem 1 000 eur mesačne a môcť si ho užívať 20 rokov, tak si pri očakávanom zhodnotení 5 % musíte odkladať aspoň 237 eur mesačne. A keďže 5-percentné zhodnotenie nezískate ani v banke, ani na dlhopisoch, musíte investovať do akcií – vďaka cieľu teda viete, do akých aktív investovať. „Môžete investovať aj konzervatívnejšie s očakávaním nižšieho zhodnotenia a nižšieho rizika, ale pri nezmenenom cieli to bude znamenať dlhší investičný horizont alebo vyššie pravidelné vklady. Dobrou správou je, že investícia sa vždy dá namodelovať na mieru a flexibilne prispôsobovať aktuálnej životnej situácii človeka kedykoľvek, keď je to potrebné,“ hovorí analytik Swiss Life Select Slovensko Peter Világi.

Inak bude vaše portfólio vyzerať, ak už na začiatku máte kapitál, ktorý chcete investovať. V takom prípade býva cieľom investorov skôr udržiavanie hodnoty daného majetku a volia teda opatrnejšie, konzervatívnejšie investičné stratégie.
 

Investícia sa vždy dá namodelovať na mieru a flexibilne prispôsobovať aktuálnej životnej situácii človeka kedykoľvek, keď je to potrebné.

2. Zvoliť vhodnú kombináciu aktív
Toto je zrejme ten najzložitejší krok. Vo všeobecnosti však platí, že dobré portfólio by malo byť čo možno najviac diverzifikované, postavené na globálnych aktívach a malo by kopírovať indexy ako MSCI World Index v kombinácii napríklad s dlhopisovým Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond Indexom. „Potom už len vhodne doplniť hotovostnú rezervu, investičné nehnuteľnosti a alternatívne investície a portfólio je na svete,“ vymenúva Peter Világi.

Základ je, aby ste obsiahli rôzne sektory a krajiny a vaša investícia teda bola do každého počasia. V opačnom prípade sa vám môže stať, že si vyberiete len sektor alebo región, ktoré síce historicky dosiahli nadštandardné zhodnotenie, ale zmenou nálady na trhu bublina praskne, cena aktív sa zreálni a vy budete v dlhodobom mínuse. „To je prípad japonského indexu Nikkei 225, ktorý sa na svoj vrchol z roku 1989 dodnes nedostal. Alebo veľmi obľúbených akcií strednej a východnej Európy, ktoré investorov pobláznili vysokými historickými zhodnoteniami a k maximu z roku 2007 sa stále nevrátili. A podobný scenár platí aj pre akcie európskeho bankového sektora. Príkladov je mnoho. Pritom široko diverzifikované indexy prekonávajú jedno maximum za druhým,“ upozorňuje analytik.

Aby sme ale nedávali iba všeobecné rady a priniesli aj nejaké čísla, môžete sa inšpirovať napríklad najbohatšími ľuďmi sveta. Dolároví milionári majú podľa správy World Wealth Report 2020 od spoločnosti Capgemnini svoje aktíva rozložené nasledovne:

30% - akcie
25% - hotovosť
17% - dlhopisy
15% - nehnuteľnosti
13% - alternatívne aktíva ako napr. kryptomeny, komodity, víno, umenie a podobne.

3. Potlačiť nutkanie a nezasahovať
Pre mnohých veľmi náročný, no potrebný krok. Ak už si svoje portfólio nastavíte, musíte ho nechať pracovať a nezasahovať doň príliš často – v opačnom prípade nikdy ani nezistíte, či by vám skutočne zarobilo. Ľudí však často láka reagovať na aktuálnu situáciu a snažiť sa z nej vyťažiť. Je to pochopiteľné, no štatistiky ukazujú, že najlepšie vždy obídu tí, ktorí sa nesnažia časovať trhy.

„Ako uvádza štatistika JP Morgan Asset Management, bežný investor zarobil v období od 1999 do 2019 len 2,5 percenta ročne, zatiaľ čo S&P 500 zhodnotil o 6,1 percenta ročne. Dôvodom je práve snaha vystihnúť najlepšiu príležitosť na nákup alebo predaj. Ale pravdou je, že väčšina investorov najviac zarobí, keď si uvedomí, že dobrá investícia je nuda, ktorá len kopíruje široko diverzifikovaný index,“ vysvetľuje Peter Világi.
 

Ak už si svoje portfólio nastavíte, musíte ho nechať pracovať a nezasahovať doň príliš často – v opačnom prípade nikdy ani nezistíte, či by vám skutočne zarobilo.

4. Nechať si poradiť
Ak si po prečítaní vyššie uvedených bodov vravíte, že aj tak úplne neviete, ako s investovaním začať a do čoho presne vložiť svoje úspory, nevadí. Investovanie je pomerne komplexná záležitosť a je vysoko rizikové staviť pri nej na začiatočnícke šťastie. Vždy sa môžete obrátiť na profesionálneho investičného poradcu Swiss Life Select, ktorý s vami prejde vaše ciele, potreby, možnosti a na základe nich spolu s vami zostaví vhodné portfólio.

Treba však myslieť na to, že dobré a stabilné investovanie je dlhodobou aktivitou, ktorá je podobná ako podnikanie – ani od novozaloženej firmy nemôžete očakávať obrovské výnosy hneď po prvom roku. Ak chcete dosiahnuť život podľa vlastných predstáv, musíte vedieť ako na to (či už vy alebo váš investičný poradca) a byť trpezlivý.
 

Povedzte nám o vašich želaniach, snoch a cieľoch

Našimi klientmi sú šikovní, aktívni ľudia, ktorí sa dokážu nadchnúť pre to čo robia tak v osobnom, ako aj pracovnom živote. Ak patríte medzi nich, radi vás podporíme. Dohodnite si bezplatné stretnutie a zistite aké benefity získate, ak zveríte svoje peniaze profesionálom, ktorých starostlivosť o financie baví.

Dovolenkári, tieto užitočné rady vám môžu ušetriť peniaze

Tlačové správy

Dovolenkári, tieto užitočné rady vám môžu ušetriť peniaze

Dovolenkové obdobie je v plnom prúde. Prinášame pár postrehov, ktoré môžu pomôcť tým, ktorí za vytúženým oddychom ešte len odcestujú a pár vysvetlení nedostatku peňazí tým, ktorí sa už vrátili.

Čítať ďalej
Začnite si sporiť a k štátnemu dôchodku si môžete prilepšiť 100 či 200 eur.

Tlačové správy

Ako si k štátnemu dôchodku prilepšiť o 100 či 200 eur?

Neriešiť peniaze je snom asi každého. Možnosť míňať bez obmedzovania sa aj na dôchodku je viac ako sen. Smutná správa je, že na dosiahnutie tohto stavu treba myslieť ideálne už od mlada a treba k tomu vlastné pričinenie. Výška dôchodku je len v rukách každého z nás.

Čítať ďalej
Senior naletel podvodníkom. Čo má teraz robiť?

Tlačové správy

Seniori, poradíme vám ako nenaletieť podvodníkom

„Ahoj babi, to som ja, tvoj vnuk. Mám problém a potrebujem peniaze. Nemôžem sa zastaviť osobne, preto posielam za tebou kamaráta. Daj ich jemu. Ďakujem.“ Ide síce o zjednodušený no čoraz častejšie sa objavujúci obsah telefonátov, ktoré dostávajú dôchodcovia. Ide o podvod, ktorého cieľom je pod emočným a časovým tlakom vymámiť od nich peniaze.

Čítať ďalej
Anna von Boeticher sa potápa do hĺbky 125 metrov, bez fľaše stlačeného vzduchu a dokáže zadržať dych na šesť minút a dvanásť sekúnd.

Životné témy

Freediverka Anna von Boetticher: Každý ponor je cesta do vlastného vnútra

„Keď sa ponoríte, čelíte extrémnym podmienkam sveta okolo seba, a to vás úplne oddelí od všetkého. Meriate si sily s hĺbkou, vodou. Testujete seba, svoje telo, svoju myseľ. A vlastné hranice“, vymenúva Anna von Boetticher.

Čítať ďalej
Študenti môžu nechať svoje peniaze z brigády zarábať.

Tlačové správy

Študenti, po brigáde môžete nechať svoje peniaze zarábať

Leto je čas brigád a príležitostných zárobkov študentov. Nezáleží na tom, či príjmy budú plynúť z manuálnej, administratívnej alebo kreatívnej práce, záleží na tom, ako študenti získané peniaze použijú.

Čítať ďalej
Slováci potrebujú bývať, preto majú množstvo otázok ohľadom hypoték.

Tlačové správy

Refixácia alebo refinancovanie? 3-ročný alebo 10-ročný fix? Toto sú odpovede na najčastejšie otázky o hypotékach

Štatistiky ukazujú, že trh s hypotékami začína rásť. Či ide iba o malú zmenu alebo začiatok nového trendu ukážu najbližšie mesiace. Fakt je, že ľudia potrebujú niekde bývať a na Slovensku je zvykom bývať vo vlastnom a podľa vlastných predstáv. Taktiež sa dá povedať, že výška úrokových sadzieb nie je vysoká, a to vzhľadom na to, že sme už splácali drahšie hypotéky.

Čítať ďalej

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.