Šoféruje s úplnou samozrejmosťou, na trati jazdí v ideálnej stope a na konte má už nejedno víťazstvo, vzácne tituly aj účasť na majstrovstvách sveta. Že čo je na tom čudné? To, že má Jakub Gašparovič 11 rokov a na motokárach jazdí od šiestich.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Okruh v rakúskom Bruck an der Leitha je od Bratislavy len hodinu cesty. Tréning pred víkendovými pretekmi počuť z diaľky. A naraz si pripadáme ako vo filme o legendách formuly 1. Vôňa benzínu, tréneri na tribúne, ktorí nervózne krútia hlavami alebo si natešene mädlia ruky, tímové stany, v ktorých vidíme na stojanoch vyložené motokáry, ktoré práve netrénujú.

Akurát to miestami pôsobí trochu ako z Gulliverových ciest. Jazdci si vážnymi nacvičenými pohybmi rozopínajú prilby, skladajú kukly a strapatia vlasy, akurát sú od dospelých o dve hlavy nižší a žiaden z nich ešte nemá vodičák.
 

Život s vôňou benzínu

Jakub Gašparovič v motokáre prvýkrát sedel, keď mal šesť. S dedkom a bratrancom si boli zajazdiť v hale, kde sa ukázalo, že má talent. Čoskoro sa zoznámili s mechaničkou Alenou Kontárovou, ktorej však nikto nepovie inak ako Ajka. Na dráhe v Dlhej viedla motokárový krúžok pre deti a začiatočníkov. Netrvalo dlho a Jakuba čakali jeho prvé preteky a po niekoľkých ďalších tréningoch sa stal pilotom stajne KF Racing Team, rodinného zoskupenia, v ktorom okrem Ajky pôsobia aj jej otec a sestra. Sestry Kontárové kedysi samy pretekali, neskôr však zostali už len v zákulisí motošportu. „Je to drahý koníček,“ vysvetľuje Ajka a dodáva, že hoci už roky nepreteká, je rada, že pri motokárach zostala skoro celá jej rodina. „Žijeme život, aký chceme, hoci nie sme veľa doma, ale pri motokárach sme stále spolu,“ dodáva.

Malým jazdcom vôbec nepríde zvláštne, že sa v otvorenej motokáre preháňajú po okruhu rýchlosťou nezriedka vyššou ako 100 kilometrov za hodinu. Práve naopak, keď sa Jakuba pýtame, ako sa naučil jazdiť, len pokrčí ramenami a vysvetľuje, ako postupne čoraz precíznejšie sledoval stopu a zdokonaľoval sa v predbiehacích manévroch. Má pritom blahosklonný výraz dieťaťa, ktorého sa nechápaví dospelí už zase pýtajú na úplnú samozrejmosť. Ožije však pri otázke o najväčších úspechoch. Je trojnásobným majstrom Slovenska, trikrát pretekal na majstrovstvách sveta a stal sa aj vicemajstrom strednej a východnej Európy pre rok 2022. Vďaka motokáram precestoval už kus sveta. Okrem desiatky európskych krajín pretekal aj v Bahrajne.
 

A7405793
„Parťákom“ malého pilota Jakuba je od začiatku kariéry dedko Vilko, ktorý ho k motokáram priviedol.

Motošportom žije celá rodina

Jakubovi motokáry zmenili život. No nielen jemu. Profesionálny motošport ovplyvnil celú rodinu. „Sme stále na cestách a niekedy mám pocit, že len periem, balím, vybaľujem a znova periem a balím,“ priznáva Jakubova mama Katarína, ktorá si však cestovanie užíva. To ale popravde úplne nevyhovuje Kubkovej mladšej sestre, s ktorou jeden z rodičov zvyčajne zostáva doma.

„Parťákom“ malého pilota je od začiatku kariéry dedko Vilko, ktorý ho k motokáram priviedol.
Avšak nech je pri pretekoch ktorýkoľvek člen rodiny, adrenalín prežívajú všetci. Mama Katarína si spomína na prvé víťazstvo talentovaného syna. „Vyhral hneď svoj druhý pretek. Mal sedem rokov a zvíťazil s obrovským náskokom. Nadšený mi volal, a keď som sa ho spýtala, ako to dokázal, tak mi vysmiaty povedal, že ani sám nevie. Nikdy na to nezabudnem, nikdy,“ dodáva s úsmevom. „Nech je výsledok akýkoľvek, som pyšná, pretože hoci je rýchlym pilotom, vždy je férový a niekedy až príliš ohľaduplný,“ vysvetľuje Katarína Gašparovičová.
 

Ak si chcete pozrieť video, prijmite marketingové súbory cookie. Nastavenia cookies

Preteká vďaka disciplíne

Keď Jakub nesedí v kokpite motokáry, pripravuje sa fyzicky ̶ pláva, cvičí s kondičným trénerom alebo sa venuje wakeboardingu. Možno sa vám v hlave vynorila otázka, ako môže jedenásťročný chlapec tráviť toľko času cestovaním a športom ̶ ako je vôbec možné, že stíha školu. „Mám veľmi tolerantné pani učiteľky,“ zdôveruje malý pretekár s úsmevom, „veľa sa musím pripravovať doma, zatiaľ to však zvládam.“

Preteky, na ktoré netreba ďaleko dochádzať, pre rodinu Gašparovičovcov nie sú problém. Do niekoľkých hodín po nich sú doma a na prípravu do školy si už zvykli. „Náročnejšie sú súťaže, z ktorých Kubko prichádza až v pondelok nadránom, vtedy ide ráno do školy ako mátoha,“ vysvetľuje Katarína. Je však veľmi vďačná, že na osemročnom gymnáziu v bratislavskej Karlovej Vsi, ktoré Jakub navštevuje, sú ústretoví a podávajú mu pomocnú ruku.

Najradšej má telesnú, ale obľúbil si aj angličtinu a matematiku. Oba predmety využije aj v budúcnosti, ťahá ho to totiž za volant športových áut alebo formuly 1. Jakubovým vzorom je viacnásobný majster sveta Lewis Hamilton. Priblížiť sa mu by bol splnený sen.
 

A7406258
Jakub Gašparovič šoféruje s úplnou samozrejmosťou, na trati jazdí v ideálnej stope a na konte má už nejedno víťazstvo, vzácne tituly aj účasť na majstrovstvách sveta.

Budúcnosť je na okruhu, no trochu aj vo hviezdach

Fandia mu, samozrejme, aj jeho najbližší. Mama Katarína ale zdôrazňuje, že sa na svoje možnosti pozerajú realisticky: „Uplatniť sa v motošporte je pomerne náročné a už samotný karting (pozn. red.: pretekanie na motokárach) je finančne náročný. Zháňať podporu je aj pre úspešného pilota takmer nemožné. Snažíme sa Kubka podporovať zo všetkých síl, ale uvidíme, čo prinesie budúcnosť.“

Keď sa pani Gašparovičová obzrie do minulosti, vidí, ako pretekanie jej syna zmenilo: „Z Kubka sa vďaka kartingu stal samostatný a rozumný chlapec. Keď bude žiť život podľa svojich predstáv, tak to bude splneným snom aj pre nás, jeho rodinu.“
 

Séria videoportrétov

Život podľa vlastných predstáv

Spoločnosť Swiss Life pravidelne pripravuje portréty ľudí, pre ktorých zohráva dôležitú úlohu sebarealizácia. Sebarealizácia a život podľa vlastných predstáv je totiž podstatou našej práce. Uvedomujeme si, že životy našich klientov nejdú vždy podľa plánu. Pokiaľ však ide o finančné zabezpečenie, krytie rizík a potreby a požiadavky, dbáme na to, aby sme ich zosúladili. Naše riešenia pomáhajú klientom žiť život, pre ktorý sa sami rozhodli. Práve to je základ úspechu Swiss Life v posledných 165 rokoch a je to aj základom našej firemnej budúcnosti.

Povedzte nám o vašich želaniach, snoch a cieľoch

Našimi klientmi sú šikovní, aktívni ľudia, ktorí sa dokážu nadchnúť pre to čo robia tak v osobnom, ako aj pracovnom živote. Ak patríte medzi nich, radi vás podporíme. Dohodnite si bezplatné stretnutie a zistite aké benefity získate, ak zveríte svoje peniaze profesionálom, ktorých starostlivosť o financie baví.

Žena platí na internete platobnou kartou.

Tlačové správy

Odhaľte internetové finančné nástrahy

Nie, určite nemáte zabudnuté bitcoiny na burze, o ktorej ste doteraz nepočuli. Nie nemáte bohatého strýka v Amerike, ktorý vám odkázal obrovské dedičstvo. Nie, nemáte zázračné schopnosti na odhalenie najvýnosnejších príležitostí na kapitálovom trhu. Áno, toto sú najčastejšie nástrahy, s ktorými sa Slováci stretávajú na internete.

Čítať ďalej
naučíme vás šetriť, keď nakupujete v zľavách_opt

Tlačové správy

Nakupujete v zľave? Ukážeme vám, ako na tom skutočne šetriť

Klobúk v 50 % zľave, topánky dokonca o 70 % lacnejšie, či dve maslá za cenu jedného. Znie to lákavo, však? Ak je zľava skutočná a veci naozaj potrebujete, oplatí sa vám ich kúpiť. Ale otázkou je, čo sa potom stane s ušetrenými peniazmi?

Čítať ďalej
Čo má spoločné finančná rezerva a rezerva v aute?

Tlačové správy

Čo má spoločné finančná rezerva a rezerva v aute?

Finančný vankúš je ako rezerva v aute. Zaberá priestor a mierne zvyšuje spotrebu. No v momente, keď ju potrebujete, ste radi, že ju môžete použiť. Samozrejme, vždy sa nájdu ľudia, ktorí žiadnu rezervu v aute práve pre zvýšenie kapacity kufra či zníženie spotreby nemajú. Rovnako to platí aj pri financiách.

Čítať ďalej
Petra Strapáčová, Oblastná riaditeľka Swiss Life Select začala jachtárčiť po dovolenke v Chorvátsku.

Životné témy

Petra Strapáčová, ktorá preplachtila Severný Tichý oceán a je držiteľkou titulu Jachtár roka: „Kedysi mi hovorili, že som antitalent na športy“

Finančná sprostredkovateľka Petra Strapáčová dostala v roku 2017 pozvanie na firemnú dovolenku na katamarán. Tam pochopila, že sloboda a mentálny oddych na lodi a mori je to, čo ju napĺňa. Dnes hrdo nosí titul Jachtár roka, absolvovala jedny z najnáročnejších pretekov sveta – Clipper Around the World – a zároveň sa stará o svoj tím a svojich klientov, aby mohli žiť život podľa vlastných predstáv.

Čítať ďalej
Ako môžu banky pomôcť klientom, keď majú problémy so splácaním úveru.

Tlačové správy

Strašenie vysokými splátkami hypoték alebo ako banky môžu pomôcť v ťažkých časoch

Strach zo straty domova pre nesplácané hypotéky sa ukazuje iba ako strašenie. Banky majú totiž mechanizmy, ako sa s touto situáciou vysporiadať. To, že nejde o žiadnu novinku dokazuje fakt, že tak robili v podstatne ťažších časoch - počas covidu, keď problémy spôsobovali straty príjmov. Aké mechanizmy môžu teda banky dlžníkom ponúknuť a ako sa to prejaví na splátke hypotéky?

Čítať ďalej
Muž vkladá časť svojich úspor ako mimoriadnu splátku.

Tlačové správy

Po novom môžete splatiť viac. Mali by ste vôbec uvažovať o mimoriadnej splátke hypotéky?

Od septembra bude možné znížiť si hypotéku až o 30 %. Je to o polovicu viac, než je dostupné dnes. Pravdou je, že mimoriadne splátky vám môžu znížiť celkovú preplatenosť tým, že sa skráti splatnosť úveru, ale i znížiť mesačnú splátku. Oplatí sa však mimoriadna splátka aj vám?

Čítať ďalej