Či je vašim cieľom helikoptéra alebo jazdené auto, mali by ste najprv vedieť, koľko času máte do jeho dosiahnutia. Až potom môžete začať zisťovať, či je cieľ vzhľadom na dostupný čas reálny, alebo ho treba upraviť. A potom príde pravdepodobne dilema, či upraviť cieľ alebo čas.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Ambiciózne ciele vyžadujú vytrvalosť, disciplínu, odhodlanie a obetu. Toto všetko sa skrýva v pravidelnom investovaní.

Malé ciele sú spojené s nízkymi príspevkami a krátkymi sporiacimi horizontmi. Vysoké ciele vyžadujú dlhý čas a vysoké príspevky.

Dá sa vlastne našetriť s 20 eurami mesačne zaujímavá suma? Samozrejme, dá. Obzvlášť vtedy, ak máte tuhý korienok.
 

Po koľkých rokoch sa dá dosiahnuť cieľ, ak si mesačne sporíte 20 eur?

cieľ/výnos 1 % 2,5 % 4 % 5,5 % 8 %
20 000 € 60,6 roka 45,1 roka 36,7 roka 31,3 roka 25,5 roka
50 000 € 112,6 roka 73,1 roka 55,9 roka 46,0 roka 36,0 roka
100 000 € 164,3 roka 97,5 roka 71,9 roka 57,9 roka 44,3 roka

Z tabuľky je zrejmé, že viacgeneračné odkladanie 20 eur mesačne síce vedie k naplneniu stanoveného cieľa, avšak k naplneniu relevantných cieľov už nie. Za desiatky rokov sa síce stav účtu zvýši z nuly na požadovanú úroveň, no ťažko si za tieto peniaze bude človek môcť kúpiť niečo, čo si zaumienil na začiatku sporenia.

Inflácia je príčina, prečo je potrebné nezohľadňovať súčasné ale budúce potreby a ceny. Napríklad za 25 rokov sa ceny pri 2-percentnej inflácii zvýšia o 66 %. Inak povedané, kúpna sila peňazí sa zníži o 40 %. Pri 36 ročnom trvaní sa ceny zvýšia o 104 %, resp. kúpna sila sa zníži o 51 %. A pri 44-ročnom horizonte treba počítať s nárastom cien o 141 % a poklesom kúpnej sily o 58 %.

Čítajte viac >>> Vizuálny umelec Ašot Haas: „Diváka sa snažím mierne vykoľajiť a ponúknuť mu iný uhol pohľadu“

Obranou pred nepredvídateľnou infláciou je nasporiť si cieľovú sumu tak rýchlo, aby z nej inflácia veľa neubrala. Prípadne postupne zvyšovať pravidelný príspevok a tak skracovať predpokladané trvanie sporenia či zrýchliť rast hodnoty svojho účtu.

Ako to teda vyzerá s dostupnosťou helikoptéry? Napríklad vlastník takého Robinson R44 z roku 2013 pýta 290-tisíc dolárov. Ako rýchlo sa dá táto suma nasporiť s rôznymi mesačnými príspevkami, ukazuje nasledujúca tabuľka.
 

Koľko rokov treba pravidelne investovať na dosiahnutie 290 000 eur?

vklad/výnos 1 % 2,5 % 4 % 5,5 % 8 %
20 € 257,2 roka 137,8 roka 97,6 roka 76,7 roka 57,5 roka
100 € 122,9 roka 78,2 roka 59,3 roka 48,5 roka 37,8 roka
500 € 39,4 roka 31,7 roka 26,9 roka 23,6 roka 19,8 roka
2000 € 11,4 roka 10,6 roka 9,9 roka 9,3 roka 8,5 roka

Ak je predsa len 300-tisícový vrtuľník príliš ambiciózny cieľ, skúste sa poobzerať po vyhliadkovom lete alebo kurze pilotovania. 20-minútový let stojí približne 300 eur a výcvik 15 000 eur. To už je podstatne bližšie k splneniu cieľa a životu podľa vlastných predstáv aj pre bežného človeka.

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Žena platí na internete platobnou kartou.

Tlačové správy

Odhaľte internetové finančné nástrahy

Nie, určite nemáte zabudnuté bitcoiny na burze, o ktorej ste doteraz nepočuli. Nie nemáte bohatého strýka v Amerike, ktorý vám odkázal obrovské dedičstvo. Nie, nemáte zázračné schopnosti na odhalenie najvýnosnejších príležitostí na kapitálovom trhu. Áno, toto sú najčastejšie nástrahy, s ktorými sa Slováci stretávajú na internete.

Čítať ďalej
naučíme vás šetriť, keď nakupujete v zľavách_opt

Tlačové správy

Nakupujete v zľave? Ukážeme vám, ako na tom skutočne šetriť

Klobúk v 50 % zľave, topánky dokonca o 70 % lacnejšie, či dve maslá za cenu jedného. Znie to lákavo, však? Ak je zľava skutočná a veci naozaj potrebujete, oplatí sa vám ich kúpiť. Ale otázkou je, čo sa potom stane s ušetrenými peniazmi?

Čítať ďalej
Čo má spoločné finančná rezerva a rezerva v aute?

Tlačové správy

Čo má spoločné finančná rezerva a rezerva v aute?

Finančný vankúš je ako rezerva v aute. Zaberá priestor a mierne zvyšuje spotrebu. No v momente, keď ju potrebujete, ste radi, že ju môžete použiť. Samozrejme, vždy sa nájdu ľudia, ktorí žiadnu rezervu v aute práve pre zvýšenie kapacity kufra či zníženie spotreby nemajú. Rovnako to platí aj pri financiách.

Čítať ďalej
Petra Strapáčová, Oblastná riaditeľka Swiss Life Select začala jachtárčiť po dovolenke v Chorvátsku.

Životné témy

Petra Strapáčová, ktorá preplachtila Severný Tichý oceán a je držiteľkou titulu Jachtár roka: „Kedysi mi hovorili, že som antitalent na športy“

Finančná sprostredkovateľka Petra Strapáčová dostala v roku 2017 pozvanie na firemnú dovolenku na katamarán. Tam pochopila, že sloboda a mentálny oddych na lodi a mori je to, čo ju napĺňa. Dnes hrdo nosí titul Jachtár roka, absolvovala jedny z najnáročnejších pretekov sveta – Clipper Around the World – a zároveň sa stará o svoj tím a svojich klientov, aby mohli žiť život podľa vlastných predstáv.

Čítať ďalej
Ako môžu banky pomôcť klientom, keď majú problémy so splácaním úveru.

Tlačové správy

Strašenie vysokými splátkami hypoték alebo ako banky môžu pomôcť v ťažkých časoch

Strach zo straty domova pre nesplácané hypotéky sa ukazuje iba ako strašenie. Banky majú totiž mechanizmy, ako sa s touto situáciou vysporiadať. To, že nejde o žiadnu novinku dokazuje fakt, že tak robili v podstatne ťažších časoch - počas covidu, keď problémy spôsobovali straty príjmov. Aké mechanizmy môžu teda banky dlžníkom ponúknuť a ako sa to prejaví na splátke hypotéky?

Čítať ďalej
Muž vkladá časť svojich úspor ako mimoriadnu splátku.

Tlačové správy

Po novom môžete splatiť viac. Mali by ste vôbec uvažovať o mimoriadnej splátke hypotéky?

Od septembra bude možné znížiť si hypotéku až o 30 %. Je to o polovicu viac, než je dostupné dnes. Pravdou je, že mimoriadne splátky vám môžu znížiť celkovú preplatenosť tým, že sa skráti splatnosť úveru, ale i znížiť mesačnú splátku. Oplatí sa však mimoriadna splátka aj vám?

Čítať ďalej