Anna von Boetticher sa naposledy zhlboka nadýchne. Osem dlhých sekúnd, kým jej pľúca nie sú naplnené vzduchom, ktorý potrebuje na prežitie. Potom zmizne do hlbín.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Teraz je všade ticho. "Dýchanie, tlkot srdca. Práve teraz je život všetko, na čom záleží. Podstata ľudskej bytosti," hovorí Anna von Boetticher. Je nepochybne jednou z mála športovkýň, ktorá sa raduje, keď si  siahne na dno: potápa sa do hĺbky 125 metrov, bez fľaše stlačeného vzduchu a dokáže zadržať dych na šesť minút a dvanásť sekúnd. Freediveri sa vydávajú tam, kde je ticho úplné. Zhlboka sa nadýchnu a ponoria sa pod hladinu. Ak chcete trénovať tento typ potápania, musíte dobre poznať sami seba a pochopiť, čo sa deje vo vašom tele.

Keď zadržíte dych, mozog spustí alarm asi po minúte u väčšiny ľudí. Žiada pľúca, aby sa čo najrýchlejšie naplnili vzduchom. Ale toto je falošný poplach. Krv totiž stále obsahuje dostatok kyslíka na zásobovanie všetkých dôležitých orgánov.

apnoe_test_1x1
Panika je to, čo zabíja. Spanikárte a okamžite zomriete.

"Lekári hovoria, že človek môže zadržať dych na 15 minút bez toho, aby si z pohľadu zdravia ublížil. Musíte testovať svoje limity. Učíte sa zostať pokojný," hovorí Anna von Boetticher. Nič nedokáže zastaviť najúspešnejšiu nemeckú freediverku, dokonca ani pľúca, ktoré sú príliš malé, ani autoimunitné ochorenie.

Každý ponor, ktorý absolvuje, je cesta do vlastného vnútra. Je to skúsenosť, ktorá ju fascinuje aj po viac ako desaťročí, počas ktorého sa tomuto športu venuje - bez akéhokoľvek technického vybavenia. "Keď sa ponoríte, čelíte extrémnym podmienkam sveta okolo seba, a to vás úplne oddelí od všetkého. Meriate si sily s hĺbkou, vodou. Testujete seba, svoje telo, svoju myseľ. A vlastné hranice," vymenúva Anna von Boetticher.

Ticho v hlave

A na čo myslí, keď sa potápa do hlbín? "Keď klesám hlbšie a hlbšie, mám oči vždy zatvorené. A vždy si hovorím to isté: upokoj sa, zostaň pokojná! Počas dokonalého ponoru mám pocit, že som v bubline. Najprv sa musíte ponoriť do hĺbky 30 metrov, potom je vzduch vo vašom tele tak stlačený, že máte pocit ako pri voľnom páde. Zavriem oči a spadnem ako kameň. Tlkot srdca sa spomaľuje, neustále fúkam vzduch, aby som vyvážila tlak v ušiach. Akonáhle dorazím k značke označujúcej hĺbku, počujem slabý signál, otvorím oči, vezmem značku a potom: Wow. Toto je najlepší okamih. Vidím krásu mora. Neuveriteľný zážitok. Preto to všetko robím. Úplné ticho. Svet sa zastaví," opisuje pocity freediverka.

V lete 2011 chcela Anna von Boetticher v Šarm aš-Šajchu vytvoriť svetový rekord v kategórii s premenlivou hmotnosťou (VWT). V tejto disciplíne je potápač ťahaný na dno závažiami. Akonáhle dosiahne maximálnu definovanú hĺbku, uvoľní závažia a stúpa na povrch sám. Anna von Boetticher sa snažila o hĺbku 130 metrov, čo je cieľ, ktorý je jej srdcu blízky, pretože ho už v minulosti dosiahla, ale počas potápania – tentoraz ho mala zvládnuť na jeden nádych.

Zostup išiel dobre, ale počas výstupu došlo k incidentu: respiračný reflex sa spustil predčasne v 120 metroch. Zostala pokojná, aj keď jej bolo jasné, že utrpí pľúcnu barotraumu – stav, kedy sa krv natlačí do pľúc. Vtedy bolo Anne von Boetticher jasné, že to môže byť jej posledný ponor.

apnoe_bio2_16x9

Anna von Boetticher

Anna von Boetticher (50) vyrastala v Bavorsku. Študovala divadlo a literatúru, následne sa presťahovala do Londýna, kde pracuje v aukčnom dome Christie's v galérii - ale len tak sedí a predáva veci, nie svoje. Popri práci sa angažuje ako inštruktorka potápania. K freedivingu sa dostala až ako 37 -ročná, keď sa zúčastnila seminára s britským námorníctvom. Už po dvoch hodinách tréningu sa dostala na dno cvičného bazéna v hĺbke 28 metrov. „Pomyslela som si: Prečo je tu podlaha?“ Musím vyskúšať, ako hlboko ešte môže ísť."

Navštíviť jej stránku

Podarilo sa jej dostať do hĺbky 40 metrov, kde na ňu čakali pomocní potápači. Potom stratila vedomie. Päť dní na to, ako opisuje v knihe In die Tiefe (V hĺbke), trvala na tom, že si chce pozrieť videozáznam z nehody. „Videla som červenkastú penu, ktorá mi išla z nosa a úst a modrý odtieň v mojej tvári. Videla som ako ma vytiahli z vody na plošinu a ako mi lekár dával masáž srdca. A ako som otvorila oči a začala dýchať, ale s nepríčetným pohľadom bojovala medzi vedomím a kómou,“ spomína Anna von Boetticher.

O niekoľko dní neskôr sa už opäť potápala. Otázky však stále zostávajú: Čo sa pokazilo? Môže sa to stať znova? Mala by sa úplne vzdať svojej vášne? Pneumonológ hovorí, že je zázrak, že bola schopná zostať v tejto situácii pokojná. "Panika je to, čo zabíja. Spanikárte a príde okamžitá smrť," hovorí freediverka.

Medzi vojenskými plavcami a banskými potápačmi

Vďaka svojim schopnostiam je zaujímavá pre ľudí, s ktorými by sa bez potápania na jeden nádych nikdy nedostala do kontaktu. V roku 2015 ju kontaktovalo nemecké námorníctvo. Vedie prednášky v námornej škole v Bremerhavene, kde si získala rešpekt inštruktorov a regrútov. Okrem Bundeswehru odovzdáva svoje skúsenosti aj potápačom hasičskej služby a policajným potápačom.

Tieto záväzky sú jej hlavným zdrojom príjmu. Ako hovorí s freedivingu nezbohatnete - a pravdepodobne ho nebudete môcť robiť navždy. „Nemám dátum spotreby! Nie som jogurt! Ak sa zajtra už nebudem môcť potápať, okamžite sa pustím do lezenia po skalách a budem mať z toho radosť. V živote je dôležité byť vysoko sústredený, ale zároveň uvoľnený. Umožní vám to prekonať fyzické a duševné limity a vy pocítite šťastie,“ dodáva Anna von Boetticher.

Text: Christoph Grenacher
Image: Daan Verhoeven

Séria portrétov

Život podľa vlastných predstáv

Spoločnosť Swiss Life pravidelne pripravuje portréty ľudí, pre ktorých zohráva dôležitú úlohu sebarealizácia. Sebarealizácia a život podľa vlastných predstáv je totiž podstatou našej práce. Uvedomujeme si, že životy našich klientov nejdú vždy podľa plánu. Pokiaľ však ide o finančné zabezpečenie, krytie rizík a potreby a požiadavky, dbáme na to, aby sme ich zosúladili. Naše riešenia pomáhajú klientom žiť život, pre ktorý sa sami rozhodli. Práve to je základ úspechu Swiss Life v posledných 160 rokoch a je to aj základom našej firemnej budúcnosti.

Povedzte nám o vašich želaniach, snoch a cieľoch

Našimi klientmi sú šikovní, aktívni ľudia, ktorí sa dokážu nadchnúť pre to čo robia tak v osobnom, ako aj pracovnom živote. Ak patríte medzi nich, radi vás podporíme. Dohodnite si bezplatné stretnutie a zistite aké benefity získate, ak zveríte svoje peniaze profesionálom, ktorých starostlivosť o financie baví.

za kolko si nasporite

Tlačové správy

Splňte si túžby. Poradíme vám, ako si nasporiť 50 000 alebo 100 000 eur

Neveríte odporúčaniam, že pravidelným investovaním 10 alebo 20 eur mesačne dokážete nasporiť zaujímavé sumy? Oprávnene. Existuje však spôsob, ako sa k vysnenej sume dopracovať.

Čítať ďalej
ceny nehnutelnusti vs. zivotne minimum

Tlačové správy

Chcete ušetriť a čakáte na pokles cien nehnuteľností? Nemusí sa vám to oplatiť

Plánujete kúpiť nehnuteľnosť a teší vás pokles cien nehnuteľností? Vravíte si, že iba vďaka poklesu je vaše bývanie bližšie k realite, pretože doteraz bola hypotéka na jeho zadováženie príliš nízka? Ako vždy, aj táto minca má dve strany.

Čítať ďalej
Lampugnani_Aufmacher

Životné témy

Zahusťovanie zástavby robí z mesta lepšie miesto pre život

Neexistuje žiadna alternatíva k zahusťovaniu zástavby miest, hovorí architekt a urbanista Vittorio Magnogo Lampugnani. Preto volá skôr po budovaní mestských štvrtí ako internátnych sídlisk. Je za menej regulácie a väčšiu toleranciu medzi susedmi.

Čítať ďalej
ako sa budu presuvat dochodky

Tlačové správy

Ako bude vyzerať presun úspor v 2. pilieri

Prvého júla sa začnú presúvať úspory v rámci druhého piliera. „ Je to (síce veľmi oneskorená) reakcia na zmeny z roku 2013, keď sa v tom najnevhodnejšom čase realizovali presuny úspor do dlhopisových fondov,“ hovorí Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select.

Čítať ďalej
znizovanie rizika pri investovani_5.5

Tlačové správy

Nesľubujeme investíciu bez rizika. Ale poznáme spôsoby, ako ho eliminovať

Inflácia vysoká, garantovaný úrok na termínovaných vkladoch nízky a otázka kam umiestniť peniaze stále aktuálna.

Čítať ďalej
priprava na vyssie splatky OG

Tlačové správy

Obávate sa vyššej budúcej splátky? Panika nie je na mieste, ale príprava áno

Obávate sa, čo bude po skončení vašej súčasnej fixácie sadzby hypotéky? Panika síce nie je namieste, no bez povšimnutia to tiež netreba nechávať. Pripraviť na nárast splátky sa dá zhurta i postupne.

Čítať ďalej