Anna von Boetticher sa naposledy zhlboka nadýchne. Osem dlhých sekúnd, kým jej pľúca nie sú naplnené vzduchom, ktorý potrebuje na prežitie. Potom zmizne do hlbín.

Teraz je všade ticho. "Dýchanie, tlkot srdca. Práve teraz je život všetko, na čom záleží. Podstata ľudskej bytosti," hovorí Anna von Boetticher. Je nepochybne jednou z mála športovkýň, ktorá sa raduje, keď si  siahne na dno: potápa sa do hĺbky 125 metrov, bez fľaše stlačeného vzduchu a dokáže zadržať dych na šesť minút a dvanásť sekúnd. Freediveri sa vydávajú tam, kde je ticho úplné. Zhlboka sa nadýchnu a ponoria sa pod hladinu. Ak chcete trénovať tento typ potápania, musíte dobre poznať sami seba a pochopiť, čo sa deje vo vašom tele.

Keď zadržíte dych, mozog spustí alarm asi po minúte u väčšiny ľudí. Žiada pľúca, aby sa čo najrýchlejšie naplnili vzduchom. Ale toto je falošný poplach. Krv totiž stále obsahuje dostatok kyslíka na zásobovanie všetkých dôležitých orgánov.

apnoe_test_1x1
Panika je to, čo zabíja. Spanikárte a okamžite zomriete.

"Lekári hovoria, že človek môže zadržať dych na 15 minút bez toho, aby si z pohľadu zdravia ublížil. Musíte testovať svoje limity. Učíte sa zostať pokojný," hovorí Anna von Boetticher. Nič nedokáže zastaviť najúspešnejšiu nemeckú freediverku, dokonca ani pľúca, ktoré sú príliš malé, ani autoimunitné ochorenie.

Každý ponor, ktorý absolvuje, je cesta do vlastného vnútra. Je to skúsenosť, ktorá ju fascinuje aj po viac ako desaťročí, počas ktorého sa tomuto športu venuje - bez akéhokoľvek technického vybavenia. "Keď sa ponoríte, čelíte extrémnym podmienkam sveta okolo seba, a to vás úplne oddelí od všetkého. Meriate si sily s hĺbkou, vodou. Testujete seba, svoje telo, svoju myseľ. A vlastné hranice," vymenúva Anna von Boetticher.

Ticho v hlave

A na čo myslí, keď sa potápa do hlbín? "Keď klesám hlbšie a hlbšie, mám oči vždy zatvorené. A vždy si hovorím to isté: upokoj sa, zostaň pokojná! Počas dokonalého ponoru mám pocit, že som v bubline. Najprv sa musíte ponoriť do hĺbky 30 metrov, potom je vzduch vo vašom tele tak stlačený, že máte pocit ako pri voľnom páde. Zavriem oči a spadnem ako kameň. Tlkot srdca sa spomaľuje, neustále fúkam vzduch, aby som vyvážila tlak v ušiach. Akonáhle dorazím k značke označujúcej hĺbku, počujem slabý signál, otvorím oči, vezmem značku a potom: Wow. Toto je najlepší okamih. Vidím krásu mora. Neuveriteľný zážitok. Preto to všetko robím. Úplné ticho. Svet sa zastaví," opisuje pocity freediverka.

V lete 2011 chcela Anna von Boetticher v Šarm aš-Šajchu vytvoriť svetový rekord v kategórii s premenlivou hmotnosťou (VWT). V tejto disciplíne je potápač ťahaný na dno závažiami. Akonáhle dosiahne maximálnu definovanú hĺbku, uvoľní závažia a stúpa na povrch sám. Anna von Boetticher sa snažila o hĺbku 130 metrov, čo je cieľ, ktorý je jej srdcu blízky, pretože ho už v minulosti dosiahla, ale počas potápania – tentoraz ho mala zvládnuť na jeden nádych.

Zostup išiel dobre, ale počas výstupu došlo k incidentu: respiračný reflex sa spustil predčasne v 120 metroch. Zostala pokojná, aj keď jej bolo jasné, že utrpí pľúcnu barotraumu – stav, kedy sa krv natlačí do pľúc. Vtedy bolo Anne von Boetticher jasné, že to môže byť jej posledný ponor.

apnoe_bio2_16x9

Anna von Boetticher

Anna von Boetticher (50) vyrastala v Bavorsku. Študovala divadlo a literatúru, následne sa presťahovala do Londýna, kde pracuje v aukčnom dome Christie's v galérii - ale len tak sedí a predáva veci, nie svoje. Popri práci sa angažuje ako inštruktorka potápania. K freedivingu sa dostala až ako 37 -ročná, keď sa zúčastnila seminára s britským námorníctvom. Už po dvoch hodinách tréningu sa dostala na dno cvičného bazéna v hĺbke 28 metrov. „Pomyslela som si: Prečo je tu podlaha?“ Musím vyskúšať, ako hlboko ešte môže ísť."

Navštíviť jej stránku

Podarilo sa jej dostať do hĺbky 40 metrov, kde na ňu čakali pomocní potápači. Potom stratila vedomie. Päť dní na to, ako opisuje v knihe In die Tiefe (V hĺbke), trvala na tom, že si chce pozrieť videozáznam z nehody. „Videla som červenkastú penu, ktorá mi išla z nosa a úst a modrý odtieň v mojej tvári. Videla som ako ma vytiahli z vody na plošinu a ako mi lekár dával masáž srdca. A ako som otvorila oči a začala dýchať, ale s nepríčetným pohľadom bojovala medzi vedomím a kómou,“ spomína Anna von Boetticher.

O niekoľko dní neskôr sa už opäť potápala. Otázky však stále zostávajú: Čo sa pokazilo? Môže sa to stať znova? Mala by sa úplne vzdať svojej vášne? Pneumonológ hovorí, že je zázrak, že bola schopná zostať v tejto situácii pokojná. "Panika je to, čo zabíja. Spanikárte a príde okamžitá smrť," hovorí freediverka.

Medzi vojenskými plavcami a banskými potápačmi

Vďaka svojim schopnostiam je zaujímavá pre ľudí, s ktorými by sa bez potápania na jeden nádych nikdy nedostala do kontaktu. V roku 2015 ju kontaktovalo nemecké námorníctvo. Vedie prednášky v námornej škole v Bremerhavene, kde si získala rešpekt inštruktorov a regrútov. Okrem Bundeswehru odovzdáva svoje skúsenosti aj potápačom hasičskej služby a policajným potápačom.

Tieto záväzky sú jej hlavným zdrojom príjmu. Ako hovorí s freedivingu nezbohatnete - a pravdepodobne ho nebudete môcť robiť navždy. „Nemám dátum spotreby! Nie som jogurt! Ak sa zajtra už nebudem môcť potápať, okamžite sa pustím do lezenia po skalách a budem mať z toho radosť. V živote je dôležité byť vysoko sústredený, ale zároveň uvoľnený. Umožní vám to prekonať fyzické a duševné limity a vy pocítite šťastie,“ dodáva Anna von Boetticher.

Text: Christoph Grenacher
Image: Daan Verhoeven

Séria portrétov

Život podľa vlastných predstáv

Spoločnosť Swiss Life pravidelne pripravuje portréty ľudí, pre ktorých zohráva dôležitú úlohu sebarealizácia. Sebarealizácia a život podľa vlastných predstáv je totiž podstatou našej práce. Uvedomujeme si, že životy našich klientov nejdú vždy podľa plánu. Pokiaľ však ide o finančné zabezpečenie, krytie rizík a potreby a požiadavky, dbáme na to, aby sme ich zosúladili. Naše riešenia pomáhajú klientom žiť život, pre ktorý sa sami rozhodli. Práve to je základ úspechu Swiss Life v posledných 160 rokoch a je to aj základom našej firemnej budúcnosti.

Povedzte nám o vašich želaniach, snoch a cieľoch

Našimi klientmi sú šikovní, aktívni ľudia, ktorí sa dokážu nadchnúť pre to čo robia tak v osobnom, ako aj pracovnom živote. Ak patríte medzi nich, radi vás podporíme. Dohodnite si bezplatné stretnutie a zistite aké benefity získate, ak zveríte svoje peniaze profesionálom, ktorých starostlivosť o financie baví.

shutterstock_772932007_small2

Blogy

Očkovacia lotéria: Výhra môže byť šťastím aj prekliatím

Ľuďom vo finančných problémoch spravidla veľká výhra nepomôže. Často iba zvýrazní ako veľmi s peniazmi nedokážu hospodáriť. Veľký dom, apartmán v horách, či luxusné auto so sebou prinášajú zvýšené náklady na prevádzku a údržbu, ktoré bude človek platiť aj potom, keď minie všetky peniaze. Existuje veľa príkladov z histórie, keď rekordné výhry skončili rekordnými dlhmi, psychickými problémami, závislosťou a bezdomovectvom.

Čítať ďalej
apnoe_mood_16x8

Životné témy

Freediverka Anna von Boetticher: Je tam úplne ticho. Svet sa zastaví

Anna von Boetticher sa naposledy zhlboka nadýchne. Osem dlhých sekúnd, kým jej pľúca nie sú naplnené vzduchom, ktorý potrebuje na prežitie. Potom zmizne do hlbín.

Čítať ďalej
EF1B3095 (1)

Životné témy

Vedec Pavol Čekan: Ak si niečo zaumienim, nedokážem sa vzdať

Vyskúšal si prácu v najlepších svetových laboratóriách, no aj tak sa vrátil na Slovensko. Vedec Pavol Čekan sa stal známy najmä vďaka pandémii, hoci jeho spoločnosť v Bratislave vyvíja aj inovácie v diagnostike rakoviny. Všetko však mohlo byť inak, keby si zvolil ponúkanú dráhu operného speváka. Aj to je súčasťou jeho turbulentného životného príbehu.

Čítať ďalej
Two cute daughters enjoy interesting fairy tale story read by mommy, sitting together on couch in living room. Hobby and leisure funny time, development and education of children by parent at home

Blogy

Nádej na lacnejšie bývanie je večná. Aktuálne si však „dáva pauzu“

Napriek pandémii, ceny nehnuteľnosti stále rastú. Odborníci hovoria, že bývanie je ešte stále dostupnejšie ako v dlhodobom priemere, čiže o cenovej bubline zatiaľ nemôže byť reč. Znamená to, že teraz je ten správny čas na kúpu bývania, alebo stojí za to ešte počkať?

Čítať ďalej
Longoni_Stills-00058139

Životné témy

79-ročný starček stále skáče s padákom

Lietanie je pre Giana Paola Longoniho život. Je vo vzduchu vždy, keď môže a to buď vo svojom lietadle, s padákom alebo v špeciálnej kombinéza na lietanie. A to aj napriek tomu, že už dávno dosiahol dôchodkový vek.

Čítať ďalej
mestovsdedina-1

Skutočne sa oplatí vymeniť mestský byt za dom na vidieku?

Mnoho ľudí v niektorej fáze života dospeje k zásadnej otázke, či si kúpiť byt v meste alebo radšej uprednostniť rodinný dom na vidieku. Na túto dilemu sa dá pozrieť z viacerých uhlov: od ceny bývania, cez dopravu a infraštruktúru (školy, škôlky, obchody, služby) až po rozmiestnenie voľnočasových záujmov detí. Mnohí ľudia, ktorí si vyskúšali obe varianty, potvrdzujú, že tým najlepším indikátorom je úprimná odpoveď na otázku „Kde si najlepšie užijem život podľa vlastných predstáv?“

Čítať ďalej