Jane Goodall zmenila ako mladá žena spôsob, akým uvažujeme o primátoch - a o nás ľuďoch. Musela brániť výsledky svojho výskumu proti vtedajšiemu vedeckému zriadeniu.

Bez akéhokoľvek vedeckého vzdelania ste sa stali najvplyvnejšou výskumníčkou primátov na svete. Odkiaľ pochádza vaša odvaha na sebarealizáciu?

Mala som veľké šťastie, že som mala mamu, ktorá ma vždy podporovala. Ako dieťa som čítala veľa kníh o zvieratách. Väčšinou som ich mala z knižnice, keďže sme mali málo peňazí a práve zúrila druhá svetová vojna. Ako desaťročná som sa rozhodla, že v dospelosti pôjdem do Afriky žiť s divokými zvieratami a písať o nich knihy. Všetci sa mi smiali. Ako to chcem urobiť? Afrika bola ďaleko, bolo nesmierne nákladné sa tam dostať - a ja som bola „len dievča“. Ľudia mi hovorili, aby som snívala o veciach, ktoré by som mohla skutočne dosiahnuť. No moja mama nie. Jednoducho mi povedala, že ak to naozaj chcem urobiť, musím tvrdo pracovať, využiť každú príležitosť - a nikdy sa nevzdať.

Táto rada bola očividne úspešná.

Dala som ju tisíckam mladých ľudí a želám si, aby mama žila a počula, koľko ľudí mi povedalo: "Jane, ďakujem! Naučila si ma to. Lebo, keď sa to podarilo tebe, tak to dokážem aj ja.“ Moja mama ma tiež naučila počúvať najprv ľudí, ktorí s vami nesúhlasia. Aby som pochopila ich myslenie a možno sa dozvedela niečo, čo by ma prinútilo prehodnotiť svoj vlastný názor. No, ak som aj naďalej verila, že mám pravdu, potom by som mala mať aj odvahu stáť si za svojím presvedčením. Vďačím za veľa z môjho úspechu mojej múdrej mame.

goodall
Šimpanzy majú veľmi odlišné osobnosti.

Váš výskum ukázal - na rozdiel od predchádzajúceho prevládajúceho názoru, že šimpanzi majú myseľ a zložité emócie.

Šimpanzy majú veľmi odlišné osobnosti, ako som mala možnosť vidieť počas pobytu medzi nimi. Videla som, ako dokážu byť ľahko podráždení, prefíkaní alebo statoční. Videla som, ako cítia smútok, ako sú starostliví, ale aj ako bojujú proti sebe s veľkou brutalitou. Videla som ich nežne sa objímať a bozkávať. Videla som ich ľudské správanie.

Napriek tomu etablovaní vedci spočiatku odmietli výsledky vášho výskumu.

Povedali mi, že som urobila všetko zle. Že je to nevedecké. Nemohla som pripísať ľudské črty, pocity, alebo myseľ šimpanzom.

Čo je potrebné na to, aby sa človek stal priekopníkom ako vy?

Najdôležitejšie je odhodlanie uspieť. Potom potrebujete trpezlivosť, pretože úspech nie vždy prichádza rýchlo. Som tiež tvrdohlavý človek - ak je to správne slovo: Nevzdávam sa tak ľahko; Som pripravená stáť si za vlastným názorom a nebojím sa zastrašovania. Niekto by to mohol nazvať odvahou. A je dôležité byť optimistom – pretože bez nádeje sa stanete ľahostajnými a vzdáte sa.

goodall-portrait
Sme zodpovední za náš vlastný osud.

Čo pre vás znamená sebaurčenie?

Nemôžem to povedať lepšie ako Shakespeare v Juliusovi Caesarovi: „Nie vinou hviezd, drahý Brutus, len vlastnou vinou sme slabochovia.“ Sme zodpovední za náš osud. Musíme v seba veriť.

Je sebaurčenie dôležité aj pre šimpanzy?

Čo možno pozorovať: Niektorí samci sú viac motivovaní ako iní, aby dosiahli vysokú pozíciu v hierarchii. Zaujímavé je, že často sú to tí, ktorí mali podporné matky v mladom veku. Väčšina samcov bude v určitom okamihu spochybňovať vyššie postaveného jedinca. Potom, ak dôjde k boju a mladý samec je zranený, v tej chvíli sa môže vzdať svojich túžob. Ale niektorí sa nevzdávajú, až kým neporazia všetkých svojich súperov.

Máte 87 rokov a ste stále veľmi aktívna. Aké je tajomstvo dlhého života?

Mám šťastie, že mám dobré gény. Moja stará mama sa dožila 98, moja mama 96 a môj otec 97. Dokonca aj môj strýko mal 88 rokov napriek problémom s alkoholom a infarktu. Zdedila som silné korene po mojom otcovi. A som vegetariánka už od svojich 20 rokov, odkedy som sa zistila pravdu o farmách ako továrňach na mäso.

Aký je zmysel života?

Pre každého je pravdepodobne iný. Pre mňa je život výzvou. Je to ako keby som dostala misiu: Zvýš povedomie o škodách, ktoré páchame našej planéte a daj ľuďom nádej. To je dôvod, prečo som začala náš mládežnícky program Roots & Shoots. Aktuálne existujú skupiny všetkých vekových kategórií vo viac ako 50 krajinách, od materských škôl až po univerzity, ktoré pracujú na vlastných projektoch a rozhodli sa vytvoriť lepší svet pre ľudí, zvieratá a životné prostredie. Každý má v tomto živote svoju rolu. Každý môže prispieť každý deň. Spolu môžeme zmeniť svet, kým bude príliš neskoro.

Jane Goodall

goodall-portrait
Výskumníčka šimpanzov a environmentálna aktivistka

Jane Goodall (87) je jednou z najznámejších zvieracích výskumníkov a ochranárov na svete. V roku 1960, ako 26-ročná, začala prvú dlhodobú štúdiu divokých šimpanzov v Tanzánii. Zistila, že šimpanzy používajú nástroje, ktoré si vytvárajú. Napríklad otrhajú rastlinné stonky a strkajú ich do termitových kopcov, aby našli potravu. To vyvrátilo predchádzajúcu vedeckú teóriu, podľa ktorej len ľudia dokázali vyrábať nástroje. Goodall sa stala okamžite svetoznámou. Inštitút Jane Goodall sa zaviazal chrániť primáty. Projekty siahajú od ochrany prírody a druhov až po rozvojovú spoluprácu a sú určené na pomoc ľuďom, zvieratám a životnému prostrediu.

Fotky: Michael Neugebauer; Inštitút Jane Goodall / Michael Cox; Vincent Calmel

Povedzte nám o vašich želaniach, snoch a cieľoch

Našimi klientmi sú šikovní, aktívni ľudia, ktorí sa dokážu nadchnúť pre to čo robia tak v osobnom, ako aj pracovnom živote. Ak patríte medzi nich, radi vás podporíme. Dohodnite si bezplatné stretnutie a zistite aké benefity získate, ak zveríte svoje peniaze profesionálom, ktorých starostlivosť o financie baví.

shutterstock_1330231166 (1)

Blogy

Ako by malo vyzerať dobré investičné portfólio?

Otázka, ktorú si skôr či neskôr položí každý začínajúci investor. Asi vás neprekvapí, že odpoveď nie je taká jednoduchá – podobne ako pri chudnutí, aj tu fungujú rôzne stratégie podľa toho, aká je vaša východisková situácia a čo chcete dosiahnuť. Dobrou správou však je, že existujú pravidlá, ktoré vám pomôžu sa v tvorbe portfólia aspoň základne zorientovať.

Čítať ďalej
DSC00202cmyk2

Životné témy

Martin Sýkora: „Klientom aj spolupracovníkom chcem dopriať život podľa ich predstáv“

Vedie úspešný tím finančných sprostredkovateľov, s ktorými pracuje tak, aby naplnili sľub, ktorý kedysi dali svojim klientom. Dlhodobo sa o nich starať a zabezpečovať servis. V tom vidí regionálny riaditeľ Swiss Life Select, Martin Sýkora, svoje poslanie. Porozprával nám o tom, ako ho napĺňa práca, ale aj maľba alebo turistika na Azorských ostrovoch.

Čítať ďalej
Meghan_Daum_16_9

Životné témy

Sebarealizácia je založená na sebauvedomení

Prečo tak veľa ľudí nechce mať deti? 16 žien a mužov sa podelilo so svojimi pohnútkami v knihe americkej spisovateľky Meghan Daum. Sú to rozhovory o egoizme, kariére a odvahe ísť proti prúdu.

Čítať ďalej
shutterstock_367080149 (1)

Blogy

Čo má spoločné investovanie do akcií s otvorením kaviarne?

Viac, ako by ste si možno po prvom zamyslení povedali. Cieľom oboch je zisk, pri oboch musíte prevziať určitú mieru rizika a obom by ste mali venovať čas. Tieto aktivity sa pritom nijak nevylučujú, práve naopak. Investovanie vám vie pri podnikaní pomôcť, aby ste dosiahli požadovaný zárobok a mohli tak žiť život podľa vlastných predstáv.

Čítať ďalej
shutterstock_478732903 (1)

Blogy

Investícia do startupov ako čerešnička na vrchole portfólia

Každý z nás má inú predstavu o tom, ako chce začať napĺňať svoje vytýčené ciele. Demokratizácia technológií uľahčila prístup k rôznym typom investičných príležitostí, ktoré ľuďom umožňujú budovať svoje vysnívané portfólio. Správne nastavená investičná stratégia môže zahŕňať aj rizikovejšie aktíva, ako napríklad akcie startupov, ktoré sú pre mnohých lákadlom na vstup do sveta investovania. Nemali by však tvoriť dominantnú časť finančného majetku. Riziko bankrotu začínajúcich firiem je totiž príliš veľké a často sa aj naplní.

Čítať ďalej
Sebastian_Thrun_Aufmacher_angesetzt_16_9

Životné témy

Sebastian Thrun: „Bude ťažké zmeniť svet bez optimizmu“

Sebastian Thrun vyvinul pre Google autonómne autá a digitálne okuliare a nedávno začal navrhovať elektrické lietajúce taxíky. Nemecký technologický vizionár je presvedčený, že umelá inteligencia zlepšuje svet a umožní nám viac sebarealizácie.

Čítať ďalej