Nový rok je za nami a v týchto dňoch množstvo novoročných predsavzatí už stratilo platnosť. Hľadanie oblastí, kde sa dá ušetriť, však nemusí byť spojené iba so zmenou kalendára. Začať s ním môžete aj dnes.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

S príchodom nového roka očakávame príchod niečoho nového, nepoznaného no žiadaného. Preto sa v tomto časovom zlome predsavzatiami snažíme motivovať k zmene toho, s čím spokojní nie sme. Dobrý začiatok je už len to, že si uvedomujeme potrebu niečo meniť. K množstvu oblastí, ktoré zmenu potrebujú, patria aj financie.

Ponúkame pár tipov na novoročné predsavzatie, ktoré si môžete dať dnes i zajtra. Len s tým nečakajte príliš dlho.

Vytvárajte si finančnú rezervu

Podľa prieskumov majú Slováci vo všeobecnosti veľmi nízke úspory. Väčšine vydržia menej než tri mesiace. Začnite v banke a keď bude v dostatočnej výške, začnite uvažovať aj o investovaní.

Začnite sporiť

Zriaďte si trvalý príkaz na deň po výplate vo výške 2-5 % svojho príjmu. Ak sa obávate, že vám tieto peniaze budú počas mesiaca chýbať, opýtajte sa vo svojej banke, či ponúkajú službu zaokrúhľovania platieb. Každou platbou tak budete sporiť a na konci mesiaca môžete byť milo prekvapený. Je to dobrá služba predovšetkým pre tých, ktorí minú celú výplatu a nevedia ani kedy a ako.
 

Pavel Škriniar
Kto je schopný splácať, je schopný aj sporiť.

Spravte si audit svojich výdavkov

Zamyslite sa, kam všade smerujú vaše peniaze a stanovte si rebríček dôležitosti výdavkov. Skúste tie najmenej dôležité výdavky budúci mesiac vynechať. Takto získate peniaze na sporenie či investovanie.

Odolajte životu na dlh

Kto je schopný splácať, je schopný aj sporiť. No kým dlh je povinnosť, sporenie je možnosť. Pri najbližšej pôžičke sa zamyslite, či je kúpa na dlh skutočne nevyhnutná a nepočká tých pár mesiacov, kým si našetríte.

Uvedomujte si nákupy v zľavách

Nákup cenovo zvýhodneného tovaru poteší dušu. Aby kúpa bola skutočne výhodná, odložte si ak už nie celú, tak aspoň časť z úspory bokom. Takto budete vidieť efekt nákupu v zľavách, ktorý môžete použiť ako základ pre finančnú rezervu.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

1054769009

Tlačové správy

Ako si dnes našetriť na dofinancovanie hypotéky

Vlastné bývanie je realitou pre 90 % Slovákov a snom vari všetkých mladých Slovákov. Cesta k nemu je však dnes podstatne náročnejšia, než pred pár rokmi. Dôvodom je, ako inak, roky medializovaný nárast cien nehnuteľností i úrokových sadzieb. Aké riešenia majú dnes k dispozícií záujemcovia o bývanie?

Čítať ďalej
2230584707

Tlačové správy

Gold, guld, oro, ouro, altın, arany. Skrátka zlato. Prečo by (ne)malo byť aj vo vašom portfóliu

Zlato je hodnota, ktorú vnímame ešte z rozprávok. Od detstva ho tak považujeme za niečo vzácne, za aktívum, ktoré treba vlastniť. Aké sú výhody a nevýhody vlastnenia zlata? Odpoveď sa snažil nájsť Pavel Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select.

Čítať ďalej
invalidita na slovensku_shutterstock_750933124

Tlačové správy

Každý 12-ty Slovák poberá invalidný dôchodok. V 97 % prípadov je príčinou choroba

Štatistiky uvádzajú, že každý 12-ty Slovák v produktívnom veku poberá invalidný dôchodok. Jeho výška sa z roka na rok voči priemernej mzde znižuje. Túto finančnú stratu možno dohnať vďaka správne nastavenému poisteniu pre prípad invalidity.

Čítať ďalej
Happy couple reading a letter in their living room, young smile man and woman sitting on couch, sofa looking to each other talking

Tlačové správy

Čo nenájdete vo výpisoch z dôchodkového sporenia a čo potrebujete vedieť?

Výpis z druhého i tretieho dôchodkového piliera by ste už mali mať. Buď vám prišiel poštou, emailom alebo sa doň môžete pozrieť po prihlásení sa do klientskeho portálu vášho dôchodkového správcu. Čo sa v ňom dozviete a čo si máte domyslieť?

Čítať ďalej
SLS02496

Životné témy

Miriam Fuňová zachránila Majoliku pred zánikom a opäť jej vdýchla život

Miriam Fuňová bola jednou z prvých hovorkýň v slovenských bankách a ako šéfka marketingu si prešla viacerými top firmami vo finančnom sektore. Po kariére vo vrcholovom manažmente zakotvila v Slovenskej ľudovej majolike v Modre, ktorú sa jej podarilo zachrániť pred krachom.

Čítať ďalej
denisa stefanova1_4

Životné témy

Slovenka Denisa Stefanová hrá futbal v Bundeslige a varila pre Rytmusa, Kaliho či pápeža

Varila pre pápeža, ale jej jedlá chutia aj slovenským raperom, hercom a herečkám, či bežným stravníkom, ktorí vďaka jej chutným krabičkám nemusia hladovať ani držať všakovaké diéty. Popri futbale našla sebarealizáciu aj v gastronómii a jej projekt StefFit postavila na vyváženej a výživnej strave, ktorú si spočiatku pripravovala len pre seba ako samouk. Úspešná slovenská futbalistka Denisa Stefanová sa v kuchyni obracia rovnako svižne ako na trávniku.

Čítať ďalej