Dôchodok sa týka drvivej väčšiny z nás a každý má rovnako dlhý čas na prípravu naň. Tak ju nepremárnite a využite ju, aby bola vaša penzia presne podľa vašich predstáv.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Finančné pravidlo číslo jeden hovorí, že mať viac peňazí je lepšie, než mať menej peňazí. Na dôchodku na pravdivosť tohto tvrdenia prikývne nejeden dôchodca.

Priemerná výška starobného dôchodku je necelých 520 eur mesačne.

Takto vysoký starobný dôchodok vypláca Sociálna poisťovňa. Budúci dôchodcovia však majú na rozdiel od tých súčasných možnosť rozhodnúť sa, či budú chcieť poberať pravidelné dávky iba z jedného alebo z viacerých zdrojov.

Dôchodok si môžete budovať len z povinných odvodov a to v prvom pilieri, alebo z povinných odvodov avšak  s rozložením rizika v podobe prvého a druhé piliera alebo z povinných odvodov a doplnku od zamestnávateľa, teda z prvého (prípadne druhého piliera) a tretieho piliera. Môžete tiež využiť daňové úľavy. Alebo si budujte dôchodok vo všetkých spomenutých pilieroch a radšej ešte v pár ďalších.

Päťpilierový dôchodok

Sociálna poisťovňa prerozdeľuje vyzbierané odvody. Kto má menej ako 40 rokov, môže sa rozhodnúť (v rámci úpravy pravidiel starobného dôchodkového sporenia), že časť zaplatených odvodov presunie do druhého piliera. Nebude platiť viac, ani menej, no dôchodok bude tak mať z dvoch zdrojov.
 

Pavel Škriniar
Budúci dôchodca si môže už dnes začať budovať päťpilierový zdroj dôchodku: Sociálna poisťovňa, Starobné dôchodkové sporenie, Doplnkové dôchodkové sporenie, Investície s daňovým zvýhodnením, Ostatné finančné produkty. Čím viac zdrojov, tým bezpečnejší a nezávislejší dôchodok.

Komu sa dva zdroje mália, má k dispozícii ďalšie podoby prípravy na jeseň života, aby ju mohol prežiť podľa vlastných predstáv. Tretí pilier je pre tých, ktorých si váži ich zamestnávateľ a preukazuje to príspevkom do doplnkového dôchodkového sporenia. Okrem príspevku túto formu sporenia si podporuje aj štát daňovou úľavou. Účastník si môže znížiť základ dane o 180 eur.

Podpora štátu tu nekončí. Stále sú tu rôzne daňové zvýhodnenia pri dlhodobých investičných produktoch. Či už je to PEPP (Celoeurópsky osobný dôchodkový produkt), Dlhodobé investičné sporenie, Investície do cenných papierov na regulovanom trhu ale aj kúpa nehnuteľnosti.

Pre tých, ktorí sa zaujímajú nielen o obdobie na dôchodku, ale aj o čas do jeho dovŕšenia, sú k dispozícii poistné a ďalšie investičné či sporiace produkty, ktoré však už nepožívajú žiadnu daňovú alebo príspevkovú výhodu.

Budúci dôchodca si môže už dnes začať budovať päťpilierový zdroj dôchodku: Sociálna poisťovňa, Starobné dôchodkové sporenie, Doplnkové dôchodkové sporenie, Investície s daňovým zvýhodnením, Ostatné finančné produkty. Čím viac zdrojov, tým bezpečnejší a nezávislejší dôchodok.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

za kolko si nasporite

Tlačové správy

Splňte si túžby. Poradíme vám, ako si nasporiť 50 000 alebo 100 000 eur

Neveríte odporúčaniam, že pravidelným investovaním 10 alebo 20 eur mesačne dokážete nasporiť zaujímavé sumy? Oprávnene. Existuje však spôsob, ako sa k vysnenej sume dopracovať.

Čítať ďalej
ceny nehnutelnusti vs. zivotne minimum

Tlačové správy

Chcete ušetriť a čakáte na pokles cien nehnuteľností? Nemusí sa vám to oplatiť

Plánujete kúpiť nehnuteľnosť a teší vás pokles cien nehnuteľností? Vravíte si, že iba vďaka poklesu je vaše bývanie bližšie k realite, pretože doteraz bola hypotéka na jeho zadováženie príliš nízka? Ako vždy, aj táto minca má dve strany.

Čítať ďalej
Lampugnani_Aufmacher

Životné témy

Zahusťovanie zástavby robí z mesta lepšie miesto pre život

Neexistuje žiadna alternatíva k zahusťovaniu zástavby miest, hovorí architekt a urbanista Vittorio Magnogo Lampugnani. Preto volá skôr po budovaní mestských štvrtí ako internátnych sídlisk. Je za menej regulácie a väčšiu toleranciu medzi susedmi.

Čítať ďalej
ako sa budu presuvat dochodky

Tlačové správy

Ako bude vyzerať presun úspor v 2. pilieri

Prvého júla sa začnú presúvať úspory v rámci druhého piliera. „ Je to (síce veľmi oneskorená) reakcia na zmeny z roku 2013, keď sa v tom najnevhodnejšom čase realizovali presuny úspor do dlhopisových fondov,“ hovorí Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select.

Čítať ďalej
znizovanie rizika pri investovani_5.5

Tlačové správy

Nesľubujeme investíciu bez rizika. Ale poznáme spôsoby, ako ho eliminovať

Inflácia vysoká, garantovaný úrok na termínovaných vkladoch nízky a otázka kam umiestniť peniaze stále aktuálna.

Čítať ďalej
priprava na vyssie splatky OG

Tlačové správy

Obávate sa vyššej budúcej splátky? Panika nie je na mieste, ale príprava áno

Obávate sa, čo bude po skončení vašej súčasnej fixácie sadzby hypotéky? Panika síce nie je namieste, no bez povšimnutia to tiež netreba nechávať. Pripraviť na nárast splátky sa dá zhurta i postupne.

Čítať ďalej