Hoci mnohí stále s nostalgiou spomínajú na cenovky v obchodoch pred rokom 1989, radšej by sa mali pozrieť dopredu. Ceny tovarov síce doteraz rástli, ale mzdy rástli ešte rýchlejšie. Úspory v bankách strácajú na hodnote, preto sa treba poobzerať po finančných produktoch, ktoré udržia hodnotu peňazí, alebo dokonca niečo aj zarobia a pomôžu vám žiť život podľa vlastných predstáv,“ hovorí Pavel Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select.

Priemerný Slovák dnes zarába takmer desaťnásobok toho, čo zarobil v roku 1989. Priemerná mzda v revolučnom roku bola 3142 korún československých, v prepočte na koruny je dnešná priemerná mzda vo výške 30 518 korún.

Koho desí 5-percentná inflácia, má asi len krátku pamäť
Zvyšuje sa nielen priemerná mzda ale aj ceny. Kým dnes nás desí inflácia vo výške 5 %, začiatkom 90. rokov prežili Slováci desaťnásobnú mieru inflácie. „Aj keď išlo o vysokú mieru znehodnotenia peňazí, nešlo o extra vysoké čísla. V iných krajinách bankovkám pribúdali nuly. Obyvatelia tam chodili nakupovať s miliónmi v peňaženke,“ pripomína Pavel Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select.

Ceny sa odvtedy zmenili, ale iným tempom ako príjmy. Aj keď sa to mnohým nezdá, príjmy rástli rýchlejšie ako ceny. Tie sa totiž zvýšili takmer osemnásobne. Tomuto číslu sa, samozrejme, ťažko verí pohľadom na vybrané tovary či služby. Kým zmrzlina stála všade korunu, dnes stojí od 0,7 do 1,5 eura. Kým mlieko stálo 2 koruny, dnes stojí približne euro. A cvakací lístok na MHD za korunu dnes nahradil papierik za necelé euro.
 

Ako mohli ľudia bojovať proti oslabeniu kúpnej sily úspor? Veľa možností nemali a nové možnosti narobili viac škody ako úžitku.

Čo ste si kedysi kúpili za 100 korún? A čo dnes za 3,32 eura?
Čo spravila inflácia s úsporami? „Kto mal na účte v banke 100 korún československých, mal po čase namiesto nich 100 korún slovenských a dnes tam má 3,32 eura. Peňazí má stále rovnako, no obsah nákupného košíka za tieto peniaze sa postupom času zmenšoval,“ upozorňuje investičný analytik Swiss Life Select.

Ako mohli ľudia bojovať proti oslabeniu kúpnej sily úspor? Veľa možností nemali a nové možnosti narobili viac škody ako úžitku. Vklady v bankách sa zhodnocovali miestami aj 27 % ročne, no postupne klesali. Výrazne (v podstate na nulu) sa v nich postupom času znížil rozdiel v úrokoch medzi viazanými a neviazanými peniazmi.

Kupónová privatizácia, teda snaha o vytvorenie akciového a dlhopisového trhu podobnému vo vyspelých ekonomikách, vytvorila u obyvateľstva nedôveru v investovanie. Zrodenie slovenských nástrojov kolektívneho investovania prišlo v čase prasknutia internetovej bubliny, čo k jeho rozmachu neprispelo.

Pochybný predaj investičného životného poistenia má tiež svoju zásluhu na nedôvere k investičným nástrojom.

Dnes si už každý môže uchovať hodnotu svojich peňazí
Dnes je situácia úplne iná. Či je to legislatíva, otvorenosť ekonomiky a dostupnosť domácich i zahraničných finančných produktov, aj keď slabá no v porovnaní s minulosťou výrazne vyššia finančná gramotnosť obyvateľstva a predovšetkým internet, ktorý umožňuje overovať získané informácie a porovnávať finančné produkty navzájom. „Toto všetko sú nástroje, vďaka ktorým si aj bežní ľudia majú šancu zachovať kúpnu silu svojich úspor,“ upozorňuje na nové možnosti Pavel Škriniar.
 

Povedzte nám o vašich želaniach, snoch a cieľoch

Našimi klientmi sú šikovní, aktívni ľudia, ktorí sa dokážu nadchnúť pre to čo robia tak v osobnom, ako aj pracovnom živote. Ak patríte medzi nich, radi vás podporíme. Dohodnite si bezplatné stretnutie a zistite aké benefity získate, ak zveríte svoje peniaze profesionálom, ktorých starostlivosť o financie baví.

Dean_Schneider_Bild_1

Životné témy

Dean Schneider: „Sebarealizácia je vášeň“

Z podnikateľa v oblasti financií sa stal ochranca divokej prírody a najúspešnejší švajčiarsky influencer na Instagrame. Dean Schneider žije svoj sen v juhoafrickej rezervácii Hakuna Mipada Oasis. Kde nabral odvahu žiť život podľa vlastných predstáv? A ako sa naučil komunikovať s levmi?

Čítať ďalej
Business woman working in office with documents

Blogy

Koľko musíte mesačne investovať, ak chcete mať 100-tisíc eur a začínate od nuly?

Najistejšou cestou, ako úspešne investovať, je dlhodobé pravidelné investovanie podľa správnej investičnej stratégie. „A aj keď to môže znieť jednoducho, tak k tomu budete potrebovať ešte 3 ďalšie ingrediencie – vytrvalosť, disciplínu a čas,“ hovorí Jaroslav Ilek, regionálny riaditeľ Swiss Life Select Slovensko.

Čítať ďalej
DSC05113

Blogy

Stefanie Weber: Klasickí manažéri sú „out“

Stefanie Weber, šéfka personálneho oddelenia v Swiss Life, v rozhovore vysvetlila, v čom vidí dnešnú úlohu manažérov, aký vplyv má koronavírus na svet práce a ako zmeny v profesijnom smerovaní formovali jej vlastnú kariéru.

Čítať ďalej
Peoples raised fist air fighting and sunlight effect, Competition, teamwork concept, background space for text.

Blogy

Konečne slobodní! Kvíz: Čo viete o politickej slobode?

Politická sloboda občanov a národov je historickou samozrejmosťou. V posledných storočiach však oň museli ľudia tvrdo bojovať. Čo ale viete o tejto dôležitej téme vy?

Čítať ďalej
COOL TREAT

Blogy

Zmrzlina za 1 korunu, mlieko za 2 koruny. Spomínate na staré dobré časy?

Hoci mnohí stále s nostalgiou spomínajú na cenovky v obchodoch pred rokom 1989, radšej by sa mali pozrieť dopredu. Ceny tovarov síce doteraz rástli, ale mzdy rástli ešte rýchlejšie. Úspory v bankách strácajú na hodnote, preto sa treba poobzerať po finančných produktoch, ktoré udržia hodnotu peňazí, alebo dokonca niečo aj zarobia a pomôžu vám žiť život podľa vlastných predstáv,“ hovorí Pavel Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select.

Čítať ďalej
Pretty young strong sporty fitness woman wearing pink tracksuit doing yoga exercises using laptop mobile phone hold credit bank card showing thumb up sitting stretching on mat floor at home indoor

Tlačové správy

Kde sa skrývajú vaši peňazožrúti a ako sa ich zbavíte?

Aj vy sa vyhovárate, že si nemôžete sporiť a investovať, lebo na to skrátka nemáte? A to aj napriek tomu, že minimálna výška príspevku je 10 eur mesačne? Nájdite vo svojom rozpočte peňazožrútov, a zvýšte túto sumu tak, aby vám priniesla zaujímavý výnos, ktorý vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.

Čítať ďalej