Mnoho ľudí v niektorej fáze života dospeje k zásadnej otázke, či si kúpiť byt v meste alebo radšej uprednostniť rodinný dom na vidieku. Na túto dilemu sa dá pozrieť z viacerých uhlov: od ceny bývania, cez dopravu a infraštruktúru (školy, škôlky, obchody, služby) až po rozmiestnenie voľnočasových záujmov detí. Mnohí ľudia, ktorí si vyskúšali obe varianty, potvrdzujú, že tým najlepším indikátorom je úprimná odpoveď na otázku „Kde si najlepšie užijem život podľa vlastných predstáv?“

Čísla nepustia: vidiek a menšie mestá sú jednoznačne lacnejšie
Ceny bývania v posledných rokoch rekordne stúpajú, naposledy v minulom roku o takmer 12 %. S výnimkou jedného roka rástli počas poslednej dekády rýchlejšie ceny bytov než ceny rodinných domov, to znamená primárne bývanie v mestách. V Bratislave nedostatok bytov spôsobuje už niekoľko rokov nielen rast ich cenoviek pri kúpe, ale aj vyššie nájomné. Za priemerný nájom 2-izbového bytu v Bratislave s dobrou dostupnosťou (700 eur) môže mať človek priestranný 3-izbový byt v centre Trnavy. Prípadne, komu stačia len 2 izby, ušetrí ročne za nájom až 2 500 eur.

Priemerná cena staršieho 3-izbového bytu v Bratislave presahuje 2 860 eur na m2, kým cenovka v Pezinku, Senci a Trnave je o viac ako tisíc eur nižšia. Rozdiely (aj keď o niečo menšie) sú aj medzi Banskou Bystricou (1 846 eur) a blízkym Zvolenom (1 499 eur). Aj v Banskobystrickom kraji však nájdeme tisíceurový rozdiel: ak sa človek presťahuje do Lučenca, meter štvorcový bývania ho bude stáť len 806 eur.

Kto hľadá bývanie len podľa ceny, nemá žiadnu dilemu. Bývanie v satelitných obciach okolo veľkých miest je dlhodobo jednoznačne lacnejšie. Tento prístup napríklad v prípade okolia Bratislavy znamená, že každoročne do satelitných obcí pribúda okolo 5 000 ľudí. V rodinných a bytových domoch, ktoré vyrástli v obciach, či na poliach v ich okolí a „nafúkli“ ich do veľkých rozmerov, vyrástlo za posledných 20 rokov vyše 40-tisíc bytových jednotiek. Na strednom Slovensku je úbytok výrazne nižší, keď Banská Bystrica prišla za posledné dve dekády o 6,5-tisíc obyvateľov. Naopak, Košice za rovnaké obdobie nezaznamenali takmer žiadny úbytok (prišli len necelé dve tisícky obyvateľov, čiže 1 %).
 

Postupujúca infraštruktúra výrazne rozširuje počet obcí, ktoré sa do tohto časového rámca zmestia. Navyše v hre je home office, ktorý by mohol aj po odznení pandémie zostať oveľa častejším štandardom namiesto denného dochádzania do práce. To by akceptovateľné vzdialenosti na presun medzi prácou a domovom ešte predĺžilo.

Argumenty v prospech satelitov: komfort bývania, zlepšovanie infraštruktúry
Je však cena skutočne hlavné kritérium, podľa ktorého si vybrať miesto na život? Pozrime sa na argumenty za a proti.

Podľa realitných kancelárií ľudia dlhodobo akceptujú ako rozumnú polhodinovú cestu v jednom smere od svojho domu na vidieku do práce v meste. Postupujúca infraštruktúra (asi najlepší príklad je R7 z Bratislavy smerom na Dunajskú Stredu) výrazne rozširuje počet obcí, ktoré sa do tohto časového rámca zmestia. Navyše v hre je home office, ktorý by mohol aj po odznení pandémie zostať oveľa častejším štandardom namiesto denného dochádzania do práce. To by akceptovateľné vzdialenosti na presun medzi prácou a domovom ešte predĺžilo.

Argumentom v prospech bývania na vidieku je aj väčší komfort. Za rovnaké peniaze si človek kúpi nielen väčšiu podlahovú plochu v byte či dome, ale k tomu má k dispozícii buď vlastnú záhradu alebo zeleň v blízkom okolí. Zároveň sa zlepšuje mobilita z okolia miest napríklad nasadením nových, moderných prímestských vlakov. Mnohé obce už postavili záchytné parkoviská typu park&ride pri železničných zastávkach v satelitných obciach, čiže nie je problém presadnúť z auta na vlak.
 

Z rodičov sa totiž momentom odsťahovania na vidiek stali sluhovia, ktorí neustále vozili deti do škôlky, školy a na rôzne krúžky. Hodiny strávené denne na cestách úplne mažú hlavný efekt presťahovania na vidiek: oddych v komfortnejšom a väčšom bývaní.

Ak nechcete ako otroci voziť deti sem a tam, z mesta neodchádzajte
Opačný pohľad ukazujú príklady rodín s deťmi, ktoré sa po niekoľkých rokoch presťahovali z prímestskej obce späť do Bratislavy. Z rodičov sa totiž momentom odsťahovania na vidiek stali sluhovia, ktorí neustále vozili deti do škôlky, školy a na rôzne krúžky. A keďže súčasní rodičia sú úzkostlivejší a deti nepúšťajú samostatne na verejnú dopravu ani vo veku 10 rokov, tento „kolotoč“ musia absolvovať deň čo deň celé roky. Hodiny strávené denne na cestách úplne mažú hlavný efekt presťahovania na vidiek: oddych v komfortnejšom a väčšom bývaní.

Pandémia nám síce dala zabudnúť na zápchy na cestách, ale efekt je len dočasný. Bežný režim sa rýchlo vracia a s nimi aj nekonečné rady áut. Ak zvažujete odsťahovanie z mesta, je určite dobré vyskúšať si týždeň jazdenia v špičke do mesta a späť.

Východ v tesnej blízkosti Bratislavy
Zaujímavosťou je, že len 50 % ľudí z odchádzajúcich z Bratislavy do okolia tvoria Bratislavčania. Druhá polovica pochádza z iných krajov. Sú to ľudia, ktorí v Bratislave žili istý čas v podnájme a keď sa rozhodujú o vlastnom bývaní, uprednostnia nižšiu cenu a návyk na rodinný dom so záhradou. V novej zástavbe v satelitoch má potom človek často pocit, že sa odsťahoval na východ Slovenska (keďže práve migrácia z východu na západ je pre Slovensko typická).
 

Kto chce žiť podľa svojich predstáv, mal by si pri tak vážnom rozhodnutí, akým je kúpa bytu či domu zvážiť všetky aspekty pre a proti. Netreba sa uspokojiť len s porovnaním cien bývania vo veľkomeste a na vidieku.

Home office (pravdepodobne) nebude záchranou, v ktorú sme dúfali
Mnoho ľudí pri odchode z mesta počíta s tým, že budú dochádzať prímestským vlakom. Faktom však je, že existujúce trate sú už dnes preťažené a v najbližších rokoch sa nedá počítať s posilnením spojov. Okrem toho, ak niekto pracuje na opačnej strane mesta od stanice, musí stále na cestu do práce počítať dvojnásobný čas v porovnaní s majiteľom mestského bytu. Aj home office rieši situáciu s dopravou len zdanlivo. Podľa štatistiky Eurostatu pracovalo pravidelne z home office počas pandémie len 11,6 % Slovákov. Pracovných miest, ktoré charakterom práce umožňujú prácu z domu, je pritom takmer tretina. S ústupom pandemických opatrení a návratu do normálu sa priestor na pravidelný home office výrazne zúži.

Jediné podstatné kritérium: keď vám bývanie umožní život podľa vlastných predstáv
Kto chce žiť podľa svojich predstáv, mal by si pri tak vážnom rozhodnutí, akým je kúpa bytu či domu zvážiť všetky aspekty pre a proti. Netreba sa uspokojiť len s porovnaním cien bývania vo veľkomeste a na vidieku. Takéto rozhodnutie totiž „kríva na obe nohy“ a jeho dôsledky človek pocíti veľmi rýchlo po tom, keď vyprchá prvotné nadšenie z nového bývania. Netreba sa nechať dotlačiť do rozhodnutia ani realitným agentom, ktorého jediným záujmom je predaj. Najlepším expertom na to, čo skutočne spĺňa vaše predstavy o živote a čo je len zdanlivo výhodným riešením, ste jedine vy sami.

Povedzte nám o vašich želaniach, snoch a cieľoch

Našimi klientmi sú šikovní, aktívni ľudia, ktorí sa dokážu nadchnúť pre to čo robia tak v osobnom, ako aj pracovnom živote. Ak patríte medzi nich, radi vás podporíme. Dohodnite si bezplatné stretnutie a zistite aké benefity získate, ak zveríte svoje peniaze profesionálom, ktorých starostlivosť o financie baví.

Happy man covering half his face with a smiling emoticon

Blogy

Aký typ osobnosti ste?

Vedeli ste, že ľudí možno rozdeliť do štyroch kategórií, podľa typu osobnosti? Povieme vám, aké črty definujú dominantný, iniciatívny, vytrvalý či svedomitý typ osobnosti a prečo každý môže spojiť svoj profesijný život so Swiss Life Select.

Čítať ďalej
SLS02546_02

Životné témy

Miriam Fuňová z Majoliky: Nie je dôležité len zarobiť, ale aj niečo uchovať

Miriam Fuňová bola jednou z prvých hovorkýň v slovenských bankách a ako šéfka marketingu si prešla viacerými top firmami vo finančnom sektore. Po kariére vo vrcholovom manažmente zakotvila v Slovenskej ľudovej majolike v Modre, ktorú sa jej podarilo zachrániť pred krachom.

Čítať ďalej
Businesswoman with a serious expression standing by window

Blogy

Penzijná priepasť: Prečo majú ženy menej peňazí na dôchodku?

Rozdiely medzi pohlaviami v príjmoch a následne aj v dôchodkoch sú vážnym aj globálnym fenoménom. V Európe majú muži v priemere o štvrtinu vyššiu penziu. Ako vyplýva zo správy OECD *, spomedzi európskych členov sú na tom najhoršie Nemecko, Luxembursko a Holandsko, kde ženy dostávajú v starobe o vyše 40 percent menej peňazí. Naopak, rozdiely medzi dôchodkovými príjmami oboch pohlaví sú pod 10 percent v Dánsku, Estónsku a na Slovensku. Aj keď sme na tom stále relatívne dobre voči ostatným krajinám, tému dôchodku musí riešiť každý z nás. A ešte akútnejšie práve ženy, ktorým môže cestu za životom podľa vlastných predstáv komplikovať hneď niekoľko faktorov.

Čítať ďalej
swisslife_hubert_schwarz_4096-3633

Životné témy

Hubert Schwarz: „Všetci si mysleli, že som sa úplne zbláznil“

Hubert Schwarz z Nemecka sa vzdal pohodlného života a vymenil ho za neobvyklý život extrémneho športovca. Za 30 rokov navštívil na svojom bicykli viac ako 80 krajín - vrátane Aljašky počas zimy.

Čítať ďalej
SLS02861

Životné témy

Bývalý futbalista Vratislav Gajdoš: „Keby som mal tento rozum v dvadsiatke, tak dnes mám tri byty a dom“

Dres vymenil za oblek. Vratislav Gajdoš hrával futbal v reprezentácii do 21 rokov a vo viacerých slovenských kluboch. Po ukončení profesionálnej kariéry sa však od športu presunul do oblasti financií a už celé desaťročie sa snaží poskytovať ten najlepší servis svojim klientom, medzi ktorými sú aj športovci. Práve tých sa snaží viesť k finančnej zodpovednosti.

Čítať ďalej
shutterstock_772932007_small2

Blogy

Očkovacia lotéria: Výhra môže byť šťastím aj prekliatím

Ľuďom vo finančných problémoch spravidla veľká výhra nepomôže. Často iba zvýrazní ako veľmi s peniazmi nedokážu hospodáriť. Veľký dom, apartmán v horách, či luxusné auto so sebou prinášajú zvýšené náklady na prevádzku a údržbu, ktoré bude človek platiť aj potom, keď minie všetky peniaze. Existuje veľa príkladov z histórie, keď rekordné výhry skončili rekordnými dlhmi, psychickými problémami, závislosťou a bezdomovectvom.

Čítať ďalej