Väčšinu času zatvorený v mestskom byte s občasnými prechádzkami v okolitej prírode, ktorá je často preplnená ľuďmi a po čase je to stále „to isté dokola“. Takto nejak by sa dala zhrnúť lockdownová realita mnohých Slovákov. Aj preto zrejme nie je prekvapivé, že pandémia zvýšila záujem o kúpu rekreačných nehnuteľností. Hoci v nich ľudia vidia aj dobrú investičnú príležitosť kam bezpečne „odložiť“ peniaze, nie vždy to tak naozaj je. Pripravili sme prehľad toho, čo všetko zvážiť a na čo si dať pozor, kým kúpite chatu či chalupu.

Hoci pandémia záujem o rekreačné nehnuteľnosti ešte väčšmi potlačila, stúpajúci záujem o ne pozorujeme na Slovensku už dlhšie – ľudia chcú miesto, kde si oddýchnu od hluku mesta a rekreačné nehnuteľnosti považujú (podobne ako nehnuteľnosti vo všeobecnosti) za dobrú investičnú príležitosť. A keď je o niečo vyšší záujem, vyššie začnú byť spravidla aj ceny. Tie podľa realitných kancelárií rastú najvýraznejšie u chát a chalúp v širšom okolí veľkých miest, no aj v oblasti ako Myjava alebo Považský Inovec.

Naopak, napríklad také Tatry – Nízke aj Vysoké – dlhodobo kopírujú cenami vývoj bývania v Bratislave a pandémia na cenách nič nezmenila.

Keď je o niečo vyšší záujem, vyššie začnú byť spravidla aj ceny

Mnoho domov má premrštené ceny. Kto čaká a kalkuluje, môže získať
Na zmeranie zvýšeného dopytu neexistujú presné štatistiky, realitné kancelárie však hovoria orientačne aj o 50-percentnom náraste záujmu o rekreačné domy. A zhodujú sa na tom, že zvýšený dopyt potlačil nahor ceny lokalít, ktoré doteraz neboli veľmi populárne a masovo navštevované. V realite to však také dramatické nie je. Ak si vyhliadnete región a sledujete v ňom ponuky, uvidíte výlučne ponukové ceny, mnohé dramaticky nafúknuté. Príklad: nezrekonštruovaná drevenica so štandardom z roku 1950 vo Vyšnej Boci v Nízkych Tatrách s cenovkou 120-tisíc eur alebo malá zrubová montovaná chatka za 105-tisíc eur v Jarabej tiež v Nízkych Tatrách. Tieto lokality sú atraktívne, a preto majitelia, ktorí peniaze súrne nepotrebujú, skúšajú cenu premrštenú bežne aj o 100 percent.

Netreba sa preto ponáhľať a nechať sa „uhnať“ realitným agentom k rýchlej kúpe s argumentom, že má množstvo záujemcov a rozhodovať sa treba rýchlo. Je to klasická predajná taktika, ktorú veľmi efektívne podporuje mediálna snaha realitných kancelárií.

rekreacne nehnutelonostsi_3

Prísnejšie financovanie od banky
Pri financovaní rekreačnej nehnuteľnosti platia trochu iné pravidlá ako pri klasickom rodinnom dome určenom na celoročné bývanie. Väčšina bánk má pri chatách nastavené zásadne prísnejšie podmienky. Miera prefinancovania sa pohybuje od 60 do 70 percent, čiže zásadne nižšie ako typické osemdesiatpercentné prefinancovanie bývania pri byte či dome na celoročné bývanie.

V prípade rekreačných chát banky typicky skracujú splatnosť hypoték na osem rokov, čo v praxi znamená takmer trojnásobne vyššiu splátku. Ak už splácate hypotéku na byt, môžete mať pri takto vysokej splátke problém splniť limity na príjmovú rezervu. Národná banka Slovenska totiž okrem iného požaduje, aby vám po odpočítaní životného minima na seba a členov rodiny a úhrade splátok ostalo aspoň 40 % príjmu. V takomto prípade máte dve možnosti: pribrať do úverového vzťahu ďalšieho spoludlžníka alebo sa obzrieť po chalupe, ktorá stojí v intraviláne a na liste vlastníctva je zapísaná ako rodinný dom. Vtedy stačí banku presvedčiť, že v dome chcete trvalo bývať a dostanete pri hypotéke identické podmienky ako pri akomkoľvek rodinnom dome. Takáto chalupa však musí vykazovať všetky znaky rodinného domu, čiže okrem umiestnenia v intraviláne a rodinnom dome na liste vlastníctva musí mať aj pripojenia na všetky dostupné siete vrátane kanalizácie.

Pri financovaní rekreačnej nehnuteľnosti platia trochu iné pravidlá ako pri klasickom rodinnom dome určenom na celoročné bývanie. Väčšina bánk má pri chatách nastavené zásadne prísnejšie podmienky.

Je rekreačná nehnuteľnosť dobrá investícia?
Investovanie do bývania je takpovediac slovenským národným športom. Kvôli neustálemu rastu cien v posledných desaťročiach s výnimkou krátkej periódy po poslednej finančnej kríze sú ľudia presvedčení, že cena bytu či domu bude za každých okolností neustále rásť. Preto až 80 % Slovákov má svoje investície v prevažnej miere nainvestované do bývania.

 

Ak uvažujete o rekreačnej nehnuteľnosti ako investičnej príležitosti, treba si to dobre zvážiť. Je takmer isté, že súčasný boom postupne odznie a ceny mnohých lokalít vrátane tých prímestských sa vrátia na pôvodné úrovne. Šanca na zhodnotenie nehnuteľnosti v krátkom čase je teda minimálna. Zvlášť, ak predávate cez realitnú kanceláriu, ktorá si pri chalupách či chatách pýta 3 až 5-tisíc eur ako províziu.

rekreacne nehnutelnosti 2

V dlhodobom horizonte v atraktívnejších lokalitách možno počítať s postupným rastom ceny. Netreba však zabúdať, že o dom sa treba starať a investovať doň, inak rýchlo stratí na hodnote. Rizikom sú tiež zlodeji, zvlášť v čisto chatárskych oblastiach, ktoré sú počas týždňa prázdne. Ak dlhodobo investujete do podielových fondov a máte v portfóliu k tomu jeden investičný byt, je to v poriadku. Pridať do tejto zostavy ešte aj rekreačnú nehnuteľnosť je však na zváženie, hlavne ak viete dosiahnuť život podľa vlastných predstáv inak – napríklad tým, že si chatu prenajmete a peniaze zhodnotíte v spomínaných fondoch.

Zvažujete kúpu rekreačnej nehnuteľnosti?

Či už hľadáte miesto na oddych, alebo investičnú príležitosť, môžete sa o kúpe rekreačnej nehnuteľnosti poradiť s nezávislým finančným agentom. Stačí, ak nám zanecháte svoj kontakt a naši kolegovia sa vám čoskoro ozvú.

Dean_Schneider_Bild_1

Životné témy

Dean Schneider: „Sebarealizácia je vášeň“

Z podnikateľa v oblasti financií sa stal ochranca divokej prírody a najúspešnejší švajčiarsky influencer na Instagrame. Dean Schneider žije svoj sen v juhoafrickej rezervácii Hakuna Mipada Oasis. Kde nabral odvahu žiť život podľa vlastných predstáv? A ako sa naučil komunikovať s levmi?

Čítať ďalej
Business woman working in office with documents

Blogy

Koľko musíte mesačne investovať, ak chcete mať 100-tisíc eur a začínate od nuly?

Najistejšou cestou, ako úspešne investovať, je dlhodobé pravidelné investovanie podľa správnej investičnej stratégie. „A aj keď to môže znieť jednoducho, tak k tomu budete potrebovať ešte 3 ďalšie ingrediencie – vytrvalosť, disciplínu a čas,“ hovorí Jaroslav Ilek, regionálny riaditeľ Swiss Life Select Slovensko.

Čítať ďalej
DSC05113

Blogy

Stefanie Weber: Klasickí manažéri sú „out“

Stefanie Weber, šéfka personálneho oddelenia v Swiss Life, v rozhovore vysvetlila, v čom vidí dnešnú úlohu manažérov, aký vplyv má koronavírus na svet práce a ako zmeny v profesijnom smerovaní formovali jej vlastnú kariéru.

Čítať ďalej
Peoples raised fist air fighting and sunlight effect, Competition, teamwork concept, background space for text.

Blogy

Konečne slobodní! Kvíz: Čo viete o politickej slobode?

Politická sloboda občanov a národov je historickou samozrejmosťou. V posledných storočiach však oň museli ľudia tvrdo bojovať. Čo ale viete o tejto dôležitej téme vy?

Čítať ďalej
COOL TREAT

Blogy

Zmrzlina za 1 korunu, mlieko za 2 koruny. Spomínate na staré dobré časy?

Hoci mnohí stále s nostalgiou spomínajú na cenovky v obchodoch pred rokom 1989, radšej by sa mali pozrieť dopredu. Ceny tovarov síce doteraz rástli, ale mzdy rástli ešte rýchlejšie. Úspory v bankách strácajú na hodnote, preto sa treba poobzerať po finančných produktoch, ktoré udržia hodnotu peňazí, alebo dokonca niečo aj zarobia a pomôžu vám žiť život podľa vlastných predstáv,“ hovorí Pavel Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select.

Čítať ďalej
Pretty young strong sporty fitness woman wearing pink tracksuit doing yoga exercises using laptop mobile phone hold credit bank card showing thumb up sitting stretching on mat floor at home indoor

Tlačové správy

Kde sa skrývajú vaši peňazožrúti a ako sa ich zbavíte?

Aj vy sa vyhovárate, že si nemôžete sporiť a investovať, lebo na to skrátka nemáte? A to aj napriek tomu, že minimálna výška príspevku je 10 eur mesačne? Nájdite vo svojom rozpočte peňazožrútov, a zvýšte túto sumu tak, aby vám priniesla zaujímavý výnos, ktorý vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.

Čítať ďalej