Väčšinu času zatvorený v mestskom byte s občasnými prechádzkami v okolitej prírode, ktorá je často preplnená ľuďmi a po čase je to stále „to isté dokola“. Takto nejak by sa dala zhrnúť lockdownová realita mnohých Slovákov. Aj preto zrejme nie je prekvapivé, že pandémia zvýšila záujem o kúpu rekreačných nehnuteľností. Hoci v nich ľudia vidia aj dobrú investičnú príležitosť kam bezpečne „odložiť“ peniaze, nie vždy to tak naozaj je. Pripravili sme prehľad toho, čo všetko zvážiť a na čo si dať pozor, kým kúpite chatu či chalupu.

Hoci pandémia záujem o rekreačné nehnuteľnosti ešte väčšmi potlačila, stúpajúci záujem o ne pozorujeme na Slovensku už dlhšie – ľudia chcú miesto, kde si oddýchnu od hluku mesta a rekreačné nehnuteľnosti považujú (podobne ako nehnuteľnosti vo všeobecnosti) za dobrú investičnú príležitosť. A keď je o niečo vyšší záujem, vyššie začnú byť spravidla aj ceny. Tie podľa realitných kancelárií rastú najvýraznejšie u chát a chalúp v širšom okolí veľkých miest, no aj v oblasti ako Myjava alebo Považský Inovec.

Naopak, napríklad také Tatry – Nízke aj Vysoké – dlhodobo kopírujú cenami vývoj bývania v Bratislave a pandémia na cenách nič nezmenila.

Keď je o niečo vyšší záujem, vyššie začnú byť spravidla aj ceny

Mnoho domov má premrštené ceny. Kto čaká a kalkuluje, môže získať
Na zmeranie zvýšeného dopytu neexistujú presné štatistiky, realitné kancelárie však hovoria orientačne aj o 50-percentnom náraste záujmu o rekreačné domy. A zhodujú sa na tom, že zvýšený dopyt potlačil nahor ceny lokalít, ktoré doteraz neboli veľmi populárne a masovo navštevované. V realite to však také dramatické nie je. Ak si vyhliadnete región a sledujete v ňom ponuky, uvidíte výlučne ponukové ceny, mnohé dramaticky nafúknuté. Príklad: nezrekonštruovaná drevenica so štandardom z roku 1950 vo Vyšnej Boci v Nízkych Tatrách s cenovkou 120-tisíc eur alebo malá zrubová montovaná chatka za 105-tisíc eur v Jarabej tiež v Nízkych Tatrách. Tieto lokality sú atraktívne, a preto majitelia, ktorí peniaze súrne nepotrebujú, skúšajú cenu premrštenú bežne aj o 100 percent.

Netreba sa preto ponáhľať a nechať sa „uhnať“ realitným agentom k rýchlej kúpe s argumentom, že má množstvo záujemcov a rozhodovať sa treba rýchlo. Je to klasická predajná taktika, ktorú veľmi efektívne podporuje mediálna snaha realitných kancelárií.

rekreacne nehnutelonostsi_3

Prísnejšie financovanie od banky
Pri financovaní rekreačnej nehnuteľnosti platia trochu iné pravidlá ako pri klasickom rodinnom dome určenom na celoročné bývanie. Väčšina bánk má pri chatách nastavené zásadne prísnejšie podmienky. Miera prefinancovania sa pohybuje od 60 do 70 percent, čiže zásadne nižšie ako typické osemdesiatpercentné prefinancovanie bývania pri byte či dome na celoročné bývanie.

V prípade rekreačných chát banky typicky skracujú splatnosť hypoték na osem rokov, čo v praxi znamená takmer trojnásobne vyššiu splátku. Ak už splácate hypotéku na byt, môžete mať pri takto vysokej splátke problém splniť limity na príjmovú rezervu. Národná banka Slovenska totiž okrem iného požaduje, aby vám po odpočítaní životného minima na seba a členov rodiny a úhrade splátok ostalo aspoň 40 % príjmu. V takomto prípade máte dve možnosti: pribrať do úverového vzťahu ďalšieho spoludlžníka alebo sa obzrieť po chalupe, ktorá stojí v intraviláne a na liste vlastníctva je zapísaná ako rodinný dom. Vtedy stačí banku presvedčiť, že v dome chcete trvalo bývať a dostanete pri hypotéke identické podmienky ako pri akomkoľvek rodinnom dome. Takáto chalupa však musí vykazovať všetky znaky rodinného domu, čiže okrem umiestnenia v intraviláne a rodinnom dome na liste vlastníctva musí mať aj pripojenia na všetky dostupné siete vrátane kanalizácie.

Pri financovaní rekreačnej nehnuteľnosti platia trochu iné pravidlá ako pri klasickom rodinnom dome určenom na celoročné bývanie. Väčšina bánk má pri chatách nastavené zásadne prísnejšie podmienky.

Je rekreačná nehnuteľnosť dobrá investícia?
Investovanie do bývania je takpovediac slovenským národným športom. Kvôli neustálemu rastu cien v posledných desaťročiach s výnimkou krátkej periódy po poslednej finančnej kríze sú ľudia presvedčení, že cena bytu či domu bude za každých okolností neustále rásť. Preto až 80 % Slovákov má svoje investície v prevažnej miere nainvestované do bývania.

 

Ak uvažujete o rekreačnej nehnuteľnosti ako investičnej príležitosti, treba si to dobre zvážiť. Je takmer isté, že súčasný boom postupne odznie a ceny mnohých lokalít vrátane tých prímestských sa vrátia na pôvodné úrovne. Šanca na zhodnotenie nehnuteľnosti v krátkom čase je teda minimálna. Zvlášť, ak predávate cez realitnú kanceláriu, ktorá si pri chalupách či chatách pýta 3 až 5-tisíc eur ako províziu.

rekreacne nehnutelnosti 2

V dlhodobom horizonte v atraktívnejších lokalitách možno počítať s postupným rastom ceny. Netreba však zabúdať, že o dom sa treba starať a investovať doň, inak rýchlo stratí na hodnote. Rizikom sú tiež zlodeji, zvlášť v čisto chatárskych oblastiach, ktoré sú počas týždňa prázdne. Ak dlhodobo investujete do podielových fondov a máte v portfóliu k tomu jeden investičný byt, je to v poriadku. Pridať do tejto zostavy ešte aj rekreačnú nehnuteľnosť je však na zváženie, hlavne ak viete dosiahnuť život podľa vlastných predstáv inak – napríklad tým, že si chatu prenajmete a peniaze zhodnotíte v spomínaných fondoch.

Zvažujete kúpu rekreačnej nehnuteľnosti?

Či už hľadáte miesto na oddych, alebo investičnú príležitosť, môžete sa o kúpe rekreačnej nehnuteľnosti poradiť s nezávislým finančným agentom. Stačí, ak nám zanecháte svoj kontakt a naši kolegovia sa vám čoskoro ozvú.