Skratka ESG je zložená zo začiatočných písmen slov environmental, social a governance. Touto skratkou označujeme fondy združujúce firmy, ktorých podnikanie môžeme zjednodušene označiť ako zodpovedné a trvalo udržateľné. Každé z týchto písmen reprezentuje oblasť, v ktorej podnikanie firiem posudzuje ratingová agentúra.

E - Environmental (prekl. environmentálne)

  •  sleduje sa napríklad, akú uhlíkovú stopu zanecháva spoločnosť, aký vplyv má jej podnikanie na klimatickú zmenu, do akej miery znečisťuje vodu a vzduch či ako má vyriešené odpadové hospodárstvo.

S - Social (prekl. spoločensky/sociálne)

  •  v tejto oblasti sa hodnotenie zameriava na vzťahy so zákazníkom, spoločnosťou, ochranu a vzdelávanie zamestnancov, podnikovú kultúru či dodržiavanie pracovných noriem a celkové fungovanie spoločnosti.

G - Governance (prekl. riadiace/spravujúce)

  • zreteľ sa kladie na štruktúru vedúcich orgánov spoločnosti, politickú angažovanosť, miera lobingu, transparentnosť finančných údajov, ale aj na to, či je firma spájaná s nelegálnou činnosťou alebo korupciou.

Prvé ESG fondy sa začali objavovať medzi rokmi 2010 - 2012. Dovtedy boli obdobné stratégie označované ako “etické”, pričom verzií “etických” stratégií bolo veľmi veľa - od pacifistických až po vyhľadávanie firiem s čisto ženským vedením.

Globálne pôsobiace firmy začali vnímať záujem klientov o produkty firiem, ktoré podnikajú zodpovedne, teda sú ohľaduplné k prírode aj spoločnosti. Investiční manažéri prišli s nápadom vyhľadávať takéto firmy a začali ich označovať skratkou ESG. A na zohľadňovanie trvalej udržateľnosti a zodpovednosti v podnikaní stále viac tlačí aj regulácia zo strany Európskej únie.
 

Zohľadňovanie trvalej udržateľnosti a zodpovednosti v podnikaní stále viac tlačí aj regulácia zo strany Európskej únie.

Na to, aby sa dala prideliť značka ESG je potrebné splniť niekoľko kritérií. Výsledok ich splnenia je zverejnený v podobe ESG ratingu. Preto ak je klient zaťažený na ESG parametre, nemal by vynechať fondy s označením AAA a AA. Ide o TOP fondy v tejto kategorizácii.

Tak ako vo svete, aj na Slovensku sa investičná téma ESG stáva kľúčovou. Do roku 2025 totiž očakávame, že až 77 percent veľkých inštitucionálnych investorov prestane nakupovať aktíva, ktoré nebudú pri podnikaní zohľadňovať trvalú udržateľnosť. A to z pohľadu investorov znamená jediné - pokles ceny takýchto akcií a dlhopisov. Aj preto by malo byť ESG kritérium súčasťou rozhodovacieho procesu každého investora už dnes.

Aj na našom trhu máme k dispozícii fondy, ktoré zohľadňujú ESG - no nie všetky v rovnakej miere. Ak potrebujete so správnym výberom poradiť, obráťte sa na odborníka zo Swiss Life Select Slovensko. Optimálne poskladané portfólio vám pripraví tak, aby zohľadňovalo vaše investičné ciele a investičný horizont, čo je kľúčové pri budovaní finančnej nezávislosti a života podľa vlastných predstáv.
 

Máte záujem o ESG fondy?

Ak potrebujete so správnym výberom poradiť, kontaktujte nás.

shutterstock_1330231166 (1)

Blogy

Ako by malo vyzerať dobré investičné portfólio?

Otázka, ktorú si skôr či neskôr položí každý začínajúci investor. Asi vás neprekvapí, že odpoveď nie je taká jednoduchá – podobne ako pri chudnutí, aj tu fungujú rôzne stratégie podľa toho, aká je vaša východisková situácia a čo chcete dosiahnuť. Dobrou správou však je, že existujú pravidlá, ktoré vám pomôžu sa v tvorbe portfólia aspoň základne zorientovať.

Čítať ďalej
DSC00202cmyk2

Životné témy

Martin Sýkora: „Klientom aj spolupracovníkom chcem dopriať život podľa ich predstáv“

Vedie úspešný tím finančných sprostredkovateľov, s ktorými pracuje tak, aby naplnili sľub, ktorý kedysi dali svojim klientom. Dlhodobo sa o nich starať a zabezpečovať servis. V tom vidí regionálny riaditeľ Swiss Life Select, Martin Sýkora, svoje poslanie. Porozprával nám o tom, ako ho napĺňa práca, ale aj maľba alebo turistika na Azorských ostrovoch.

Čítať ďalej
Meghan_Daum_16_9

Životné témy

Sebarealizácia je založená na sebauvedomení

Prečo tak veľa ľudí nechce mať deti? 16 žien a mužov sa podelilo so svojimi pohnútkami v knihe americkej spisovateľky Meghan Daum. Sú to rozhovory o egoizme, kariére a odvahe ísť proti prúdu.

Čítať ďalej
shutterstock_367080149 (1)

Blogy

Čo má spoločné investovanie do akcií s otvorením kaviarne?

Viac, ako by ste si možno po prvom zamyslení povedali. Cieľom oboch je zisk, pri oboch musíte prevziať určitú mieru rizika a obom by ste mali venovať čas. Tieto aktivity sa pritom nijak nevylučujú, práve naopak. Investovanie vám vie pri podnikaní pomôcť, aby ste dosiahli požadovaný zárobok a mohli tak žiť život podľa vlastných predstáv.

Čítať ďalej
shutterstock_478732903 (1)

Blogy

Investícia do startupov ako čerešnička na vrchole portfólia

Každý z nás má inú predstavu o tom, ako chce začať napĺňať svoje vytýčené ciele. Demokratizácia technológií uľahčila prístup k rôznym typom investičných príležitostí, ktoré ľuďom umožňujú budovať svoje vysnívané portfólio. Správne nastavená investičná stratégia môže zahŕňať aj rizikovejšie aktíva, ako napríklad akcie startupov, ktoré sú pre mnohých lákadlom na vstup do sveta investovania. Nemali by však tvoriť dominantnú časť finančného majetku. Riziko bankrotu začínajúcich firiem je totiž príliš veľké a často sa aj naplní.

Čítať ďalej
Sebastian_Thrun_Aufmacher_angesetzt_16_9

Životné témy

Sebastian Thrun: „Bude ťažké zmeniť svet bez optimizmu“

Sebastian Thrun vyvinul pre Google autonómne autá a digitálne okuliare a nedávno začal navrhovať elektrické lietajúce taxíky. Nemecký technologický vizionár je presvedčený, že umelá inteligencia zlepšuje svet a umožní nám viac sebarealizácie.

Čítať ďalej