Vedeli ste, že ľudí možno rozdeliť do štyroch kategórií, podľa typu osobnosti? Povieme vám, aké črty definujú dominantný, iniciatívny, vytrvalý či svedomitý typ osobnosti a prečo každý môže spojiť svoj profesijný život so Swiss Life Select.

Podľa takzvaného modelu DISG môžeme ľudí rozdeliť do štyroch skupín a to podľa typu osobnosti. Každému typu je kvôli prehľadnosti priradená farba. Červená je pre dominantných, žltá pre intuitívnych, zelená pre vytrvalé osobnosti a modrá pre tie svedomité. Samozrejme existujú aj zmiešané osobnosti. My sa však zameriame na štyri základné, aby ste zistili, čo ich charakterizuje.

Spoznajte svoju osobnosť

Prečo je dôležité poznať, aký typ osobnosti ste? Iste mnohí, len tak plávate životom, avšak poznanie vlastného typu osobnosti vám pomôže lepšie porozumieť svojim emóciám a odhaliť svoj potenciál a silné stránky.

Aj interakciu s inými ľuďmi môžete zlepšiť, ak odhadnete, aký typ osobnosti sú. Pretože budete lepšie rozumieť tomu, čo sa v hlave vášho náprotivku deje a budete na to vedieť lepšie reagovať.

Druhy osobnosti

Dominantný, proaktívny, vytrvalý a svedomitý: Prinášame vám prehľad všetkých štyroch typov osobností. V ktorom type vidíte seba?
 

Happy bearded man having phone conversation and screaming with joy while sitting on office table

Dominantný typ

Tomuto typu osobností je priradená červená farba. Obvykle sú to ambiciózni, energickí ľudia, ktorí svoje ciele si plnia s veľkým odhodlaním. Vďaka priamej a náročnej povahe ich blízki vedia, kde je ich miesto. To však môže ľahko uraziť ostatných. Ľudia s týmto typom osobnosti majú silnú vôľu, sú nezávislí, čo však môže znamenať, že nie sú tímovými hráčmi. Dominantné osobnosti majú tiež radi výzvy, rýchle výsledky a sú sebavedomí a rozhodní. Pri spolupráci uprednostňujú rýchlu, priamu komunikáciu, objektívne prístupy a logické vzťahy. Rozhovory sú pre týchto ľudí stratou času. Ľahšie ich presvedčíte pomocou čísel a faktov.
 

Handsome bearded man having phone conversation and smiling while sitting at the table in office

Proaktívny typ

Žltý typ osobností sa vyznačuje extrovertným charakterom. To z nich robí dobrých tímových hráčov, ktorí majú dobré vzťahy s ľuďmi. Boja sa však odmietnutia, čo znamená, že sa občas vyhýbajú konfliktom a zdráhajú sa poskytnúť negatívnu spätnú väzbu. Radi sa delia o svoje nápady, môžu inšpirovať a presvedčiť ostatných. Priateľským a otvoreným spôsobom bavia svoje okolie. Prikladajú veľký význam spoločenskému uznaniu a priateľským vzťahom. Iniciatívni ľudia sú optimisti a ostatným sa zdajú otvorení a očarujúci. Môžu však pôsobiť impulzívne a preceňovať sa. Emócie sú pre nich veľmi dôležité a preto sú otvorení rozhovorom. Tiež radi rýchlo a veľa hovoria, preto občas potrebujú spomaliť.
 

Concentrating office manager near laptop at office and holding ball of orange yarn in the hand

Vytrvalý typ

Ľudia, ktorí sú označovaní zelenou farbou sú skutočnými tímovými hráčmi. Zameriavajú sa na podporu ostatných a práca v kolektíve ich baví. So svojou trpezlivou, súcitnou a pokornou ochotou pomôcť sú tu vždy pre ostatných. To ale môže spôsobiť, že zabudnú na svoje vlastné potreby a ciele. Napriek tomu sú vytrvalé typy osobností rezervovaní, preukazujú svoje city navonok, sú spoľahliví a uvoľnení. Obvykle sa ťažko vyrovnávajú s konfliktmi a zmenami. Prílišný tlak a neférové správanie sú pre nich nepríjemné. Na druhej strane harmónia a mier sú pre vytrvalé typy veľmi dôležité. Na svoje okolie majú autentický vplyv.
 

Handsome businessman in stylish suit sitting on office table and holding clipboard with papers

Svedomitý typ

Ľudia s modrým-svedomitým typom osobnosti sú skutoční analytici. Predtým, ako niečo urobia, tak premýšľajú. Kriticky spochybňujú takmer všetko, sú objektívni, zameriavajú sa na presnosť a logiku. To im umožňuje veľmi dobre pracovať osamote, čo ale môže spôsobiť, že sa izolujú od ostatných. Svedomití ľudia sú konzervatívni, perfekcionistickí a opatrní. Vďaka vytrvalosti sa vždy poriadne zahryznú do toho, čo robia, očakávajú najvyššiu kvalitu - tak od seba ako aj od ostatných. Tiež milujú poriadok, pravidlá a normy. Nemajú radi rýchle rozhodnutia, pretože radi zohľadňujú okolnosti. Aktívne počúvajú ľudí okolo, aby si mohli urobiť fundovaný názor.
 

Hľadáte vysnívanú prácu?

Najlepšie ponuky často prichádzajú nečakane. Presvedčte sa!

Čo získate, ak porozumiete tomu, čo sa skrýva za rôznymi typmi osobností? Ak pochopíte osobnostnú typológiu pomôže vám to lepšie reagovať na konanie svojich blízkych a môžete lepšie klasifikovať svoje vlastné reakcie na určité situácie. Ale aj v pracovnom prostredí vám tieto znalosti pomáhajú lepšie reagovať na kolegov a zlepšovať spoluprácu. Ak vediete tím môže vám to pomôcť motivovať a viesť svojich zamestnancov podľa typu ich osobnosti. Ak ste v styku so zákazníkmi lepšie porozumiete ich prianiam, myšlienkam a neistotám. Následne na ne dokážete individuálne reagovať.

Pamätajte ale na to, že každý človek je individualita a že existuje široká škála zmiešaných typov osobností. Model DISG je tiež len jeden z mnohých modelov osobnostnej typológie. Avšak vďaka svojej jednoduchosti vám pomôže vybudovať si základ v pochopení rôznych typov osobností.

Vaša osobnosť v Swiss Life Select

Čo má spoločné osobnostná typológia so Swiss Life Select? Odpoveď je jednoduchá: S nami môžete rozvíjať svoju osobnosť a nájsť si prácu podľa vlastných predstáv bez ohľadu na to, aký typ osobnosti ste. Oceňujeme prednosti všetkých typov osobností a podporujeme ich. Hľadáme dominantné, iniciatívne, vytrvalé a svedomité typy. Stručne povedané: hľadáme vás!
 

Voľné pracovné pozície

Manažér

Chcete si vytvoriť vlastný tím a budovať spolu s ním vlastné podnikanie? Táto pozícia je určená práve pre vás. Zanechajte nám svoj kontakt, aby sme sa s vami mohli čím skôr spojiť.

Premium konzultant

Chcete budovať vlastné podnikanie a stať sa expertom vo svete financií? Staňte sa premium konzultantom. Zanechajte nám svoj kontakt, aby sme sa s vami mohli čím skôr spojiť.

Dean_Schneider_Bild_1

Životné témy

Dean Schneider: „Sebarealizácia je vášeň“

Z podnikateľa v oblasti financií sa stal ochranca divokej prírody a najúspešnejší švajčiarsky influencer na Instagrame. Dean Schneider žije svoj sen v juhoafrickej rezervácii Hakuna Mipada Oasis. Kde nabral odvahu žiť život podľa vlastných predstáv? A ako sa naučil komunikovať s levmi?

Čítať ďalej
Business woman working in office with documents

Blogy

Koľko musíte mesačne investovať, ak chcete mať 100-tisíc eur a začínate od nuly?

Najistejšou cestou, ako úspešne investovať, je dlhodobé pravidelné investovanie podľa správnej investičnej stratégie. „A aj keď to môže znieť jednoducho, tak k tomu budete potrebovať ešte 3 ďalšie ingrediencie – vytrvalosť, disciplínu a čas,“ hovorí Jaroslav Ilek, regionálny riaditeľ Swiss Life Select Slovensko.

Čítať ďalej
DSC05113

Blogy

Stefanie Weber: Klasickí manažéri sú „out“

Stefanie Weber, šéfka personálneho oddelenia v Swiss Life, v rozhovore vysvetlila, v čom vidí dnešnú úlohu manažérov, aký vplyv má koronavírus na svet práce a ako zmeny v profesijnom smerovaní formovali jej vlastnú kariéru.

Čítať ďalej
Peoples raised fist air fighting and sunlight effect, Competition, teamwork concept, background space for text.

Blogy

Konečne slobodní! Kvíz: Čo viete o politickej slobode?

Politická sloboda občanov a národov je historickou samozrejmosťou. V posledných storočiach však oň museli ľudia tvrdo bojovať. Čo ale viete o tejto dôležitej téme vy?

Čítať ďalej
COOL TREAT

Blogy

Zmrzlina za 1 korunu, mlieko za 2 koruny. Spomínate na staré dobré časy?

Hoci mnohí stále s nostalgiou spomínajú na cenovky v obchodoch pred rokom 1989, radšej by sa mali pozrieť dopredu. Ceny tovarov síce doteraz rástli, ale mzdy rástli ešte rýchlejšie. Úspory v bankách strácajú na hodnote, preto sa treba poobzerať po finančných produktoch, ktoré udržia hodnotu peňazí, alebo dokonca niečo aj zarobia a pomôžu vám žiť život podľa vlastných predstáv,“ hovorí Pavel Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select.

Čítať ďalej
Pretty young strong sporty fitness woman wearing pink tracksuit doing yoga exercises using laptop mobile phone hold credit bank card showing thumb up sitting stretching on mat floor at home indoor

Tlačové správy

Kde sa skrývajú vaši peňazožrúti a ako sa ich zbavíte?

Aj vy sa vyhovárate, že si nemôžete sporiť a investovať, lebo na to skrátka nemáte? A to aj napriek tomu, že minimálna výška príspevku je 10 eur mesačne? Nájdite vo svojom rozpočte peňazožrútov, a zvýšte túto sumu tak, aby vám priniesla zaujímavý výnos, ktorý vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.

Čítať ďalej