Doteraz bola úplne bežná prax, že sa pre hypotéku založia dve nehnuteľnosti, po roku až troch sa doplnková nehnuteľnosť odbremení od ťarchy a následne je úver založený výlučne kupovanou nehnuteľnosťou. Toto už od minulého leta možné nie je a v najbližšom období ani možné nebude. Dôvodom je stagnácia až pokles cien nehnuteľností.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Banky už dávno neposkytujú hypotéky vo výške založenej nehnuteľnosti. Vyžadujú doplnkové financovanie vo výške 20 %, prípadne zvýšenie hodnoty zábezpeky. Práve cez zabezpečenie ďalšej nehnuteľnosti mohli rodičia aj bez poskytnutia financií pomôcť svojim deťom vyriešiť otázku bývania a pomôcť im tak žiť život podľa vlastných predstáv.

Založená rodičovská nehnuteľnosť sa totiž mohla vyňať spod zábezpeky v prípade, že dlh bol nižší ako 80 % z ceny kupovanej nehnuteľnosti. Vďaka rastu cien nehnuteľností to netrvalo dlho. Stačilo, aby sa cena kupovanej nehnuteľnosti zvýšila o 25 %. Vtedy by pôvodný dlh predstavoval 80 % z ceny kúpenej nehnuteľnosti. Na takýto nárast ceny v posledných rokoch stačilo počkať menej ako 36 mesiacov.

Čítajte viac >>> Ako si dnes našetriť na dofinancovanie hypotéky

Nesplatená časť úveru sa každou splátkou znižuje. Pri úrokovej sadzbe 1 % trvá splatenie pätiny dlhu takmer sedem rokov. Pri sadzbe 5 % sa to natiahne na takmer 11 rokov. Ak by ceny založených nehnuteľností klesli, tak sa tento horizont ešte predĺži.
 

29_3_zalozena nehnutelnost
29_3_zalozena nehnutelnost

Pomoc rodičov v podobe poskytnutia doplnkovej nehnuteľnosti prvému dieťaťu môže znamenať, že druhé dieťa sa rovnakej pomoci môže dočkať pri súčasných podmienkach bánk a stagnácii cien nehnuteľností až po podstatne dlhšom čase, než bolo bežné v posledných rokoch.

Riešením nelichotivej situácie je, ak druhý súrodenec bude čerpať hypotéku v tej istej banke. Banky totiž majú odmietavý postoj k zaťaženiu už zaťaženej nehnuteľnosti inou bankou, aj keď sa ťarcha týka iba malého podielu.

Prípadné odťaženie nehnuteľnosti však nie je zadarmo. Je s ním spojený poplatok za zmenu zmluvných podmienok. Odťaženie navyše nie je dlžníkove právo, iba možnosť ponúknutá bankou. Aby k nemu došlo, banka s odbremenením najprv musí súhlasiť.

Aby negatív spojených s nárastom sadzieb a vývojom cien nehnuteľností nebolo málo, tak úverové podmienky obsahujú aj povinnosť dozabezpečiť úver, ak jeho krytie nie je dostatočné. Ceny nehnuteľností však ešte neklesli natoľko, aby k takémuto kroku banky pristúpili.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Mladým stačí, aby si sporili málo, aby mali zaujímavý dôchodok.

Tlačové správy

Dôležitá informácia pre mladých: Stačí málo peňazí, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok

Predstavte si, že máte možnosť pravidelne investovať desatinu svojho príjmu iba počas desiatich rokov. Kedy by ste s tým mali začať, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok?

Čítať ďalej
Dušan Moskaľ našiel vďaka práci finančného sprostredkovateľa ideálny work-life balance.

Životné témy

Dušan Moskaľ: „Vytvoríš si pasívny príjem, ktorý ti pípne na účet, aj keď celý mesiac nepracuješ“

Dušan Moskaľ, Exkluzívny finančný sprostredkovateľ Swiss Life Select robí finančného sprostredkovateľa od vysokej školy. Dnes namiesto práce 12/7 našiel work-life balance - pol roka pracuje a pol roka cestuje. Vďaku za svoj úspech prejavuje tak, že pomáha prostredníctvom charitatívnej organizácie Lions Club tým, ktorí to najviac potrebujú.

Čítať ďalej
Vnuk a stará mama sa tešia, že existuje spôsob, ako by mohli mať obaja vyšší dôchodok.

Tlačové správy

Vyšší dôchodok pre mladých z II. piliera a udržateľnejší dôchodok pre starších z I. piliera

Nevýhodou druhého piliera je, že efekty zloženého úročenia, ktoré zabezpečia veľa peňazí na dôchodky, sa prejavia až po veľmi dlhom čase. Nevýhodou prvého piliera, že potrebuje vyzbierať veľa peňazí v súčasnosti, čo v rámci odvodov ide na úkor druhého piliera. Čo ak by ale odvody boli prerozdelené inak pri mladých a starších sporiteľoch?

Čítať ďalej
ako by mal štát skutočne pomáhať s bývaním_opt

Tlačové správy

Ako by mal štát skutočne pomáhať Slovákom s bývaním

Avizovaná podpora vlády pre ľudí, ktorým výrazne narástli úroky na hypotéke, je len zanedbávanie podpory bývania na Slovensku. Radšej by sa mala vláda zamerať na prevenciu vo forme štátnej prémie pri stavebnom sporení, podporu nájomného bývania či administratívnu podporu developerov pri bytovej výstavbe.

Čítať ďalej
Manželia hľadajú spôsob, ako si znížiť splátku po zvýšení úrokovej sadzby hypotéky.

Tlačové správy

Ako si znížiť splátku, keď vám banka zvýši úrok na hypotéke?

Banky zvyšujú sadzby hypoték. V priebehu niekoľkých dní upravili sadzby tri banky. V reči čísel to znamená, že na splácanie 100-tisícovej hypotéky je potrebné pripraviť o desať až štyridsať eur mesačne viac.

Čítať ďalej
Záleží, ako budete sporiť svojim deťom na budúcnosť.

Tlačové správy

Záleží na tom, kde a ako sporíte deťom na budúcnosť

Niekto začne s budovaním finančného piliera pre potomka hneď s jeho príchodom na svet. Iný si jeho dôležitosť uvedomí po nejakom čase a ďalší sa zobudí až krátko pred tým, ako dieťa peniaze potrebuje. Pritom dĺžka trvania sporenia pre deti je rozhodujúcim parametrom.

Čítať ďalej