Doteraz bola úplne bežná prax, že sa pre hypotéku založia dve nehnuteľnosti, po roku až troch sa doplnková nehnuteľnosť odbremení od ťarchy a následne je úver založený výlučne kupovanou nehnuteľnosťou. Toto už od minulého leta možné nie je a v najbližšom období ani možné nebude. Dôvodom je stagnácia až pokles cien nehnuteľností.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Banky už dávno neposkytujú hypotéky vo výške založenej nehnuteľnosti. Vyžadujú doplnkové financovanie vo výške 20 %, prípadne zvýšenie hodnoty zábezpeky. Práve cez zabezpečenie ďalšej nehnuteľnosti mohli rodičia aj bez poskytnutia financií pomôcť svojim deťom vyriešiť otázku bývania a pomôcť im tak žiť život podľa vlastných predstáv.

Založená rodičovská nehnuteľnosť sa totiž mohla vyňať spod zábezpeky v prípade, že dlh bol nižší ako 80 % z ceny kupovanej nehnuteľnosti. Vďaka rastu cien nehnuteľností to netrvalo dlho. Stačilo, aby sa cena kupovanej nehnuteľnosti zvýšila o 25 %. Vtedy by pôvodný dlh predstavoval 80 % z ceny kúpenej nehnuteľnosti. Na takýto nárast ceny v posledných rokoch stačilo počkať menej ako 36 mesiacov.

Čítajte viac >>> Ako si dnes našetriť na dofinancovanie hypotéky

Nesplatená časť úveru sa každou splátkou znižuje. Pri úrokovej sadzbe 1 % trvá splatenie pätiny dlhu takmer sedem rokov. Pri sadzbe 5 % sa to natiahne na takmer 11 rokov. Ak by ceny založených nehnuteľností klesli, tak sa tento horizont ešte predĺži.
 

2023_3_28_zalozenie_rodinnej_nehnutelnosti_G
2023_3_28_zalozenie_rodinnej_nehnutelnosti_G

Pomoc rodičov v podobe poskytnutia doplnkovej nehnuteľnosti prvému dieťaťu môže znamenať, že druhé dieťa sa rovnakej pomoci môže dočkať pri súčasných podmienkach bánk a stagnácii cien nehnuteľností až po podstatne dlhšom čase, než bolo bežné v posledných rokoch.

Riešením nelichotivej situácie je, ak druhý súrodenec bude čerpať hypotéku v tej istej banke. Banky totiž majú odmietavý postoj k zaťaženiu už zaťaženej nehnuteľnosti inou bankou, aj keď sa ťarcha týka iba malého podielu.

Prípadné odťaženie nehnuteľnosti však nie je zadarmo. Je s ním spojený poplatok za zmenu zmluvných podmienok. Odťaženie navyše nie je dlžníkove právo, iba možnosť ponúknutá bankou. Aby k nemu došlo, banka s odbremenením najprv musí súhlasiť.

Aby negatív spojených s nárastom sadzieb a vývojom cien nehnuteľností nebolo málo, tak úverové podmienky obsahujú aj povinnosť dozabezpečiť úver, ak jeho krytie nie je dostatočné. Ceny nehnuteľností však ešte neklesli natoľko, aby k takémuto kroku banky pristúpili.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Začnite si sporiť a k štátnemu dôchodku si môžete prilepšiť 100 či 200 eur.

Tlačové správy

Ako si k štátnemu dôchodku prilepšiť o 100 či 200 eur?

Neriešiť peniaze je snom asi každého. Možnosť míňať bez obmedzovania sa aj na dôchodku je viac ako sen. Smutná správa je, že na dosiahnutie tohto stavu treba myslieť ideálne už od mlada a treba k tomu vlastné pričinenie. Výška dôchodku je len v rukách každého z nás.

Čítať ďalej
Senior naletel podvodníkom. Čo má teraz robiť?

Tlačové správy

Seniori, poradíme vám ako nenaletieť podvodníkom

„Ahoj babi, to som ja, tvoj vnuk. Mám problém a potrebujem peniaze. Nemôžem sa zastaviť osobne, preto posielam za tebou kamaráta. Daj ich jemu. Ďakujem.“ Ide síce o zjednodušený no čoraz častejšie sa objavujúci obsah telefonátov, ktoré dostávajú dôchodcovia. Ide o podvod, ktorého cieľom je pod emočným a časovým tlakom vymámiť od nich peniaze.

Čítať ďalej
Anna von Boeticher sa potápa do hĺbky 125 metrov, bez fľaše stlačeného vzduchu a dokáže zadržať dych na šesť minút a dvanásť sekúnd.

Životné témy

Freediverka Anna von Boetticher: Každý ponor je cesta do vlastného vnútra

„Keď sa ponoríte, čelíte extrémnym podmienkam sveta okolo seba, a to vás úplne oddelí od všetkého. Meriate si sily s hĺbkou, vodou. Testujete seba, svoje telo, svoju myseľ. A vlastné hranice“, vymenúva Anna von Boetticher.

Čítať ďalej
Študenti môžu nechať svoje peniaze z brigády zarábať.

Tlačové správy

Študenti, po brigáde môžete nechať svoje peniaze zarábať

Leto je čas brigád a príležitostných zárobkov študentov. Nezáleží na tom, či príjmy budú plynúť z manuálnej, administratívnej alebo kreatívnej práce, záleží na tom, ako študenti získané peniaze použijú.

Čítať ďalej
Slováci potrebujú bývať, preto majú množstvo otázok ohľadom hypoték.

Tlačové správy

Refixácia alebo refinancovanie? 3-ročný alebo 10-ročný fix? Toto sú odpovede na najčastejšie otázky o hypotékach

Štatistiky ukazujú, že trh s hypotékami začína rásť. Či ide iba o malú zmenu alebo začiatok nového trendu ukážu najbližšie mesiace. Fakt je, že ľudia potrebujú niekde bývať a na Slovensku je zvykom bývať vo vlastnom a podľa vlastných predstáv. Taktiež sa dá povedať, že výška úrokových sadzieb nie je vysoká, a to vzhľadom na to, že sme už splácali drahšie hypotéky.

Čítať ďalej
Žena čaká na zníženie úrokových sadzieb po znížení sadzieb zo strany ECB.

Tlačové správy

ECB znížila úrokové sadzby. Slovenské banky zatiaľ vyčkávajú

Zníženie sadzieb ECB zatiaľ pokles sadzieb úverov na bývanie neprinieslo. K poslednej úprave hypotekárnych úrokov došlo v prvý júnový deň. Kým v tomto roku menilo sadzby už šesť bánk a jedna koncom minulého roku, jedna banka nemenila sadzby už viac než rok.

Čítať ďalej