Doteraz bola úplne bežná prax, že sa pre hypotéku založia dve nehnuteľnosti, po roku až troch sa doplnková nehnuteľnosť odbremení od ťarchy a následne je úver založený výlučne kupovanou nehnuteľnosťou. Toto už od minulého leta možné nie je a v najbližšom období ani možné nebude. Dôvodom je stagnácia až pokles cien nehnuteľností.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Banky už dávno neposkytujú hypotéky vo výške založenej nehnuteľnosti. Vyžadujú doplnkové financovanie vo výške 20 %, prípadne zvýšenie hodnoty zábezpeky. Práve cez zabezpečenie ďalšej nehnuteľnosti mohli rodičia aj bez poskytnutia financií pomôcť svojim deťom vyriešiť otázku bývania a pomôcť im tak žiť život podľa vlastných predstáv.

Založená rodičovská nehnuteľnosť sa totiž mohla vyňať spod zábezpeky v prípade, že dlh bol nižší ako 80 % z ceny kupovanej nehnuteľnosti. Vďaka rastu cien nehnuteľností to netrvalo dlho. Stačilo, aby sa cena kupovanej nehnuteľnosti zvýšila o 25 %. Vtedy by pôvodný dlh predstavoval 80 % z ceny kúpenej nehnuteľnosti. Na takýto nárast ceny v posledných rokoch stačilo počkať menej ako 36 mesiacov.

Čítajte viac >>> Ako si dnes našetriť na dofinancovanie hypotéky

Nesplatená časť úveru sa každou splátkou znižuje. Pri úrokovej sadzbe 1 % trvá splatenie pätiny dlhu takmer sedem rokov. Pri sadzbe 5 % sa to natiahne na takmer 11 rokov. Ak by ceny založených nehnuteľností klesli, tak sa tento horizont ešte predĺži.
 

29_3_zalozena nehnutelnost
29_3_zalozena nehnutelnost

Pomoc rodičov v podobe poskytnutia doplnkovej nehnuteľnosti prvému dieťaťu môže znamenať, že druhé dieťa sa rovnakej pomoci môže dočkať pri súčasných podmienkach bánk a stagnácii cien nehnuteľností až po podstatne dlhšom čase, než bolo bežné v posledných rokoch.

Riešením nelichotivej situácie je, ak druhý súrodenec bude čerpať hypotéku v tej istej banke. Banky totiž majú odmietavý postoj k zaťaženiu už zaťaženej nehnuteľnosti inou bankou, aj keď sa ťarcha týka iba malého podielu.

Prípadné odťaženie nehnuteľnosti však nie je zadarmo. Je s ním spojený poplatok za zmenu zmluvných podmienok. Odťaženie navyše nie je dlžníkove právo, iba možnosť ponúknutá bankou. Aby k nemu došlo, banka s odbremenením najprv musí súhlasiť.

Aby negatív spojených s nárastom sadzieb a vývojom cien nehnuteľností nebolo málo, tak úverové podmienky obsahujú aj povinnosť dozabezpečiť úver, ak jeho krytie nie je dostatočné. Ceny nehnuteľností však ešte neklesli natoľko, aby k takémuto kroku banky pristúpili.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Žena zisťuje, či sa má zbaviť akcií z kupónovej privatizácie alebo ich ešte stále môže predať.

Tlačové správy

Zbaviť sa alebo predať akcie z kupónovej privatizácie?

Čo s „bezcennými“ akciami z kupónovej privatizácie? Ešte stále sa nájdu Slováci, ktorí si napriek viacerým možnostiam na zbavenie pozostatkov kupónky ponechali cenné papiere a pri pohľade na poplatky vo výpise z Centrálneho depozitára cenných papierov vraštia čelo.

Čítať ďalej
2023-2-13-kedykolvek-investova-TIT-opt

Tlačové správy

Začnite s investovaním. Kedykoľvek

Akciové indexy len teraz dosiahli svoj historický vrchol a už sa u investorov objavujú obavy z možných poklesov. Poklesy určite prídu. A určite to nie je dôvod na paniku či na to, aby ste zanevreli na investovanie. Práve naopak.

Čítať ďalej
hypoteka bez statnej pomoci_TIT_opt

Tlačové správy

Čo s hypotékou, ak nemáte nárok na pomoc od štátu?

Ak nespĺňate podmienky, aby ste získali štátnu pomoc so zvýšenou splátkou hypotéky, nezúfajte. Stále máte možnosť pri refixácii vyjednávať s bankami a získať lepšie podmienky.

Čítať ďalej
Čo robiť, ak vás vytopí sused.

Tlačové správy

Čo robiť, ak vás vytopí sused, alebo vy vytopíte suseda?

Vytopený byt – to je situácia, ktorú nechce zažiť nikto. Ale keď už táto situácia nastane, viete, čo robiť?

Čítať ďalej
rady mladsiemu ja_TIT_opt

Tlačové správy

Čo robiť, aby ste si mohli povedať: Som finančne zabezpečený?

Mať tak o desať či dvadsať rokov menej a dnešný rozum, to by boli finančné rozhodnutia! Cestovať v čase zatiaľ nevieme, no predsa len môžete využiť rady tých, ktorí už majú aké-také životné skúsenosti, aby ste si pri narábaní s peniazmi mohli povedať: Som finančne zabezpečený.

Čítať ďalej
10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Tlačové správy

10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Chcete sa konečne o svoje ťažko zarobené peniaze starať zodpovedne? Tak si prečítajte 10 rád finančného odborníka Pavla Škriniara a využite všetky možnosti, ktoré vám trh ponúka.

Čítať ďalej