Sadzby vzrástli a ešte aj vzrastú. Dlžníci s tým nič nespravia. Avšak dlžníci majú jednu veľkú výhodu: vedia, kedy sa im zmení výška mesačnej splátky a vedia sa na to pripraviť.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Už dnes sú dlžníci schopní splácať vyššiu splátku, než akú splácajú. Inak by totiž nezískali hypotéku. Prešli cez tzv. strestest, ktorý testuje schopnosť dlžníka čeliť nárastu sadzieb o 2 percentuálne body. Lenže súčasná situácia je drsnejšia, než pôvodné testy.

Jedným z mála pozitív je, že postupom času príjmy dlžníkov rastú a nárast výšky splátky o pár rokov nemusí byť taký drastický, ako keby k nemu došlo dnes. Netreba sa však spoliehať na neistú budúcnosť a lepšie je pripraviť si aspoň nejakú zábezpeku pred výdavkovým šokom.

Výdavkový šok zažijú tí, ktorí majú ďaleko do konca splatnosti hypotéky, relatívne nízku úrokovú sadzbu a pomerne blízko koniec fixácie. O koľko percent vzrastie mesačná splátka, ak súčasná sadzba hypotéky je 1,5 % a zmení sa napríklad na 3,5 % až 5,5 % pri zostávajúcom trvaní dlhu ukazuje nasledujúci graf.
 

14_4_graf
14_4_graf

Kto má takmer celú splatnosť iba pred sebou, potrebuje sa pripraviť na to, že sa mu splátka zvýši o desiatky percent. Teda namiesto 100 eur mesačne bude platiť 140 eur mesačne.

Obava zo zvýšenej splátky sa musí pretaviť do prípravy. Netreba zbytočne snívať o tom, že sadzby sa dostanú na úroveň zo začiatku roka 2022. Aj keď pri výročí fixácie môžu byť sadzby o čosi nižšie ako dnes, príprava nevyjde navnivoč. Je to základ dobrej finančnej rezervy.

Vybudovanie finančnej rezervy z obáv pred rastom splátky má dve veľké výhody:

  1. Dlžník si zvykne na okresaný rozpočet a zvýšenie hypotekárnych výdavkov sa ho nedotkne. Stačí totiž iba zrušiť trvalý príkaz na sporení.
  2. Finančná rezerva môže slúžiť ako pomôcka pri splácaní, ak bude splátka predsa len vyššia, než sa očakávalo.

Otáľať sa skutočne nevyplatí. Začať simulovať zvýšené splátky má svoje rácio, ktoré spočíva v dvojakom zabezpečení sa – nižšia miera bežných výdavkov a vyššia odolnosť voči zvýšeným splátkam.

Dlžníci by preto mali kontaktovať skúseného finančného sprostredkovateľa, ktorý zhodnotí ich situáciu a ponúkne im riešenie, ktoré im pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Žena zisťuje, či sa má zbaviť akcií z kupónovej privatizácie alebo ich ešte stále môže predať.

Tlačové správy

Zbaviť sa alebo predať akcie z kupónovej privatizácie?

Čo s „bezcennými“ akciami z kupónovej privatizácie? Ešte stále sa nájdu Slováci, ktorí si napriek viacerým možnostiam na zbavenie pozostatkov kupónky ponechali cenné papiere a pri pohľade na poplatky vo výpise z Centrálneho depozitára cenných papierov vraštia čelo.

Čítať ďalej
2023-2-13-kedykolvek-investova-TIT-opt

Tlačové správy

Začnite s investovaním. Kedykoľvek

Akciové indexy len teraz dosiahli svoj historický vrchol a už sa u investorov objavujú obavy z možných poklesov. Poklesy určite prídu. A určite to nie je dôvod na paniku či na to, aby ste zanevreli na investovanie. Práve naopak.

Čítať ďalej
hypoteka bez statnej pomoci_TIT_opt

Tlačové správy

Čo s hypotékou, ak nemáte nárok na pomoc od štátu?

Ak nespĺňate podmienky, aby ste získali štátnu pomoc so zvýšenou splátkou hypotéky, nezúfajte. Stále máte možnosť pri refixácii vyjednávať s bankami a získať lepšie podmienky.

Čítať ďalej
Čo robiť, ak vás vytopí sused.

Tlačové správy

Čo robiť, ak vás vytopí sused, alebo vy vytopíte suseda?

Vytopený byt – to je situácia, ktorú nechce zažiť nikto. Ale keď už táto situácia nastane, viete, čo robiť?

Čítať ďalej
rady mladsiemu ja_TIT_opt

Tlačové správy

Čo robiť, aby ste si mohli povedať: Som finančne zabezpečený?

Mať tak o desať či dvadsať rokov menej a dnešný rozum, to by boli finančné rozhodnutia! Cestovať v čase zatiaľ nevieme, no predsa len môžete využiť rady tých, ktorí už majú aké-také životné skúsenosti, aby ste si pri narábaní s peniazmi mohli povedať: Som finančne zabezpečený.

Čítať ďalej
10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Tlačové správy

10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Chcete sa konečne o svoje ťažko zarobené peniaze starať zodpovedne? Tak si prečítajte 10 rád finančného odborníka Pavla Škriniara a využite všetky možnosti, ktoré vám trh ponúka.

Čítať ďalej