Sadzby vzrástli a ešte aj vzrastú. Dlžníci s tým nič nespravia. Avšak dlžníci majú jednu veľkú výhodu: vedia, kedy sa im zmení výška mesačnej splátky a vedia sa na to pripraviť.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Už dnes sú dlžníci schopní splácať vyššiu splátku, než akú splácajú. Inak by totiž nezískali hypotéku. Prešli cez tzv. strestest, ktorý testuje schopnosť dlžníka čeliť nárastu sadzieb o 2 percentuálne body. Lenže súčasná situácia je drsnejšia, než pôvodné testy.

Jedným z mála pozitív je, že postupom času príjmy dlžníkov rastú a nárast výšky splátky o pár rokov nemusí byť taký drastický, ako keby k nemu došlo dnes. Netreba sa však spoliehať na neistú budúcnosť a lepšie je pripraviť si aspoň nejakú zábezpeku pred výdavkovým šokom.

Výdavkový šok zažijú tí, ktorí majú ďaleko do konca splatnosti hypotéky, relatívne nízku úrokovú sadzbu a pomerne blízko koniec fixácie. O koľko percent vzrastie mesačná splátka, ak súčasná sadzba hypotéky je 1,5 % a zmení sa napríklad na 3,5 % až 5,5 % pri zostávajúcom trvaní dlhu ukazuje nasledujúci graf.
 

2023_4_13_ako_sa_pripravit_na_vyssie_uroky_G
2023_4_13_ako_sa_pripravit_na_vyssie_uroky_G

Kto má takmer celú splatnosť iba pred sebou, potrebuje sa pripraviť na to, že sa mu splátka zvýši o desiatky percent. Teda namiesto 100 eur mesačne bude platiť 140 eur mesačne.

Obava zo zvýšenej splátky sa musí pretaviť do prípravy. Netreba zbytočne snívať o tom, že sadzby sa dostanú na úroveň zo začiatku roka 2022. Aj keď pri výročí fixácie môžu byť sadzby o čosi nižšie ako dnes, príprava nevyjde navnivoč. Je to základ dobrej finančnej rezervy.

Vybudovanie finančnej rezervy z obáv pred rastom splátky má dve veľké výhody:

  1. Dlžník si zvykne na okresaný rozpočet a zvýšenie hypotekárnych výdavkov sa ho nedotkne. Stačí totiž iba zrušiť trvalý príkaz na sporení.
  2. Finančná rezerva môže slúžiť ako pomôcka pri splácaní, ak bude splátka predsa len vyššia, než sa očakávalo.

Otáľať sa skutočne nevyplatí. Začať simulovať zvýšené splátky má svoje rácio, ktoré spočíva v dvojakom zabezpečení sa – nižšia miera bežných výdavkov a vyššia odolnosť voči zvýšeným splátkam.

Dlžníci by preto mali kontaktovať skúseného finančného sprostredkovateľa, ktorý zhodnotí ich situáciu a ponúkne im riešenie, ktoré im pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Inflácia môže Slovákom tento rok zhltnúť 2,2 mld. eur.

Tlačové správy

Inflácia chystá útok na bankové vklady

Vlastníci bežných, sporiacich a termínovaných účtov by mali spozornieť. O dvanásť mesiacov si zo svojich úspor v bankách kúpia menej, než dnes. Nikto im z účtu peniaze nevyberie. To len inflácia spôsobí, že peniaze stratia kúpnu silu.

Čítať ďalej
Čo by ste povedali na výnos 1000 %?

Tlačové správy

Akým investíciám sa darilo v minulom roku?

Zhodnotenie vo výške niekoľkých percent nie je veľmi zaujímavé. Jednak je to bežné v bankách a navyše zisk zhltne inflácia. Ročný výnos v desiatkach percent však už zaváňa podvodom. Čo potom povedať o výnose cez 1000 % za rok?

Čítať ďalej
Nový rok ponúka nové možnosti, ako si nasporiť.

Blogy

Nový rok, nové možnosti: 10 tipov ako efektívne sporiť

Či už ide o sporenie hotovosti, centovú výzvu alebo sledovanie výdavkov staré dobré metódy môžu aj v digitálnej dobe urobiť šetrenie hmatateľnejšie. Nižšie uvádzame najlepšie tipy pre efektívne sporenie.

Čítať ďalej
Zitite, či sa vám viac oplatí termínovaný vklad alebo štátny dlhopis

Tlačové správy

Zisťovali sme za vás: Oplatí sa vám viac terminovaný vklad alebo štátny dlhopis

Hľadáte niečo výhodnejšie, než je termínovaný vklad? Na jar je naplánované vydávanie štátnych dlhopisov pre obyvateľov. Oplatí sa teda čakať a neviazať peniaze v banke?

Čítať ďalej
Seniori zistili, že účet v banke môžu mať zadarmo.

Tlačové správy

Seniori, neplaťte bankám zbytočne. Účet môžete mať aj zadarmo

Bankový účet je pohodlný, bezpečný a pre niekoho zbytočne spoplatnený. Účet zadarmo môže mať totiž väčšina klientov. Buď si stačí zvoliť správnu banku, správny balík služieb, splniť podmienky banky alebo mať príjem nepresahujúci 1,1 násobok minimálnej mzdy.

Čítať ďalej
Rady, ktoré vám pomôžu znížiť investičné riziko.

Tlačové správy

7 funkčných pravidiel, ktoré vám pomôžu znížiť riziko pri investovaní

Investovanie je síce spojené s určitým typom rizika, no pri dodržaní týchto pravidiel ho dokážete výrazne znížiť. Žiadna operácia s peniazmi totiž nie je bez rizika. Či už ide o hotovosť, vklad do banky, kúpu nehnuteľnosti alebo investovanie do akcií či kryptomien.

Čítať ďalej