Sadzby vzrástli a ešte aj vzrastú. Dlžníci s tým nič nespravia. Avšak dlžníci majú jednu veľkú výhodu: vedia, kedy sa im zmení výška mesačnej splátky a vedia sa na to pripraviť.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Už dnes sú dlžníci schopní splácať vyššiu splátku, než akú splácajú. Inak by totiž nezískali hypotéku. Prešli cez tzv. strestest, ktorý testuje schopnosť dlžníka čeliť nárastu sadzieb o 2 percentuálne body. Lenže súčasná situácia je drsnejšia, než pôvodné testy.

Jedným z mála pozitív je, že postupom času príjmy dlžníkov rastú a nárast výšky splátky o pár rokov nemusí byť taký drastický, ako keby k nemu došlo dnes. Netreba sa však spoliehať na neistú budúcnosť a lepšie je pripraviť si aspoň nejakú zábezpeku pred výdavkovým šokom.

Výdavkový šok zažijú tí, ktorí majú ďaleko do konca splatnosti hypotéky, relatívne nízku úrokovú sadzbu a pomerne blízko koniec fixácie. O koľko percent vzrastie mesačná splátka, ak súčasná sadzba hypotéky je 1,5 % a zmení sa napríklad na 3,5 % až 5,5 % pri zostávajúcom trvaní dlhu ukazuje nasledujúci graf.
 

14_4_graf
14_4_graf

Kto má takmer celú splatnosť iba pred sebou, potrebuje sa pripraviť na to, že sa mu splátka zvýši o desiatky percent. Teda namiesto 100 eur mesačne bude platiť 140 eur mesačne.

Obava zo zvýšenej splátky sa musí pretaviť do prípravy. Netreba zbytočne snívať o tom, že sadzby sa dostanú na úroveň zo začiatku roka 2022. Aj keď pri výročí fixácie môžu byť sadzby o čosi nižšie ako dnes, príprava nevyjde navnivoč. Je to základ dobrej finančnej rezervy.

Vybudovanie finančnej rezervy z obáv pred rastom splátky má dve veľké výhody:

  1. Dlžník si zvykne na okresaný rozpočet a zvýšenie hypotekárnych výdavkov sa ho nedotkne. Stačí totiž iba zrušiť trvalý príkaz na sporení.
  2. Finančná rezerva môže slúžiť ako pomôcka pri splácaní, ak bude splátka predsa len vyššia, než sa očakávalo.

Otáľať sa skutočne nevyplatí. Začať simulovať zvýšené splátky má svoje rácio, ktoré spočíva v dvojakom zabezpečení sa – nižšia miera bežných výdavkov a vyššia odolnosť voči zvýšeným splátkam.

Dlžníci by preto mali kontaktovať skúseného finančného sprostredkovateľa, ktorý zhodnotí ich situáciu a ponúkne im riešenie, ktoré im pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Mladým stačí, aby si sporili málo, aby mali zaujímavý dôchodok.

Tlačové správy

Dôležitá informácia pre mladých: Stačí málo peňazí, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok

Predstavte si, že máte možnosť pravidelne investovať desatinu svojho príjmu iba počas desiatich rokov. Kedy by ste s tým mali začať, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok?

Čítať ďalej
Dušan Moskaľ našiel vďaka práci finančného sprostredkovateľa ideálny work-life balance.

Životné témy

Dušan Moskaľ: „Vytvoríš si pasívny príjem, ktorý ti pípne na účet, aj keď celý mesiac nepracuješ“

Dušan Moskaľ, Exkluzívny finančný sprostredkovateľ Swiss Life Select robí finančného sprostredkovateľa od vysokej školy. Dnes namiesto práce 12/7 našiel work-life balance - pol roka pracuje a pol roka cestuje. Vďaku za svoj úspech prejavuje tak, že pomáha prostredníctvom charitatívnej organizácie Lions Club tým, ktorí to najviac potrebujú.

Čítať ďalej
Vnuk a stará mama sa tešia, že existuje spôsob, ako by mohli mať obaja vyšší dôchodok.

Tlačové správy

Vyšší dôchodok pre mladých z II. piliera a udržateľnejší dôchodok pre starších z I. piliera

Nevýhodou druhého piliera je, že efekty zloženého úročenia, ktoré zabezpečia veľa peňazí na dôchodky, sa prejavia až po veľmi dlhom čase. Nevýhodou prvého piliera, že potrebuje vyzbierať veľa peňazí v súčasnosti, čo v rámci odvodov ide na úkor druhého piliera. Čo ak by ale odvody boli prerozdelené inak pri mladých a starších sporiteľoch?

Čítať ďalej
ako by mal štát skutočne pomáhať s bývaním_opt

Tlačové správy

Ako by mal štát skutočne pomáhať Slovákom s bývaním

Avizovaná podpora vlády pre ľudí, ktorým výrazne narástli úroky na hypotéke, je len zanedbávanie podpory bývania na Slovensku. Radšej by sa mala vláda zamerať na prevenciu vo forme štátnej prémie pri stavebnom sporení, podporu nájomného bývania či administratívnu podporu developerov pri bytovej výstavbe.

Čítať ďalej
Manželia hľadajú spôsob, ako si znížiť splátku po zvýšení úrokovej sadzby hypotéky.

Tlačové správy

Ako si znížiť splátku, keď vám banka zvýši úrok na hypotéke?

Banky zvyšujú sadzby hypoték. V priebehu niekoľkých dní upravili sadzby tri banky. V reči čísel to znamená, že na splácanie 100-tisícovej hypotéky je potrebné pripraviť o desať až štyridsať eur mesačne viac.

Čítať ďalej
Záleží, ako budete sporiť svojim deťom na budúcnosť.

Tlačové správy

Záleží na tom, kde a ako sporíte deťom na budúcnosť

Niekto začne s budovaním finančného piliera pre potomka hneď s jeho príchodom na svet. Iný si jeho dôležitosť uvedomí po nejakom čase a ďalší sa zobudí až krátko pred tým, ako dieťa peniaze potrebuje. Pritom dĺžka trvania sporenia pre deti je rozhodujúcim parametrom.

Čítať ďalej