Akvizícia Fincentra rozhodne nie je posledná. Švajčiarska finančná skupina vidí na trhu veľký potenciál rastu aj dopyt klientov po kvalitných službách, preto hľadá možnosti ďalších investícií, hovorí František Dragúň, generálny riaditeľ spoločnosti Swiss Life Select Slovensko.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

V októbri to budú už dva roky, čo švajčiarska finančná skupina Swiss Life kúpila spoločnosť Fincentrum a vstúpila na slovenský trh. Ako to s odstupom času hodnotíte vy a ako samotný Swiss Life?
Vo Fincentre sme získali veľmi silného strategického partnera, ktorý masívne investuje do rozvoja všetkých svojich entít. Swiss Life je firma s ratingom A+, ktorej akcie sa obchodujú na švajčiarskej burze. Rovnako je súčasťou MSCI World Indexu. Je nielen najrešpektovanejšou poradenskou firmou vo Švajčiarsku, ale má silné postavenie aj v Nemecku, Rakúsku, Veľkej Británii, Luxembursku a Českej republike. Pre nás to boli dva roky budovania novej stratégie a príprav nových projektov, ktoré postupne prinášame a budeme prinášať na náš trh. Pre Swiss Life bol vstup na Slovensko tiež zaujímavou skúsenosťou. Našli tu nápady, zanietených ľudí a ťah na bránu, ale aj veľký hlad klientov po nadštandardných službách. Po dvoch rokoch je jasné, že sa im na Slovensku páči a chcú ďalej expandovať.

Aký spôsobom?
Na jednej strane máme naďalej záujem o jednotlivcov - profesionálov z bankovej, poistnej či investičnej sféry. Vidíme najmä zo strany bánk prebiehajúce personálne audity, rušenie pobočiek či prepúšťanie zamestnancov. Kvalitní ľudia u nás vždy nájdu uplatnenie. Na strane druhej očakávame, že tlak na konsolidáciu trhu samostatných finančných agentov bude časom narastať. Prísnejšia regulácia, rastúce náklady a nižšia dynamika rastu hypotekárneho trhu prinúti mnohé firmy prehodnotiť svoje pôsobenie na trhu. Finančné problémy niektorých lokálnych firiem sú už aj mediálne známe. A to všetko ešte mimo koronavírusovej krízy, ktorá sa možno naplno prejaví do konca roka. Radi by sme sa preto poobzerali po kvalitných spoločnostiach a niektoré z nich kúpili.

Predaj firmy často vyvoláva neistotu u podriadených finančných agentov. Neobávate sa, že by časť z nich uvažovala o odchode, ak by ste začali rokovať s majiteľom firmy o jej kúpe?
Pozrite, od septembra budeme Swiss Life Select Slovensko. Ale nemeníme len názov. Prinášame nové procesy, vyšší dôraz na kvalitu a know-how zo Švajčiarska. V každej krajine, v ktorej Swiss Life pôsobí, máme dvere otvorené. Diskutujeme ako rodina o budúcnosti. Máme rozpracované projekty na najbližšie štyri roky. Každý z nich nás posunie skokovo vpred. Zo západnej Európy vieme kam bude náš trh smerovať v budúcnosti. Chceme byť prvou voľbou pre affluentných a privátnych klientov v správe majetku. Chceme posúvať hranice v digitalizácii. V riešeniach pre klientov. Naši sprostredkovatelia tomu uverili. Už dávno som nevidel toľko energie a radosti zo zmien, ktoré budeme postupne implementovať. Verím, že tým dokážeme osloviť aj nových potenciálnych spolupracovníkov, ak sa nám podarí dohodnúť na kúpe s ich firmou.

Na jednej strane hovoríte o veľkom potenciáli rastu, na strane druhej, že pre mnohé firmy tu nebude časom miesto. Neprotirečí si to tak trochu?
Nie. Na to, aby ste udržali krok s rastúcimi nárokmi klientov a s dobou, potrebujete napríklad masívne investovať do digitalizácie. Do kvality ľudí, procesov aj samotného poradenstva. V tomto nám malé ani stredné firmy nebudú vedieť nikdy konkurovať. V Swiss Life sa tieto investície nedejú na lokálnej úrovni. Keď pracujeme na zmenách, tak je to vždy minimálne na úrovni strednej a východnej Európy, aby sa takéto investície oplatili. Preto sme dokázali ako prvý na trhu implementovať smernicu PSD2 a predbehnúť aj samotné finančné inštitúcie v multibankingovej aplikácii, ktorá integruje účty štyroch bánk na jednom mieste. Mimochodom, ďalšie dve banky máme pripravené do ostrej prevádzky v najbližšom období. Jediné čo nás brzdí je neochota a nepripravenosť na strane bánk.

Hovorili ste o rastúcich nárokoch klientov, v čom sa to zmenilo oproti minulosti?
Ľudia sú vzdelanejší a zlepšuje sa ich kritické myslenie. Veľa informácií si nájdu na internete a sú rovnocenným partnerom do diskusie finančným profesionálom. Bolo to vidieť aj na tom, ako sa slovenskí investori zachovali pri poklesoch akciových trhov v marci tohto roka. Žiadne masívne výbery, ktorých sme boli svedkami napríklad v roku 2008, sa nekonali. Práve naopak. Veľa ľudí prepady dokupovalo. Typickými klientmi Swiss Life sú aktívni ľudia, ktorí chcú žiť život podľa vlastných predstáv. A potrebujú podporu v oblasti financií, aby si s touto oblasťou nemuseli robiť starosti. Na Slovensku ich máme stále viac a my sa tešíme na spoluprácu s nimi.

Budete o prípadnom spájaní síl rokovať s každým?
Nejdeme robiť nábor, ale výber. Nie je to o číslach. Pre nás je kľúčové získať tých správnych ľudí, ktorí sa financiám chcú venovať poctivo, profesionálne a dlhodobo. Swiss Life si celosvetovo buduje dobré meno viac ako 160 rokov. Na ničom inom mu tak veľmi nezáleží. Preto aj na Slovensku je to pre nás veľký záväzok.

Žena zisťuje, či sa má zbaviť akcií z kupónovej privatizácie alebo ich ešte stále môže predať.

Tlačové správy

Zbaviť sa alebo predať akcie z kupónovej privatizácie?

Čo s „bezcennými“ akciami z kupónovej privatizácie? Ešte stále sa nájdu Slováci, ktorí si napriek viacerým možnostiam na zbavenie pozostatkov kupónky ponechali cenné papiere a pri pohľade na poplatky vo výpise z Centrálneho depozitára cenných papierov vraštia čelo.

Čítať ďalej
2023-2-13-kedykolvek-investova-TIT-opt

Tlačové správy

Začnite s investovaním. Kedykoľvek

Akciové indexy len teraz dosiahli svoj historický vrchol a už sa u investorov objavujú obavy z možných poklesov. Poklesy určite prídu. A určite to nie je dôvod na paniku či na to, aby ste zanevreli na investovanie. Práve naopak.

Čítať ďalej
hypoteka bez statnej pomoci_TIT_opt

Tlačové správy

Čo s hypotékou, ak nemáte nárok na pomoc od štátu?

Ak nespĺňate podmienky, aby ste získali štátnu pomoc so zvýšenou splátkou hypotéky, nezúfajte. Stále máte možnosť pri refixácii vyjednávať s bankami a získať lepšie podmienky.

Čítať ďalej
Čo robiť, ak vás vytopí sused.

Tlačové správy

Čo robiť, ak vás vytopí sused, alebo vy vytopíte suseda?

Vytopený byt – to je situácia, ktorú nechce zažiť nikto. Ale keď už táto situácia nastane, viete, čo robiť?

Čítať ďalej
rady mladsiemu ja_TIT_opt

Tlačové správy

Čo robiť, aby ste si mohli povedať: Som finančne zabezpečený?

Mať tak o desať či dvadsať rokov menej a dnešný rozum, to by boli finančné rozhodnutia! Cestovať v čase zatiaľ nevieme, no predsa len môžete využiť rady tých, ktorí už majú aké-také životné skúsenosti, aby ste si pri narábaní s peniazmi mohli povedať: Som finančne zabezpečený.

Čítať ďalej
10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Tlačové správy

10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Chcete sa konečne o svoje ťažko zarobené peniaze starať zodpovedne? Tak si prečítajte 10 rád finančného odborníka Pavla Škriniara a využite všetky možnosti, ktoré vám trh ponúka.

Čítať ďalej