Neveríte odporúčaniam, že pravidelným investovaním 10 alebo 20 eur mesačne dokážete nasporiť zaujímavé sumy? Oprávnene. Existuje však spôsob, ako sa k vysnenej sume dopracovať.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Je logické, že aj odkladaním 20 eur mesačne sa dá nasporiť 100 000 eur. Otázne je, či sa človek nasporenia tejto sumy dožije. Ak by ste si úspory odkladali v banke, ktorá vklady úročí 1 až 2 %, trvalo by to viac ako sto rokov. Pri investovaní by to bolo o čosi kratšie, no stále v horizonte desiatok rokov.

Ak sa rozhodnete pre pravidelné investovanie, môžete cieľ 100 000 eur dosiahnuť o 44 rokov. Tu totiž môžete vidieť čaro zloženého úročenia, keď napríklad našetrenie polovičnej sumy pri nezmenenej výške príspevku trvá 36 rokov. Na druhej strane inflácia počas takto dlhého obdobia znižuje kúpnu silu úspor. Pri 44 ročnom trvaní o 60 % a pri 36 ročnom trvaní o 51 %.

Jedinou obranou pri budovaní finančnej rezervy proti inflácii je postupné zvyšovanie pravidelného príspevku. Samozrejme alternatívou budovania úspor je život na dlh. Avšak musíte počítať so všetkými rizikami a negatívnymi zákutiami.
 

Koľko trvá, kým si nasporíte 50 000 eur?

Vklad/Výnos 1 % 2,5 % 4 % 5,5 % 8 %
20 eur/mesačne 112,6 roka 73,1 roka 55,9 roka 46 rokov 36 rokov
50 eur/mesačne 60,6 roka 45,1 roka 36,7 roka 31,3 roka 25,5 roka
100 eur/mesačne 34,8 roka 28,6 roka 24,6 roka 21,7 roka 18,4 roka
200 eur/mesačne 18,9 roka 16,8 roka 15,2 roka 13,9 roka 12,3 roka
500 eur/mesačne 8 rokov 7,6 roka 7,2 roka 6,9 roka 6,4 roka

Koľko trvá, kým si nasporíte 100 000 eur

Vklad/Výnos 1 % 2,5 % 4 % 5,5 % 8 %
20 eur/mesačne 164,3 roka 97,5 roka 71,9 roka 57,9 roka 44,3 roka
50 eur/mesačne 98,1 roka 65,8 roka 51,0 roka 42,3 roka 33,4 roka
100 eur/mesačne 60,6 roka 45,1 roka 36,7 roka 31,3 roka 25,5 roka
200 eur/mesačne 34,8 roka 28,6 roka 24,6 roka 21,7 roka 18,4 roka
500 eur/mesačne 15,4 roka 13,9 roka 12,8 roka 11,9 roka 10,6 roka

Vybudovanie finančnej rezervy je dôležité. Ak totiž náhle potrebujete peniaze, tak sú rýchle riešenia buď drahé alebo nemožné. Práve finančná rezerva umožní alebo aspoň zlacní riešenie. Na jej vybudovanie podľa vlastných predstáv je potrebný čas a vhodné nástroje. S časom vám nik (okrem nezištnej rady, že čím skôr začnete, tým lepšie) nepomôže. S výberom vhodných nástrojov už áno. Nechajte si vypracovať ponuku od nezávislého finančného sprostredkovateľa a pouvažujte, koľko peňazí potrebujete mať v budúcnosti na konkrétne ciele.

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Začnite si sporiť a k štátnemu dôchodku si môžete prilepšiť 100 či 200 eur.

Tlačové správy

Ako si k štátnemu dôchodku prilepšiť o 100 či 200 eur?

Neriešiť peniaze je snom asi každého. Možnosť míňať bez obmedzovania sa aj na dôchodku je viac ako sen. Smutná správa je, že na dosiahnutie tohto stavu treba myslieť ideálne už od mlada a treba k tomu vlastné pričinenie. Výška dôchodku je len v rukách každého z nás.

Čítať ďalej
Senior naletel podvodníkom. Čo má teraz robiť?

Tlačové správy

Seniori, poradíme vám ako nenaletieť podvodníkom

„Ahoj babi, to som ja, tvoj vnuk. Mám problém a potrebujem peniaze. Nemôžem sa zastaviť osobne, preto posielam za tebou kamaráta. Daj ich jemu. Ďakujem.“ Ide síce o zjednodušený no čoraz častejšie sa objavujúci obsah telefonátov, ktoré dostávajú dôchodcovia. Ide o podvod, ktorého cieľom je pod emočným a časovým tlakom vymámiť od nich peniaze.

Čítať ďalej
Anna von Boeticher sa potápa do hĺbky 125 metrov, bez fľaše stlačeného vzduchu a dokáže zadržať dych na šesť minút a dvanásť sekúnd.

Životné témy

Freediverka Anna von Boetticher: Každý ponor je cesta do vlastného vnútra

„Keď sa ponoríte, čelíte extrémnym podmienkam sveta okolo seba, a to vás úplne oddelí od všetkého. Meriate si sily s hĺbkou, vodou. Testujete seba, svoje telo, svoju myseľ. A vlastné hranice“, vymenúva Anna von Boetticher.

Čítať ďalej
Študenti môžu nechať svoje peniaze z brigády zarábať.

Tlačové správy

Študenti, po brigáde môžete nechať svoje peniaze zarábať

Leto je čas brigád a príležitostných zárobkov študentov. Nezáleží na tom, či príjmy budú plynúť z manuálnej, administratívnej alebo kreatívnej práce, záleží na tom, ako študenti získané peniaze použijú.

Čítať ďalej
Slováci potrebujú bývať, preto majú množstvo otázok ohľadom hypoték.

Tlačové správy

Refixácia alebo refinancovanie? 3-ročný alebo 10-ročný fix? Toto sú odpovede na najčastejšie otázky o hypotékach

Štatistiky ukazujú, že trh s hypotékami začína rásť. Či ide iba o malú zmenu alebo začiatok nového trendu ukážu najbližšie mesiace. Fakt je, že ľudia potrebujú niekde bývať a na Slovensku je zvykom bývať vo vlastnom a podľa vlastných predstáv. Taktiež sa dá povedať, že výška úrokových sadzieb nie je vysoká, a to vzhľadom na to, že sme už splácali drahšie hypotéky.

Čítať ďalej
Žena čaká na zníženie úrokových sadzieb po znížení sadzieb zo strany ECB.

Tlačové správy

ECB znížila úrokové sadzby. Slovenské banky zatiaľ vyčkávajú

Zníženie sadzieb ECB zatiaľ pokles sadzieb úverov na bývanie neprinieslo. K poslednej úprave hypotekárnych úrokov došlo v prvý júnový deň. Kým v tomto roku menilo sadzby už šesť bánk a jedna koncom minulého roku, jedna banka nemenila sadzby už viac než rok.

Čítať ďalej