Neveríte odporúčaniam, že pravidelným investovaním 10 alebo 20 eur mesačne dokážete nasporiť zaujímavé sumy? Oprávnene. Existuje však spôsob, ako sa k vysnenej sume dopracovať.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Je logické, že aj odkladaním 20 eur mesačne sa dá nasporiť 100 000 eur. Otázne je, či sa človek nasporenia tejto sumy dožije. Ak by ste si úspory odkladali v banke, ktorá vklady úročí 1 až 2 %, trvalo by to viac ako sto rokov. Pri investovaní by to bolo o čosi kratšie, no stále v horizonte desiatok rokov.

Ak sa rozhodnete pre pravidelné investovanie, môžete cieľ 100 000 eur dosiahnuť o 44 rokov. Tu totiž môžete vidieť čaro zloženého úročenia, keď napríklad našetrenie polovičnej sumy pri nezmenenej výške príspevku trvá 36 rokov. Na druhej strane inflácia počas takto dlhého obdobia znižuje kúpnu silu úspor. Pri 44 ročnom trvaní o 60 % a pri 36 ročnom trvaní o 51 %.

Jedinou obranou pri budovaní finančnej rezervy proti inflácii je postupné zvyšovanie pravidelného príspevku. Samozrejme alternatívou budovania úspor je život na dlh. Avšak musíte počítať so všetkými rizikami a negatívnymi zákutiami.
 

Koľko trvá, kým si nasporíte 50 000 eur?

Vklad/Výnos 1 % 2,5 % 4 % 5,5 % 8 %
20 eur/mesačne 112,6 roka 73,1 roka 55,9 roka 46 rokov 36 rokov
50 eur/mesačne 60,6 roka 45,1 roka 36,7 roka 31,3 roka 25,5 roka
100 eur/mesačne 34,8 roka 28,6 roka 24,6 roka 21,7 roka 18,4 roka
200 eur/mesačne 18,9 roka 16,8 roka 15,2 roka 13,9 roka 12,3 roka
500 eur/mesačne 8 rokov 7,6 roka 7,2 roka 6,9 roka 6,4 roka

Koľko trvá, kým si nasporíte 100 000 eur

Vklad/Výnos 1 % 2,5 % 4 % 5,5 % 8 %
20 eur/mesačne 164,3 roka 97,5 roka 71,9 roka 57,9 roka 44,3 roka
50 eur/mesačne 98,1 roka 65,8 roka 51,0 roka 42,3 roka 33,4 roka
100 eur/mesačne 60,6 roka 45,1 roka 36,7 roka 31,3 roka 25,5 roka
200 eur/mesačne 34,8 roka 28,6 roka 24,6 roka 21,7 roka 18,4 roka
500 eur/mesačne 15,4 roka 13,9 roka 12,8 roka 11,9 roka 10,6 roka

Vybudovanie finančnej rezervy je dôležité. Ak totiž náhle potrebujete peniaze, tak sú rýchle riešenia buď drahé alebo nemožné. Práve finančná rezerva umožní alebo aspoň zlacní riešenie. Na jej vybudovanie podľa vlastných predstáv je potrebný čas a vhodné nástroje. S časom vám nik (okrem nezištnej rady, že čím skôr začnete, tým lepšie) nepomôže. S výberom vhodných nástrojov už áno. Nechajte si vypracovať ponuku od nezávislého finančného sprostredkovateľa a pouvažujte, koľko peňazí potrebujete mať v budúcnosti na konkrétne ciele.

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Mladým stačí, aby si sporili málo, aby mali zaujímavý dôchodok.

Tlačové správy

Dôležitá informácia pre mladých: Stačí málo peňazí, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok

Predstavte si, že máte možnosť pravidelne investovať desatinu svojho príjmu iba počas desiatich rokov. Kedy by ste s tým mali začať, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok?

Čítať ďalej
Dušan Moskaľ našiel vďaka práci finančného sprostredkovateľa ideálny work-life balance.

Životné témy

Dušan Moskaľ: „Vytvoríš si pasívny príjem, ktorý ti pípne na účet, aj keď celý mesiac nepracuješ“

Dušan Moskaľ, Exkluzívny finančný sprostredkovateľ Swiss Life Select robí finančného sprostredkovateľa od vysokej školy. Dnes namiesto práce 12/7 našiel work-life balance - pol roka pracuje a pol roka cestuje. Vďaku za svoj úspech prejavuje tak, že pomáha prostredníctvom charitatívnej organizácie Lions Club tým, ktorí to najviac potrebujú.

Čítať ďalej
Vnuk a stará mama sa tešia, že existuje spôsob, ako by mohli mať obaja vyšší dôchodok.

Tlačové správy

Vyšší dôchodok pre mladých z II. piliera a udržateľnejší dôchodok pre starších z I. piliera

Nevýhodou druhého piliera je, že efekty zloženého úročenia, ktoré zabezpečia veľa peňazí na dôchodky, sa prejavia až po veľmi dlhom čase. Nevýhodou prvého piliera, že potrebuje vyzbierať veľa peňazí v súčasnosti, čo v rámci odvodov ide na úkor druhého piliera. Čo ak by ale odvody boli prerozdelené inak pri mladých a starších sporiteľoch?

Čítať ďalej
ako by mal štát skutočne pomáhať s bývaním_opt

Tlačové správy

Ako by mal štát skutočne pomáhať Slovákom s bývaním

Avizovaná podpora vlády pre ľudí, ktorým výrazne narástli úroky na hypotéke, je len zanedbávanie podpory bývania na Slovensku. Radšej by sa mala vláda zamerať na prevenciu vo forme štátnej prémie pri stavebnom sporení, podporu nájomného bývania či administratívnu podporu developerov pri bytovej výstavbe.

Čítať ďalej
Manželia hľadajú spôsob, ako si znížiť splátku po zvýšení úrokovej sadzby hypotéky.

Tlačové správy

Ako si znížiť splátku, keď vám banka zvýši úrok na hypotéke?

Banky zvyšujú sadzby hypoték. V priebehu niekoľkých dní upravili sadzby tri banky. V reči čísel to znamená, že na splácanie 100-tisícovej hypotéky je potrebné pripraviť o desať až štyridsať eur mesačne viac.

Čítať ďalej
Záleží, ako budete sporiť svojim deťom na budúcnosť.

Tlačové správy

Záleží na tom, kde a ako sporíte deťom na budúcnosť

Niekto začne s budovaním finančného piliera pre potomka hneď s jeho príchodom na svet. Iný si jeho dôležitosť uvedomí po nejakom čase a ďalší sa zobudí až krátko pred tým, ako dieťa peniaze potrebuje. Pritom dĺžka trvania sporenia pre deti je rozhodujúcim parametrom.

Čítať ďalej