Na Slovensku v súčasnosti banky poskytujú úvery na bývanie s rekordne nízkymi úrokovými sadzbami. „Pohybujú sa už od 0,59 % p. a. vďaka čomu môžu klienti ušetriť,“ hovorí Zuzana Šimonová, úverová analytička spoločnosti Swiss Life Select.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

V mesiaci jún priemerná úroková sadzba dosiahla úroveň 1,07 % p. a., čo v porovnaní s mesiacom máj predstavuje zníženie o 0,02 percentuálneho bodu. V medziročnom porovnaní je zníženie priemernej úrokovej sadzby o 0,52 percentuálneho bodu.

V súčasnosti banky na Slovensku poskytujú úvery na bývanie s rekordne nízkymi úrokovými sadzbami. „Pohybujú sa už od 0,59 % p. a. a ich výška v jednotlivých finančných domoch závisí od dĺžky fixácie, ale aj ďalších podmienok, ako je aktívny účet, poistenie úveru či sporiaci účet,“ vysvetľuje Zuzana Šimonová, úverová analytička spoločnosti Swiss Life Select.

Zatiaľ, čo pred tromi rokmi ste pri 90-tisícovej hypotéke so splatnosťou úveru na 30 rokov platili mesačne splátku vo výške 323,29 eura, dnes pri rovnakej sume zaplatíte mesačne splátku iba 272,84 eura. Refinancovaním starších úverov na bývanie tak môžete výrazne ušetriť.

Príklad porovnania splátok pri výške úveru 90 000 eur, FIX 3 roky a splatnosť úveru na 30 rokov:
rok 2017: úroková sadzba 1,79 % p.a., mesačná splátka 323,29 eura
rok 2020: úroková sadzba 0,59 % p.a., mesačná splátka 272,84 eura
Rozdiel v mesačných splátkach je 50,45 eura mesačne, čo predstavuje ročnú úsporu až 605,40 eura.

Prenos úverov do inej banky
Naďalej platí, že práve teraz môže klient pri prenose existujúcich úverov do inej banky ušetriť. „Ak chcete úvery presúvať mimo výročia fixácie úrokovej sadzby, musíte počítať s poplatkom 1 % z predčasne splatenej sumy. Dobrá správa je, že na trhu sú stále banky, ktoré vám tento poplatok preplatia,“ hovorí Zuzana Šimonová.

Úverový register
V úverovom registri banky preverujú disciplínu splácania existujúcich úverov, čo je jeden z rozhodujúcich faktorov posúdenia žiadosti o úver. V čase 1. vlny pandémie Covid-19 banky umožnili klientom odložiť splátky z úverov na obdobie maximálne 9 mesiacov s tým, že úverový register nebude vykazovať negatívny záznam.

Bankové domy ale každú žiadosť vyhodnocujú individuálne a pri posudzovaní rozhoduje história splácania úveru, ako aj prípadné odloženie splátok. „Odporúčam preto klientom, ktorí potrebujú úver a majú schválenú žiadosť o odklad splátok, aby ju zrušili a úver splácali riadnou splátkou,“ upozorňuje úverová analytička. Ak má klient aspoň jednu riadne zaplatenú splátku, môže požiadať o nový úver. „Chcem však upozorniť, že každá banka má inak nastavený počet riadne zaplatených splátok a aj preto sa klientom oplatí spolupracovať s finančným sprostredkovateľom, ktorý má aj o tejto skutočnosti prehľad,“ uzatvára Zuzana Šimonová.

Povedzte nám o vašich želaniach, snoch a cieľoch

Našimi klientmi sú šikovní, aktívni ľudia, ktorí sa dokážu nadchnúť pre to čo robia tak v osobnom, ako aj pracovnom živote. Ak patríte medzi nich, radi vás podporíme. Dohodnite si bezplatné stretnutie a zistite aké benefity získate, ak zveríte svoje peniaze profesionálom, ktorých starostlivosť o financie baví.

Mladým stačí, aby si sporili málo, aby mali zaujímavý dôchodok.

Tlačové správy

Dôležitá informácia pre mladých: Stačí málo peňazí, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok

Predstavte si, že máte možnosť pravidelne investovať desatinu svojho príjmu iba počas desiatich rokov. Kedy by ste s tým mali začať, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok?

Čítať ďalej
Dušan Moskaľ našiel vďaka práci finančného sprostredkovateľa ideálny work-life balance.

Životné témy

Dušan Moskaľ: „Vytvoríš si pasívny príjem, ktorý ti pípne na účet, aj keď celý mesiac nepracuješ“

Dušan Moskaľ, Exkluzívny finančný sprostredkovateľ Swiss Life Select robí finančného sprostredkovateľa od vysokej školy. Dnes namiesto práce 12/7 našiel work-life balance - pol roka pracuje a pol roka cestuje. Vďaku za svoj úspech prejavuje tak, že pomáha prostredníctvom charitatívnej organizácie Lions Club tým, ktorí to najviac potrebujú.

Čítať ďalej
Vnuk a stará mama sa tešia, že existuje spôsob, ako by mohli mať obaja vyšší dôchodok.

Tlačové správy

Vyšší dôchodok pre mladých z II. piliera a udržateľnejší dôchodok pre starších z I. piliera

Nevýhodou druhého piliera je, že efekty zloženého úročenia, ktoré zabezpečia veľa peňazí na dôchodky, sa prejavia až po veľmi dlhom čase. Nevýhodou prvého piliera, že potrebuje vyzbierať veľa peňazí v súčasnosti, čo v rámci odvodov ide na úkor druhého piliera. Čo ak by ale odvody boli prerozdelené inak pri mladých a starších sporiteľoch?

Čítať ďalej
ako by mal štát skutočne pomáhať s bývaním_opt

Tlačové správy

Ako by mal štát skutočne pomáhať Slovákom s bývaním

Avizovaná podpora vlády pre ľudí, ktorým výrazne narástli úroky na hypotéke, je len zanedbávanie podpory bývania na Slovensku. Radšej by sa mala vláda zamerať na prevenciu vo forme štátnej prémie pri stavebnom sporení, podporu nájomného bývania či administratívnu podporu developerov pri bytovej výstavbe.

Čítať ďalej
Manželia hľadajú spôsob, ako si znížiť splátku po zvýšení úrokovej sadzby hypotéky.

Tlačové správy

Ako si znížiť splátku, keď vám banka zvýši úrok na hypotéke?

Banky zvyšujú sadzby hypoték. V priebehu niekoľkých dní upravili sadzby tri banky. V reči čísel to znamená, že na splácanie 100-tisícovej hypotéky je potrebné pripraviť o desať až štyridsať eur mesačne viac.

Čítať ďalej
Záleží, ako budete sporiť svojim deťom na budúcnosť.

Tlačové správy

Záleží na tom, kde a ako sporíte deťom na budúcnosť

Niekto začne s budovaním finančného piliera pre potomka hneď s jeho príchodom na svet. Iný si jeho dôležitosť uvedomí po nejakom čase a ďalší sa zobudí až krátko pred tým, ako dieťa peniaze potrebuje. Pritom dĺžka trvania sporenia pre deti je rozhodujúcim parametrom.

Čítať ďalej