Obávate sa, čo bude po skončení vašej súčasnej fixácie sadzby hypotéky? Panika síce nie je namieste, no bez povšimnutia to tiež netreba nechávať. Pripraviť na nárast splátky sa dá zhurta i postupne.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Odkladať si rozdiel splátok od dnes je pomerne rýchly návyk na budúcu situáciu. Nevyhnutné je v prípade, že koniec fixácie je doslova za dverami. Nečakať na poslednú možnú chvíľu má výhodu v tom, že sa vytvorí bezúčelová finančná rezerva, ktorú bude možné použiť aj na splácanie hypotéky (aj keď dlho nevydrží). Druhou výhodou je, že keď to v prvý mesiac nevyjde a na odložené peniaze človek siahne, nebude nijako postihovaný. V prípade, že by to nevyšlo už pri novej splátke, by sa to bez postihu neobišlo.

Kto má viac času do konca fixácie, môže svoje návyky v míňaní upravovať postupne. Začať by mal aspoň s polovicou rozdielu medzi starou a novou splátkou. Opäť je tu niekoľko výhod. Zmena nie je náhla a na obmedzenú výšku rozpočtu sa dá privyknúť postupným sprísňovaním výdavkov. Ide o dobrovoľné budovanie finančnej rezervy, preto sa „omyly“ ešte dajú tolerovať. Mesiac pred zmenou výšky splátky je okrem nižších výdavkových návykov aj vybudovaná určitá finančná rezerva.
 

Pavel Skriniar (10)
Dôležitá nie je ani tak výška splátky ako jej podiel na mesačných príjmoch. Príjmy sa totiž postupne zvyšujú.

Koľko vlastne treba odkladať? Tak či tak, nastaviť si trvalý príkaz na 20 % až 24 % z výšky splátky určite neublíži. Je to totiž výsledok strestestu, ktorým žiadatelia o hypotéky prechádzajú už niekoľko rokov. Je to v podstate také „must“, inak by hypotéku nezískali.

Nové sadzby sú však o čosi vyššie, než tie strestestové. Dlžnícke schopnosti splácať podlžnosti tak neboli testované na súčasnú výšku sadzieb. Výška pravidelného sporenia závisí nielen od rozdielu v úrokovej sadzbe, ale aj času do konca splatnosti hypotéky.
 

2023_5_2_priprava_na_vyssie_splatky_tvorba_financnej_rezervy_G
2023_5_2_priprava_na_vyssie_splatky_tvorba_financnej_rezervy_G

Aká vysoká rezerva sa dá vybudovať? Všetko závisí od trvania, výšky príspevku a umiestnenia úspor. Dá sa však počítať s rezervou pokrývajúcou splátky na dva mesiace až tri roky. V nepríjemných časoch sa však počíta každý mesiac k dobru.

V úvode sme uviedli, že nie je dôvod na paniku. Dôležitá nie je ani tak výška splátky ako jej podiel na mesačných príjmoch. Príjmy sa totiž postupne zvyšujú. Kto v minulosti prešiel cez bankové kritériá s odretými ušami, môže byť dnes na tom aj po zvýšení sadzieb lepšie. Pri hypotékach obzvlášť platí, že vždy ide o individuálne prípady. Isté je aj to, že s finančnou rezervou sa dlh spláca pri pokojnejšom spánku, než bez nej.

Ak sa zaujímate, ako vytvoriť finančnú rezervu popri splácaní podľa vašich predstáv, obráťte sa na nezávislého finančného sprostredkovateľa s licenciou v sektore kapitálového trhu. Ich zoznam je dostupný aj na stránkach Národnej banky Slovenska.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Portrét ženy v bielych rukaviciach, ktorá drží lupu a pozerá cez ňu na kus zlata.

Tlačové správy

Zlato láme rekordy. Oplatí sa doň investovať?

Zvýšená neistota z geopolitického napätia tlačí cenu zlata nahor. Čoskoro prekročí hranicu 3000 dolárov.

Čítať ďalej
Klienti hľadajú vhodnú alternatívu k štátnym dlhopisom.

Tlačové správy

Štátne dlhopisy sa minuli. Ale existujú podobné alternatívy

Namiesto tridsiatich dní bol dvojročný Investor v ponuke ani nie tri dni a štvorročný Patriot iba o deň dlhšie. Atraktívnosť štátnych dlhopisov je nesporná. Netreba však zúfať. Obdobné podmienky sú dostupné aj pri iných investičných produktoch – výnos rádovo v percentách a bez dane, riziko aj na úrovni štátu a navyše podstatne lepšia dostupnosť k úsporám. Nájdete ich pri podielových fondoch.

Čítať ďalej
Marc Arnold hovorí o nástrahách online obchodovania.

Blogy

Profesor korporátnych financií Marc Arnold: „Online obchodovanie je ako návšteva kasína“

Online platformy a aplikácie na online obchodovanie zrevolucionizovali prístup na finančné trhy. Prístup je jednoduchší, lacnejší a pre všetkých. To vyvolalo skutočný akciový boom, najmä medzi mladými retailovými investormi. Avšak, kritika týchto trendov narastá. Profesor Marc Arnold z Univerzity St. Gallen objasňuje príležitosti a riziká online obchodovania s cennými papiermi.

Čítať ďalej
Ako dlho bude trvať speňaženie štátnych dlhopisov, závisí od aktuálnej situácie na trhu.

Tlačové správy

Lákajú vás štátne dlhopisy? Ale čo ak budete potrebovať peniaze skôr?

Médiá sa plnia správami o možnosti vložiť úspory do štátnych dlhopisov. Úroky na nich sú viac než lákavé. Ročný výnos 3 % a 3,3 % sú jednak vyššie čísla, než aké majú termínované vklady, no zároveň ide o výnos, ktorý sa nebude zdaňovať. Aj tu je však jeden háčik.

Čítať ďalej
Oplatí sa vám investovať do štátnych dlhopisov.

Tlačové správy

Porovnali sme štátne dlhopisy s termínovaným vkladom a ďalšími investičnými riešeniami

Štátne dlhopisy pre obyvateľov sú výhodná investícia, no nie pre každého. Nezáleží na veku či príjme, ale na cieli investovania. Pozrime sa na malé porovnanie s dostupnými alternatívami. S dvoj- a štvorročnou splatnosťou sa štátne dlhopisy dajú porovnávať s termínovanými vkladmi, peňažnými a dlhopisovými fondmi.

Čítať ďalej
Je potrebné si uvedomiť, že pri investíciách nemožno očakávať garancie.

Tlačové správy

Garancie sa sľubujú, len sa ťažko dosahujú

Určite ste sa už niekedy stretli s ponukou garancie: „Určite ti to vrátim.“ „Stopercentne to vyjde.“ „Máš moje slovo.“ „Nemáš sa čoho obávať.“ Pri investíciách sa garancia investormi vyžaduje, žiadateľmi o peniaze sľubuje, no legislatíva toto slovíčko používať zakazuje. Prečo to tak je a naozaj sa nedá nič garantovať?

Čítať ďalej