Obávate sa, čo bude po skončení vašej súčasnej fixácie sadzby hypotéky? Panika síce nie je namieste, no bez povšimnutia to tiež netreba nechávať. Pripraviť na nárast splátky sa dá zhurta i postupne.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Odkladať si rozdiel splátok od dnes je pomerne rýchly návyk na budúcu situáciu. Nevyhnutné je v prípade, že koniec fixácie je doslova za dverami. Nečakať na poslednú možnú chvíľu má výhodu v tom, že sa vytvorí bezúčelová finančná rezerva, ktorú bude možné použiť aj na splácanie hypotéky (aj keď dlho nevydrží). Druhou výhodou je, že keď to v prvý mesiac nevyjde a na odložené peniaze človek siahne, nebude nijako postihovaný. V prípade, že by to nevyšlo už pri novej splátke, by sa to bez postihu neobišlo.

Kto má viac času do konca fixácie, môže svoje návyky v míňaní upravovať postupne. Začať by mal aspoň s polovicou rozdielu medzi starou a novou splátkou. Opäť je tu niekoľko výhod. Zmena nie je náhla a na obmedzenú výšku rozpočtu sa dá privyknúť postupným sprísňovaním výdavkov. Ide o dobrovoľné budovanie finančnej rezervy, preto sa „omyly“ ešte dajú tolerovať. Mesiac pred zmenou výšky splátky je okrem nižších výdavkových návykov aj vybudovaná určitá finančná rezerva.
 

Pavel Skriniar (10)
Dôležitá nie je ani tak výška splátky ako jej podiel na mesačných príjmoch. Príjmy sa totiž postupne zvyšujú.

Koľko vlastne treba odkladať? Tak či tak, nastaviť si trvalý príkaz na 20 % až 24 % z výšky splátky určite neublíži. Je to totiž výsledok strestestu, ktorým žiadatelia o hypotéky prechádzajú už niekoľko rokov. Je to v podstate také „must“, inak by hypotéku nezískali.

Nové sadzby sú však o čosi vyššie, než tie strestestové. Dlžnícke schopnosti splácať podlžnosti tak neboli testované na súčasnú výšku sadzieb. Výška pravidelného sporenia závisí nielen od rozdielu v úrokovej sadzbe, ale aj času do konca splatnosti hypotéky.
 

3_5_tvorba finančnej rezervy
3_5_tvorba finančnej rezervy

Aká vysoká rezerva sa dá vybudovať? Všetko závisí od trvania, výšky príspevku a umiestnenia úspor. Dá sa však počítať s rezervou pokrývajúcou splátky na dva mesiace až tri roky. V nepríjemných časoch sa však počíta každý mesiac k dobru.

V úvode sme uviedli, že nie je dôvod na paniku. Dôležitá nie je ani tak výška splátky ako jej podiel na mesačných príjmoch. Príjmy sa totiž postupne zvyšujú. Kto v minulosti prešiel cez bankové kritériá s odretými ušami, môže byť dnes na tom aj po zvýšení sadzieb lepšie. Pri hypotékach obzvlášť platí, že vždy ide o individuálne prípady. Isté je aj to, že s finančnou rezervou sa dlh spláca pri pokojnejšom spánku, než bez nej.

Ak sa zaujímate, ako vytvoriť finančnú rezervu popri splácaní podľa vašich predstáv, obráťte sa na nezávislého finančného sprostredkovateľa s licenciou v sektore kapitálového trhu. Ich zoznam je dostupný aj na stránkach Národnej banky Slovenska.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Žena zisťuje, či sa má zbaviť akcií z kupónovej privatizácie alebo ich ešte stále môže predať.

Tlačové správy

Zbaviť sa alebo predať akcie z kupónovej privatizácie?

Čo s „bezcennými“ akciami z kupónovej privatizácie? Ešte stále sa nájdu Slováci, ktorí si napriek viacerým možnostiam na zbavenie pozostatkov kupónky ponechali cenné papiere a pri pohľade na poplatky vo výpise z Centrálneho depozitára cenných papierov vraštia čelo.

Čítať ďalej
2023-2-13-kedykolvek-investova-TIT-opt

Tlačové správy

Začnite s investovaním. Kedykoľvek

Akciové indexy len teraz dosiahli svoj historický vrchol a už sa u investorov objavujú obavy z možných poklesov. Poklesy určite prídu. A určite to nie je dôvod na paniku či na to, aby ste zanevreli na investovanie. Práve naopak.

Čítať ďalej
hypoteka bez statnej pomoci_TIT_opt

Tlačové správy

Čo s hypotékou, ak nemáte nárok na pomoc od štátu?

Ak nespĺňate podmienky, aby ste získali štátnu pomoc so zvýšenou splátkou hypotéky, nezúfajte. Stále máte možnosť pri refixácii vyjednávať s bankami a získať lepšie podmienky.

Čítať ďalej
Čo robiť, ak vás vytopí sused.

Tlačové správy

Čo robiť, ak vás vytopí sused, alebo vy vytopíte suseda?

Vytopený byt – to je situácia, ktorú nechce zažiť nikto. Ale keď už táto situácia nastane, viete, čo robiť?

Čítať ďalej
rady mladsiemu ja_TIT_opt

Tlačové správy

Čo robiť, aby ste si mohli povedať: Som finančne zabezpečený?

Mať tak o desať či dvadsať rokov menej a dnešný rozum, to by boli finančné rozhodnutia! Cestovať v čase zatiaľ nevieme, no predsa len môžete využiť rady tých, ktorí už majú aké-také životné skúsenosti, aby ste si pri narábaní s peniazmi mohli povedať: Som finančne zabezpečený.

Čítať ďalej
10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Tlačové správy

10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Chcete sa konečne o svoje ťažko zarobené peniaze starať zodpovedne? Tak si prečítajte 10 rád finančného odborníka Pavla Škriniara a využite všetky možnosti, ktoré vám trh ponúka.

Čítať ďalej