Obávate sa, čo bude po skončení vašej súčasnej fixácie sadzby hypotéky? Panika síce nie je namieste, no bez povšimnutia to tiež netreba nechávať. Pripraviť na nárast splátky sa dá zhurta i postupne.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Odkladať si rozdiel splátok od dnes je pomerne rýchly návyk na budúcu situáciu. Nevyhnutné je v prípade, že koniec fixácie je doslova za dverami. Nečakať na poslednú možnú chvíľu má výhodu v tom, že sa vytvorí bezúčelová finančná rezerva, ktorú bude možné použiť aj na splácanie hypotéky (aj keď dlho nevydrží). Druhou výhodou je, že keď to v prvý mesiac nevyjde a na odložené peniaze človek siahne, nebude nijako postihovaný. V prípade, že by to nevyšlo už pri novej splátke, by sa to bez postihu neobišlo.

Kto má viac času do konca fixácie, môže svoje návyky v míňaní upravovať postupne. Začať by mal aspoň s polovicou rozdielu medzi starou a novou splátkou. Opäť je tu niekoľko výhod. Zmena nie je náhla a na obmedzenú výšku rozpočtu sa dá privyknúť postupným sprísňovaním výdavkov. Ide o dobrovoľné budovanie finančnej rezervy, preto sa „omyly“ ešte dajú tolerovať. Mesiac pred zmenou výšky splátky je okrem nižších výdavkových návykov aj vybudovaná určitá finančná rezerva.
 

Pavel Skriniar (10)
Dôležitá nie je ani tak výška splátky ako jej podiel na mesačných príjmoch. Príjmy sa totiž postupne zvyšujú.

Koľko vlastne treba odkladať? Tak či tak, nastaviť si trvalý príkaz na 20 % až 24 % z výšky splátky určite neublíži. Je to totiž výsledok strestestu, ktorým žiadatelia o hypotéky prechádzajú už niekoľko rokov. Je to v podstate také „must“, inak by hypotéku nezískali.

Nové sadzby sú však o čosi vyššie, než tie strestestové. Dlžnícke schopnosti splácať podlžnosti tak neboli testované na súčasnú výšku sadzieb. Výška pravidelného sporenia závisí nielen od rozdielu v úrokovej sadzbe, ale aj času do konca splatnosti hypotéky.
 

3_5_tvorba finančnej rezervy
3_5_tvorba finančnej rezervy

Aká vysoká rezerva sa dá vybudovať? Všetko závisí od trvania, výšky príspevku a umiestnenia úspor. Dá sa však počítať s rezervou pokrývajúcou splátky na dva mesiace až tri roky. V nepríjemných časoch sa však počíta každý mesiac k dobru.

V úvode sme uviedli, že nie je dôvod na paniku. Dôležitá nie je ani tak výška splátky ako jej podiel na mesačných príjmoch. Príjmy sa totiž postupne zvyšujú. Kto v minulosti prešiel cez bankové kritériá s odretými ušami, môže byť dnes na tom aj po zvýšení sadzieb lepšie. Pri hypotékach obzvlášť platí, že vždy ide o individuálne prípady. Isté je aj to, že s finančnou rezervou sa dlh spláca pri pokojnejšom spánku, než bez nej.

Ak sa zaujímate, ako vytvoriť finančnú rezervu popri splácaní podľa vašich predstáv, obráťte sa na nezávislého finančného sprostredkovateľa s licenciou v sektore kapitálového trhu. Ich zoznam je dostupný aj na stránkach Národnej banky Slovenska.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Adrián Adamec natáča na Slovensku svetovo uznávané sci-fi filmy.

Životné témy

Filmár Adrián Adamec: „Riadim sa heslom, že keď sa človek nebojí, tak to nie je ten správny nápad“

Dalo by sa povedať, že Adrián Adamec žije dvojitým životom. Počas bežného dňa pracuje pre nezávislé herné štúdio. Vo voľnom čase je však filmár. Bez rozpočtu a s tímom dobrovoľníkov nedávno vypustil do sveta už svoj tretí film menom Neven – sci-fi, v ktorom hlavnú postavu hrá herec s Downovým syndrómom. Prečítajte si, kedy sa rozhodol stať filmárom, ako sa mu darí financovať svoje projekty a prečo netreba študovať film na to, aby človek raz videl svoje sny na striebornom plátne.

Čítať ďalej
Aké "ale" má štátna pomoc s hypotékami?

Tlačové správy

7-krát „ale“ pre vládnu pomoc s hypotékami

Vláda schválila pomoc dlžníkom, ktorým sa zvýšila splátka hypotéky. Zatiaľ ide o vládny návrh, ktorý bude v skrátenom legislatívnom konaní schvaľovať parlament. Čo všetko by mohli ešte zohľadniť?

Čítať ďalej
Mladým stačí, aby si sporili málo, aby mali zaujímavý dôchodok.

Tlačové správy

Dôležitá informácia pre mladých: Stačí málo peňazí, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok

Predstavte si, že máte možnosť pravidelne investovať desatinu svojho príjmu iba počas desiatich rokov. Kedy by ste s tým mali začať, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok?

Čítať ďalej
Dušan Moskaľ našiel vďaka práci finančného sprostredkovateľa ideálny work-life balance.

Životné témy

Dušan Moskaľ: „Vytvoríš si pasívny príjem, ktorý ti pípne na účet, aj keď celý mesiac nepracuješ“

Dušan Moskaľ, Exkluzívny finančný sprostredkovateľ Swiss Life Select robí finančného sprostredkovateľa od vysokej školy. Dnes namiesto práce 12/7 našiel work-life balance - pol roka pracuje a pol roka cestuje. Vďaku za svoj úspech prejavuje tak, že pomáha prostredníctvom charitatívnej organizácie Lions Club tým, ktorí to najviac potrebujú.

Čítať ďalej
Vnuk a stará mama sa tešia, že existuje spôsob, ako by mohli mať obaja vyšší dôchodok.

Tlačové správy

Vyšší dôchodok pre mladých z II. piliera a udržateľnejší dôchodok pre starších z I. piliera

Nevýhodou druhého piliera je, že efekty zloženého úročenia, ktoré zabezpečia veľa peňazí na dôchodky, sa prejavia až po veľmi dlhom čase. Nevýhodou prvého piliera, že potrebuje vyzbierať veľa peňazí v súčasnosti, čo v rámci odvodov ide na úkor druhého piliera. Čo ak by ale odvody boli prerozdelené inak pri mladých a starších sporiteľoch?

Čítať ďalej
ako by mal štát skutočne pomáhať s bývaním_opt

Tlačové správy

Ako by mal štát skutočne pomáhať Slovákom s bývaním

Avizovaná podpora vlády pre ľudí, ktorým výrazne narástli úroky na hypotéke, je len zanedbávanie podpory bývania na Slovensku. Radšej by sa mala vláda zamerať na prevenciu vo forme štátnej prémie pri stavebnom sporení, podporu nájomného bývania či administratívnu podporu developerov pri bytovej výstavbe.

Čítať ďalej