Výpis z druhého i tretieho dôchodkového piliera by ste už mali mať. Buď vám prišiel poštou, emailom alebo sa doň môžete pozrieť po prihlásení sa do klientskeho portálu vášho dôchodkového správcu. Čo sa v ňom dozviete a čo si máte domyslieť?

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Nájdete tam poklesy. Za uplynulý rok totiž klesli ceny konzervatívnych aj dynamických nástrojov, do ktorých dôchodkové fondy investujú. Rovnako v rámci trhového komentáru nájdete aj vysvetlenie, prečo sa ceny cenných papierov znižovali.

Nájdete tam nárasty. Okrem ročného výsledku je súčasťou výpisu aj výnos za desať rokov. Tieto čísla sú pre sporiteľa v dynamických fondoch neporovnateľne lepšie, než tie ročné. To však neplatí pre tých, ktorí majú svoje úspory v garantovaných fondoch.

Nájdete tam minulosť. Súčasťou výpisu je sumár platieb do dôchodkového sporenia a to tak povinných (z odvodov) ako aj dobrovoľných (nad rámec odvodov). Ak vám pri dobrovoľných svieti nula, nič sa síce nedeje, ale nie je to ani pozitívne.

Nájdete tam budúcnosť. Cieľom dôchodkového sporenia je zabezpečiť príjem v starobe. To, s akým príjmom by ste mohli počítať v prípade pesimistického, základného a optimistického scenára na finančnom trhu, vidieť v grafickej i číselnej podobe.

Nájdete tam motiváciu. Ak sa vám výška vypočítaného odhadu dôchodku máli, ešte stále s tým môžete niečo urobiť. Jediný, kto vám vie zlepšiť finančnú situáciu na dôchodku, ste iba vy sami. Čo máte k dispozícii?
 

2022_11_21_pavel_skriniar_portret
Päťpilierový dôchodok znižuje riziko nízkeho dôchodku.

Ubezpečte sa, že využívate viaceré dôchodkové piliere. Na výber máte z piatich.

  1. pilier
    Sociálna poisťovňa
  2. pilier
    Starobné dôchodkové sporenie
  3. pilier
    Doplnkové dôchodkové sporenie
  4. pilier
    Daňovo zvýhodnené investovanie
  5. pilier
    Individuálne využívanie finančných produktov
     

Päťpilierový dôchodok znižuje riziko nízkeho dôchodku. Takto vybudovaný dôchodok  spája výhody z každého jedného piliera.

  1. Môžete sa spoľahnúť na štát v rámci prvého piliera, no nebudete od neho závislý.
  2. Dlhodobými a pravidelnými príspevkami, ktoré idú z odvodov, znižujete investičné riziko.
  3. Príspevok zamestnávateľa zvyšuje objem úspor a je výhodnejší než zvýšenie príjmu.
  4. Oslobodenie výnosu od dane zvyšuje atraktívnosť vybraných investičných riešení.
  5. Úspory určené na dôchodok nie sú podmienené dosiahnutím dôchodkového veku.
     
Zabezpečenie stabilného príjmu a ochrana dôchodkových úspor pred neočakávanými výdavkami je základom, ktorý sa dá riešiť napríklad cez správne nastavené poistenie.

Ako postupovať?

Prvému pilieru sa nevyhnete. Povinné odvody sa týkajú každého zamestnanca a platia si ich aj živnostníci. Je to základný pilier, ktorý sa ďalšími piliermi vylepšuje.

Ak ste mladí, nad vstupom do druhého piliera dlho neuvažujte a snažte sa uzavrieť zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení čím skôr. Nečakajte pol roka, kým vás doň pošle automat, pretože sa oberiete o šesť príspevkov a ich zhodnotenie. Ak už druhý pilier máte, skúste si doň aspoň symbolicky posielať dobrovoľné príspevky.

V prípade ochoty zamestnávateľa prispievať svojim zamestnancom neváhajte uzavrieť zmluvu o doplnkovom dôchodkovom sporení. Daňové zvýhodnenie pre zamestnanca i zamestnávateľa je motivujúce, avšak iba do určitej úrovne. S vyššími príspevkami to netreba preháňať a pre účastníka je lepšie nasmerovať ich do štvrtého alebo piateho piliera.

Ak vám aj zamestnávateľ príspevky do tretieho piliera neponúka, nevadí. Pokračujte štvrtým pilierom. Budovanie finančnej rezervy, ktorá je v takomto prípade síce cielená na dôchodok, je v skutočnosti bezúčelová. V prípade nutnosti sa dá použiť na bezprostredne nevyhnutné ciele. Na vytvorenie štvrtého piliera sa dajú využívať rôzne investičné schémy.

Je dobré si uvedomiť, že dôchodku sa treba najprv dožiť, aby sa mohol čerpať. Do jeho dovŕšenia sa môžu vyskytnúť rôzne udalosti, z ktorých niektoré môžu obmedziť až zabrániť plynulému budovaniu penzijných úspor. Zabezpečenie stabilného príjmu a ochrana dôchodkových úspor pred neočakávanými výdavkami je základom, ktorý sa dá riešiť napríklad cez správne nastavené poistenie.

V prípade, že máte otázky alebo dilemy, neváhajte kontaktovať nezávislého finančného sprostredkovateľa so žiadosťou o vypracovanie finančného plánu, ktorý vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv. Uprednostnite však toho, ktorý má licencie na poskytovanie služieb v dvoch sektoroch dôchodkového sporenia, sektore kapitálového trhu a sektore poistenia a zaistenia. To sú totiž sektory, ktoré tvoria štyri z piatich opôr vášho budúceho dôchodku. Tým piatym je štát zastúpený Sociálnou poisťovňou.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Inflácia môže Slovákom tento rok zhltnúť 2,2 mld. eur.

Tlačové správy

Inflácia chystá útok na bankové vklady

Vlastníci bežných, sporiacich a termínovaných účtov by mali spozornieť. O dvanásť mesiacov si zo svojich úspor v bankách kúpia menej, než dnes. Nikto im z účtu peniaze nevyberie. To len inflácia spôsobí, že peniaze stratia kúpnu silu.

Čítať ďalej
Čo by ste povedali na výnos 1000 %?

Tlačové správy

Akým investíciám sa darilo v minulom roku?

Zhodnotenie vo výške niekoľkých percent nie je veľmi zaujímavé. Jednak je to bežné v bankách a navyše zisk zhltne inflácia. Ročný výnos v desiatkach percent však už zaváňa podvodom. Čo potom povedať o výnose cez 1000 % za rok?

Čítať ďalej
Nový rok ponúka nové možnosti, ako si nasporiť.

Blogy

Nový rok, nové možnosti: 10 tipov ako efektívne sporiť

Či už ide o sporenie hotovosti, centovú výzvu alebo sledovanie výdavkov staré dobré metódy môžu aj v digitálnej dobe urobiť šetrenie hmatateľnejšie. Nižšie uvádzame najlepšie tipy pre efektívne sporenie.

Čítať ďalej
Zitite, či sa vám viac oplatí termínovaný vklad alebo štátny dlhopis

Tlačové správy

Zisťovali sme za vás: Oplatí sa vám viac terminovaný vklad alebo štátny dlhopis

Hľadáte niečo výhodnejšie, než je termínovaný vklad? Na jar je naplánované vydávanie štátnych dlhopisov pre obyvateľov. Oplatí sa teda čakať a neviazať peniaze v banke?

Čítať ďalej
Seniori zistili, že účet v banke môžu mať zadarmo.

Tlačové správy

Seniori, neplaťte bankám zbytočne. Účet môžete mať aj zadarmo

Bankový účet je pohodlný, bezpečný a pre niekoho zbytočne spoplatnený. Účet zadarmo môže mať totiž väčšina klientov. Buď si stačí zvoliť správnu banku, správny balík služieb, splniť podmienky banky alebo mať príjem nepresahujúci 1,1 násobok minimálnej mzdy.

Čítať ďalej
Rady, ktoré vám pomôžu znížiť investičné riziko.

Tlačové správy

7 funkčných pravidiel, ktoré vám pomôžu znížiť riziko pri investovaní

Investovanie je síce spojené s určitým typom rizika, no pri dodržaní týchto pravidiel ho dokážete výrazne znížiť. Žiadna operácia s peniazmi totiž nie je bez rizika. Či už ide o hotovosť, vklad do banky, kúpu nehnuteľnosti alebo investovanie do akcií či kryptomien.

Čítať ďalej