„Hypotéky sa budú dať splácať rýchlejšie. Namiesto bezpoplatkovej pätiny úveru raz ročne je po novom možné znižovať dlh bez poplatku každý mesiac spolu až do výšky 30 % ročne,“ hovorí Pavel Škriniar, finančný analytik Swiss Life Select. Kto by to mal vlastne využiť?

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Podľa posledných údajov Národnej banky Slovenska (4/2023) sú existujúce úvery úročené podľa zostávajúcej splatnosti v priemere od 1,36 % do 1,48 % ročne. Úrokové sadzby nových úverov sa pohybujú podľa fixácie od 3,70 % do 5,85 %, pričom priemer je 4,54 %.

Čo z týchto čísiel vyplýva ako sa majú zachovať dlžníci?

„Ak by dnes využili možnosť každý mesiac splatiť časť dlhu vo výške aktuálnej výšky mesačnej splátky, tak by napríklad pri 100 000 eurovom zostatku hypotéky na 20 rokov znížili jej preplatenosť o 3500 eur,“ vysvetľuje Pavel Škriniar, finančný analytik Swiss Life Select.
 

Vedeli ste že?

Dlžníkovi väčšina bánk pri mimoriadnych splátkach automaticky zníži mesačnú splátku a ponechá splatnosť. Iba niektoré banky ponúkajú dlžníkovi okrem toho možnosť skrátiť splatnosť hypotéky.

Možnosť vyšších mimoriadnych splátok sa zdôvodňuje tým, že ľudia si môžu znížiť dlh a zbaviť sa tak peňažnej ťarchy. „Lenže v čase, keď sú nové úvery násobne drahšie ako existujúce, je otázne, či mimoriadne splátky existujúcich úverov je to, čo ľudia skutočne potrebujú,“ kladie si otázku analytik.

2023_7_4_mimoriadne_pravidelne_splatky_G
2023_7_4_mimoriadne_pravidelne_splatky_G

Graf ukazuje simuláciu mimoriadnych splátok vo výške pravidelných mesačných splátok. „Každá mimoriadna splátka hypotéky vo výške 100 000 eur a úrokom 1,49 % so zostávajúcou splatnosťou 20 rokov zníži nasledujúcu platbu o 1 až 2 eurá. Po skončení fixácie súčasnej nízkej sadzby a následné úročenie vyšším percentom zvýši mesačnú splátku napriek tomu, že sa bude dlh splácať rýchlejšie,“ vysvetľuje Pavel Škriniar.

Pri refixácii úrokovej sadzby o päť rokov na 4,5 % sa dlžník môže dostať do nezávideniahodnej situácie. Mesačná splátka mu vzrastie o desiatky eur a on nebude mať vytvorenú žiadnu finančnú rezervu pre prípad zníženia či straty príjmu, pretože ušetrené peniaze „investoval“ do mimoriadnych splátok.

Hypotekárny dlžník má však ešte inú možnosť. Namiesto znižovania si dlhu môže peniaze odkladať na samostatný účet. Postupne si tak vytvorí finančný vankúš, ktorý sa bude každým mesiacom zvyšovať práve o jednomesačnú splátku. Po piatich rokoch sporenia má rezervu vo výške 60 mesačných splátok.

Je pravda, že nárastu mesačnej splátky z dôvodu zvýšenia úrokovej sadzby sa pravdepodobne nevyhne. Na druhej strane môže časť vybudovaného vankúša použiť na jednu mimoriadnu splátku. Konkrétne tri pätiny takto vybudovanej rezervy stačia na to, aby boli splátky pri pôvodnom a novom úroku rovnaké.
 

2023_7_4_mimoriadne_pravidelne_splatky_2_G
2023_7_4_mimoriadne_pravidelne_splatky_2_G

Rozdiel medzi mimoriadnymi splátkami a budovaním finančnej rezervy je v tom, ako pokojne môže dlžník spávať. Problémy sa totiž ľahšie riešia s peniazmi, než bez nich. Mimoriadne splátky síce znižujú preplatenosť, no budúca úspora nepomôže pri súčasnom nedostatku peňazí.

Správne nastavenie kombinácie splácania a sporenia je dobré konzultovať s nezávislým finančným sprostredkovateľom, ktorý má licenciu zo sektora úverov a kapitálového trhu. Ich zoznam nájdete na stránkach Národnej banky Slovenska. Ten zhodnotí situáciu a navrhne dlžníkovi riešenie, ktoré mu pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Ponuky na investovanie treba vždy zvážiť.

Tlačové správy

Prinesú vám americké voľby vyššie výnosy na investíciách?

S blížiacimi sa voľbami v USA sa zvyšuje počet lákavých ponúk na investovanie. Argumentom má byť jedinečná príležitosť na mimoriadny zárobok. Je to vôbec reálne?

Read more
Žena si vybavuje podnikateľský účet zadarmo.

Tlačové správy

Povinný účet pre podnikateľov môže byť aj bez poplatku

Od budúceho roku bude potrebné oddeľovať súkromné financie od firemných. Pri právnických osobách je to samozrejmosťou už dnes, no živnostníkom pribudne pre transakčnú daň jedna nová povinnosť – mať transakčný účet.

Read more
Aj z termínovaného účtu môžete peniaze vybrať skôr.

Tlačové správy

Aj z termínovaného účtu môžete vybrať peniaze skôr. V ktorej banke je to najvýhodnejšie

Termínované účty sú po dlhšom čase opäť v obľube. Je to pre zvýšené úroky, ktoré presiahli 3 % ročne. Klienti bánk majú takto úročenú viac ako 1 mld. eur. Pritom na viac ako ročnej viazanosti majú uložených v porovnaní s tým iba zanedbateľných 67 miliónov eur. Dlhá viazanosť pritom neznamená, že sa človek k peniazom nedostane. Je tam, ako inak, jedno „ale“.

Read more
Študenti môžu za otvorenie účtu v banke dostať odmenu.

Tlačové správy

Študenti, čas na finančnú odmenu sa kráti

Ste študent a ešte nemáte vlastný účet v banke? Práve teraz je ten čas, keď môžete využiť bankové kampane. Viaceré banky totiž študentov pri otvorení účtu finančne podporia.

Read more
Ako nahlásiť poistnú udalosť po dažďoch, povodniach a silnom vetre

Tlačové správy

Ako nahlásiť poistnú udalosť po výdatných dažďoch, povodniach a silnom vetre

Výdatné dažde a silný vietor spôsobili mnohým obyvateľom škody na majetku, domácnostiach, či autách. Ak máte tiež poškodený majetok, pozrite si návod, ako nahlásiť poistnú udalosť.

Read more
Nájdite odpovede na svoje otázky o hypotéke.

Tlačové správy

Najčastejšie otázky pri riešení prvého bývania

Chcete si zobrať hypotekárny úver na prvé bývanie? Máte však viac otázok ako odpovedí? Ladislav Smoroň, Oblastný riaditeľ Swiss Life Select Slovensko pripravil odpovede na najčastejšie o úveroch na bývanie.

Read more