Úrokové sadzby hypoték sa po razantnom náraste v minulom roku naďalej zvyšujú, no už iba pomaly. Svojou výškou sa vracajú do rokov 2011-2012. Hranica piatich percent je pokorená aj pri obľúbenej päťročnej fixácii. Čo pokorenie 5-percentnej hranice pri hypotéke znamená pre dlžníkov?

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Odporúčania pre najbližšie kroky súčasných dlžníkov závisia od dĺžky času do konca fixácie úrokovej sadzby. Čím viac času, tým ľahšia príprava na zmeny ale i vyššia pravdepodobnosť, že splátka sa nakoniec meniť ani nebude musieť. Sadzby sa totiž nemusia iba zvyšovať, ale v horizonte rokov môžu i klesnúť.

Budovanie finančnej rezervy má dva pozitívne rozmery. Dlžník si postupne zvykne na vyššie výdavky a nárast splátky ho neprekvapí. V takom prípade totiž môže prestať budovať finančnú rezervu a peniaze, ktoré dovtedy smerovali do nej, presmeruje do splácania hypotéky. Ak by aj takéto opatrenie nestačilo na udržanie úrovne rodinných výdavkov, sa dá do finančnej rezervy kedykoľvek načrieť pre finančnú výpomoc so splátkou.
 

Pavel Skriniar (10)
Znížiť mesačnú splátku alebo mať zabezpečenie pre prípad výpadku príjmu?

O finančnej rezerve sa dá uvažovať aj ako o nástroji na mimoriadnu splátku, vďaka ktorej sa dá znížiť mesačná splátka hypotéky. Do akej miery sa to oplatí, ak úroková sadzba bude napríklad 5 %?

Odpoveď nie je jednoznačná a záleží na prioritách dlžníka: znížiť mesačnú splátku alebo mať zabezpečenie pre prípad výpadku príjmu? Stanoviť si priority je dôležité a je spojené s vyriešením dilemy: V prípade výpadku príjmu je problém splácať, aj keď je mesačná splátka o čosi nižšia. Nižšia splátka však prinesie nižšiu preplatenosť úveru. Finančný vankúš zase nemusí prinášať výnos prevyšujúci úrok na dlhu, teda je nevýhodné ho držať dlhodobo a vo vysokej výške. Takýto vankúš však môže zabezpečiť splácanie úveru na niekoľko mesiacov, ktoré sú potrebné na zabezpečenie náhradného príjmu.

Ak by úroková sadzba hypotéky bola na úrovni 5 % ročne, tak mnohé odpovede súvisiace s dilemou uprednostnenia mimoriadnej splátky pred ponechaním finančnej rezervy závisia od zostávajúcej splatnosti. Viac v grafe.
 

2023_6_18_rezerva_vs_mimoriadna_splatka_G
2023_6_18_rezerva_vs_mimoriadna_splatka_G

Pri dostatočne dlhom čase netreba mať obavy z rýchleho zvýšenia mesačnej splátky. No na druhej strane netreba zaspať na vavrínoch. Minuloročné sadzby fixované na aspoň päť rokov síce zaručujú nemennosť výšky splátok do konca fixácie, no už dnes treba myslieť na ich potenciálne zvýšenie.

Simuláciu vývoja výšky splátky a scenáre na jej prípravu je vhodné konzultovať s nezávislým finančným sprostredkovateľom, ktorý má licenciu v sektore úverov a kapitálového trhu. Ich zoznam nájdete na stránkach Národnej banky Slovenska. On zhodnotí vašu situáciu a navrhne vám riešenie, ktoré vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Dovolenkári, tieto užitočné rady vám môžu ušetriť peniaze

Tlačové správy

Dovolenkári, tieto užitočné rady vám môžu ušetriť peniaze

Dovolenkové obdobie je v plnom prúde. Prinášame pár postrehov, ktoré môžu pomôcť tým, ktorí za vytúženým oddychom ešte len odcestujú a pár vysvetlení nedostatku peňazí tým, ktorí sa už vrátili.

Čítať ďalej
Začnite si sporiť a k štátnemu dôchodku si môžete prilepšiť 100 či 200 eur.

Tlačové správy

Ako si k štátnemu dôchodku prilepšiť o 100 či 200 eur?

Neriešiť peniaze je snom asi každého. Možnosť míňať bez obmedzovania sa aj na dôchodku je viac ako sen. Smutná správa je, že na dosiahnutie tohto stavu treba myslieť ideálne už od mlada a treba k tomu vlastné pričinenie. Výška dôchodku je len v rukách každého z nás.

Čítať ďalej
Senior naletel podvodníkom. Čo má teraz robiť?

Tlačové správy

Seniori, poradíme vám ako nenaletieť podvodníkom

„Ahoj babi, to som ja, tvoj vnuk. Mám problém a potrebujem peniaze. Nemôžem sa zastaviť osobne, preto posielam za tebou kamaráta. Daj ich jemu. Ďakujem.“ Ide síce o zjednodušený no čoraz častejšie sa objavujúci obsah telefonátov, ktoré dostávajú dôchodcovia. Ide o podvod, ktorého cieľom je pod emočným a časovým tlakom vymámiť od nich peniaze.

Čítať ďalej
Anna von Boeticher sa potápa do hĺbky 125 metrov, bez fľaše stlačeného vzduchu a dokáže zadržať dych na šesť minút a dvanásť sekúnd.

Životné témy

Freediverka Anna von Boetticher: Každý ponor je cesta do vlastného vnútra

„Keď sa ponoríte, čelíte extrémnym podmienkam sveta okolo seba, a to vás úplne oddelí od všetkého. Meriate si sily s hĺbkou, vodou. Testujete seba, svoje telo, svoju myseľ. A vlastné hranice“, vymenúva Anna von Boetticher.

Čítať ďalej
Študenti môžu nechať svoje peniaze z brigády zarábať.

Tlačové správy

Študenti, po brigáde môžete nechať svoje peniaze zarábať

Leto je čas brigád a príležitostných zárobkov študentov. Nezáleží na tom, či príjmy budú plynúť z manuálnej, administratívnej alebo kreatívnej práce, záleží na tom, ako študenti získané peniaze použijú.

Čítať ďalej
Slováci potrebujú bývať, preto majú množstvo otázok ohľadom hypoték.

Tlačové správy

Refixácia alebo refinancovanie? 3-ročný alebo 10-ročný fix? Toto sú odpovede na najčastejšie otázky o hypotékach

Štatistiky ukazujú, že trh s hypotékami začína rásť. Či ide iba o malú zmenu alebo začiatok nového trendu ukážu najbližšie mesiace. Fakt je, že ľudia potrebujú niekde bývať a na Slovensku je zvykom bývať vo vlastnom a podľa vlastných predstáv. Taktiež sa dá povedať, že výška úrokových sadzieb nie je vysoká, a to vzhľadom na to, že sme už splácali drahšie hypotéky.

Čítať ďalej