Sadzby hypotekárnych úrokov sa zvyšujú. Niet týždňa, kedy by niektorá z bánk neoznámila ich úpravu smerom nahor. Vplyv zmeny sadzieb na ceny nehnuteľností sa ukáže už čoskoro. Príjmy sa totiž nezvyšujú podľa cien nehnuteľností a existuje strop, cez ktorý sa finančné možnosti domácnosti nedostanú.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Doteraz, až na krátku výnimku po finančnej kríze, platilo, že kúpa nehnuteľnosti na hypotéku sa vyplatila. Postupom času sa totiž podiel splátky na príjme znižoval a cena nehnuteľnosti sa zvyšovala. Pozrime sa na to, ako by to mohlo vyzerať v súčasnosti.

Priemerná mzda je na odhadovanej úrovni 1295 eur. Čistý príjem by tak mal byť niečo cez 900 eur mesačne. Priemernú a vyššiu mzdu má však menej ako polovica pracujúcich, inak povedané, získavajú ju tí lepšie zarábajúci. Čistý medianový príjem, ktorý má bližšie k bežnému príjmu Slováka, je na úrovni približne 760 eur.

Z tohto príjmu v prípade manželov môže banka poskytnúť úver na bývanie podľa vlastných predstáv vo výške 145 920 eur. Lenže dôležitý je aj podiel splátky úveru na príjme. Kým pri sadzbe 0,89 % až 1,69 % by sa táto výška nemenila, pri sadzbe 2,09 % sa už maximálna možná výška úveru zníži o 3000 eur. Ak by sadzba bola až 2,5 %, tak sa maximálny možný úver by bol nižší o 10 000 eur.

Banky však svojich klientov posudzujú individuálne a niektoré majú prísnejšie podmienky posudzovania než iné. Napríklad pri najprísnejšej banke má výška maximálnej hypotéky pri bežnom príjme takýto vývoj.
 

2022_5_23_kupit_nekupit_G
2022_5_23_kupit_nekupit_G

Ak by rast sadzieb pokračoval napríklad na 2,5 %, pokračovalo by aj znižovanie maximálnej možnej výšky hypotéky.
Obmedzené možnosti financovania môžu mať vplyv na ceny nehnuteľností. No ak majú kupujúci dostatočný objem prostriedkov v hotovosti, na cenách sa to prejaviť nemusí. Rovnako sa nemusí prejaviť ani v prípade zvyšovania čistého príjmu žiadateľa o úver.

Pokles cien nehnuteľností a ich hraničné financovanie neznamená, že si dlžníci polepšia. Prípadný pokles cien nehnuteľností beztak nezlepší ich finančnú situáciu po uhradení splátky. Zvyšovanie úrokových sadzieb bude zvyšovať pravidelnú platbu a aj jej podiel na príjmoch.

Nižší úver a vyššia úroková sadzba znamená, že podiel dlhovej povinnosti sa zvýši z 30 % na 33 % príjmu. V uvedenom príklade to znamená vyššie mesačné výdavky o 43 eur.

Ďalšou možnosťou, ako vydolovať zo svojho príjmu vyšší úver, je navštíviť všetky banky a porovnať si ich ponuky. Ak sa vám to zdá zložité a chcete ušetriť čas, oslovte skúseného finančného sprostredkovateľa. 
 

Potrebujete poradiť?

Dohodnite si bezplatné stretnutie a zistite, aké benefity získate, ak zveríte svoje peniaze profesionálom, ktorých starostlivosť o financie baví.

Začnite si sporiť a k štátnemu dôchodku si môžete prilepšiť 100 či 200 eur.

Tlačové správy

Ako si k štátnemu dôchodku prilepšiť o 100 či 200 eur?

Neriešiť peniaze je snom asi každého. Možnosť míňať bez obmedzovania sa aj na dôchodku je viac ako sen. Smutná správa je, že na dosiahnutie tohto stavu treba myslieť ideálne už od mlada a treba k tomu vlastné pričinenie. Výška dôchodku je len v rukách každého z nás.

Čítať ďalej
Senior naletel podvodníkom. Čo má teraz robiť?

Tlačové správy

Seniori, poradíme vám ako nenaletieť podvodníkom

„Ahoj babi, to som ja, tvoj vnuk. Mám problém a potrebujem peniaze. Nemôžem sa zastaviť osobne, preto posielam za tebou kamaráta. Daj ich jemu. Ďakujem.“ Ide síce o zjednodušený no čoraz častejšie sa objavujúci obsah telefonátov, ktoré dostávajú dôchodcovia. Ide o podvod, ktorého cieľom je pod emočným a časovým tlakom vymámiť od nich peniaze.

Čítať ďalej
Anna von Boeticher sa potápa do hĺbky 125 metrov, bez fľaše stlačeného vzduchu a dokáže zadržať dych na šesť minút a dvanásť sekúnd.

Životné témy

Freediverka Anna von Boetticher: Každý ponor je cesta do vlastného vnútra

„Keď sa ponoríte, čelíte extrémnym podmienkam sveta okolo seba, a to vás úplne oddelí od všetkého. Meriate si sily s hĺbkou, vodou. Testujete seba, svoje telo, svoju myseľ. A vlastné hranice“, vymenúva Anna von Boetticher.

Čítať ďalej
Študenti môžu nechať svoje peniaze z brigády zarábať.

Tlačové správy

Študenti, po brigáde môžete nechať svoje peniaze zarábať

Leto je čas brigád a príležitostných zárobkov študentov. Nezáleží na tom, či príjmy budú plynúť z manuálnej, administratívnej alebo kreatívnej práce, záleží na tom, ako študenti získané peniaze použijú.

Čítať ďalej
Slováci potrebujú bývať, preto majú množstvo otázok ohľadom hypoték.

Tlačové správy

Refixácia alebo refinancovanie? 3-ročný alebo 10-ročný fix? Toto sú odpovede na najčastejšie otázky o hypotékach

Štatistiky ukazujú, že trh s hypotékami začína rásť. Či ide iba o malú zmenu alebo začiatok nového trendu ukážu najbližšie mesiace. Fakt je, že ľudia potrebujú niekde bývať a na Slovensku je zvykom bývať vo vlastnom a podľa vlastných predstáv. Taktiež sa dá povedať, že výška úrokových sadzieb nie je vysoká, a to vzhľadom na to, že sme už splácali drahšie hypotéky.

Čítať ďalej
Žena čaká na zníženie úrokových sadzieb po znížení sadzieb zo strany ECB.

Tlačové správy

ECB znížila úrokové sadzby. Slovenské banky zatiaľ vyčkávajú

Zníženie sadzieb ECB zatiaľ pokles sadzieb úverov na bývanie neprinieslo. K poslednej úprave hypotekárnych úrokov došlo v prvý júnový deň. Kým v tomto roku menilo sadzby už šesť bánk a jedna koncom minulého roku, jedna banka nemenila sadzby už viac než rok.

Čítať ďalej