Sadzby hypotekárnych úrokov sa zvyšujú. Niet týždňa, kedy by niektorá z bánk neoznámila ich úpravu smerom nahor. Vplyv zmeny sadzieb na ceny nehnuteľností sa ukáže už čoskoro. Príjmy sa totiž nezvyšujú podľa cien nehnuteľností a existuje strop, cez ktorý sa finančné možnosti domácnosti nedostanú.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Doteraz, až na krátku výnimku po finančnej kríze, platilo, že kúpa nehnuteľnosti na hypotéku sa vyplatila. Postupom času sa totiž podiel splátky na príjme znižoval a cena nehnuteľnosti sa zvyšovala. Pozrime sa na to, ako by to mohlo vyzerať v súčasnosti.

Priemerná mzda je na odhadovanej úrovni 1295 eur. Čistý príjem by tak mal byť niečo cez 900 eur mesačne. Priemernú a vyššiu mzdu má však menej ako polovica pracujúcich, inak povedané, získavajú ju tí lepšie zarábajúci. Čistý medianový príjem, ktorý má bližšie k bežnému príjmu Slováka, je na úrovni približne 760 eur.

Z tohto príjmu v prípade manželov môže banka poskytnúť úver na bývanie podľa vlastných predstáv vo výške 145 920 eur. Lenže dôležitý je aj podiel splátky úveru na príjme. Kým pri sadzbe 0,89 % až 1,69 % by sa táto výška nemenila, pri sadzbe 2,09 % sa už maximálna možná výška úveru zníži o 3000 eur. Ak by sadzba bola až 2,5 %, tak sa maximálny možný úver by bol nižší o 10 000 eur.

Banky však svojich klientov posudzujú individuálne a niektoré majú prísnejšie podmienky posudzovania než iné. Napríklad pri najprísnejšej banke má výška maximálnej hypotéky pri bežnom príjme takýto vývoj.
 

23_5_kupit nekupit
23_5_kupit nekupit

Ak by rast sadzieb pokračoval napríklad na 2,5 %, pokračovalo by aj znižovanie maximálnej možnej výšky hypotéky.
Obmedzené možnosti financovania môžu mať vplyv na ceny nehnuteľností. No ak majú kupujúci dostatočný objem prostriedkov v hotovosti, na cenách sa to prejaviť nemusí. Rovnako sa nemusí prejaviť ani v prípade zvyšovania čistého príjmu žiadateľa o úver.

Pokles cien nehnuteľností a ich hraničné financovanie neznamená, že si dlžníci polepšia. Prípadný pokles cien nehnuteľností beztak nezlepší ich finančnú situáciu po uhradení splátky. Zvyšovanie úrokových sadzieb bude zvyšovať pravidelnú platbu a aj jej podiel na príjmoch.

Nižší úver a vyššia úroková sadzba znamená, že podiel dlhovej povinnosti sa zvýši z 30 % na 33 % príjmu. V uvedenom príklade to znamená vyššie mesačné výdavky o 43 eur.

Ďalšou možnosťou, ako vydolovať zo svojho príjmu vyšší úver, je navštíviť všetky banky a porovnať si ich ponuky. Ak sa vám to zdá zložité a chcete ušetriť čas, oslovte skúseného finančného sprostredkovateľa. 
 

Potrebujete poradiť?

Dohodnite si bezplatné stretnutie a zistite, aké benefity získate, ak zveríte svoje peniaze profesionálom, ktorých starostlivosť o financie baví.

Mladým stačí, aby si sporili málo, aby mali zaujímavý dôchodok.

Tlačové správy

Dôležitá informácia pre mladých: Stačí málo peňazí, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok

Predstavte si, že máte možnosť pravidelne investovať desatinu svojho príjmu iba počas desiatich rokov. Kedy by ste s tým mali začať, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok?

Čítať ďalej
Dušan Moskaľ našiel vďaka práci finančného sprostredkovateľa ideálny work-life balance.

Životné témy

Dušan Moskaľ: „Vytvoríš si pasívny príjem, ktorý ti pípne na účet, aj keď celý mesiac nepracuješ“

Dušan Moskaľ, Exkluzívny finančný sprostredkovateľ Swiss Life Select robí finančného sprostredkovateľa od vysokej školy. Dnes namiesto práce 12/7 našiel work-life balance - pol roka pracuje a pol roka cestuje. Vďaku za svoj úspech prejavuje tak, že pomáha prostredníctvom charitatívnej organizácie Lions Club tým, ktorí to najviac potrebujú.

Čítať ďalej
Vnuk a stará mama sa tešia, že existuje spôsob, ako by mohli mať obaja vyšší dôchodok.

Tlačové správy

Vyšší dôchodok pre mladých z II. piliera a udržateľnejší dôchodok pre starších z I. piliera

Nevýhodou druhého piliera je, že efekty zloženého úročenia, ktoré zabezpečia veľa peňazí na dôchodky, sa prejavia až po veľmi dlhom čase. Nevýhodou prvého piliera, že potrebuje vyzbierať veľa peňazí v súčasnosti, čo v rámci odvodov ide na úkor druhého piliera. Čo ak by ale odvody boli prerozdelené inak pri mladých a starších sporiteľoch?

Čítať ďalej
ako by mal štát skutočne pomáhať s bývaním_opt

Tlačové správy

Ako by mal štát skutočne pomáhať Slovákom s bývaním

Avizovaná podpora vlády pre ľudí, ktorým výrazne narástli úroky na hypotéke, je len zanedbávanie podpory bývania na Slovensku. Radšej by sa mala vláda zamerať na prevenciu vo forme štátnej prémie pri stavebnom sporení, podporu nájomného bývania či administratívnu podporu developerov pri bytovej výstavbe.

Čítať ďalej
Manželia hľadajú spôsob, ako si znížiť splátku po zvýšení úrokovej sadzby hypotéky.

Tlačové správy

Ako si znížiť splátku, keď vám banka zvýši úrok na hypotéke?

Banky zvyšujú sadzby hypoték. V priebehu niekoľkých dní upravili sadzby tri banky. V reči čísel to znamená, že na splácanie 100-tisícovej hypotéky je potrebné pripraviť o desať až štyridsať eur mesačne viac.

Čítať ďalej
Záleží, ako budete sporiť svojim deťom na budúcnosť.

Tlačové správy

Záleží na tom, kde a ako sporíte deťom na budúcnosť

Niekto začne s budovaním finančného piliera pre potomka hneď s jeho príchodom na svet. Iný si jeho dôležitosť uvedomí po nejakom čase a ďalší sa zobudí až krátko pred tým, ako dieťa peniaze potrebuje. Pritom dĺžka trvania sporenia pre deti je rozhodujúcim parametrom.

Čítať ďalej