Sadzby hypotekárnych úrokov sa zvyšujú. Niet týždňa, kedy by niektorá z bánk neoznámila ich úpravu smerom nahor. Vplyv zmeny sadzieb na ceny nehnuteľností sa ukáže už čoskoro. Príjmy sa totiž nezvyšujú podľa cien nehnuteľností a existuje strop, cez ktorý sa finančné možnosti domácnosti nedostanú.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Doteraz, až na krátku výnimku po finančnej kríze, platilo, že kúpa nehnuteľnosti na hypotéku sa vyplatila. Postupom času sa totiž podiel splátky na príjme znižoval a cena nehnuteľnosti sa zvyšovala. Pozrime sa na to, ako by to mohlo vyzerať v súčasnosti.

Priemerná mzda je na odhadovanej úrovni 1295 eur. Čistý príjem by tak mal byť niečo cez 900 eur mesačne. Priemernú a vyššiu mzdu má však menej ako polovica pracujúcich, inak povedané, získavajú ju tí lepšie zarábajúci. Čistý medianový príjem, ktorý má bližšie k bežnému príjmu Slováka, je na úrovni približne 760 eur.

Z tohto príjmu v prípade manželov môže banka poskytnúť úver na bývanie podľa vlastných predstáv vo výške 145 920 eur. Lenže dôležitý je aj podiel splátky úveru na príjme. Kým pri sadzbe 0,89 % až 1,69 % by sa táto výška nemenila, pri sadzbe 2,09 % sa už maximálna možná výška úveru zníži o 3000 eur. Ak by sadzba bola až 2,5 %, tak sa maximálny možný úver by bol nižší o 10 000 eur.

Banky však svojich klientov posudzujú individuálne a niektoré majú prísnejšie podmienky posudzovania než iné. Napríklad pri najprísnejšej banke má výška maximálnej hypotéky pri bežnom príjme takýto vývoj.
 

23_5_kupit nekupit
23_5_kupit nekupit

Ak by rast sadzieb pokračoval napríklad na 2,5 %, pokračovalo by aj znižovanie maximálnej možnej výšky hypotéky.
Obmedzené možnosti financovania môžu mať vplyv na ceny nehnuteľností. No ak majú kupujúci dostatočný objem prostriedkov v hotovosti, na cenách sa to prejaviť nemusí. Rovnako sa nemusí prejaviť ani v prípade zvyšovania čistého príjmu žiadateľa o úver.

Pokles cien nehnuteľností a ich hraničné financovanie neznamená, že si dlžníci polepšia. Prípadný pokles cien nehnuteľností beztak nezlepší ich finančnú situáciu po uhradení splátky. Zvyšovanie úrokových sadzieb bude zvyšovať pravidelnú platbu a aj jej podiel na príjmoch.

Nižší úver a vyššia úroková sadzba znamená, že podiel dlhovej povinnosti sa zvýši z 30 % na 33 % príjmu. V uvedenom príklade to znamená vyššie mesačné výdavky o 43 eur.

Ďalšou možnosťou, ako vydolovať zo svojho príjmu vyšší úver, je navštíviť všetky banky a porovnať si ich ponuky. Ak sa vám to zdá zložité a chcete ušetriť čas, oslovte skúseného finančného sprostredkovateľa. 
 

Potrebujete poradiť?

Dohodnite si bezplatné stretnutie a zistite, aké benefity získate, ak zveríte svoje peniaze profesionálom, ktorých starostlivosť o financie baví.

Žena zisťuje, či sa má zbaviť akcií z kupónovej privatizácie alebo ich ešte stále môže predať.

Tlačové správy

Zbaviť sa alebo predať akcie z kupónovej privatizácie?

Čo s „bezcennými“ akciami z kupónovej privatizácie? Ešte stále sa nájdu Slováci, ktorí si napriek viacerým možnostiam na zbavenie pozostatkov kupónky ponechali cenné papiere a pri pohľade na poplatky vo výpise z Centrálneho depozitára cenných papierov vraštia čelo.

Čítať ďalej
2023-2-13-kedykolvek-investova-TIT-opt

Tlačové správy

Začnite s investovaním. Kedykoľvek

Akciové indexy len teraz dosiahli svoj historický vrchol a už sa u investorov objavujú obavy z možných poklesov. Poklesy určite prídu. A určite to nie je dôvod na paniku či na to, aby ste zanevreli na investovanie. Práve naopak.

Čítať ďalej
hypoteka bez statnej pomoci_TIT_opt

Tlačové správy

Čo s hypotékou, ak nemáte nárok na pomoc od štátu?

Ak nespĺňate podmienky, aby ste získali štátnu pomoc so zvýšenou splátkou hypotéky, nezúfajte. Stále máte možnosť pri refixácii vyjednávať s bankami a získať lepšie podmienky.

Čítať ďalej
Čo robiť, ak vás vytopí sused.

Tlačové správy

Čo robiť, ak vás vytopí sused, alebo vy vytopíte suseda?

Vytopený byt – to je situácia, ktorú nechce zažiť nikto. Ale keď už táto situácia nastane, viete, čo robiť?

Čítať ďalej
rady mladsiemu ja_TIT_opt

Tlačové správy

Čo robiť, aby ste si mohli povedať: Som finančne zabezpečený?

Mať tak o desať či dvadsať rokov menej a dnešný rozum, to by boli finančné rozhodnutia! Cestovať v čase zatiaľ nevieme, no predsa len môžete využiť rady tých, ktorí už majú aké-také životné skúsenosti, aby ste si pri narábaní s peniazmi mohli povedať: Som finančne zabezpečený.

Čítať ďalej
10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Tlačové správy

10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Chcete sa konečne o svoje ťažko zarobené peniaze starať zodpovedne? Tak si prečítajte 10 rád finančného odborníka Pavla Škriniara a využite všetky možnosti, ktoré vám trh ponúka.

Čítať ďalej