Je síce október, no človek sa ani nenazdá a bude tu obdobie nakupovania darčekov. V časovom zhone a „nutnosti“ niečo kúpiť sa robia rozhodnutia, ktoré sa neskôr oľutujú. Jedným z nich je nevýhodné zadlženie sa.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Tento rok bude decembrové nakupovanie iné ako pred rokom. Konkrétne o 14 % drahšie (ak sa do konca roka ceny udržia na súčasnej úrovni). Kto sa teda správal zodpovedne a celý rok na darčeky šetril, môže zistiť, že na ich kúpu nenašetril dosť. Treba sa uchýliť k pôžičke alebo zľaviť z požiadaviek na darčeky?

Dlhom človek uprednostňuje súčasný pocit pred budúcou situáciou. Dlh znamená istotu splátok pri neistom príjme. Rizikové je to v situácii, ak sa dlh použije na kúpu aktíva, ktorého hodnota v čase klesá, pre iného už po kúpe nemá hodnotu, resp. je nedostupné (keďže ním bol niekto obdarovaný).

Dlhy sa dajú rozdeliť na dva typy – dobré a zlé. Dobrým dlhom si človek zadováži to, čo mu zabezpečuje príjem na jeho splácanie, prípadne to, čoho hodnota bude vždy vyššia ako zostatok dlhu.

Príkladom dobrého dlhu je hypotéka, ktorou si kupujeme domov, ale aj tá, ktorá slúži na kúpu investičnej nehnuteľnosti. Dobrým dlhom je aj spotrebný úver, ktorým si človek zadováži auto, vďaka ktorému sa bude môcť dopraviť do zamestnania či za klientom. Rovnako aj ten, ktorým si človek zadováži náradie do dielne či vybavenie kancelárie, ak s tým chce podnikať. Každý iný dlh je zlý dlh.
 

Uvedomte si preplatenosť úveru a povedzte si, či ste ochotný zaplatiť za daný tovar o toľko viac.

Zlým dlhom je napríklad pôžička na zaplatenie najbližšej splátky iného dlhu, kúpu spotrebného tovaru alebo zážitku. Zlým dlhom môže byť aj hypotéka, ak sa za ňu kúpi nehnuteľnosť, ktorá neslúži na zabezpečenie základných ľudských potrieb či ako investičná príležitosť.

Ako nepodľahnúť lákadlám zlého dlhu?

  • Úverovú zmluvu podpíšte na druhý deň. Ak by išlo o spontánny nákup, môžete si uvedomiť, že daný tovar či službu v skutočnosti nepotrebujete.
  • Splatnosť úveru by mala byť nastavená najviac na životnosť kupovaného aktíva (resp. trvanie záručnej lehoty).
  • Uvedomte si preplatenosť úveru a povedzte si, či ste ochotný zaplatiť za daný tovar o toľko viac.
  • Nezabúdajte, že ani podpisom úverovej zmluvy nie je všetko stratené. Zmluva sa dá do 14 dní zrušiť bez sankcií.
     

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Žena zisťuje, či sa má zbaviť akcií z kupónovej privatizácie alebo ich ešte stále môže predať.

Tlačové správy

Zbaviť sa alebo predať akcie z kupónovej privatizácie?

Čo s „bezcennými“ akciami z kupónovej privatizácie? Ešte stále sa nájdu Slováci, ktorí si napriek viacerým možnostiam na zbavenie pozostatkov kupónky ponechali cenné papiere a pri pohľade na poplatky vo výpise z Centrálneho depozitára cenných papierov vraštia čelo.

Čítať ďalej
2023-2-13-kedykolvek-investova-TIT-opt

Tlačové správy

Začnite s investovaním. Kedykoľvek

Akciové indexy len teraz dosiahli svoj historický vrchol a už sa u investorov objavujú obavy z možných poklesov. Poklesy určite prídu. A určite to nie je dôvod na paniku či na to, aby ste zanevreli na investovanie. Práve naopak.

Čítať ďalej
hypoteka bez statnej pomoci_TIT_opt

Tlačové správy

Čo s hypotékou, ak nemáte nárok na pomoc od štátu?

Ak nespĺňate podmienky, aby ste získali štátnu pomoc so zvýšenou splátkou hypotéky, nezúfajte. Stále máte možnosť pri refixácii vyjednávať s bankami a získať lepšie podmienky.

Čítať ďalej
Čo robiť, ak vás vytopí sused.

Tlačové správy

Čo robiť, ak vás vytopí sused, alebo vy vytopíte suseda?

Vytopený byt – to je situácia, ktorú nechce zažiť nikto. Ale keď už táto situácia nastane, viete, čo robiť?

Čítať ďalej
rady mladsiemu ja_TIT_opt

Tlačové správy

Čo robiť, aby ste si mohli povedať: Som finančne zabezpečený?

Mať tak o desať či dvadsať rokov menej a dnešný rozum, to by boli finančné rozhodnutia! Cestovať v čase zatiaľ nevieme, no predsa len môžete využiť rady tých, ktorí už majú aké-také životné skúsenosti, aby ste si pri narábaní s peniazmi mohli povedať: Som finančne zabezpečený.

Čítať ďalej
10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Tlačové správy

10 rád pre tých, ktorí sa v roku 2024 chcú o svoje peniaze starať zodpovednejšie

Chcete sa konečne o svoje ťažko zarobené peniaze starať zodpovedne? Tak si prečítajte 10 rád finančného odborníka Pavla Škriniara a využite všetky možnosti, ktoré vám trh ponúka.

Čítať ďalej