Je síce október, no človek sa ani nenazdá a bude tu obdobie nakupovania darčekov. V časovom zhone a „nutnosti“ niečo kúpiť sa robia rozhodnutia, ktoré sa neskôr oľutujú. Jedným z nich je nevýhodné zadlženie sa.

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Tento rok bude decembrové nakupovanie iné ako pred rokom. Konkrétne o 14 % drahšie (ak sa do konca roka ceny udržia na súčasnej úrovni). Kto sa teda správal zodpovedne a celý rok na darčeky šetril, môže zistiť, že na ich kúpu nenašetril dosť. Treba sa uchýliť k pôžičke alebo zľaviť z požiadaviek na darčeky?

Dlhom človek uprednostňuje súčasný pocit pred budúcou situáciou. Dlh znamená istotu splátok pri neistom príjme. Rizikové je to v situácii, ak sa dlh použije na kúpu aktíva, ktorého hodnota v čase klesá, pre iného už po kúpe nemá hodnotu, resp. je nedostupné (keďže ním bol niekto obdarovaný).

Dlhy sa dajú rozdeliť na dva typy – dobré a zlé. Dobrým dlhom si človek zadováži to, čo mu zabezpečuje príjem na jeho splácanie, prípadne to, čoho hodnota bude vždy vyššia ako zostatok dlhu.

Príkladom dobrého dlhu je hypotéka, ktorou si kupujeme domov, ale aj tá, ktorá slúži na kúpu investičnej nehnuteľnosti. Dobrým dlhom je aj spotrebný úver, ktorým si človek zadováži auto, vďaka ktorému sa bude môcť dopraviť do zamestnania či za klientom. Rovnako aj ten, ktorým si človek zadováži náradie do dielne či vybavenie kancelárie, ak s tým chce podnikať. Každý iný dlh je zlý dlh.
 

Uvedomte si preplatenosť úveru a povedzte si, či ste ochotný zaplatiť za daný tovar o toľko viac.

Zlým dlhom je napríklad pôžička na zaplatenie najbližšej splátky iného dlhu, kúpu spotrebného tovaru alebo zážitku. Zlým dlhom môže byť aj hypotéka, ak sa za ňu kúpi nehnuteľnosť, ktorá neslúži na zabezpečenie základných ľudských potrieb či ako investičná príležitosť.

Ako nepodľahnúť lákadlám zlého dlhu?

  • Úverovú zmluvu podpíšte na druhý deň. Ak by išlo o spontánny nákup, môžete si uvedomiť, že daný tovar či službu v skutočnosti nepotrebujete.
  • Splatnosť úveru by mala byť nastavená najviac na životnosť kupovaného aktíva (resp. trvanie záručnej lehoty).
  • Uvedomte si preplatenosť úveru a povedzte si, či ste ochotný zaplatiť za daný tovar o toľko viac.
  • Nezabúdajte, že ani podpisom úverovej zmluvy nie je všetko stratené. Zmluva sa dá do 14 dní zrušiť bez sankcií.
     

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Portrét ženy v bielych rukaviciach, ktorá drží lupu a pozerá cez ňu na kus zlata.

Tlačové správy

Zlato láme rekordy. Oplatí sa doň investovať?

Zvýšená neistota z geopolitického napätia tlačí cenu zlata nahor. Čoskoro prekročí hranicu 3000 dolárov.

Čítať ďalej
Klienti hľadajú vhodnú alternatívu k štátnym dlhopisom.

Tlačové správy

Štátne dlhopisy sa minuli. Ale existujú podobné alternatívy

Namiesto tridsiatich dní bol dvojročný Investor v ponuke ani nie tri dni a štvorročný Patriot iba o deň dlhšie. Atraktívnosť štátnych dlhopisov je nesporná. Netreba však zúfať. Obdobné podmienky sú dostupné aj pri iných investičných produktoch – výnos rádovo v percentách a bez dane, riziko aj na úrovni štátu a navyše podstatne lepšia dostupnosť k úsporám. Nájdete ich pri podielových fondoch.

Čítať ďalej
Marc Arnold hovorí o nástrahách online obchodovania.

Blogy

Profesor korporátnych financií Marc Arnold: „Online obchodovanie je ako návšteva kasína“

Online platformy a aplikácie na online obchodovanie zrevolucionizovali prístup na finančné trhy. Prístup je jednoduchší, lacnejší a pre všetkých. To vyvolalo skutočný akciový boom, najmä medzi mladými retailovými investormi. Avšak, kritika týchto trendov narastá. Profesor Marc Arnold z Univerzity St. Gallen objasňuje príležitosti a riziká online obchodovania s cennými papiermi.

Čítať ďalej
Ako dlho bude trvať speňaženie štátnych dlhopisov, závisí od aktuálnej situácie na trhu.

Tlačové správy

Lákajú vás štátne dlhopisy? Ale čo ak budete potrebovať peniaze skôr?

Médiá sa plnia správami o možnosti vložiť úspory do štátnych dlhopisov. Úroky na nich sú viac než lákavé. Ročný výnos 3 % a 3,3 % sú jednak vyššie čísla, než aké majú termínované vklady, no zároveň ide o výnos, ktorý sa nebude zdaňovať. Aj tu je však jeden háčik.

Čítať ďalej
Oplatí sa vám investovať do štátnych dlhopisov.

Tlačové správy

Porovnali sme štátne dlhopisy s termínovaným vkladom a ďalšími investičnými riešeniami

Štátne dlhopisy pre obyvateľov sú výhodná investícia, no nie pre každého. Nezáleží na veku či príjme, ale na cieli investovania. Pozrime sa na malé porovnanie s dostupnými alternatívami. S dvoj- a štvorročnou splatnosťou sa štátne dlhopisy dajú porovnávať s termínovanými vkladmi, peňažnými a dlhopisovými fondmi.

Čítať ďalej
Je potrebné si uvedomiť, že pri investíciách nemožno očakávať garancie.

Tlačové správy

Garancie sa sľubujú, len sa ťažko dosahujú

Určite ste sa už niekedy stretli s ponukou garancie: „Určite ti to vrátim.“ „Stopercentne to vyjde.“ „Máš moje slovo.“ „Nemáš sa čoho obávať.“ Pri investíciách sa garancia investormi vyžaduje, žiadateľmi o peniaze sľubuje, no legislatíva toto slovíčko používať zakazuje. Prečo to tak je a naozaj sa nedá nič garantovať?

Čítať ďalej