Oplatí sa investovať už v januári alebo je lepšie počkať do februára či marca? Ktorý mesiac je najvýnosnejší?

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Sú niektoré mesiace v roku výnosnejšie ako iné? Odpoveď a vysvetlenie pre vás pripravil Pavel Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select.

2023_1_18_cas na investovanie_G
2023_1_18_cas na investovanie_G

„Jeden by povedal, že december je mesiacom bilancovania a výsledkov, teda mesiacom odmien a výsluh. December sa označuje ako Santa Claus rely. Zdôvodňuje sa to dovolenkovým obdobím a ochotou skôr nakupovať ako predávať. Záujem o kúpu zvyšuje trhové ceny. No na druhej strane sa zvyknú predávať stratové akcie, aby sa v rámci daňového priznania znížili celkové investičné zisky dosiahnuté zo ziskových operácií,“ vysvetľuje Pavel Škriniar.

Január je spojený s pojmom „januárový efekt“. Posviatkové obdobie je spojené s návratom na trhy a snahou „niečo robiť s investíciami“. Vraj v tomto mesiaci rastú ceny cenných papierov o čosi viac ako v iných mesiacoch. Okrem mesiaca sa to hovorí aj o prvých januárových dňoch.

Apríl sa považuje za silný mesiac z dôvodu opätovného investovania peňazí plynúcich z vrátenia daní. „Viac peňazí na trhu znamená vyššie ceny cenných papierov,“ vysvetľuje analytik.

Letné mesiace jún, júl a august síce tiež pripadajú na dovolenkové obdobie avšak v porovnaní s Vianocami ide o nesviatkové mesiace. „Tieto mesiace sú považované za viac rizikové, pretože niekedy stačí, aby väčší investor prejavil záujem o kúpu či predaj a práve vzhľadom na neprítomnosť iných pre dovolenku dokáže výraznejšie pohnúť trhovou cenou,“ upozorňuje Pavel Škriniar. Tu sa dá nájsť aj vysvetlenie „Sell in May and go away“, ktoré znamená predať cenné papiere v máji a leto prežiť s hotovosťou, ktorá je následne v septembri pripravená na investovanie.
 

2022_11_21_pavel_skriniar_portret
Každý rok sa odohrajú iné udalosti s iným vplyvom na vývoj finančných trhov (pandémia, vojna, krach veľkých firiem, chybný algoritmus,...), ale aj preto, že investovanie nie je ohraničené iba jedným mesiacom.

Hľadanie najvýnosnejšieho mesiaca znamená podstúpiť riziko, že to tento rok nevyjde. Ale prináša aj otázku, kam v prípade úspechu uložiť peniaze na zvyšok roka. Navyše, finančné trhy sa neriadia dátumami, ale udalosťami.

Človek investuje predovšetkým preto, aby z dlhodobého horizontu ochránil svoje úspory pred infláciou. To, čo sa deje počas jedného mesiaca, je preto nepodstatné. Koniec koncov, aj mesiac je zložený z dní a celkový výnos je plne závislý od výnosov z jednotlivých obchodovacích dní (vedeli ste, že najvýnosnejšie dni sú desiateho a pätnásteho?).

Ak neviete, ako začať s investovaním, začnite aspoň konzultáciou s nezávislým finančným sprostredkovateľom, ktorý má oprávnenie na poskytovanie služieb v sektore kapitálového trhu. Ich zoznam je k dispozícii na stránkach Národnej banky Slovenska. Ten zhodnotí vašu situáciu a navrhne vám riešenie, ktoré vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Dovolenkári, tieto užitočné rady vám môžu ušetriť peniaze

Tlačové správy

Dovolenkári, tieto užitočné rady vám môžu ušetriť peniaze

Dovolenkové obdobie je v plnom prúde. Prinášame pár postrehov, ktoré môžu pomôcť tým, ktorí za vytúženým oddychom ešte len odcestujú a pár vysvetlení nedostatku peňazí tým, ktorí sa už vrátili.

Čítať ďalej
Začnite si sporiť a k štátnemu dôchodku si môžete prilepšiť 100 či 200 eur.

Tlačové správy

Ako si k štátnemu dôchodku prilepšiť o 100 či 200 eur?

Neriešiť peniaze je snom asi každého. Možnosť míňať bez obmedzovania sa aj na dôchodku je viac ako sen. Smutná správa je, že na dosiahnutie tohto stavu treba myslieť ideálne už od mlada a treba k tomu vlastné pričinenie. Výška dôchodku je len v rukách každého z nás.

Čítať ďalej
Senior naletel podvodníkom. Čo má teraz robiť?

Tlačové správy

Seniori, poradíme vám ako nenaletieť podvodníkom

„Ahoj babi, to som ja, tvoj vnuk. Mám problém a potrebujem peniaze. Nemôžem sa zastaviť osobne, preto posielam za tebou kamaráta. Daj ich jemu. Ďakujem.“ Ide síce o zjednodušený no čoraz častejšie sa objavujúci obsah telefonátov, ktoré dostávajú dôchodcovia. Ide o podvod, ktorého cieľom je pod emočným a časovým tlakom vymámiť od nich peniaze.

Čítať ďalej
Anna von Boeticher sa potápa do hĺbky 125 metrov, bez fľaše stlačeného vzduchu a dokáže zadržať dych na šesť minút a dvanásť sekúnd.

Životné témy

Freediverka Anna von Boetticher: Každý ponor je cesta do vlastného vnútra

„Keď sa ponoríte, čelíte extrémnym podmienkam sveta okolo seba, a to vás úplne oddelí od všetkého. Meriate si sily s hĺbkou, vodou. Testujete seba, svoje telo, svoju myseľ. A vlastné hranice“, vymenúva Anna von Boetticher.

Čítať ďalej
Študenti môžu nechať svoje peniaze z brigády zarábať.

Tlačové správy

Študenti, po brigáde môžete nechať svoje peniaze zarábať

Leto je čas brigád a príležitostných zárobkov študentov. Nezáleží na tom, či príjmy budú plynúť z manuálnej, administratívnej alebo kreatívnej práce, záleží na tom, ako študenti získané peniaze použijú.

Čítať ďalej
Slováci potrebujú bývať, preto majú množstvo otázok ohľadom hypoték.

Tlačové správy

Refixácia alebo refinancovanie? 3-ročný alebo 10-ročný fix? Toto sú odpovede na najčastejšie otázky o hypotékach

Štatistiky ukazujú, že trh s hypotékami začína rásť. Či ide iba o malú zmenu alebo začiatok nového trendu ukážu najbližšie mesiace. Fakt je, že ľudia potrebujú niekde bývať a na Slovensku je zvykom bývať vo vlastnom a podľa vlastných predstáv. Taktiež sa dá povedať, že výška úrokových sadzieb nie je vysoká, a to vzhľadom na to, že sme už splácali drahšie hypotéky.

Čítať ďalej