Oplatí sa investovať už v januári alebo je lepšie počkať do februára či marca? Ktorý mesiac je najvýnosnejší?

Hlavne_video_jachta_youtube_thumbnail

Sny sú na to, aby sa splnili! Súhlasíte? Tak aký je ten váš? Dajte nám o ňom vedieť.

Hlavne_video_heliport_youtube_thumbnail

Netradičné? Bláznivé? Alebo len také vaše? Je úplne jedno, čo si iní myslia o vašich snoch. My vám s ich napĺňaním pomôžeme.

Sú niektoré mesiace v roku výnosnejšie ako iné? Odpoveď a vysvetlenie pre vás pripravil Pavel Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select.

18_1_v ktorom mesiaci investovať
18_1_v ktorom mesiaci investovať

„Jeden by povedal, že december je mesiacom bilancovania a výsledkov, teda mesiacom odmien a výsluh. December sa označuje ako Santa Claus rely. Zdôvodňuje sa to dovolenkovým obdobím a ochotou skôr nakupovať ako predávať. Záujem o kúpu zvyšuje trhové ceny. No na druhej strane sa zvyknú predávať stratové akcie, aby sa v rámci daňového priznania znížili celkové investičné zisky dosiahnuté zo ziskových operácií,“ vysvetľuje Pavel Škriniar.

Január je spojený s pojmom „januárový efekt“. Posviatkové obdobie je spojené s návratom na trhy a snahou „niečo robiť s investíciami“. Vraj v tomto mesiaci rastú ceny cenných papierov o čosi viac ako v iných mesiacoch. Okrem mesiaca sa to hovorí aj o prvých januárových dňoch.

Apríl sa považuje za silný mesiac z dôvodu opätovného investovania peňazí plynúcich z vrátenia daní. „Viac peňazí na trhu znamená vyššie ceny cenných papierov,“ vysvetľuje analytik.

Letné mesiace jún, júl a august síce tiež pripadajú na dovolenkové obdobie avšak v porovnaní s Vianocami ide o nesviatkové mesiace. „Tieto mesiace sú považované za viac rizikové, pretože niekedy stačí, aby väčší investor prejavil záujem o kúpu či predaj a práve vzhľadom na neprítomnosť iných pre dovolenku dokáže výraznejšie pohnúť trhovou cenou,“ upozorňuje Pavel Škriniar. Tu sa dá nájsť aj vysvetlenie „Sell in May and go away“, ktoré znamená predať cenné papiere v máji a leto prežiť s hotovosťou, ktorá je následne v septembri pripravená na investovanie.
 

Pavel Škriniar
Každý rok sa odohrajú iné udalosti s iným vplyvom na vývoj finančných trhov (pandémia, vojna, krach veľkých firiem, chybný algoritmus,...), ale aj preto, že investovanie nie je ohraničené iba jedným mesiacom.

Hľadanie najvýnosnejšieho mesiaca znamená podstúpiť riziko, že to tento rok nevyjde. Ale prináša aj otázku, kam v prípade úspechu uložiť peniaze na zvyšok roka. Navyše, finančné trhy sa neriadia dátumami, ale udalosťami.

Človek investuje predovšetkým preto, aby z dlhodobého horizontu ochránil svoje úspory pred infláciou. To, čo sa deje počas jedného mesiaca, je preto nepodstatné. Koniec koncov, aj mesiac je zložený z dní a celkový výnos je plne závislý od výnosov z jednotlivých obchodovacích dní (vedeli ste, že najvýnosnejšie dni sú desiateho a pätnásteho?).

Ak neviete, ako začať s investovaním, začnite aspoň konzultáciou s nezávislým finančným sprostredkovateľom, ktorý má oprávnenie na poskytovanie služieb v sektore kapitálového trhu. Ich zoznam je k dispozícii na stránkach Národnej banky Slovenska. Ten zhodnotí vašu situáciu a navrhne vám riešenie, ktoré vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.
 

Potrebujete poradiť?

Zanechajte nám kontakt a my sa vám ozveme.

Upozornenie

Predmetné informácie nepredstavujú osobné investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie, ktoré by dostatočne zohľadňovalo individuálnu situáciu investora, najmä v zmysle jeho finančnej situácie či investičného cieľa. Swiss Life Select Slovensko, a. s. nenesie zodpovednosť za prípadné straty, ktoré vzniknú ich nesprávnou interpretáciou a zlým investičným rozhodnutím. Investície do fondov v sebe nesú riziko kolísania hodnoty investovanej sumy a výnosy z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodnej investovanej sumy. Výnosy z cenných papierov alebo iných investičných nástrojov dosahované v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Mladým stačí, aby si sporili málo, aby mali zaujímavý dôchodok.

Tlačové správy

Dôležitá informácia pre mladých: Stačí málo peňazí, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok

Predstavte si, že máte možnosť pravidelne investovať desatinu svojho príjmu iba počas desiatich rokov. Kedy by ste s tým mali začať, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok?

Čítať ďalej
Dušan Moskaľ našiel vďaka práci finančného sprostredkovateľa ideálny work-life balance.

Životné témy

Dušan Moskaľ: „Vytvoríš si pasívny príjem, ktorý ti pípne na účet, aj keď celý mesiac nepracuješ“

Dušan Moskaľ, Exkluzívny finančný sprostredkovateľ Swiss Life Select robí finančného sprostredkovateľa od vysokej školy. Dnes namiesto práce 12/7 našiel work-life balance - pol roka pracuje a pol roka cestuje. Vďaku za svoj úspech prejavuje tak, že pomáha prostredníctvom charitatívnej organizácie Lions Club tým, ktorí to najviac potrebujú.

Čítať ďalej
Vnuk a stará mama sa tešia, že existuje spôsob, ako by mohli mať obaja vyšší dôchodok.

Tlačové správy

Vyšší dôchodok pre mladých z II. piliera a udržateľnejší dôchodok pre starších z I. piliera

Nevýhodou druhého piliera je, že efekty zloženého úročenia, ktoré zabezpečia veľa peňazí na dôchodky, sa prejavia až po veľmi dlhom čase. Nevýhodou prvého piliera, že potrebuje vyzbierať veľa peňazí v súčasnosti, čo v rámci odvodov ide na úkor druhého piliera. Čo ak by ale odvody boli prerozdelené inak pri mladých a starších sporiteľoch?

Čítať ďalej
ako by mal štát skutočne pomáhať s bývaním_opt

Tlačové správy

Ako by mal štát skutočne pomáhať Slovákom s bývaním

Avizovaná podpora vlády pre ľudí, ktorým výrazne narástli úroky na hypotéke, je len zanedbávanie podpory bývania na Slovensku. Radšej by sa mala vláda zamerať na prevenciu vo forme štátnej prémie pri stavebnom sporení, podporu nájomného bývania či administratívnu podporu developerov pri bytovej výstavbe.

Čítať ďalej
Manželia hľadajú spôsob, ako si znížiť splátku po zvýšení úrokovej sadzby hypotéky.

Tlačové správy

Ako si znížiť splátku, keď vám banka zvýši úrok na hypotéke?

Banky zvyšujú sadzby hypoték. V priebehu niekoľkých dní upravili sadzby tri banky. V reči čísel to znamená, že na splácanie 100-tisícovej hypotéky je potrebné pripraviť o desať až štyridsať eur mesačne viac.

Čítať ďalej
Záleží, ako budete sporiť svojim deťom na budúcnosť.

Tlačové správy

Záleží na tom, kde a ako sporíte deťom na budúcnosť

Niekto začne s budovaním finančného piliera pre potomka hneď s jeho príchodom na svet. Iný si jeho dôležitosť uvedomí po nejakom čase a ďalší sa zobudí až krátko pred tým, ako dieťa peniaze potrebuje. Pritom dĺžka trvania sporenia pre deti je rozhodujúcim parametrom.

Čítať ďalej